Επαναληπτικό καλοκαιρινό διαγώνισμα μέχρι αντίστροφη

Συντονιστής: m.pαpαgrigorakis

Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Επαναληπτικό καλοκαιρινό διαγώνισμα μέχρι αντίστροφη

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Πέμ Αύγ 06, 2020 4:58 pm

Καλησπέρα στην ομάδα του :logo:. Παραθέτω το διαγώνισμα της Γ' λυκείου που έγραψε η ομάδα μαθητών μου μέχρι την παράγραφο της αντίστροφης. Σχόλια δεκτά και απαραίτητα όπως πάντα.
summer test.pdf
(118.45 KiB) Μεταφορτώθηκε 1056 φορές
Υ.Γ. Όποιος, έχει την καλοκαιρινή επιθυμία μπορεί να ασχοληθεί και να καταθέσει τις λύσεις του, ώστε να είναι μαζεμένα. Το λέω αυτό γιατί ενώ τα δύο τελευταία θέματα είναι από το :logo:, λόγω του προβλήματος General Error της σελίδας και μιας και είναι δύσκολο να αντρέξει κάποιος στα εν λόγω threads λόγω παλαιότητας.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!


Φιλικά,
Μάριος


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5237
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Επαναληπτικό καλοκαιρινό διαγώνισμα μέχρι αντίστροφη

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Πέμ Αύγ 06, 2020 5:08 pm

Αν και αυτή τη περίοδο είμαι διακοπές και ετοιμάζω άλλα πράγματα μακριά από τα μαθηματικά για τα οποία θέλω να πιστεύω θα 'χουν μέλλον θα δώσω τα δύο cents.


Με τρεις λέξεις μπορώ να πω: Δε μου αρέσει. Πάρα πολύ κοινό. Συγνώμη.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Άβαταρ μέλους
exdx
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1746
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 6:00 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Επαναληπτικό καλοκαιρινό διαγώνισμα μέχρι αντίστροφη

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exdx » Πέμ Αύγ 06, 2020 7:28 pm

Δεν καταλαβαίνω το Β Θέμα. Ποια είναι η εξίσωση της τροχιάς ; Αυτές που δίνεις είναι συναρτήσεις του χρόνου.
Θα μπορούσες να δώσεις τις συναρτήσεις , αλλά μετά να πεις , π.χ. : \displaystyle (x(t),y(t)) = (t,f(t))


Kαλαθάκης Γιώργης
Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Re: Επαναληπτικό καλοκαιρινό διαγώνισμα μέχρι αντίστροφη

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Δευ Αύγ 24, 2020 1:57 pm

Tolaso J Kos έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 5:08 pm
Αν και αυτή τη περίοδο είμαι διακοπές και ετοιμάζω άλλα πράγματα μακριά από τα μαθηματικά για τα οποία θέλω να πιστεύω θα 'χουν μέλλον θα δώσω τα δύο cents.


Με τρεις λέξεις μπορώ να πω: Δε μου αρέσει. Πάρα πολύ κοινό. Συγνώμη.
Τόλη καλές διακοπές, εγώ πάλι διάβασμα :). Πρέπει να εξεταστούν κάποιες βασικές έννοιες δεν γίνεται διαφορετικά. Ας έρθουν μετά τα πιο πρωτότυπα θέματα, μην ξεχνάς ότι είναι καλοκαιρινό διαγώνισμα.
exdx έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 7:28 pm
Δεν καταλαβαίνω το Β Θέμα. Ποια είναι η εξίσωση της τροχιάς ; Αυτές που δίνεις είναι συναρτήσεις του χρόνου.
Θα μπορούσες να δώσεις τις συναρτήσεις , αλλά μετά να πεις , π.χ. : \displaystyle (x(t),y(t)) = (t,f(t))
Γιώργη μπορείς να μου αναλύσεις την σκέψη σου. Το θεώρησα ότι τα κινητά κινούνται πάνω στις γραφικές παραστάσεις, θέλει κάτι επιπλέον;

Φιλικά,
Μάριος


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham
Άβαταρ μέλους
exdx
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1746
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 6:00 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Επαναληπτικό καλοκαιρινό διαγώνισμα μέχρι αντίστροφη

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exdx » Δευ Αύγ 24, 2020 9:31 pm

Η εξίσωση θέσης συνδέει τα \displaystyle x,y και όχι τα \displaystyle y,t
π.χ. στην ευθύγραμμη ομαλά μεταβαλλόμενη κίνηση γράφουμε \displaystyle x(t)={{u}_{0}}t+\frac{1}{2}a{{t}^{2}} και αυτό δεν σημαίνει ότι το σώμα κινείται σε παραβολή. Γι΄αυτό η τροχιά αναφέρεται χωριστά.
Αυτό που δίνεις δεν είναι εξίσωση τροχιάς , αφού το \displaystyle t έχει μονάδα το \displaystyle 1\sec ενώ το \displaystyle y ;;
Και τα δυο έπρεπε να εκφράζονται με μονάδες μήκους .


Kαλαθάκης Γιώργης
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5237
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Επαναληπτικό καλοκαιρινό διαγώνισμα μέχρι αντίστροφη

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Δευ Αύγ 24, 2020 10:32 pm

M.S.Vovos έγραψε:
Δευ Αύγ 24, 2020 1:57 pm
Tolaso J Kos έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 5:08 pm
Αν και αυτή τη περίοδο είμαι διακοπές και ετοιμάζω άλλα πράγματα μακριά από τα μαθηματικά για τα οποία θέλω να πιστεύω θα 'χουν μέλλον θα δώσω τα δύο cents.


Με τρεις λέξεις μπορώ να πω: Δε μου αρέσει. Πάρα πολύ κοινό. Συγνώμη.
Τόλη καλές διακοπές, εγώ πάλι διάβασμα :). Πρέπει να εξεταστούν κάποιες βασικές έννοιες δεν γίνεται διαφορετικά. Ας έρθουν μετά τα πιο πρωτότυπα θέματα, μην ξεχνάς ότι είναι καλοκαιρινό διαγώνισμα.
Υπάρχουν και άλλα θέματα ... ! :) :) :D


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Επαναληπτικό καλοκαιρινό διαγώνισμα μέχρι αντίστροφη

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Δευ Αύγ 24, 2020 10:47 pm

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον κ. Καλαθάκη, καθώς το θέμα Β έχει εσφαλμένη διατύπωση. Είναι διαφορετικό να πούμε,

1. «θεωρούμε σημείο A που κινείται επί της γραφικής παράστασης της f(t)=e^t»

και διαφορετικό να πούμε

2. «θεωρούμε σημείο A που ξεκινά από τη θέση (0,0) τη χρονική στιγμή t=0 και η θέση του δίνεται σαν συνάρτηση του χρόνου από την x(t)=e^t».

Στην πρώτη περίπτωση γνωρίζουμε επακριβώς την τροχιά του σημείου (είναι η καμπύλη y=e^t), ενώ δε γνωρίζουμε τίποτα για το πώς κινείται πάνω σε αυτήν (μπορεί, π.χ., να πηγαίνει «μπρος-πίσω»), ενώ στη δεύτερη περίπτωση γνωρίζουμε τα πάντα για την κίνησή τους (θέση, ταχύτητα, επιτάχυνση κ.λπ.) αλλά τίποτα για την τροχιά των δύο σωμάτων - μπορούν κάλλιστα να κινούνται ευθύγραμμα.


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ - ΟΡΙΑ - ΣΥΝΕΧΕΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες