Απίστευτα δύσκολο για δημοτικό

Henri van Aubel
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2022 12:01 pm

Απίστευτα δύσκολο για δημοτικό

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henri van Aubel » Κυρ Μάιος 14, 2023 10:17 am

Το έλαβα στα χέρια μου χθες και μου είπαν ότι μπήκε διαγώνισμα σε δημοτικό. Τα λόγια στερεύουν ... Το παραθέτω.

Ένας εργάτης χτίζει έναν τοίχο σε 20 ημέρες, αν εργαστεί μόνος του. Μετά από 5 ημέρες χτισίματος , ήρθε και δεύτερος εργάτης με τα  \displaystyle \frac{8}{10} της απόδοσης του πρώτου εργάτη και δούλεψαν μαζί μέχρι να ολοκληρώσουν το έργο. Πόσες ημέρες δούλεψαν μαζί ;

Υ.Σ Δεν μπορώ να το πιστέψω. Βρίσκω  \displaystyle \frac{25}{3}, αλλά μικρή σημασία έχει. Μάλλον θα απευθυνόταν σε παιδιά άλλου πλανήτη ο δάσκαλος. Αλλά και πάλι δεν νομίζω, γιατί όπως πληροφορήθηκα, δεν το έλυσε κανένας.



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Μήτσιος
Δημοσιεύσεις: 1789
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2012 10:14 am
Τοποθεσία: Aρτα

Re: Απίστευτα δύσκολο για δημοτικό

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Μήτσιος » Κυρ Μάιος 14, 2023 12:04 pm

Καλημέρα!
Μια λύση , ελπίζω κατανοητή και σε μικρούς φίλους!
Henri van Aubel έγραψε:
Κυρ Μάιος 14, 2023 10:17 am
Το έλαβα στα χέρια μου χθες και μου είπαν ότι μπήκε διαγώνισμα σε δημοτικό. Τα λόγια στερεύουν ... Το παραθέτω.

Ένας εργάτης χτίζει έναν τοίχο σε 20 ημέρες, αν εργαστεί μόνος του. Μετά από 5 ημέρες χτισίματος , ήρθε και δεύτερος εργάτης με τα  \displaystyle \frac{8}{10} της απόδοσης του πρώτου εργάτη και δούλεψαν μαζί μέχρι να ολοκληρώσουν το έργο. Πόσες ημέρες δούλεψαν μαζί ;

Υ.Σ Δεν μπορώ να το πιστέψω. Βρίσκω  \displaystyle \frac{25}{3}, αλλά μικρή σημασία έχει. Μάλλον θα απευθυνόταν σε παιδιά άλλου πλανήτη ο δάσκαλος. Αλλά και πάλι δεν νομίζω, γιατί όπως πληροφορήθηκα, δεν το έλυσε κανένας.
Ας είναι ο τοίχος 100 τ.μ.

Κάθε μέρα ο α' χτίζει μόνος \dfrac{100}{20}=5 , ενώ ο β' (μόνος) \dfrac{8}{10}\cdot 5=4 τ.μ

Μένουν να χτίσουν μαζί 100-5\cdot5=75 τ.μ

Χρειάζονται \dfrac{75}{5+4}=\dfrac{25}{3} μέρες.

Φιλικά, Γιώργος.


Henri van Aubel
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2022 12:01 pm

Re: Απίστευτα δύσκολο για δημοτικό

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henri van Aubel » Κυρ Μάιος 14, 2023 12:15 pm

Ωραία! Ευχαριστώ Γιώργο! :)


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Απίστευτα δύσκολο για δημοτικό

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Κυρ Μάιος 14, 2023 2:57 pm

Κώστα
Επειδή κι άλλη φορά έχεις δημοσιοποιήσει άσκηση που έπεσε σε παιδιά Δημοτικού και η οποία ξέφευγε από το συνηθισμένο πλαίσιο, θέλω να μας γράψεις από τι είδους Δημοτικό προήλθε αυτό το θέμα. Μήπως Πρότυπο ή Πειραματικό ; Μήπως από κάποιο πανάκριβο ιδιωτικό ; Ή από κάποιο Δημόσιο Δημοτικό που πάνε τα παιδιά όλης της περιοχής ;


Henri van Aubel
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2022 12:01 pm

Re: Απίστευτα δύσκολο για δημοτικό

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henri van Aubel » Κυρ Μάιος 14, 2023 5:09 pm

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ έγραψε:
Κυρ Μάιος 14, 2023 2:57 pm
Κώστα
Επειδή κι άλλη φορά έχεις δημοσιοποιήσει άσκηση που έπεσε σε παιδιά Δημοτικού και η οποία ξέφευγε από το συνηθισμένο πλαίσιο, θέλω να μας γράψεις από τι είδους Δημοτικό προήλθε αυτό το θέμα. Μήπως Πρότυπο ή Πειραματικό ; Μήπως από κάποιο πανάκριβο ιδιωτικό ; Ή από κάποιο Δημόσιο Δημοτικό που πάνε τα παιδιά όλης της περιοχής ;
Καλησπέρα Τηλέμαχε, δεν είναι από το ίδιο δημοτικό, δεν μου είπαν από που. Απλά μου είπαν ότι είναι από κάποιο δημόσιο δημοτικό, όπου κανένα παιδάκι δεν έλυσε το θέμα. Επίσης, δεν ασχολούμαι τόσο με δημοτικό και γυμνάσιο, αλλά θα το ρωτήσω από που είναι... :)


Μιχάλης Τσουρακάκης
Δημοσιεύσεις: 2778
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 4:17 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Απίστευτα δύσκολο για δημοτικό

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιχάλης Τσουρακάκης » Δευ Μάιος 15, 2023 12:59 am

Henri van Aubel έγραψε:
Κυρ Μάιος 14, 2023 10:17 am
Το έλαβα στα χέρια μου χθες και μου είπαν ότι μπήκε διαγώνισμα σε δημοτικό. Τα λόγια στερεύουν ... Το παραθέτω.

Ένας εργάτης χτίζει έναν τοίχο σε 20 ημέρες, αν εργαστεί μόνος του. Μετά από 5 ημέρες χτισίματος , ήρθε και δεύτερος εργάτης με τα  \displaystyle \frac{8}{10} της απόδοσης του πρώτου εργάτη και δούλεψαν μαζί μέχρι να ολοκληρώσουν το έργο. Πόσες ημέρες δούλεψαν μαζί ;

Υ.Σ Δεν μπορώ να το πιστέψω. Βρίσκω  \displaystyle \frac{25}{3}, αλλά μικρή σημασία έχει. Μάλλον θα απευθυνόταν σε παιδιά άλλου πλανήτη ο δάσκαλος. Αλλά και πάλι δεν νομίζω, γιατί όπως πληροφορήθηκα, δεν το έλυσε κανένας.
Σε 1 μέρα ο πρώτος εργάτης ολοκληρώνει το  \dfrac{1}{20}=0.05 του έργου και ο δεύτερος

τα  \dfrac{8}{10}.0.05=0.04 του έργου ,άρα και οι δυο μαζί σε μια μέρα ολοκληρώνουν το 0.09του έργου

Στις  5 μέρες έχει ολοκληρωθεί από τον πρώτο το 0.25 του έργου,άρα και δυο μαζί μένει να ολοκληρώσουν το 0.75

Τώρα, εύκολα με απλή μέθοδο των τριών και οι δυο μαζί θα ολοκληρώσουν το έργο σε  \dfrac {25}{3} μέρες


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13301
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Απίστευτα δύσκολο για δημοτικό

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Δευ Μάιος 15, 2023 9:37 am

Η άσκηση είναι σίγουρα πολύ δύσκολη για Δημοτικό. Εμείς όμως κρίνουμε χωρίς να γνωρίζουμε τη δουλειά που κάνει
ο δάσκαλος μέσα στην τάξη. Ίσως να έχει προετοιμάσει τους μαθητές για κάτι τέτοιο. Μπορεί ακόμα το διαγώνισμα να
είναι απλώς διαγνωστικό για να δει ο δάσκαλος αν υπάρχει κάποιος μαθητής που μπορεί να σκεφτεί το κάτι παραπάνω.

Ωστόσο, εμείς δεν γνωρίζουμε καν ποιο σχολείο είναι (αν είναι δημόσιο, ιδιωτικό ή πρότυπο) και έτσι δεν είμαστε σε θέση
να κρίνουμε. Να επισημάνω για τους νεότερους ότι παλαιότερα (πάνω από μισό αιώνα πριν), τότε που υπήρχαν εξετάσεις
από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, τέτοιου τύπου ασκήσεις ήταν συνηθισμένες. Μια παρόμοια συζήτηση μπορείτε να δείτε εδώ.


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Απίστευτα δύσκολο για δημοτικό

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Δευ Μάιος 15, 2023 10:17 am

george visvikis έγραψε:
Δευ Μάιος 15, 2023 9:37 am
Να επισημάνω για τους νεότερους ότι παλαιότερα (πάνω από μισό αιώνα πριν), τότε που υπήρχαν εξετάσεις
από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, τέτοιου τύπου ασκήσεις ήταν συνηθισμένες.
Aκριβώς έτσι Γιώργο. Αν θυμάμαι καλά οι τελευταίες εισαγωγικές εξετάσεις για το Γυμνάσιο έγιναν το 1977.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΔΗΜΟΤΙΚΟ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες