Νεα Υλη;

Συντονιστής: spyros

Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Νεα Υλη;

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Πέμ Απρ 09, 2020 1:31 pm

Εγώ προτείνω να δώσουν στην πρόσθεση και την αφαίρεση!!

https://newpost.gr/ellada/5e8eb86ed4620 ... HpLIzsj3Do



Λέξεις Κλειδιά:
panagiotis iliopoulos

Re: Νεα Υλη;

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagiotis iliopoulos » Πέμ Απρ 09, 2020 4:49 pm

Η ύλη πρέπει να μειωθεί και κατά τη γνώμη μου αυτό έπρεπε να είχε γίνει από καιρό για να ανακουφιστούν οι μαθητές της Γ΄Λυκείου. Όπως

ανακοίνωσε και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος κύριος Στέλιος Πέτσας το μεσημέρι η νέα εξεταστέα ύλη είναι μειωμένη κατά το 30% της αρχικής και θα

ανακοινωθεί εντός της ημέρας. Σας παραπέμπω σε σχετικό άρθρο: https://www.esos.gr/arthra/67003/entos- ... -exetaseon

Στην ιστοσελίδα https://www.esos.gr/ θα ανακοινωθεί η νέα ύλη μόλις αυτή επισημοποιηθεί από το Υπουργείο Παιδείας. Εκτιμώ ότι θα δημοσιευτεί προς το βράδυ.


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Νεα Υλη;

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Πέμ Απρ 09, 2020 5:13 pm

και επίσημα λοιπόν!!!

https://www.minedu.gov.gr/publications/ ... signed.pdf


BOBBYV
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2020 5:26 pm

Re: Νεα Υλη;

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOBBYV » Πέμ Απρ 09, 2020 5:31 pm

Καλησπερα.Μια ερωτηση?Αν καποιος χρησιμοποιησει de l'hospital στις πανελληνιες ειναι δεκτο?


fotis.tsoukalas
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 26, 2010 4:16 pm

Re: Νεα Υλη;

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotis.tsoukalas » Πέμ Απρ 09, 2020 5:32 pm

Συνάδελφοι καλησπέρα. Με το που είδα τη νέα ύλη κατευθείαν αναρωτήθηκα, αν ένα παιδί λύσει κάποιο όριο με χρήση των κανόνων De l Hospital, τί γίνεται;


drakpap
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 28, 2010 6:43 pm

Re: Νεα Υλη;

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από drakpap » Πέμ Απρ 09, 2020 5:43 pm

Μια ερώτηση οι ασκήσεις με Rolle στην παράγουσα ή η εύρεση τύπου με την δεύτερη συνέπεια Θ.Μ.Τ θα είναι μέσα αφου τα παιδιά δεν ξέρουν παράγουσα και δεν υπάρχει άσκηση στο σχολικό μεχρι εκει?


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Νεα Υλη;

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Πέμ Απρ 09, 2020 5:50 pm

Καλησπέρα σε όλους.Πιστεύω ότι αρκετός κόσμος θα έχει απορίες σχετικά με το DLH. Φαντάζομαι ότι σύντομα θα δωθεί διευκρίνηση!!. Από εκεί και πέρα τολμώ να "μαντέψω" ότι η χρήση DLH θα απαγορευτεί με την λογική ότι είναι εκτός ύλης και επομένως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.


Άβαταρ μέλους
Χάρης Γ.Λ.
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 10:53 am
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Νεα Υλη;

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χάρης Γ.Λ. » Πέμ Απρ 09, 2020 6:17 pm

Οι περσινοί μαθητές σε ποια ύλη θα εξετασθούν ; Το υπουργείο δεν αναφέρει τίποτα συγκεκριμένο ...


Χάρης Γ. Λάλας
___________________
\displaystyle{\sum\limits_n {{n^{ - s}}}  = \prod\limits_p {{{\left( {1 - {p^{ - s}}} \right)}^{ - 1}}} }
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13298
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Νεα Υλη;

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Πέμ Απρ 09, 2020 6:41 pm

Οι οδηγίες είναι σαφείς. Το DLH είναι εκτός ύλης. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να δοθεί διευκρίνιση. Η επιτροπή θεμάτων γνωρίζει καλά τη δουλειά της. Τα ενδεχόμενα όρια που θα ζητηθούν, θα αντιμετωπίζονται με εργαλεία εντός ύλης.


Athena apo
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2016 7:41 pm

Re: Νεα Υλη;

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athena apo » Πέμ Απρ 09, 2020 7:21 pm

george visvikis έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 6:41 pm
Οι οδηγίες είναι σαφείς. Το DLH είναι εκτός ύλης. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να δοθεί διευκρίνιση. Η επιτροπή θεμάτων γνωρίζει καλά τη δουλειά της. Τα ενδεχόμενα όρια που θα ζητηθούν, θα αντιμετωπίζονται με εργαλεία εντός ύλης.
Τι θα γίνει ομως στη περίπτωση που κάποιος το χρησιμοποιήσει και απλούστευση την διαδικασία υπολογισμού ενός ορίου. Θα βαθμολογηθει με όλα τα μόρια ή όχι;


fotis.tsoukalas
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μαρ 26, 2010 4:16 pm

Re: Νεα Υλη;

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotis.tsoukalas » Πέμ Απρ 09, 2020 7:32 pm

george visvikis έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 6:41 pm
Οι οδηγίες είναι σαφείς. Το DLH είναι εκτός ύλης. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να δοθεί διευκρίνιση. Η επιτροπή θεμάτων γνωρίζει καλά τη δουλειά της. Τα ενδεχόμενα όρια που θα ζητηθούν, θα αντιμετωπίζονται με εργαλεία εντός ύλης.
To DLH είναι εκτός ύλης από σήμερα και ύστερα. Πολλά παιδιά το έχουν ήδη διδαχθεί. Είναι λίγο παράλογο να ζητάμε από τα παιδιά να ξεχάσουν πράγματα λέγοντάς τους ότι πλέον θα ληφθεί ως λάθος και να λειτουργούμε σαν δικηγόροι.
Απλά η επιτροπή θα πρέπει να επιλέξει τα θέματα με τέτοιο τρόπο ώστε τα όρια που θα υπάρχουν είτε να μη λύνονται με DLΗ, είτε αν γινονται και με DLH, να μη δίνει σε αυτους που θα επιλέξουν να το χρησιμοποιήσουν, σαφές πλεονέκτημα και η λυση με DLH να εκληφθεί ως σωστή.


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13298
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Νεα Υλη;

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Πέμ Απρ 09, 2020 7:59 pm

Athena apo έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 7:21 pm
george visvikis έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 6:41 pm
Οι οδηγίες είναι σαφείς. Το DLH είναι εκτός ύλης. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να δοθεί διευκρίνιση. Η επιτροπή θεμάτων γνωρίζει καλά τη δουλειά της. Τα ενδεχόμενα όρια που θα ζητηθούν, θα αντιμετωπίζονται με εργαλεία εντός ύλης.
Τι θα γίνει ομως στη περίπτωση που κάποιος το χρησιμοποιήσει και απλούστευση την διαδικασία υπολογισμού ενός ορίου. Θα βαθμολογηθει με όλα τα μόρια ή όχι;
Δεν ξέρω τι οδηγίες θα δοθούν στους βαθμολογητές. Γνώμη μου είναι ότι δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί θεωρία εκτός ύλης, γιατί αυτό θα ήταν άδικο για εκείνους που δεν την έχουν διδαχθεί.
fotis.tsoukalas έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 7:32 pm

To DLH είναι εκτός ύλης από σήμερα και ύστερα. Πολλά παιδιά το έχουν ήδη διδαχθεί. Είναι λίγο παράλογο να ζητάμε από τα παιδιά να ξεχάσουν πράγματα λέγοντάς τους ότι πλέον θα ληφθεί ως λάθος και να λειτουργούμε σαν δικηγόροι.
Να υπενθυμίσω ότι τα παιδιά στην Γ' Γυμνασίου γνωρίζουν όμοια τρίγωνα και τριγωνομετρία που δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσουν στην Α' Λυκείου. Δεν είδα ποτέ κανέναν να διαμαρτύρεται πάνω σ' αυτό.
fotis.tsoukalas έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 7:32 pm
Απλά η επιτροπή θα πρέπει να επιλέξει τα θέματα με τέτοιο τρόπο ώστε τα όρια που θα υπάρχουν είτε να μη λύνονται με DLΗ, είτε αν γινονται και με DLH, να μη δίνει σε αυτους που θα επιλέξουν να το χρησιμοποιήσουν, σαφές πλεονέκτημα και η λυση με DLH να εκληφθεί ως σωστή.
Σε αυτό συμφωνώ. Πιστεύω τελικά ότι τα όρια που θα ζητηθούν δεν θα δίνουν σαφές πλεονέκτημα αν λυθούν με τη χρήση του DLH. Αν όμως συμβεί αυτό, ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσει κάποιος DLH; Για να δείξει ότι ξέρει κάτι παραπάνω ή για να ρισκάρει την τελική βαθμολογία του; Αν δεν δοθεί διαφορετική οδηγία, συμβουλεύω τους υποψηφίους, για το καλό τους, να μην χρησιμοποιήσουν DLH αν και εφόσον χρειαστεί.


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Νεα Υλη;

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Πέμ Απρ 09, 2020 8:48 pm

george visvikis έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 7:59 pm
Αν δεν δοθεί διαφορετική οδηγία, συμβουλεύω τους υποψηφίους, για το καλό τους, να μην χρησιμοποιήσουν DLH αν και εφόσον χρειαστεί.
Aκριβώς έτσι...
Αυτό θα πω και στον γιο μου που δίνει φέτος...
Πέρα από την χρονιά που διανύουμε - η οποία είναι χρονιά ειδικών συνθηκών - στις πανελλήνιες προσπαθούμε να γράψουμε λύσεις όσο γίνεται πιο ''επίσημες''...
Αυτήν την συμβουλή ακολούθησα κι εγώ το μακρινό 1985...
Ήξερα δυο λύσεις για ένα θέμα , έγραψα όμως την επίσημη , σχολική λύση...
Δεν έχασα...


melakou
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 13, 2013 12:51 pm

Re: Νεα Υλη;

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από melakou » Πέμ Απρ 09, 2020 10:05 pm

Καλησπέρα και από εμένα.ΠΡΟΦΑΝΩΣ οι μαθητές (για το καλό τους) θα πρέπει να συμβουλευτούν (από εμάς) ότι πρέπει να "ξεχάσουν" πολλά από αυτά που έμαθαν (από εμάς) και να αντιμετωπίσουν τα ερωτήματα σύμφωνα με την ύλη που έχουν πλέον.Μπαίνει βέβαια και με το παραπάνω πλέον στη συζήτηση η φράση "Κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση είναι δεκτή"....!!!Το δύσκολο είναι να περάσουμε στους υποψήφιους την αλλαγή στον τρόπο σκέψης για την επίλυση των θεμάτων.Ενώ τους ωθούσαμε να σκέφτονται σε όλο το εύρος της ύλης για την αντιμετώπιση των ζητούμενων τώρα πρέπει να κόψουν.Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μαθητές που η εμπειρία τους στο αντικείμενο είναι ενός χρόνου.


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Νεα Υλη;

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Πέμ Απρ 09, 2020 10:41 pm

Όλοι θα προτείνουμε στους μαθητές να αρκεστούν σε μεθόδους εύρεσης ορίων χωρίς χρήση του DLH.

Από κει και πέρα όμως, αν ο μαθητής τον χρησιμοποιήσει, για διάφορους λόγους, οι βαθμολογητές ξέρουν τι θα πράξουν και δεν χρειάζεται να γίνουν από κανέναν(εννοώ υπηρεσιακό παράγοντα) περαιτέρω υποδείξεις.

Είναι όμως στο χέρι της επιτροπής(και αυτό θα κάνει),να επιλέξει θέματα που ο κανόνας δεν θα εφαρμόζεται (με ριζικά στο άπειρο κλπ) και το ζήτημα θα κλείσει με αυτόν τον ωραίο τρόπο.

Σε αρκετά παλιότερο μήνυμα και ανάλογη συζήτηση έχω διατυπώσει τη γενική αρχή για παρόμοιες περιπτώσεις. Η ουσία συμπυκνώνεται στο εξής :


'' Ό,τι περιέχεται σε σχολικό βιβλίο,οποιασδήποτε τάξης ως θεωρία ή σχόλιο , μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον

υποψήφιο αλλά και κάθε μαθητή για τη λύση μιας άσκησης στις εξετάσεις του, προαγωγικές, απολυτήριες, πανελλαδικές κλπ.''


Σε αυτή την άποψη καταλήγω, διότι τα σχολικά βιβλία περιέχουν την ύλη που με νόμο περιέχει το Πρόγραμμα σπουδών.

Αυτό είναι κατά κάποιο το Σύνταγμα στη διδασκαλία .

Καλή δύναμη σε όλους !


Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Νεα Υλη;

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Πέμ Απρ 09, 2020 11:27 pm

Χάρης Γ.Λ. έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 6:17 pm
Οι περσινοί μαθητές σε ποια ύλη θα εξετασθούν ; Το υπουργείο δεν αναφέρει τίποτα συγκεκριμένο ...
Προφανώς, στην ύλη που έχει το παλιό σύστημα και όχι στη μειωμένη. Η φιλοσοφία της μείωσης της ύλης έχει να κάνει με το ότι τα παιδιά που φοιτούν τώρα στη Γ' λυκείου χάνουν παραδόσεις από το σχολείο τους - ανεξαρτήτως φροντιστηρίου κ.λπ. - οπότε και το κράτος πρέπει κάπως να μεριμνήσει γι' αυτό. Όσα παιδιά δίνουν με το παλαιό σύστημα έχουν, εξ ορισμού, αποφοιτήσει, άρα έχουν διδαχθεί την ύλη (τουλάχιστον) μία φορά, οπότε και δεν τίθεται ζήτημα μείωσης της ύλης.


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Μιχάλης Τσουρακάκης
Δημοσιεύσεις: 2776
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 4:17 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Νεα Υλη;

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιχάλης Τσουρακάκης » Πέμ Απρ 09, 2020 11:35 pm

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια αναστάτωση!
Γιατί σώνει και καλά πρέπει να χρησιμοποιεί κάποιος τον τυφλοσούρτη DLH για την εύρεση ενός ορίου?
Τόσες ωραίες ασκήσεις διδάξαμε στο κεφάλαιο των ορίων ,τόσο από το σχολικό όσο κι από άλλες πηγές .
Υπάρχουν ωραιότατα θέματα στα όρια όπου ο μαθητής μπορεί να χρησιμοποιήσει π.χ το κριτήριο παρεμβολής κλπ
Όλοι νομίζω επιθυμούσαμε την ολοκλήρωση της ύλης, κυρίως για το λόγο, ότι οι μαθητές που θα εισαχθούν στα πανεπιστήμιανα, να μην είναι "τυφλοί" σε κάποια σημαντικά κομμάτια Μαθηματικών .Οι συνθήκες όμως(νομίζω συμφωνούμε όλοι) είναι τέτοιες που δεν το επιτρέπουν.
Καλή δύναμη σε όλους


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Νεα Υλη;

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Παρ Απρ 10, 2020 12:18 am

Μιχάλης Τσουρακάκης έγραψε:
Πέμ Απρ 09, 2020 11:35 pm
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια αναστάτωση!
Γιατί σώνει και καλά πρέπει να χρησιμοποιεί κάποιος τον τυφλοσούρτη DLH για την εύρεση ενός ορίου?
Τόσες ωραίες ασκήσεις διδάξαμε στο κεφάλαιο των ορίων ,τόσο από το σχολικό όσο κι από άλλες πηγές .
Υπάρχουν ωραιότατα θέματα στα όρια όπου ο μαθητής μπορεί να χρησιμοποιήσει π.χ το κριτήριο παρεμβολής κλπ
Όλοι νομίζω επιθυμούσαμε την ολοκλήρωση της ύλης, κυρίως για το λόγο, ότι οι μαθητές που θα εισαχθούν στα πανεπιστήμιανα, να μην είναι "τυφλοί" σε κάποια σημαντικά κομμάτια Μαθηματικών .Οι συνθήκες όμως(νομίζω συμφωνούμε όλοι) είναι τέτοιες που δεν το επιτρέπουν.
Καλή δύναμη σε όλους
Θα σας απαντήσω για ποιο λόγο γίνεται τόσος ντόρος!! Πολύ απλά γιατί έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις "έξυπνων" που διδάσκουν πρώτα τον τρόπο παραγώγισης και μετά διδάσκουν όλα τα όρια με DLH. Οπότε με αυτή την "αλλαγή" θα υπάρξουν προβλήματα :)
Φέτος μάλιστα μου "έτυχε" μια τέτοια περίπτωση. Καθηγητής σε σχολείο έβαλε διαγώνισμα στην αρχή της χρονιάς πάνω στα όρια. Επίτηδες λοιπόν επέλεξε όριο το οποίο δεν λυνόταν με DLH. Αποτέλεσμα; Μια μόνο μαθήτρια το έλυσε σωστά...


Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Νεα Υλη;

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Παρ Απρ 10, 2020 2:22 pm

Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Παρ Απρ 10, 2020 12:18 am
Θα σας απαντήσω για ποιο λόγο γίνεται τόσος ντόρος!! Πολύ απλά γιατί έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις "έξυπνων" που διδάσκουν πρώτα τον τρόπο παραγώγισης και μετά διδάσκουν όλα τα όρια με DLH. Οπότε με αυτή την "αλλαγή" θα υπάρξουν προβλήματα :)
Φέτος μάλιστα μου "έτυχε" μια τέτοια περίπτωση. Καθηγητής σε σχολείο έβαλε διαγώνισμα στην αρχή της χρονιάς πάνω στα όρια. Επίτηδες λοιπόν επέλεξε όριο το οποίο δεν λυνόταν με DLH. Αποτέλεσμα; Μια μόνο μαθήτρια το έλυσε σωστά...
Ναι, αλλά δεν μπορούμε να κατηγορούμε την μείωση της ύλης γιατί κάποια μέλη του διδακτικού προσωπικού είτε σχολείων είτε φροντιστηρίων ακολουθούν πρωθύστερη πορεία στη διδασκαλία των μαθηματικών εννοιών. Τα ίδια τα άτομα πρέπει να εγκαλέσουμε και όχι την, λόγω καταστάσεων, αναγκαία μείωση της ύλης.

Αφορμή αυτό στο να μας βάλει να σκεφτούμε την ευθύνη που έχουμε και απέναντι στους μαθητές και απέναντι στην επιστήμη.


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Νεα Υλη;

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Παρ Απρ 10, 2020 2:39 pm

Μάρκος Βασίλης έγραψε:
Παρ Απρ 10, 2020 2:22 pm
Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Παρ Απρ 10, 2020 12:18 am
Θα σας απαντήσω για ποιο λόγο γίνεται τόσος ντόρος!! Πολύ απλά γιατί έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις "έξυπνων" που διδάσκουν πρώτα τον τρόπο παραγώγισης και μετά διδάσκουν όλα τα όρια με DLH. Οπότε με αυτή την "αλλαγή" θα υπάρξουν προβλήματα :)
Φέτος μάλιστα μου "έτυχε" μια τέτοια περίπτωση. Καθηγητής σε σχολείο έβαλε διαγώνισμα στην αρχή της χρονιάς πάνω στα όρια. Επίτηδες λοιπόν επέλεξε όριο το οποίο δεν λυνόταν με DLH. Αποτέλεσμα; Μια μόνο μαθήτρια το έλυσε σωστά...
Ναι, αλλά δεν μπορούμε να κατηγορούμε την μείωση της ύλης γιατί κάποια μέλη του διδακτικού προσωπικού είτε σχολείων είτε φροντιστηρίων ακολουθούν πρωθύστερη πορεία στη διδασκαλία των μαθηματικών εννοιών. Τα ίδια τα άτομα πρέπει να εγκαλέσουμε και όχι την, λόγω καταστάσεων, αναγκαία μείωση της ύλης.

Αφορμή αυτό στο να μας βάλει να σκεφτούμε την ευθύνη που έχουμε και απέναντι στους μαθητές και απέναντι στην επιστήμη.
Συμφωνώ απόλυτα!! Απλά εμένα προσωπικά δεν μου "αρέσει" η μείωση αλλά όπως είπατε δεν βλέπω και άλλο τρόπο!


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες