Έννοιες-ορολογία στα πολυώνυμα

Συντονιστής: spyros

mecheng
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 16, 2021 4:33 am

Έννοιες-ορολογία στα πολυώνυμα

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mecheng » Τετ Αύγ 11, 2021 6:47 pm

Έχουμε ένα οποιοδήποτε πολυώνυμο με βαθμό υψηλότερου ή ίσου του 2. Και χρησιμοποιούμε τους γνωστούς μετασχηματισμούς για την εξάλειψη κάποιου όρου. Π.χ στο P(x) = x^2 + px + q = 0, με χ = y - p/2 τότε προκύπτει ένα πολύνωυμο G(y) στο οποίο έχει εξαλειφθεί ο πρωτοβάθμιος όρος και μπορεί να γίνει η επίλυση.

Το πολυώνυμο G(y) πως μπορούμε να το αποκαλέσουμε εννοιολογικά σε ελληνικά και αγγλικά; Από διάβασμα σε διάφορα βιβλία έχω πετύχει στα ελληνικά τις λέξεις, ανηγμένο (από το αναγωγή), ελλιπές, μετασχηματισμένο. Στα αγγλικά έκανα πάλι μια αναζήτηση αλλά μπερδεύομαι περισσότερο, έχω βρει έννοιες όπως reduced, reducible, depressed, transformed. Νομίζω η τελευταία είναι η πιο δόκιμη, οι προηγούμενες είναι άλλο πράγμα και όχι αυτό που ψάχνω.

Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει;
Ευχαριστώ.



Λέξεις Κλειδιά:
kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: Έννοιες-ορολογία στα πολυώνυμα

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Τρί Αύγ 17, 2021 11:57 pm

Ανηγμένο αναφέρεται σε αναγωγή ομοίων όρων, άρα δεν είναι αυτή η περίπτωση.
Ελλιπές θα μπορούσε να ειπωθεί, διότι με τον μετασχηματισμό εξαλείφεται κάποιος όρος του πολυωνύμου, τουλάχιστο στις περιπτώσεις του παραπάνω μυνήματος. Αλλά και το μετασχηματισμένο καλύπτει την περίπτωση κάπως γενικότερα, χωρίς να δημιουργεί την εντύπωση ότι κάτι λείπει (εξαλείφεται σκόπιμα για να βαδίσουμε προς λύση της εξίσωσης).
Αρα νομίζω ότι ο όρος μετασχηματισμένο πολυώνυμο είναι ο πιό δόκιμος. Και αντίστοιχα στα Αγγλικά "transformed''.
Δεν έχω εμπειρία στο θέμα, πιθανόν κάποιο άλλο μέλος να μπορεί να δώσει ακριβέστερη απάντηση ή/και αιτιολογία. Το θέμα μάλλον ξεχάστηκε;


Κώστας Καλαϊτζόγλου
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης