Ένα βιβλιαράκι στους μιγαδικούς

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Επικοινωνία:

Ένα βιβλιαράκι στους μιγαδικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Τρί Απρ 30, 2019 5:49 pm

Αγαπητά μέλη του :logo:

Το βιβλιαράκι αυτό τελείωσε το 2017 αλλά η συγγραφή του είχε αρχίσει από το 2014. Ο τότε στόχος ήταν να παρουσιαστεί μία πλήρης συλλογή ασκήσεων στους μιγαδικούς που να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα καθώς επίσης και αναλυτική θεωρία πάνω στο ενδιαφέρον πεδίο των μιγαδικών.

Δυστυχώς , οι εξελίξεις στην Παιδεία και η αλλαγή της ύλης μας πρόλαβαν. Οι Μιγαδικοί βγήκαν εν τέλει εκτός ύλης το 2016 και κατά συνέπεια η ύπαρξη αυτού του τεύχους δεν είχε πλέον κανένα σχολικό νόημα. Ο συγγραφέας αποφάσισε όμως να κρατήσει την ήδη υπάρχουσα δουλειά και να την εμπλουτίσει. Κατά συνέπεια το 2017 δημοσιεύτηκε η πρώτη εκδοχή αυτού του τεύχους.

Δύο χρόνια αργότερα και φτάνοντας αισίως στο 2019 το τεύχος αυτό αναθεωρήθηκε. Διορθώθηκαν αρκετά λάθη , κυρίως τυπογραφικά , προστέθηκαν κάποιες επιπλέον ασκήσεις και έγινε μια μερική ανακατάταξη. Οι λύσεις των ασκήσεων σκόπιμα δεν έχουν μπει . Όπου κρίνεται , όμως , απαραίτητο υπάρχει υπόδειξη.

Το τεύχος αυτό αρθρώνεται ως εξής:
  • Βασική Θεωρία - Παρατηρήσεις
  • Λυμένες ασκήσεις
  • Άλυτες ασκήσεις για εμπέδωση της θεωρίας
Οι άλυτες ασκήσεις περιέχουν και κάποιες γενικές ασκήσεις αυξημένου επιπέδου δυσκολίας οι οποίες ίσως ξεφεύγουν από τη τότε σχολική ύλη. Γενικά , έχει αποφευχθεί η εισαγωγή συνδυαστικών ασκήσεων από άλλα κεφάλαια , όπως π.χ ολοκληρώματα καθώς ο στόχος είναι η εμπέδωση των μιγαδικών.

Με την ελπίδα ότι θα φανεί σε κάποιον χρήσιμο ( φοιτητή , χομπίστα , κτλ) αλλά και ότι οι μιγαδικοί θα επιστρέψουν στη θέση που τους αρμόζει στα σχολικά μαθηματικά , δίδουμε σε δημόσια κυκλοφορία τη νέα αυτή έκδοση. Τέλος σημειώνουμε ότι επειδή το τεύχος αυτό είναι ανθρώπινο δημιούργημα , ενδέχεται να υπάρχουν λάθη. Παρακαλώ όπως επικοινωνήσατε με το συγγραφέα για τη διόρθωση αυτών.

Εικόνα

Μπορείτε να το κατεβάσετε τόσο από αυτή τη διεύθυνση όσο και από αυτή τη διεύθυνση.

Εύχομαι να βοηθήσει κάποιον ( π.χ φοιτητή ) και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες παρατηρήσεις σας.

Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Επικοινωνία:

Re: Ένα βιβλιαράκι στους μιγαδικούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Πέμ Μάιος 16, 2019 9:09 am

Πολύ καλό βιβλίο με άψογη μαθηματική συγκρότηση και σαφή στόχευση, πάνω σε μία Μαθηματική ενότητα ύψιστης αξίας, τους Μιγαδικούς που καταρχάς ξεκίνησαν ως παραδοχή, αλλά παραείναι Μαθηματικό γεγονός. Θεωρώ ότι θα βοηθήσει ουσιαστικά. Αναμενόμενο βέβαια λόγω του συγγραφέα.

Θα ήθελα απλά να μου επιτραπεί, και από τη θέση μου ως συγγραφέα, να πω ότι προσωπικά θεωρώ στην εποχή μας, πως στα Μαθηματικά βιβλία θα πρέπει να υπάρχουν (έστω και σε παράρτημα) οι λύσεις τελικά όλων των ασκήσεων.

S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
thanasis.a

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanasis.a » Πέμ Μάιος 16, 2019 10:13 am

.. συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου και τον κόπο σου!

Εύχομαι να φανεί χρήσιμο σε όσους το δυνατόν περισσότερους!

kkala

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Πέμ Μάιος 16, 2019 1:05 pm

'Ερριξα μια ματιά στο "βιβλιαράκι", που διαβάζεται ευχάριστα (στρωτή γλώσσα) και εύκολα (σαφήνεια). Ευκαιρία να ξαναθυμηθώ τους μιγαδικούς και να επεκτείνω κάπως τις γνώσεις μου, μια και πολύ λίγα εγράφοντo στις άλγεβρες του 1962-67. Ευχαριστώ,
Και αν ακόμα είναι δύσκολο να παρουσιαστεί η πλήρης λύση, μία βασική υπόδειξη ή / και το αριθμητικό αποτέλεσμα (όπου αυτά είναι δυνατά) θα ήσαν χρήσιμα σε μια επόμενη έκδοση (όπως είχε ο Σ. Κανέλλος στην Άλγεβρα και Τριγωνομετρία του παλιά).
τελευταία επεξεργασία από kkala σε Παρ Μάιος 17, 2019 12:18 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Κώστας Καλαϊτζόγλου
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Πέμ Μάιος 16, 2019 7:38 pm

S.E.Louridas έγραψε:
Πέμ Μάιος 16, 2019 9:09 am

Θα ήθελα απλά να μου επιτραπεί, και από τη θέση μου ως συγγραφέα, να πω ότι προσωπικά θεωρώ στην εποχή μας, πως στα Μαθηματικά βιβλία θα πρέπει να υπάρχουν (έστω και σε παράρτημα) οι λύσεις τελικά όλων των ασκήσεων.
Δεν καταλαβαίνω Σωτήρη γιατί πρέπει να γίνεται αυτό.
Το σύνηθες είναι να μην έχουν τις λύσεις των ασκήσεων.
Ασε που κάποια δεν έχουν καν ασκήσεις.
Αν τα βοηθήματα έχουν τις λύσεις των ασκήσεων (και καλά κάνουν) δεν θεωρώ
οτι πρέπει και τα βιβλία να τις έχουν.
Βέβαια στην Ελλάδα βιβλίο που δεν έχει λύσεις ασκήσεων πάει άπατο.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι αναγκαίο ένα βιβλίο να έχει τις λύσεις των ασκήσεων.

Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Παρ Μάιος 17, 2019 3:47 pm

S.E.Louridas έγραψε:
Πέμ Μάιος 16, 2019 9:09 am

Σωτήρη,

ο λόγος που δεν έβαλα τις απαντήσεις είναι ότι οι περισσότερες είναι ρουτίνας. Αυτές που απαιτούν κάποια διαδικασία έχουν υπόδειξη. Οι υπολογιστικές από την άλλη είναι ... σχεδόν εύκολες.

Ένας άλλος λόγος είναι ... για να τις λύσετε!! :lol: :lol: :lol:

Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Παρ Μάιος 17, 2019 11:55 pm

Σεβαστές οι απόψεις του Αποστόλη και του Σταύρου. Απλά μίλησα για την δική μου αντίληψη στο συγκεκριμένο θέμα του να είναι σε ένα βιβλίο όλες οι ασκήσεις λυμένες κάτι που το έχω εφαρμόσει στα δικά μου βιβλία.
Κατά τα άλλα επαναλαμβάνω με έμφαση: το βιβλίο αυτό μου άρέσει πολύ ΝΑΙ.

S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης