Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
Darma
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2019 11:10 pm

Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Darma » Σάβ Αύγ 08, 2020 1:42 pm

Έδωσα πανελλήνιες φέτος. Δήλωσα όλα σχεδόν τα τμήματα μαθηματικών (εκτός από τα νέα τμήματα) και σίγουρα περνάω σε κάποιο από αυτά, όπως επιθυμώ. Πρόσφατα ανακάλυψα ένα site στο οποίο υπάρχουν αναρτημένα παλιά σχολικά βιβλία μαθηματικών -ακόμα και πριν τα 70s. Από περιέργεια κατέβασα μερικά για να τα διαβάσω. Ειλικρινά, με έπιασε κατάθλιψη. Σε δυο μήνες θα είμαι φοιτητής και δεν έχω ούτε τις μισές γνώσεις ενός παλιού τελειόφοιτου. Κομμάτια της ύλης εξαφανίστηκαν μέσα σε 40 χρόνια. Τα σημερινά βιβλία είναι σαφώς πιο κακογραμμένα, με εξαίρεση ίσως αυτά της γεωμετρίας α' και β' λυκείου. Κι όμως, τα λίγα που ξέρω από εκεί τα διάβασα. Είμαι τόσο άχρηστος...



Λέξεις Κλειδιά:
KDORTSI
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2347
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:26 pm

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KDORTSI » Σάβ Αύγ 08, 2020 1:55 pm

Darma έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 1:42 pm
Έδωσα πανελλήνιες φέτος. Δήλωσα όλα σχεδόν τα τμήματα μαθηματικών (εκτός από τα νέα τμήματα) και σίγουρα περνάω σε κάποιο από αυτά, όπως επιθυμώ. Πρόσφατα ανακάλυψα ένα site στο οποίο υπάρχουν αναρτημένα παλιά σχολικά βιβλία μαθηματικών -ακόμα και πριν τα 70s. Από περιέργεια κατέβασα μερικά για να τα διαβάσω. Ειλικρινά, με έπιασε κατάθλιψη. Σε δυο μήνες θα είμαι φοιτητής και δεν έχω ούτε τις μισές γνώσεις ενός παλιού τελειόφοιτου. Κομμάτια της ύλης εξαφανίστηκαν μέσα σε 40 χρόνια. Τα σημερινά βιβλία είναι σαφώς πιο κακογραμμένα, με εξαίρεση ίσως αυτά της γεωμετρίας α' και β' λυκείου. Κι όμως, τα λίγα που ξέρω από εκεί τα διάβασα. Είμαι τόσο άχρηστος...
Φίλε μου, όχι! Δεν είσαι άχρηστος, δεν θα είσαι ένας ανάξιος φοιτητής!

Και ξέρεις γιατί;

Γιατί είσαι νέος και έχεις όλο το δρόμο ανοιχτό να τον διαβείς!

Αρκεί για τούτο, όχι να το θέλεις, αλλά να το πιστέψεις!

Σήμερα, μπορεί να έχουν μειωθεί κάποια στοιχεία των μαθηματικών ή των άλλων επιστημών

στα σχολικά βιβλία, όμως δίπλα σου υπάρχει πλούτος υλικού, που άλλοτε δεν υπήρχε!

Εμπρός λοιπόν, προχώρα με ακλόνητη πίστη σ' αυτό που θέλεις!

Κώστας Δόρτσιος


bouzoukman
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 7:53 pm
Επικοινωνία:

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bouzoukman » Σάβ Αύγ 08, 2020 4:30 pm

Άχρηστος δεν είσαι! Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εκμεταλλευτείς τα χρόνια που έρχονται. Θα δεις ότι αν δουλέψεις πολύ, γρήγορα θα φτάσεις σε πολύ υψηλό επίπεδο.


"Υπάρχει αρκετό φως γι' αυτούς που επιθυμούν να δουν και αρκετό σκοτάδι γι' αυτούς που έχουν την αντίθετη επιθυμία", B. Pascal
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Σάβ Αύγ 08, 2020 4:48 pm

Darma έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 1:42 pm
Έδωσα πανελλήνιες φέτος. Δήλωσα όλα σχεδόν τα τμήματα μαθηματικών (εκτός από τα νέα τμήματα) και σίγουρα περνάω σε κάποιο από αυτά, όπως επιθυμώ. Πρόσφατα ανακάλυψα ένα site στο οποίο υπάρχουν αναρτημένα παλιά σχολικά βιβλία μαθηματικών -ακόμα και πριν τα 70s. Από περιέργεια κατέβασα μερικά για να τα διαβάσω. Ειλικρινά, με έπιασε κατάθλιψη. Σε δυο μήνες θα είμαι φοιτητής και δεν έχω ούτε τις μισές γνώσεις ενός παλιού τελειόφοιτου. Κομμάτια της ύλης εξαφανίστηκαν μέσα σε 40 χρόνια. Τα σημερινά βιβλία είναι σαφώς πιο κακογραμμένα, με εξαίρεση ίσως αυτά της γεωμετρίας α' και β' λυκείου. Κι όμως, τα λίγα που ξέρω από εκεί τα διάβασα. Είμαι τόσο άχρηστος...
Προφανώς και αυτό δεν πρέπει να σε αγχώνει και να σε πτοεί. Αν εσύ αγαπάς τα μαθηματικά και έχεις όρεξη, μια χαρά θα δεις όσα νιώθεις ότι σου «λείπουν» και θα προχωρήσεις. Αρκεί να έχεις όρεξη!


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Σάβ Αύγ 08, 2020 4:58 pm

Όσο μεγαλώνεις τόσο πιο "άχρηστος" θα αισθάνεσαι...(Από προσωπική εμπειρία) ;)
ΥΓ..Το "άχρηστος" με την έννοια της ποσότητας και ποιότητας γνώσεων... :idea:


mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Σάβ Αύγ 08, 2020 5:03 pm

Εντελώς τυχαία ήθελα το ανεβάσω τις προάλλες...Η κυρία Καστρινακη είναι καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Κρήτης...Αναρωτιέμαι οι φοιτητές που αναφέρει η κ.Καστρινακη γιατί δεν δουλεύουν πολύ για να φτάσουν σε ενα υψηλό επίπεδο..?

Εικόνα
bouzoukman έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 4:30 pm
Άχρηστος δεν είσαι! Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εκμεταλλευτείς τα χρόνια που έρχονται. Θα δεις ότι αν δουλέψεις πολύ, γρήγορα θα φτάσεις σε πολύ υψηλό επίπεδο.


Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Σάβ Αύγ 08, 2020 5:11 pm

Επίτρεψε μου φίλε Darma να σου θέσω υπόψη μία ρήση από τους πραγματικούς σοφούς που δημιούργησαν τις πραγματικές πολεμικές τέχνες, ρήση που αποτελείται από δύο "ΜΑΘΗΜΑΤΑ".
Μάθημα 1ο: Να έχεις απόλυτη εκτίμηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και τις δυνάμεις σου.
Μάθημα 2ο: Μάθε καλά και εμπέδωσε το 1ο Μάθημα.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Σάβ Αύγ 08, 2020 5:27 pm

Σεβαστέ συνάδελφε μπορεί να έχει κάποια εμπιστοσύνη στις δυνάμεις του οταν αυτός που εισάγεται με 5 ,6 και 7 στα Μαθηματικά σε ΑΕΙ...? Βέβαια για αυτό φταίνε και τα ΑΕΙ με βάσεις του 5,6,7 κτλ...Προφανώς το πτυχίο αργά η γρήγορα προσαρμόζεται σε αυτούς...

Άλλα ακόμα αυτός που εισάγεται με κάλο βαθμό του λείπουν καίρια γνωστικά αντικείμενά όπως Μιγαδικοί , Γραμμική Άλγεβρα...κτλ...Τα αποτελέσματα αυτής της κατάστασης τα αναφέρει και εδώ μέσα ο κ.Μιχάλης Λάμπρου αλλά και η κ.Καστρινακη παραπάνω...

Όταν δεν δουλεύει 12 χρόνια απο το Δημοτικό μέχρι την Γ Λυκείου με πλασματικούς βαθμούς που συντρίβονται στις Πανελλήνιες θα δουλέψει στο 1 έτος πανεπιστήμιου..σοβαρά μιλάμε τώρα ?
S.E.Louridas έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 5:11 pm

Μάθημα 1ο: Να έχεις απόλυτη εκτίμηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και τις δυνάμεις σου.


Άβαταρ μέλους
Darma
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2019 11:10 pm

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Darma » Σάβ Αύγ 08, 2020 5:57 pm

KDORTSI έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 1:55 pm

Φίλε μου, όχι! Δεν είσαι άχρηστος, δεν θα είσαι ένας ανάξιος φοιτητής!

Και ξέρεις γιατί;

Γιατί είσαι νέος και έχεις όλο το δρόμο ανοιχτό να τον διαβείς!

Αρκεί για τούτο, όχι να το θέλεις, αλλά να το πιστέψεις!

Σήμερα, μπορεί να έχουν μειωθεί κάποια στοιχεία των μαθηματικών ή των άλλων επιστημών

στα σχολικά βιβλία, όμως δίπλα σου υπάρχει πλούτος υλικού, που άλλοτε δεν υπήρχε!

Εμπρός λοιπόν, προχώρα με ακλόνητη πίστη σ' αυτό που θέλεις!

Κώστας Δόρτσιος
Σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνσή σας.


Άβαταρ μέλους
Darma
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2019 11:10 pm

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Darma » Σάβ Αύγ 08, 2020 5:58 pm

Μάρκος Βασίλης έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 4:48 pm

Προφανώς και αυτό δεν πρέπει να σε αγχώνει και να σε πτοεί. Αν εσύ αγαπάς τα μαθηματικά και έχεις όρεξη, μια χαρά θα δεις όσα νιώθεις ότι σου «λείπουν» και θα προχωρήσεις. Αρκεί να έχεις όρεξη!
Έχω όλη τη διάθεση να δουλέψω, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα φτάσω σε αξιοπρεπές επίπεδο.


Άβαταρ μέλους
Darma
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2019 11:10 pm

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Darma » Σάβ Αύγ 08, 2020 5:59 pm

S.E.Louridas έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 5:11 pm
Επίτρεψε μου φίλε Darma να σου θέσω υπόψη μία ρήση από τους πραγματικούς σοφούς που δημιούργησαν τις πραγματικές πολεμικές τέχνες, ρήση που αποτελείται από δύο "ΜΑΘΗΜΑΤΑ".
Μάθημα 1ο: Να έχεις απόλυτη εκτίμηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και τις δυνάμεις σου.
Μάθημα 2ο: Μάθε καλά και εμπέδωσε το 1ο Μάθημα.
Θα προσπαθήσω.


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Σάβ Αύγ 08, 2020 8:06 pm

Αγόρι μου , στα 18 δεν μπορείς να είσαι ούτε επιτυχημένος ούτε αποτυχημένος...
Έχεις την δυνατότητα - αν προσπαθήσεις - να ξεπεράσεις πολλά εμπόδια με σκληρή προσπάθεια...
Εγώ τουλάχιστον ξεπέρασα αρκετές δυσκολίες ως φοιτητής. Για να σε προσανατολίσω στην εποχή που αναφέρομαι ,το 1985,σε ηλικία 18 ετών,μπήκα στο Μαθηματικό του Πανεπιστημίου Πατρών. Είχα μελετήσει πολύ καλά ως υποψήφιος την τότε ύλη των μαθηματικών. Δεν θα ξεχάσω πόσες φορές γύρισα στο σπίτι απογοητευμένος από την κατανόηση που είχα για την ύλη που μας δίδασκαν. Μελέτησα σκληρά για να πάρω το πτυχίο μου...
Προσπάθεια , προσπάθεια , προσπάθεια ...


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Σάβ Αύγ 08, 2020 10:36 pm

Darma έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 5:58 pm
Μάρκος Βασίλης έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 4:48 pm

Προφανώς και αυτό δεν πρέπει να σε αγχώνει και να σε πτοεί. Αν εσύ αγαπάς τα μαθηματικά και έχεις όρεξη, μια χαρά θα δεις όσα νιώθεις ότι σου «λείπουν» και θα προχωρήσεις. Αρκεί να έχεις όρεξη!
Έχω όλη τη διάθεση να δουλέψω, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα φτάσω σε αξιοπρεπές επίπεδο.
Τι όμως ακριβώς σημαίνει "αξιοπρεπές επίπεδο";! Ποιο το μέτρο σύγκρισης; Οι εποχές άλλαξαν, όλοι ή σχεδόν όλοι διαβάζουν λιγότερο και μαθαίνουν λιγότερα, αναμένοντας σωτηρία στην επαγγελματική εξειδίκευση, κλπ Νομίζω ότι αν εσύ ο ίδιος αισθάνεσαι ότι προσπαθείς αρκετά, και αν οι καθηγητές σου σε ανταμείψουν με τους ανάλογους βαθμούς, θα πρέπει να είσαι ΑΡΧΙΚΑ ικανοποιημένος. Από εκεί και πέρα, μπορείς να προσπαθήσεις και για κάτι περισσότερο στον όποιον ελεύθερο χρόνο σου, ανάλογα πάντοτε και με τις πνευματικές σου ικανότητες. Σκέψου πχ ότι μπορεί να ήθελες μια μέρα να αποδείξεις ένα δικό σου θεώρημα: αυτό μπορεί και να είναι πέρα από τις δυνατότητες σου, θα μπορούσες όμως να διαβάσεις κάποιο βιβλίο που εκθέτει την απόδειξη κάποιου φημισμένου θεωρήματος ή την επίλυση κάποιου ανοικτού προβλήματος, κλπ Ή, πιο ρεαλιστικά, κάποιο βιβλίο που να εκθέτει το αγαπημένο σου μάθημα στο πανεπιστήμιο σε μεγαλύτερο βάθος και πλάτος.Το πιο σημαντικό είναι να αισθάνεσαι ότι έκανες ότι μπορούσες, ή, καλύτερα μάλλον, σχεδόν ότι μπορούσες. Αλλά ακόμη και αν αυτό δεν συμβεί τελικά ... μην απελπίζεσαι ;)

... Ομολογώ ότι το ερώτημα σου με συγκίνησε!


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Σάβ Αύγ 08, 2020 10:38 pm

Darma έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 5:58 pm
Μάρκος Βασίλης έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 4:48 pm

Προφανώς και αυτό δεν πρέπει να σε αγχώνει και να σε πτοεί. Αν εσύ αγαπάς τα μαθηματικά και έχεις όρεξη, μια χαρά θα δεις όσα νιώθεις ότι σου «λείπουν» και θα προχωρήσεις. Αρκεί να έχεις όρεξη!
Έχω όλη τη διάθεση να δουλέψω, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα φτάσω σε αξιοπρεπές επίπεδο.
Τα αποτελέσματα θα τα δεις στην πράξη, δεν έχει νόημα να σε απασχολεί αυτό τώρα. Τώρα προσπάθησε να χαλαρώσεις, γιατί είναι διακοπές, δε χρειάζεται να σκοτίζεσαι από τώρα για τη χρονιά που έρχεται. Όλα στην ώρα τους. Αν προσπαθήσεις δε θα πάει χαμένη η προσπάθειά σου.


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Κυρ Αύγ 09, 2020 4:44 pm

Γιατί τόση απογοήτευση, πριν αρχίσεις την καριέρα σου? Νομίζω πως το ποσό των γνώσεων σε αυτό το αρχικό στάδιο δεν παίζει πρωτεύοντα ρόλο. Το βασικό είναι να αποκτηθεί μαθηματική σκέψη ώστε οι γνώσεις να δομηθούν εποικοδομητικά. Τούτη η μαθηματική σκέψη μπορεί να αναπτυχθεί και τώρα, αν δεν υπάρχει ήδη σε ικανοποιητικό βαθμό, πάντα πρέπει να βελτιώνεται. Εκτός αυτού και πολλά άλλα επηρρεάζουν την καριέρα (χαρακτήρας, τύχη, κλάδος ενασχόλησης, άνθρωποι).
Εκπλήξεις συναντάμε σχεδον πάντοτε στην πορεία, ας θεωρηθεί ότι και η παρούσα διαπίστωση αποτελεί μία έκπληξη, που είναι μάλλον μια πρόκληση για αυτοβελτίωση. Όχι κατ' ανάγκη προς αναπλήρωση των γνώσεων (που ελλείπουν σε σχέση με το παρελθόν) πέρα από ένα βασικό επίπεδο, όσο προς πραγματική κατανόηση θεμάτων προς ανάπτυξη της μαθηματικής σκέψης, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Πολλοί μαθηματικοί θα ασχοληθούν στην εκπαίδευση και ο ρόλος τους στην εξύψωση των μαθηματικών στους νέους μαθητές θα είναι κρίσιμος.


Κώστας Καλαϊτζόγλου
Άβαταρ μέλους
Darma
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2019 11:10 pm

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Darma » Τρί Αύγ 11, 2020 4:38 pm

gbaloglou έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 10:36 pm
Νομίζω ότι αν εσύ ο ίδιος αισθάνεσαι ότι προσπαθείς αρκετά, και αν οι καθηγητές σου σε ανταμείψουν με τους ανάλογους βαθμούς, θα πρέπει να είσαι ΑΡΧΙΚΑ ικανοποιημένος.
Οι βαθμοί είναι επίσης κάτι που με προβληματίζει. Ακούω συχνά ότι πολλοί καθηγητές περνάνε μόνο τους φοιτητές που είναι μέλη σε κάποια συγκεκριμένη κομματική παράταξη, ότι έχουν κόμπλεξ, ότι μπορεί να είμαι επιμελής και πάλι να αργήσω να λάβω πτυχίο.

Αν είναι αλήθεια όλα αυτά, δεν ξέρω τι θα κάνω. Ούτε με παρατάξεις θέλω να μπλέξω, ούτε να τους παρακαλάω να με περάσουν, ούτε να καθυστερήσω.


Άβαταρ μέλους
stranger
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: Δευ Ιαν 14, 2019 6:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stranger » Τρί Αύγ 11, 2020 5:40 pm

Έχοντας φοιτήσει στο Μαθηματικό Αθηνών, αν κάποιος γράψει καλά δεν νομίζω ότι ένας Καθηγητής δεν τον περνάει επειδή δεν είσαι μέλος σε κάποια παράταξη. Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε προβληματίζει αυτό. Δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα(τουλάχιστον στο μαθηματικό αθηνών).
Όμως για να μάθεις μαθηματικά χρειάζεται δουλειά. Τα μαθηματικά είναι 20% ταλέντο και 80% δουλειά.
Χρειάζεται να ασχολήσε καθημερινά με αυτά. Τα μαθηματικά είναι μια δίκαιη επιστήμη. Με αυτό εννοώ ότι ένας πραγματικά καλός μαθηματικός δεν θα αδικηθεί από τις περιστάσεις.
Δεν είναι απαραίτητα κακό να έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση. Αρκετοί μεγάλοι επιστήμονες είχαν αρκετά χαμηλή αυτοπεποίθηση και αυτό ήτανε για αυτούς η κινητήρια δυνάμη να πετύχουν το κάτι παραπάνω.
Οπότε σκληρή δουλειά και χαμηλά το κεφάλι.
Έτσι θα πας μπροστά στα μαθηματικά.


Κωνσταντίνος Σμπώκος
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Τετ Αύγ 12, 2020 7:35 pm

Darma έγραψε:
Τρί Αύγ 11, 2020 4:38 pm
gbaloglou έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 10:36 pm
Νομίζω ότι αν εσύ ο ίδιος αισθάνεσαι ότι προσπαθείς αρκετά, και αν οι καθηγητές σου σε ανταμείψουν με τους ανάλογους βαθμούς, θα πρέπει να είσαι ΑΡΧΙΚΑ ικανοποιημένος.
Οι βαθμοί είναι επίσης κάτι που με προβληματίζει. Ακούω συχνά ότι πολλοί καθηγητές περνάνε μόνο τους φοιτητές που είναι μέλη σε κάποια συγκεκριμένη κομματική παράταξη, ότι έχουν κόμπλεξ, ότι μπορεί να είμαι επιμελής και πάλι να αργήσω να λάβω πτυχίο.

Αν είναι αλήθεια όλα αυτά, δεν ξέρω τι θα κάνω. Ούτε με παρατάξεις θέλω να μπλέξω, ούτε να τους παρακαλάω να με περάσουν, ούτε να καθυστερήσω.
Τι είναι αυτά που ΤΩΡΑ ΜΟΛΙΣ βλέπω;! Ποιος σε παραμύθιασε έτσι;!

[Κάποιοι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας ίσως όντως να περνούν κάποια μαθήματα με παρακάλια και με κομματικά. Εσύ ΠΟΥ θέλεις να ανήκεις; Στους εξαιρετικούς ή πολύ καλούς ή καλούς ή έστω αξιοπρεπώς μέτριους* ... ή στους αναξιοπρεπείς; Αν είναι να είσαι στους δεύτερους ... άσε κατά μέρος το Μαθηματικό και τα Μαθηματικά, υπάρχουν απλούστεροι τρόποι να επιβιώσει μια μετριότητα, το πτυχίο ούτως ή άλλως δεν σε εξασφαλίζει στις μέρες μας! (Στα σοβαρά πιστεύεις ότι υπάρχει καθηγητής που κόβει αυτούς που ΜΠΟΡΟΥΝ να περάσουν ... επειδή ΔΕΝ ανήκουν σε κάποια κομματική παράταξη; Θεωρείς ότι θα μπορούσε να επιβάλει μια τέτοια κατάσταση ... εις βάρος του τμήματος του; Όση καθηγητική αυθαιρεσία, ευνοιοκρατία, παρεοκρατία, κομματοκρατία και να υπάρχουν σ' αυτόν τον τόπο (και όχι ΜΟΝΟΝ σ' αυτόν) ... αυτό που σου είπαν δεν θα μπορούσε να γίνει, φοβάμαι ότι αυτοί που σου το είπαν ΔΕΝ ανήκουν στην πρώτη ομάδα που ανέφερα παραπάνω...)]

*μου είχε πει κάποτε μια Μαθηματικός ότι πέρασε Τοπολογία με 6 ... αλλά αισθάνεται ότι τον ΚΕΡΔΙΣΕ αυτόν τον βαθμό!


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
jackbaron
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 4:04 pm

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jackbaron » Κυρ Αύγ 23, 2020 6:55 pm

Εχω πτυχιο μαθηματικων 32 χρονια. Στο μεταπτυχιακο συνειδητοποιησα τη δυναμη των εφαρμοσμενων μαθηματικων στις λεξεις "μπορω να βρω". Το ερωτημα φυσικα ειναι το "για ποιους".
Δεν εχω γνωρισει κανεναν στυλο των μαθηματικων πλην καποιου που ειπε οτι "μεσα στο χαος αναδυεται η ταξη" μα νοιωθω οτι ολοι αυτοι οι αγνωστοι γιγαντες προσθεσαν κατι που σημερα κοστιζει ως πατεντα.
Σημερα για να χεις μια μαθηματικη απαντηση συχνα αρκει να γκουγκλαρεις κλπ. Παλιό τερα θα χτυπαγες μια πορυα στο διαδρομο του τμημστος μαθηματικων.
Το θεμα ειναι κατ εμε οτι υπαρχουν παντα και παντου μια σειρα επιστημονες καθε ειδους που θα χουν αναγκη απο τα μαθηματικα για να ξεστραβωθουν απο το χαος τους. Που θα ψαχνουν καποια δομη η ακολουθια η λυση σε διαφορικη που ξερουμε και που χωρις εμας ειναι τυφλοι.
Ελπιζω να βοηθησα


mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Νιώθω ανάξιος ως μελλοντικός φοιτητής

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Κυρ Αύγ 23, 2020 9:04 pm

Αναρωτιέμαι αν κάποιος είναι σε χάος η χρειάζεται την βοήθεια άλλων τι σόι επιστήμονας είναι...? (Ρητορικό το ερώτημα... :( )
jackbaron έγραψε:
Κυρ Αύγ 23, 2020 6:55 pm

Το θεμα ειναι κατ εμε οτι υπαρχουν παντα και παντου μια σειρα επιστημονες καθε ειδους που θα χουν αναγκη απο τα μαθηματικα για να ξεστραβωθουν απο το χαος τους. Που θα ψαχνουν καποια δομη η ακολουθια η λυση σε διαφορικη που ξερουμε και που χωρις εμας ειναι τυφλοι.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες