ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

Συντονιστές: cretanman, Demetres, polysot, socrates, silouan, rek2

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#101

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Ιουν 18, 2023 5:16 pm

Είναι άμεσο: Τα τρίγωνα BDF, DEC είναι ίσα γιατί έχουν ZD=DC ως χορδές στον ίδιο κύκλο που τις βλέπουν ίσες γωνίες (εδώ A/2), όμοια BD=DE και οι περιεχόμενες γωνίες είναι και οι δύο ίσες με A (από τα εγγράψιμμα τετράπλευρα AZDC, \, AEDB αντίστοιχα). Άρα BZ=CE. όπως θέλαμε.
.

Υπόψη: Στο συνημμένο 330, όπως και στα προηγούμενα, το pdf που περιέχουν δεν ανοίγει. Δεν έχει νόημα να τοποθετούμε ένα pdf μέσα σε ένα αρχείο Word. Καλύτερα ένα σκέτο Word ή ένα σκέτο pdf. Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να δω ΚΑΝΕΝΑ από τα επισυναπτόμενα pdf. Έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα;
.
Συνημμένα
dihotomoi apokoptoun.png
dihotomoi apokoptoun.png (51.16 KiB) Προβλήθηκε 7475 φορές



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 9:43 pm

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#102

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ » Κυρ Ιουν 18, 2023 5:33 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Ιουν 18, 2023 5:16 pm
Είναι άμεσο: Τα τρίγωνα BDF, DEC είναι ίσα γιατί έχουν ZD=DC ως χορδές στον ίδιο κύκλο που τις βλέπουν ίσες γωνίες (εδώ A/2), όμοια BD=DE και οι περιεχόμενες γωνίες είναι και οι δύο ίσες με A (από τα εγγράψιμμα τετράπλευρα AZDC, \, AEDB αντίστοιχα). Άρα BZ=CE. όπως θέλαμε.
.

Υπόψη: Στο συνημμένο 330, όπως και στα προηγούμενα, το pdf που περιέχουν δεν ανοίγει. Δεν έχει νόημα να τοποθετούμε ένα pdf μέσα σε ένα αρχείο Word. Καλύτερα ένα σκέτο Word ή ένα σκέτο pdf. Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να δω ΚΑΝΕΝΑ από τα επισυναπτόμενα pdf. Έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα;
.
Σε εμένα ένα διπλό κλικ πάνω στο εικονίδιο με το pdf μέσα στο word ανοίγει το pdf.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#103

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Παρ Ιουν 23, 2023 7:32 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Ιουν 18, 2023 5:16 pm
Είναι άμεσο: Τα τρίγωνα BDF, DEC είναι ίσα γιατί έχουν ZD=DC ως χορδές στον ίδιο κύκλο που τις βλέπουν ίσες γωνίες (εδώ A/2), όμοια BD=DE και οι περιεχόμενες γωνίες είναι και οι δύο ίσες με A (από τα εγγράψιμμα τετράπλευρα AZDC, \, AEDB αντίστοιχα). Άρα BZ=CE. όπως θέλαμε.
.

Υπόψη: Στο συνημμένο 330, όπως και στα προηγούμενα, το pdf που περιέχουν δεν ανοίγει. Δεν έχει νόημα να τοποθετούμε ένα pdf μέσα σε ένα αρχείο Word. Καλύτερα ένα σκέτο Word ή ένα σκέτο pdf. Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να δω ΚΑΝΕΝΑ από τα επισυναπτόμενα pdf. Έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα;
.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή, τη πληροφορία και την απόδειξη της πρότασης.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#104

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Παρ Ιουν 23, 2023 1:53 pm

Άλλη λύση στο προηγούμενο. Θα χρησιμοποιήσω το σχήμα στο ποστ #101.

Από την δύναμη του σημείου B ως προς τοπν δεξιό κύκλο, έχουμε BZ\cdot BA = BD \cdot BC. Όμοια CE \cdot CA = CD \cdot CB.

Διαιρώντας κατά μέλη και με απλοποίηση του κοινού όρου BC, έχουμε  \dfrac {BZ}{CE} \cdot \dfrac {BA}{CA} = \dfrac {BD}{CD} ,\, (*).

Αλλά από το θεώρημα της διχοτόμου έχουμε  \dfrac {BA}{CA} = \dfrac {BD}{CD} που σημαίνει ότι μετά την απλοποίηση αυτών των κλασμάτων στην (*) μένει  \dfrac {BZ}{CE} =1. Το ζητούμενο έπεται.


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#105

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τρί Ιουν 27, 2023 7:51 am

ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ έγραψε:
Κυρ Ιουν 18, 2023 5:33 pm
Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Ιουν 18, 2023 5:16 pm
Είναι άμεσο: Τα τρίγωνα BDF, DEC είναι ίσα γιατί έχουν ZD=DC ως χορδές στον ίδιο κύκλο που τις βλέπουν ίσες γωνίες (εδώ A/2), όμοια BD=DE και οι περιεχόμενες γωνίες είναι και οι δύο ίσες με A (από τα εγγράψιμμα τετράπλευρα AZDC, \, AEDB αντίστοιχα). Άρα BZ=CE. όπως θέλαμε.
.

Υπόψη: Στο συνημμένο 330, όπως και στα προηγούμενα, το pdf που περιέχουν δεν ανοίγει. Δεν έχει νόημα να τοποθετούμε ένα pdf μέσα σε ένα αρχείο Word. Καλύτερα ένα σκέτο Word ή ένα σκέτο pdf. Μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να δω ΚΑΝΕΝΑ από τα επισυναπτόμενα pdf. Έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα;
.
Σε εμένα ένα διπλό κλικ πάνω στο εικονίδιο με το pdf μέσα στο word ανοίγει το pdf.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και τη πληροφορία.
Θα ήθελα όμως ανάλογες πληροφορίες και από άλλους φίλους.


Νίκος Κυριαζής


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#106

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τετ Ιουν 28, 2023 9:47 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Παρ Ιουν 23, 2023 1:53 pm
Άλλη λύση στο προηγούμενο. Θα χρησιμοποιήσω το σχήμα στο ποστ #101.

Από την δύναμη του σημείου B ως προς τοπν δεξιό κύκλο, έχουμε BZ\cdot BA = BD \cdot BC. Όμοια CE \cdot CA = CD \cdot CB.

Διαιρώντας κατά μέλη και με απλοποίηση του κοινού όρου BC, έχουμε  \dfrac {BZ}{CE} \cdot \dfrac {BA}{CA} = \dfrac {BD}{CD} ,\, (*).

Αλλά από το θεώρημα της διχοτόμου έχουμε  \dfrac {BA}{CA} = \dfrac {BD}{CD} που σημαίνει ότι μετά την απλοποίηση αυτών των κλασμάτων στην (*) μένει  \dfrac {BZ}{CE} =1. Το ζητούμενο έπεται.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και κυρίως για την νέα δεύτερη απόδειξη της πρότασης 1ζ(36).
Η απόδειξη αυτή προφανώς είναι ανάλογη με τη απόδειξη του προβλήματος 1α(23), που έχει αναρτηθεί παραπάνω με το συνημμένο 320 (ποστ # 77, δευτερο εικονίδειο).

Νίκος Κυριαζής


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#107

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τετ Ιουν 28, 2023 6:33 pm

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Τετ Ιουν 28, 2023 9:47 am
Mihalis_Lambrou έγραψε:
Παρ Ιουν 23, 2023 1:53 pm
Άλλη λύση στο προηγούμενο. Θα χρησιμοποιήσω το σχήμα στο ποστ #101.

Από την δύναμη του σημείου B ως προς τοπν δεξιό κύκλο, έχουμε BZ\cdot BA = BD \cdot BC. Όμοια CE \cdot CA = CD \cdot CB.

Διαιρώντας κατά μέλη και με απλοποίηση του κοινού όρου BC, έχουμε  \dfrac {BZ}{CE} \cdot \dfrac {BA}{CA} = \dfrac {BD}{CD} ,\, (*).

Αλλά από το θεώρημα της διχοτόμου έχουμε  \dfrac {BA}{CA} = \dfrac {BD}{CD} που σημαίνει ότι μετά την απλοποίηση αυτών των κλασμάτων στην (*) μένει  \dfrac {BZ}{CE} =1. Το ζητούμενο έπεται.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και κυρίως για την νέα δεύτερη απόδειξη της πρότασης 1ζ(36).
Η απόδειξη αυτή προφανώς είναι ανάλογη με τη απόδειξη του προβλήματος 1α(23), που έχει αναρτηθεί παραπάνω με το συνημμένο 320 (ποστ # 77, δεύτερο εικονίδιο).

Νίκος Κυριαζής


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#108

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Παρ Ιουν 30, 2023 9:21 am

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Κυρ Ιουν 18, 2023 11:02 am
Νέα Πρόταση 1ζ(36).

Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Γεωμετρίας,
με το παρακάτω συνημμένο μου, με αριθμό 330, αναρτώ μία άλλη νέα μου Πρόταση.
Παρακαλώ για τις δικές σας αποδείξεις της και τα σχετικά σχόλιά σας.

Δική μου απόδειξη, θα ακολουθήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα.


Με Γεωμετρική Αγάπη
Νίκος Κυριαζής.

Συνημμένο 330.doc
Δύο αποδείξεις της Πρότασης 1ζ(36).

Αγαπητοί φίλοι, φίλοι της Γεωμετρίας,

Με το παρακάτω συνημμένο μου 330, το οποίο και επαναφέρω συμπληρωμένο, αναρτώ, όπως έχω υποσχεθεί, δύο δικές μου αποδείξεις της Πρότασης αυτής.

βασιζόμενοι στη παραπάνω Πρόταση, θα μας είναι εύκολη και η απόδειξη-λύση σχετικών Προτάσεων και Προβλημάτων, τα οποία θα μας δίνονται μελλοντικά, αυτός είναι αλλωστε και ο λόγος που την επινόησα.

Παρακαλώ για τις δικές σας αποδείξεις και για τα σχετικά σχόλιά σας.

Παρακαλώ επίσης τους φίλους που ανοίγουν τα συνημμένα μου, να με ενημερώνουν αν εξακολουθούν να βρίσκουν δυσκολίες κατά το άνοιγμά τους, καθώς πιστεύω ότι εντόπισα την αιτία του προβλήματος και ότι το έχω αντιμετωπίσει επιτωχώς.


Με Γεωμετρική Αγάπη
Νίκος Κυριαζής.

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 330.doc
(136.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 55 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#109

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Δευ Ιούλ 03, 2023 8:10 am

Γεωμετρικός Τόπος 5θ(156).

Αγαπητοί φίλοι,
με το παρακάτω συνημμένο μου, με αριθμό 331, αναρτώ έναν άλλο νέο μου Γεωμετρικό Τόπο.
Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και τα σχετικά σχόλιά σας.

Δική μου σχετική λύση, θα ακολουθήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα.


Με Αγάπη
Νίκος Κυριαζής

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 331.doc
(19 KiB) Μεταφορτώθηκε 56 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#110

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Πέμ Ιούλ 06, 2023 4:26 pm

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Δευ Ιούλ 03, 2023 8:10 am
Γεωμετρικός Τόπος 5θ(156).

Αγαπητοί φίλοι,
με το παρακάτω συνημμένο μου, με αριθμό 331, αναρτώ έναν άλλο νέο μου Γεωμετρικό Τόπο.
Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και τα σχετικά σχόλιά σας.

Δική μου σχετική λύση, θα ακολουθήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα.


Με Αγάπη
Νίκος Κυριαζής

Συνημμένο 331.doc
Λήμμα 5θ(155).

Αγαπητοί φίλοι, φίλοι,
παρακάτω με το συνημμένο μου 332 αναρτώ μια άλλη νέα μου βοηθητική Πρόταση (Λήμμα) 5θ(155), αντί να αναρτήσω τη λύση του γ.τ.5θ(156), όπως παραπάνω σας είχα υποσχεθεί. Τούτο έκρινα σκόπιμο γιατί στο Λήμμα αυτό θα βασισθεί η λύση μου του γ.τ. 5θ(156).

Παρακαλώ για τις δικές σας αποδείξεις του παραπάνω λήμματος και τα σχετικά σχόλιά σας.

Βασιζόμενοι στο παραπάνω Λήμμα 5θ(155), θα μας είναι εύκολη και η απόδειξη-λύση σχετικών Προτάσεων και Προβλημάτων, τα οποία θα μας δίνονται μελλοντικά, αυτός είναι αλλωστε και ο λόγος που το επινόησα και το προτείνω παρά την ευκολη απόδειξή του.

Δική μου σχετική απόδειξη του λήμματος 5θ(155), θα αναρτήσω σε εύλογο χρονικό διάστημα.


Με Αγάπη
Νίκος Κυριαζής

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 332.doc
(20 KiB) Μεταφορτώθηκε 47 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#111

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Δευ Ιούλ 10, 2023 10:01 am

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Πέμ Ιούλ 06, 2023 4:26 pm
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Δευ Ιούλ 03, 2023 8:10 am


Λήμμα 5θ(155).

Αγαπητοί φίλοι, φίλοι,
παρακάτω με το συνημμένο μου 332 αναρτώ μια άλλη νέα μου βοηθητική Πρόταση (Λήμμα) 5θ(155), αντί να αναρτήσω τη λύση του γ.τ.5θ(156), όπως παραπάνω σας είχα υποσχεθεί. Τούτο έκρινα σκόπιμο γιατί στο Λήμμα αυτό θα βασισθεί η λύση μου του γ.τ. 5θ(156).

Παρακαλώ για τις δικές σας αποδείξεις του παραπάνω λήμματος και τα σχετικά σχόλιά σας.

Δική μου σχετική απόδειξη του λήμματος 5θ(155), θα αναρτήσω σε εύλογο χρονικό διάστημα.


Με Αγάπη
Νίκος Κυριαζής


Συνημμένο 332.doc
Απόδειξη της Πρότασης 5θ(155).

Αγαπητοί φίλοι,

Με το παρακάτω συνημμένο μου 332, το οποίο και επαναφέρω συμπληρωμένο, αναρτώ, όπως έχω υποσχεθεί, τη δική μου απόδειξη της Πρότασης αυτής.

βασιζόμενοι στη παραπάνω Πρόταση, θα μας είναι εύκολη και η απόδειξη-λύση σχετικών Προτάσεων και Προβλημάτων, τα οποία θα μας δίνονται μελλοντικά, αυτός είναι αλλωστε και ο λόγος που την επινόησα.

Παρακαλώ για τις δικές σας αποδείξεις και για τα σχετικά σχόλιά σας.

Παρακαλώ επίσης τους φίλους που ανοίγουν τα συνημμένα μου, να με ενημερώνουν αν εξακολουθούν να βρίσκουν δυσκολίες ή όχι κατά το άνοιγμά τους, καθώς πιστεύω ότι εντόπισα την αιτία του προβλήματος και ότι το έχω αντιμετωπίσει επιτωχώς.


Με Γεωμετρική Αγάπη
Νίκος Κυριαζής.

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 332.doc
(822.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 52 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#112

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Πέμ Ιούλ 13, 2023 11:06 am

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Δευ Ιούλ 03, 2023 8:10 am
Γεωμετρικός Τόπος 5θ(156).

Αγαπητοί φίλοι,
με το παρακάτω συνημμένο μου, με αριθμό 331, αναρτώ έναν άλλο νέο μου Γεωμετρικό Τόπο.
Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και τα σχετικά σχόλιά σας.

Δική μου σχετική λύση, θα ακολουθήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα.


Νίκος Κυριαζής


Συνημμένο 331.doc
Λύση του Γεωμετρικού Τόπου 5θ(156).

Αγαπητοί φίλοι,

Με το παρακάτω συνημμένο μου 331, το οποίο και επαναφέρω συμπληρωμένο, αναρτώ, όπως έχω υποσχεθεί, τη δική μου λύση του γ.τ. αυτού, η οποία βασίζεται στην παραπάνω πρόταση 5θ(155), ποστ.111.

βασιζόμενοι στον παραπάνω γ,τ,, θα μας είναι εύκολη και η απόδειξη-λύση σχετικών Προτάσεων και Προβλημάτων, τα οποία θα μας δίνονται μελλοντικά. Αυτός είναι αλλωστε και ο λόγος που τον επινόησα.

Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και για τα σχετικά σχόλιά σας.

Παρακαλώ επίσης τους φίλους που ανοίγουν τα συνημμένα μου, να με ενημερώνουν αν εξακολουθούν να βρίσκουν δυσκολίες ή όχι κατά το άνοιγμά τους, καθώς πιστεύω ότι εντόπισα την αιτία του προβλήματος και ότι το έχω αντιμετωπίσει επιτωχώς.

Υπενθυμίζω ότι οι 5θ(155), 5θ(156) τόμος 5, 7ια(1), 7ια(4), 7ια(6) τόμος 7, αποτελούν νέες Προτάσεις, Προβλήματα και γ.τ. του γράφντος, τις οποίες πρωτοεμφάνισα στο βιβίο μου ¨Νέα Στοιχεία Γεωμετρίας¨.


Με Γεωμετρική Αγάπη
Νίκος Κυριαζής.

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 331.doc
(344.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 44 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#113

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Κυρ Ιούλ 16, 2023 11:05 am

Πρόβλημα Γεωμετρίας 1ζ(44).

Αγαπητοί φίλοι,
με το παρακάτω συνημμένο μου, με αριθμό 333, αναρτώ ένα άλλο νέο μου Πρόβλημα Γεωμετρίας .
Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και τα σχετικά σχόλιά σας.

Δική μου σχετική λύση, θα ακολουθήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα.


Με Αγάπη
Νίκος Κυριαζής

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 333.doc
(21.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 51 φορές


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#114

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Ιούλ 16, 2023 2:18 pm

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Κυρ Ιούλ 16, 2023 11:05 am
Πρόβλημα Γεωμετρίας 1ζ(44).

Αγαπητοί φίλοι,
με το παρακάτω συνημμένο μου, με αριθμό 333, αναρτώ ένα άλλο νέο μου Πρόβλημα Γεωμετρίας .
Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και τα σχετικά σχόλιά σας.

Συνημμένο 333.doc
Ίσως χάνω κάτι δεδομένου ότι η άσκηση παρά είναι απλή. Όπως στο σχήμα θέλουμε x+2t+y=a, \, y+2t+z=b, \, z+2t+x=c. Λύνουμε τώρα το γραμμικό σύστημα ως προς x,y,z (ένας εύκολος τρόπος από τους πολλούς είναι να αρχίσουμε προσθέτοντας κατά μέλη τις τρεις εξισώσεις). Θα βρούμε

 x= \dfrac {1}{2} (a+c-b) -t, \,  y= \dfrac {1}{2} (a+b-c) -t, \, z= \dfrac {1}{2} (b+c-a) -t. Και λοιπά.

H διερεύνηση (που απαιτεί x,y,z>0), άμεση.

Και ένα σχόλιο: Κατά την γνώμη μου θα ήταν ποιο εποικοδομητικό να έμπαινε σε πλήρη θέα η εκφώνηση και το σχήμα αντί να είναι σε συνημμένο. Όπως είναι τώρα, αν κάποιος θέλει να διαβάσει την άσκηση ή την λύση πρέπει να κατεβάσει στον υπολογιστή του και να ανοίξει από εκεί το συνημμένο, και να το ξανακάνει όλο αυτό κάθε φορά που διαβάζει την άσκηση. Το αποτέλεσμα, όπως αναπόδραστα παρατηρεί κανείς κοιτώντας πόσες φορές συνολικά έχει κατέβει το εκάστοτε συνημμένο, θα διαπιστώσει ότι είναι ιδιαίτερα λίγες. Καλό είναι να μην αδικούνται οι εν λόγω ασκήσεις. Σε όλα τα άλλα αντίστοιχα ποστ στο φόρουμ, ο εκάστοτε θεματοθέτης παραθέτει σε ανοικτή/απευθείας θέα την εκφώνηση και το σχήμα, για διευκόλυνση του αναγνώστη. Υποθέτω ότι το απαιτούν και οι κανονισμοί μας.
Συνημμένα
trigono kai eksagono.png
trigono kai eksagono.png (5.88 KiB) Προβλήθηκε 7089 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#115

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τετ Ιούλ 19, 2023 5:23 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Ιούλ 16, 2023 2:18 pm
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Κυρ Ιούλ 16, 2023 11:05 am
Πρόβλημα Γεωμετρίας 1ζ(44).

Αγαπητοί φίλοι,
με το παρακάτω συνημμένο μου, με αριθμό 333, αναρτώ ένα άλλο νέο μου Πρόβλημα Γεωμετρίας.
Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και τα σχετικά σχόλιά σας.

Συνημμένο 333.doc
Ίσως χάνω κάτι δεδομένου ότι η άσκηση παρά είναι απλή. Όπως στο σχήμα θέλουμε x+2t+y=a, \, y+2t+z=b, \, z+2t+x=c. Λύνουμε τώρα το γραμμικό σύστημα ως προς x,y,z (ένας εύκολος τρόπος από τους πολλούς είναι να αρχίσουμε προσθέτοντας κατά μέλη τις τρεις εξισώσεις). Θα βρούμε

 x= \dfrac {1}{2} (a+c-b) -t, \,  y= \dfrac {1}{2} (a+b-c) -t, \, z= \dfrac {1}{2} (b+c-a) -t. Και λοιπά.

H διερεύνηση (που απαιτεί x,y,z>0), άμεση.

Και ένα σχόλιο: Κατά την γνώμη μου θα ήταν ποιο εποικοδομητικό να έμπαινε σε πλήρη θέα η εκφώνηση και το σχήμα αντί να είναι σε συνημμένο. Όπως είναι τώρα, αν κάποιος θέλει να διαβάσει την άσκηση ή την λύση πρέπει να κατεβάσει στον υπολογιστή του και να ανοίξει από εκεί το συνημμένο, και να το ξανακάνει όλο αυτό κάθε φορά που διαβάζει την άσκηση. Το αποτέλεσμα, όπως αναπόδραστα παρατηρεί κανείς κοιτώντας πόσες φορές συνολικά έχει κατέβει το εκάστοτε συνημμένο, θα διαπιστώσει ότι είναι ιδιαίτερα λίγες. Καλό είναι να μην αδικούνται οι εν λόγω ασκήσεις. Σε όλα τα άλλα αντίστοιχα ποστ στο φόρουμ, ο εκάστοτε θεματοθέτης παραθέτει σε ανοικτή/απευθείας θέα την εκφώνηση και το σχήμα, για διευκόλυνση του αναγνώστη. Υποθέτω ότι το απαιτούν και οι κανονισμοί μας.
Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και κυρίως για την λύση του προβλήματος 1ζ(44).
Η αλγεβρική λύση αυτή, προφανώς είναι εύκολη και ανάλογη με τη δεύτερη απόδειξη του προβλήματος 1ζ(34), που έχω αναρτήσει παραπάνω με το συνημμένο μου 328 (ποστ # 99, δεύτερο και τρίτο εικονίδια). Εδώ με τη λύση αυτή έχει προφανώς προκύψει ένα εξάγωνο εγγεγραμμένο στο τρίγωνο ABC και εύλογα προκύπτει το ερώτημα: Τούτο είναι και εγγράψιμο σε κύκλο ή όχι;

Ιδιαίτερα ευχαριστώ για το παραπάνω σχόλιο, καθώς τα σχόλια τα επιζητώ, γιατί μας δίνουν την δυνατότητα να βελτιώνουμε τις προσπάθειές μας. Τα αναφερόμενα θέματα στο παραπάνω σχόλιο, τα θεωρώ σωστά, και θα ήθελα να μπορούσα να τα εφαρμόσω. Όμως όλα αυτά, αλλά και πολλά άλλα, όλα μαζί αυτά τα έχω συνεκτιμήσει και έχω καταλήξει στον τρόπο παρουσίασής των εδώ προσπαθειών μου. Δηλαδή εκείνον τον τρόπο που ήδη χρησιμοποιώ.

Λύση του Γεωμετρικού Προβλήματος 1ζ(44).

Αγαπητοί φίλοι,

Με το παρακάτω συνημμένο μου 333, το οποίο και επαναφέρω συμπληρωμένο, αναρτώ, όπως έχω υποσχεθεί, τη δική μου λύση του Προβλήματος αυτού.

βασιζόμενοι στο παραπάνω πρόβλημα, θα μας είναι εύκολη και η απόδειξη-λύση σχετικών Προτάσεων και Προβλημάτων, τα οποία θα μας δίνονται μελλοντικά. Αυτός είναι αλλωστε και ο λόγος που το επινόησα.

Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και για τα σχετικά σχόλιά σας.

Παρακαλώ επίσης τους φίλους που ανοίγουν τα συνημμένα μου, να με ενημερώνουν αν εξακολουθούν να βρίσκουν δυσκολίες ή όχι κατά το άνοιγμά τους, καθώς πιστεύω ότι εντόπισα την αιτία του προβλήματος και ότι το έχω αντιμετωπίσει επιτωχώς.

Υπόψη ότι το Πρόβλημα 1ζ(32), που αναφέρω στην παρακάτω λύση του Προβλήματος 1ζ(44), αποτελεί προανώς ειδική περίπτωση του Προβλήματος 1ζ(44) και το οποίο έχω αναρτήσει με το συνημμένο μου 329, ποστ 96.


Με Γεωμετρική Αγάπη
Νίκος Κυριαζής.

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/

Συνημμένο 333.doc
(21.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 56 φορές
Σάρωση 1ζ(44)..jpg
Σάρωση 1ζ(44)..jpg (222.46 KiB) Προβλήθηκε 7042 φορές
Σάρωση 1ζ(44)α..jpg
Σάρωση 1ζ(44)α..jpg (356.9 KiB) Προβλήθηκε 7042 φορές
Σάρωση 1ζ(44)β..jpg
Σάρωση 1ζ(44)β..jpg (340.12 KiB) Προβλήθηκε 7042 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#116

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Σάβ Ιούλ 22, 2023 5:27 pm

Πρόβλημα Γεωμετρίας 1ε(50).

Αγαπητοί φίλοι,
με το παρακάτω συνημμένο μου, με αριθμό 334, αναρτώ ένα άλλο νέο μου Πρόβλημα Γεωμετρίας.
Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και τα σχετικά σχόλιά σας.

Δική μου σχετική λύση, θα ακολουθήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα.


Με Αγάπη
Νίκος Κυριαζής

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 334.doc
(19.5 KiB) Μεταφορτώθηκε 44 φορές


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#117

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Ιούλ 23, 2023 10:56 am

Το πρόβλημα 334 έχει άπειρες λύσεις, για δεδομένους κύκλους με κέντρα K,L (οι μεγάλοι στο σχήμα).

Γράφουμε δύο ίσους τυχαίους κύκλους με κέντρα τα K,L (οι μικροί στο σχήμα). Από το K φέρνω την εφαπτομένη KM στον άλλο μικρό κύκλο, και ομοίως την εφαπτομένη LN. Οι KM,\, LN είναι βέβαια ίσες. Από την τομή E των δύο αρχικών κύκλων φέρνω την διατέμνουσα AB παράλληλη της KM, και ομοίως την CD παρ'άλληλη της LN. Ίσχυρίζομαι ότι οι AB, \, CD ικανοποιούν το ζητούμενο. Πράγματι, είναι

AB = 2PQ = 2KM=2LN= 2RS= CD. Τελιώσαμε.

Σχόλιο: Μιά άλλη διατύπωση της άσκησης (πιο ισχυρή) είναι να μου δώσουν τους δύο τεμνόμενους κύκλους και την διατέμνουσα AB από το κοινό τους σημείο. Κατόπιν, να ζητά την διατέμνουσα CD, ίση με την δοθείσα. Τα παραπάνω προσαρμόζονται εύκολα και για την πιο ισχυρή άσκηση, κάνοντας εν μέρη την αν'αποδη πορεία με πριν.

- - - - - - - - - - -

Και άλλο ένα σχόλιο: Θα κάνω άλλη μία φορά την παράκληση που έκανα στο ποστ 114:

... θα ήταν ποιο εποικοδομητικό να έμπαινε σε πλήρη θέα η εκφώνηση και το σχήμα αντί να είναι σε συνημμένο. ... κοιτώντας πόσες φορές συνολικά έχει κατέβει το εκάστοτε συνημμένο, θα διαπιστώσει ότι είναι ιδιαίτερα λίγες. ... Υποθέτω ότι το απαιτούν και οι κανονισμοί μας.
Συνημμένα
ISES DIATEMNOUSES.png
ISES DIATEMNOUSES.png (17.3 KiB) Προβλήθηκε 6992 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#118

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Τρί Ιούλ 25, 2023 5:26 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Ιούλ 23, 2023 10:56 am
Το πρόβλημα 334 έχει άπειρες λύσεις, για δεδομένους κύκλους με κέντρα K,L (οι μεγάλοι στο σχήμα).

Γράφουμε δύο ίσους τυχαίους κύκλους με κέντρα τα K,L (οι μικροί στο σχήμα). Από το K φέρνω την εφαπτομένη KM στον άλλο μικρό κύκλο, και ομοίως την εφαπτομένη LN. Οι KM,\, LN είναι βέβαια ίσες. Από την τομή E των δύο αρχικών κύκλων φέρνω την διατέμνουσα AB παράλληλη της KM, και ομοίως την CD παρ'άλληλη της LN. Ίσχυρίζομαι ότι οι AB, \, CD ικανοποιούν το ζητούμενο. Πράγματι, είναι

AB = 2PQ = 2KM=2LN= 2RS= CD. Τελιώσαμε.

Σχόλιο: Μιά άλλη διατύπωση της άσκησης (πιο ισχυρή) είναι να μου δώσουν τους δύο τεμνόμενους κύκλους και την διατέμνουσα AB από το κοινό τους σημείο. Κατόπιν, να ζητά την διατέμνουσα CD, ίση με την δοθείσα. Τα παραπάνω προσαρμόζονται εύκολα και για την πιο ισχυρή άσκηση, κάνοντας εν μέρη την αν'αποδη πορεία με πριν.

- - - - - - - - - - -

Και άλλο ένα σχόλιο: Θα κάνω άλλη μία φορά την παράκληση που έκανα στο ποστ 114:

... θα ήταν ποιο εποικοδομητικό να έμπαινε σε πλήρη θέα η εκφώνηση και το σχήμα αντί να είναι σε συνημμένο. ... κοιτώντας πόσες φορές συνολικά έχει κατέβει το εκάστοτε συνημμένο, θα διαπιστώσει ότι είναι ιδιαίτερα λίγες. ... Υποθέτω ότι το απαιτούν και οι κανονισμοί μας.

Ευχαριστώ πολύ για τη συμμετοχή και κυρίως για την όμορφη λύση του παραπάνω προβλήματος 1ε(50),(Συνημμένο 334, ποστ 116).

Όσον αφορά στο παραπάνω σχόλιο, αλλά και εκείνο του ποστ 114, έχω απαντήσει στο ποστ 115, όπου έχει αναφερθεί και μία ερώτηση, που πιστεύω ότι θα ήταν καλό να είχαμε κάποια απάντηση (Με άλγεβρα), καθώς στην διατύπωση του Προβλήματος 1ζ(44) συνημμένο 333 ποστ 113, θα μπορούσε να είχε συμπεριληφθεί και η ερώτηση αυτή.


Λύση του Γεωμετρικού Προβλήματος 1ε(50).

Αγαπητοί φίλοι,

Με το παρακάτω συνημμένο μου 334, το οποίο και επαναφέρω συμπληρωμένο, αναρτώ, όπως έχω υποσχεθεί, τη δική μου λύση του Προβλήματος αυτού.

βασιζόμενοι στο παραπάνω πρόβλημα, θα μας είναι εύκολη και η απόδειξη-λύση σχετικών Προτάσεων και Προβλημάτων, τα οποία θα μας δίνονται μελλοντικά. Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που το επινόησα.

Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και για τα σχετικά σχόλιά σας.


Σημειώνω εδώ ότι, τα 1ε(50), 1α(110) συνημμένο 322 ποστ 80, 1α(23) συνημμένο 320 ποστ 77 και 1β(41) συνημμένο 321 ποστ 81, αποτελούν νέες Προτάσεις- Προβλήματα του γράφοντος, που αναφέρονται στο παρακάτω συνημμένο 334 και που τα πρωτοεμφάνισα στο βιβλίο μου «Νέα Στοιχεία Γεωμετρίας»(Τόμοι 1- 3).

Θα ήθελα εδώ να διευκρινίσω ότι, σχεδόν όλες οι σχετικές διαπραγματεύσεις μου σε Προτάσεις-Προβλήματα επιδιώκω, να είναι διεξοδικές (Με κάθε λεπτομέρεια) και όχι πρόχειρες [Να περιλαμβάνουν δηλαδή: Ανάλυση (σκεπτικό), Κατασκευή, Σύνθεση (απόδειξη), Σχήμα (Πλήρες, με σωστή και όμορφη εμφάνιση), Ενδεχομένως και με άλλες αποδείξεις- λύσεις-επεκτάσεις, Παρατηρήσεις (Σχόλια), Σημειώσεις, Παραπομπές, κτλ]. Αυτά πιστεύω ότι θα ήταν καλό να γίνονται, καθώς μας παρακολουθούν και μαθητές, αλλά και άλλοι στους οποίους δημιουργούνται ερωτηματικά, αν δεν έχουν πολλές γνώσεις σχετικές με το εκάστοτε αντικείμενο.

Παρακαλώ τους φίλους που ανοίγουν τα συνημμένα μου, να με ενημερώνουν, αν εξακολουθούν να βρίσκουν δυσκολίες ή όχι κατά το άνοιγμά τους, καθώς πιστεύω ότι εντόπισα την αιτία του προβλήματος και ότι το έχω αντιμετωπίσει επιτυχώς.

Μεαγάπη
Νίκος Κυριαζής

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 334.doc
(428 KiB) Μεταφορτώθηκε 45 φορές


ΝΙΚΟΣ
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:35 pm
Τοποθεσία: Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη).

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#119

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ » Παρ Ιούλ 28, 2023 3:36 pm

Γεωμετρικός Τόπος 12(1).

Αγαπητοί φίλοι,
με το παρακάτω συνημμένο μου, με αριθμό 335, αναρτώ έναν άλλο νέο μου γ.τ.
Παρακαλώ για τις δικές σας λύσεις και τα σχετικά σχόλιά σας.

Δική μου σχετική λύση, θα ακολουθήσει σε εύλογο χρονικό διάστημα.


Με Αγάπη
Νίκος Κυριαζής

https://www.mathematica.gr/forum/viewto ... &start=560
https://www.amazon.co.uk/Nikos-D.-Kyria ... 07HDDXTGF/
Συνημμένο 335.doc
(18 KiB) Μεταφορτώθηκε 38 φορές


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15768
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: ΓΕΩΜΕΤΡIΑ. ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.

#120

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Σάβ Ιούλ 29, 2023 1:42 am

Για την άσκηση στο συνημμένο 335:

Τα τρίγωνα MAB, \, MCD είναι ίσα διότι AB=CD (υπόθεση), \hat A = \hat C (από το εγγράψιμμο KCMA) και \hat B = \hat D (από το εγγράψιμμο KDMB). Άρα AM=MC (δηλαδή ίσες χορδές του επάνω κύκλου), που σημαίνει ότι το M είναι στην διχοτόμα της K. 'Ομοια το αντίστροφο.

ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Τρί Ιούλ 25, 2023 5:26 pm
... Να περιλαμβάνουν δηλαδή: Ανάλυση (σκεπτικό), Κατασκευή, Σύνθεση (απόδειξη), Σχήμα (Πλήρες, με σωστή και όμορφη εμφάνιση), Ενδεχομένως και με άλλες αποδείξεις- λύσεις-επεκτάσεις, Παρατηρήσεις (Σχόλια), Σημειώσεις, Παραπομπές, κτλ ...
Δεν έχει νόημα να γράφουμε ιστορίες ολόκληρες για θέματα που είναι προφανή, της μισς ή δυο γραμμών. Τα Μαθηματικά θέλουν οικονομία και κομψότητα. Όταν πλατειάζουμε, χάνουμε την ουσία. Το μήνυμα που πρέπει να δώσουμε στους μαθητές μας είναι να εργάζονται με λιτότητα και συμπάγεια. Και θα συνεχίσω να το κάνω γιατί έχω χρέος ως δάσκαλος να δίνω τον μπούσουλα της ορθής Μαθηματικής πρακτικής.
.
Συνημμένα
topos dihotomos.png
topos dihotomos.png (17.97 KiB) Προβλήθηκε 6866 φορές


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία (Seniors) - Παλαιότερες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες