Βοήθεια με το SPSS

angekanel
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2021 1:14 am

Βοήθεια με το SPSS

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από angekanel » Πέμ Φεβ 18, 2021 1:17 am

Καλησπέρα! Θα ήθελα μια βοήθεια με το SPSS. Έχω μια κλίμακα που μετράει ποιες διαστάσεις Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης εφαρμόζουν οι managers. Έχει 3 υποκλίμακες: Οικονομική Διάσταση, Κοινωνική Διάσταση, Περιβαλλοντική Διασταση και κάθε υποκλίμακα περιλαμβάνει 11 προτάσεις που καλείται ο συμμετέχων να τις επιλέξει ή όχι ότι τις κάνει, οπότε η απάντηση στην ουσία είναι ΝΑΙ/ΟΧΙ. Σε μια 2η κλίμακα τις ίδιες προτάσεις με την ίδια δομή στη συνέχεια ο συμμετέχων τις αξιολογεί σε σημαντικότητα σε 5βαθμη κλίμακα likert. Και έχω και μια 3η κλίμακα η οποία αξιολογεί ποια τα κίνητρα του manager για να εφαρμόσουν Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη. Η κλιμακα αυτή έχει 9 υποκλίμακες-9 κίνητρα δηλαδη και το κάθε κίνητρο έχει από 5 ερωτήσεις στις οποίες οι συμμετέχοντες απαντούν εάν συμφωνούν σε 5βαθμη likert. Εγώ θέλω αυτά να τα συσχετίσω με συντελεστή συσχέτισης Pearson. Δε ξέρω όμως πως να δημιουργήσω 15 καινούριες μεταβλητές οι οποίες θα εκφράζουν το σύνολο των απαντήσεων που πήρα στις κλίμακες. Δηλαδή θέλω να ομαδοποιήσω την οικονομική διασταση μία φορά από τις απαντήσεις ΝΑΙ/ΟΧΙ και μια φορά απο τις απαντήσεις στη 5βαθμη likert. Το ίδιο να κάνω για την κοινωνική διάσταση και για την περιβαλλοντική αλλά και για κάθε ένα από τα 9 κίνητρα και μετά να τα βάλω στο bivariate. Σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια! 



Λέξεις Κλειδιά:
Απάντηση

Επιστροφή σε “Στατιστική-Πιθανότητες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες