Microsoft equation vs mathtype

Συντονιστής: polysot

Boogie
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 12:22 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι

Microsoft equation vs mathtype

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Boogie » Παρ Ιουν 28, 2019 11:02 am

Καλημέρα, θα ήθελα την άποψη σας. Μεταξύ microsoft equation και mathtype τι διαλέγετε;Και γιατί;
Επίσης, αν κάποιος δεν έχει mathtype και γράφει με equation, όταν εγκαταστήσει το mathtype, θα μπορεί να επεξεργαστεί τα μαθηματικά κείμενα που είναι γραμμένα σε equation?
Ευχαριστώ πολύ, καλά αποτελέσματα σήμερα!



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5227
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Microsoft equation vs mathtype

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Παρ Ιουν 28, 2019 11:06 am

Boogie έγραψε:
Παρ Ιουν 28, 2019 11:02 am
Καλημέρα, θα ήθελα την άποψη σας. Μεταξύ microsoft equation και mathtype τι διαλέγετε;Και γιατί;
Επίσης, αν κάποιος δεν έχει mathtype και γράφει με equation, όταν εγκαταστήσει το mathtype, θα μπορεί να επεξεργαστεί τα μαθηματικά κείμενα που είναι γραμμένα σε equation?
Ευχαριστώ πολύ, καλά αποτελέσματα σήμερα!
Κανένα. Και τα δύο είναι πολύ ... προβληματικά ( για να το πω κόσμια ). Επιλέξω \mathrm{\TeX} και κατ' επέκταση \mathrm{\LaTeX} γιατί μου δίδει απεριόριστες δυνατότητες τόσο παραμετροποίησης όσο και στοιχειοθεσίας.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
Boogie
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 12:22 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Microsoft equation vs mathtype

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Boogie » Σάβ Ιουν 29, 2019 1:03 pm

Καλημέρα, δεν απαντάτε στην ερώτηση μεταξύ των δύο που αναφέρω. Κι εγώ προτιμώ latex αλλά επειδή πρόκειται για συνεργασία και με άλλους συναδέλφους, οι οποίοι δεν γνωρίζουν latex, προσπαθούμε να καταλήξουμε μεταξύ των δύο που ανέφερα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.


Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Microsoft equation vs mathtype

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Σάβ Ιουν 29, 2019 1:13 pm

Boogie mathtype για την παραμετροποίηση στις παλέτες , για την ικανότητα να μεταφράζει σε Latex και για την ευχέρεια των shortcut-keys . Η μετάφραση γίνεται από equation editor σε mathtype ακόλλητα , το αντίστροφο μπάζει. Έχω αρχίσει και χρησιμοποιώ το Libre-Office τον τελευταίο χρόνο που έχει δικό του editor , θυμίζει λίγο latex , σχεδόν έμεινα ικανοποιημένος (την δουλειά μου την έκανα ), αλλά αν είσαι σε MS-office και σκέφτεσαι τι , mathtype ανεπιφύλακτα.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Boogie
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Σεπ 22, 2010 12:22 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Microsoft equation vs mathtype

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Boogie » Σάβ Ιουν 29, 2019 3:37 pm

Ευχαριστώ πολύ!


Απάντηση

Επιστροφή σε “Μαθηματικό Λογισμικό”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες