Πέτρος Τόγκας

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Πέτρος Τόγκας

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Τετ Νοέμ 16, 2016 9:14 am

Με ρώτησε φίλος για το έτος γεννήσεως και για το έτος θανάτου του γνωστού μαθηματικού, παρακαλώ απαντήστε αν γνωρίζετε -- και αν γράψετε και κάτι παραπάνω για την ζωή και το έργο του δεν πειράζει, εννοείται ;)


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.

Λέξεις Κλειδιά:
Κωνσταντάρας Γ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 6:17 pm

Re: Πέτρος Τόγκας

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κωνσταντάρας Γ » Πέμ Νοέμ 17, 2016 12:00 am

Οπως ξέρουμε όλοι εδώ , ο ΤΟΓΚΑΣ υπήρξε πολυγραφότατος.Δεν υπάρχει σπίτι μαθητού της δεκαετίας 70 χωρίς λύσεις και βιβλία Τόγκα.
Σε κανένα ,όμως, απο τα βιβλία του δεν έχει πληροφορίες για την βιογραφία του ή τις σπουδές του.
Απο τα εξώφυλλα ξέρουμε ότι υπήρξε Επίτιμος Δ/ντης Βαρβακείου και καθηγητής Σχολής Ευελπίδων.
Μάλλον επειδή ήταν γνωστός ΄τοις πάσι΄ δεν έγραψε κανείς έτος γέννησης κλπ.
Απο αναζήτηση στα ψηφιακά αρχεία της ΕΜΕ και σε παλαιοπωλεία έχω τις εξής πληροφορίες :
Υπήρξε μέλος της ΕΜΕ και διετέλεσε και Αντιπρόεδρος. Απο το 1932 εκδίδει τον "Μαθηματικό Φάρο" μηνιαίο μαθητικό περιοδικό με ανεβασμένη στάθμη ασκήσεων και πανελλήνια κυκλοφορία.
Εκεί λοιπόν βλέπουμε ότι το 1932 είναι Καθηγητής στο Β΄γυμνάσιον Θηλέων Αθήνας , ενώ στο τεύχος του Δεκεμβρίου 34 αναφέρεται μόνο
ως καθηγητής Μαθηματικών. Αλλά με το τεύχος 33 του Οκτωβρίου 1935 ειναι πλέον Καθηγητής της ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΒΑΡΒΑΚΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ
Αν κάποιος συνάδελφος έχει πρόσβαση στην Βαρβάκειο , τότε θα βρει στοιχεία.
Το 1936 αρθρογραφεί στο Δελτιο Λειτουργών Μ.Ε. όπως αναφέρει ο κ.Θωμαίδης στο βιβλίο του "Μαθηματικά και Εξετάσεις" (Ζήτη,2009,Θεσνικη)
Τέλος να αναφέρω ότι διεύθυνση κατοικίας δίνει : Ευφρονίου18 Παλαιά Σκοποβολή(;)
ενώ διεύθυνση του περιοδικού Φιλελλήνων 1-μέγαρον Γιανναρού εντός ...Εμπορορραπτικού οίκου Αφων ΤΟΓΚΑ !
Ελπίζω να υπάρξουν περισσότερες πληροφορίες.


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Πέτρος Τόγκας

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Παρ Νοέμ 18, 2016 8:32 am

Κωνσταντάρας Γ έγραψε: Αν κάποιος συνάδελφος έχει πρόσβαση στην Βαρβάκειο , τότε θα βρει στοιχεία.
Δυστυχώς ,πολύ δυστυχώς , τα αρχεία της Βαρβακείου καταστράφηκαν μαζί της το Δεκέμβριο του 1944 , στα Δεκεμβριανά. Ένας πόλεμος δεν καταστρέφει μόνο ανθρώπινες υπάρξεις , δεν καταστρέφει μόνο οικογένειες , καταστρέφει και τις μνήμες ενός έθνους...
Ίσως κάποιος μπορεί να βρει στοιχεία για τον Πέτρο Τόγκα στα αρχεία της Βαρβακείου μετά το 1944.
Από όσο ξέρω , υπάρχει και ένας σύλλογος αποφοίτων της Βαρβακείου , κάποιος από αυτούς μπορεί να γνωρίζει κάτι...


Κωνσταντάρας Γ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 6:17 pm

Re: Πέτρος Τόγκας

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κωνσταντάρας Γ » Σάβ Νοέμ 19, 2016 9:15 am

Ο κ. kefalonitis ανέφερε τον σύλλογο αποφοίτων Βαρβακείου Σχολείου, του οποίου αγνοούσα την ύπαρξή.
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Είναι κρίμα που δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες από το βιβλίο " 150 χρόνια Βαρβάκειο " με φωτογραφίες του Τόγκα , Σακελλαρίου, Μάζη κ.ά
σε ώρα διδασκαλίας!
Δείτε το στο varvakio.gr/alumni/


kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: Πέτρος Τόγκας

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Δευ Απρ 30, 2018 1:42 am

Ετυχε να φοιτήσω στο Βαρβάκειο Λύκειο την περίοδο Σεπ 1964 - Ιουν 1967. Ο Πέτρος Τόγκας είχε αποχωρήσει, αλλά ακόμα χρησιμοποιούσαμε τα μαθηματικά βιβλία του, αντί αυτών του ΟΕΔΒ. Ο εκδοτικός οίκος Πέτρου Γ. Τόγκα βρισκόταν τότε σε ένα γραφείο στην Ιπποκράτους 4, όπως αναγραφότανε στα βιβλία του.
Ο καθηγητής μας της Γεωμετρίας συναντούσε παλιούς συναδέλφους των Μαθηματικών σε ένα κοντινό καφενείο / στέκι που δεν θυμάμαι το όνομά του (πιθανόν ένα στην οδό Σόλωνος που δεν υπάρχει πιά) και μας είχε αναφέρει το 1965 τον μακαρίτη τότε Ν. Νικολάου (πέθανε γέρος το 1962), τον "πολύπειρο" Χ. Μπαρμπαστάθη (πέθανε "πλήρης ημερών" το 1968) και τον Π. Τόγκα. Το χέρι του τελευταίου έτρεμε και ο ίδιος ο Τόγκας το απέδωσε στην μακροχρόνια συγγραφική του δραστηριότητα. Τελευταία φορά που αγόρασα καινούργιο βιβλίο του ήταν το 1975, δεν ξέρω βέβαια αν ζούσε ακόμα.
Εικάζεται ότι οι τρείς αυτοί μαθηματικοί, Μπαρμπαστάθης, Νικολάου, Τόγκας έδρασαν περίπου την ίδια χρονική περίοδο και τα μαθηματικά τους βιβλία είχαν μεγάλη κυκλοφορία σε όλη την Ελλάδα (Χ. Παπανικολάου και Σ. Κανέλλος νομίζω ότι έρχονται λίγο αργότερα, καθώς και Α. Πάλλας). Η Γεωμετρίες Γυμνασίου / Λυκείου του ΟΕΔΒ είναι γραμμένες από τον Μπαρμπαστάθη (έως περίπου 1947) και στη συνέχεια από τον Νικολάου (έως περίπου 1974). Η γεωμετρία του Τόγκα πρωτοβγαίνει το 1947 και στα μαθητικά μου χρόνια φαίνεται να είναι η εξωσχολική γεωμετρία / βοήθημα με την επικρατέστερη κυκλοφορία. Στην Κώ όπου έβγαλα το Γυνάσιο (1961-1964) μόνο αυτή βρισκότανε στο βιβλιοπωλείο, για άλλους συγγραφείς έπρεπε να γίνει παραγγελία στην Αθήνα.
Σημειώνεται ότι ο Τόγκας αποδείκνυε όλες τις αναγραφόμενες γεωμετρικές προτάσεις με λεπτομέρεια, διότι "πρέπει να συνηθίσουν οι μαθηταί πρώτον να ακριβολογούν και κατόπιν να αυτενεργούν". Ο Νικολάου όμως (και ο προκάτοχός του Μπαρμπαστάθης) άφηνε απλές προτάσεις / πορίσματα της γεωμετρίας χωρίς απόδειξη, με σκοπό να αναπτύξουν αυτενέργεια οι μαθητές αποδεικνύοντας τις μόνοι τους. Αυτό εφαρμοζότανε και στα βιβλία του ΟΕΔΒ. Προσωπικά με ωφέλησε ο τρόπος του Νικολάου, αν και είδα στο Γυμνάσιο Κώ μαθητές να δυσκολεύονται στην απόδειξη πορισμάτων. Γι αυτό άλλωστε ο Νικολάου (και ο Μπαρμπαστάθης) γράφουν τις αποδείξεις των πορισμάτων στα λυσάρια τους. Με αυτό τον τρόπο ο Τόγκας έγινε ένα χρήσιμο βοήθημα του βιβλίου Γεωμετρίας του ΟΕΔΒ, ακόμα και σε Κλασσικά Γυμνάσια.
Το μειονέκτημα της γεωμετρίας του Τόγκα νομίζω ότι ήταν το μεγάλο μέγεθος, δεν προλαβαίναμε να αφομοιώσουμε τόση ύλη. Σαν βιβλίο αναφοράς πάντως ήταν χρήσιμο.


Κώστας Καλαϊτζόγλου
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13275
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Πέτρος Τόγκας

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Τρί Μάιος 01, 2018 9:39 am

kkala έγραψε:
Δευ Απρ 30, 2018 1:42 am
Ετυχε να φοιτήσω στο Βαρβάκειο Λύκειο την περίοδο Σεπ 1964 - Ιουν 1967. Ο Πέτρος Τόγκας είχε αποχωρήσει, αλλά ακόμα χρησιμοποιούσαμε τα μαθηματικά βιβλία του, αντί αυτών του ΟΕΔΒ. Ο εκδοτικός οίκος Πέτρου Γ. Τόγκα βρισκόταν τότε σε ένα γραφείο στην Ιπποκράτους 4, όπως αναγραφότανε στα βιβλία του.
Ο καθηγητής μας της Γεωμετρίας συναντούσε παλιούς συναδέλφους των Μαθηματικών σε ένα κοντινό καφενείο / στέκι που δεν θυμάμαι το όνομά του (πιθανόν ένα στην οδό Σόλωνος που δεν υπάρχει πιά) και μας είχε αναφέρει το 1965 τον μακαρίτη τότε Ν. Νικολάου (πέθανε γέρος το 1962), τον "πολύπειρο" Χ. Μπαρμπαστάθη (πέθανε "πλήρης ημερών" το 1968) και τον Π. Τόγκα. Το χέρι του τελευταίου έτρεμε και ο ίδιος ο Τόγκας το απέδωσε στην μακροχρόνια συγγραφική του δραστηριότητα. Τελευταία φορά που αγόρασα καινούργιο βιβλίο του ήταν το 1975, δεν ξέρω βέβαια αν ζούσε ακόμα.
Εικάζεται ότι οι τρείς αυτοί μαθηματικοί, Μπαρμπαστάθης, Νικολάου, Τόγκας έδρασαν περίπου την ίδια χρονική περίοδο και τα μαθηματικά τους βιβλία είχαν μεγάλη κυκλοφορία σε όλη την Ελλάδα (Χ. Παπανικολάου και Σ. Κανέλλος νομίζω ότι έρχονται λίγο αργότερα, καθώς και Α. Πάλλας). Η Γεωμετρίες Γυμνασίου / Λυκείου του ΟΕΔΒ είναι γραμμένες από τον Μπαρμπαστάθη (έως περίπου 1947) και στη συνέχεια από τον Νικολάου (έως περίπου 1974). Η γεωμετρία του Τόγκα πρωτοβγαίνει το 1947 και στα μαθητικά μου χρόνια φαίνεται να είναι η εξωσχολική γεωμετρία / βοήθημα με την επικρατέστερη κυκλοφορία. Στην Κώ όπου έβγαλα το Γυνάσιο (1961-1964) μόνο αυτή βρισκότανε στο βιβλιοπωλείο, για άλλους συγγραφείς έπρεπε να γίνει παραγγελία στην Αθήνα.
Σημειώνεται ότι ο Τόγκας αποδείκνυε όλες τις αναγραφόμενες γεωμετρικές προτάσεις με λεπτομέρεια, διότι "πρέπει να συνηθίσουν οι μαθηταί πρώτον να ακριβολογούν και κατόπιν να αυτενεργούν". Ο Νικολάου όμως (και ο προκάτοχός του Μπαρμπαστάθης) άφηνε απλές προτάσεις / πορίσματα της γεωμετρίας χωρίς απόδειξη, με σκοπό να αναπτύξουν αυτενέργεια οι μαθητές αποδεικνύοντας τις μόνοι τους. Αυτό εφαρμοζότανε και στα βιβλία του ΟΕΔΒ. Προσωπικά με ωφέλησε ο τρόπος του Νικολάου, αν και είδα στο Γυμνάσιο Κώ μαθητές να δυσκολεύονται στην απόδειξη πορισμάτων. Γι αυτό άλλωστε ο Νικολάου (και ο Μπαρμπαστάθης) γράφουν τις αποδείξεις των πορισμάτων στα λυσάρια τους. Με αυτό τον τρόπο ο Τόγκας έγινε ένα χρήσιμο βοήθημα του βιβλίου Γεωμετρίας του ΟΕΔΒ, ακόμα και σε Κλασσικά Γυμνάσια.
Το μειονέκτημα της γεωμετρίας του Τόγκα νομίζω ότι ήταν το μεγάλο μέγεθος, δεν προλαβαίναμε να αφομοιώσουμε τόση ύλη. Σαν βιβλίο αναφοράς πάντως ήταν χρήσιμο.
Ενδιαφέρουσες πληροφορίες!


Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:47 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Πέτρος Τόγκας

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Παρ Μάιος 04, 2018 8:16 pm

Το εμποροραφείο των αδελφών Τόγκα υπάρχει ακόμα στην οδό Ακαδημίας.
Νομίζω είναι μετά την πλατεία Κλαυθμώνος.
Ήταν εμποροραφείο για στρατιωτικές στολές. Ίσως, δεν είναι τυχαίο, επειδή και ο Τόγκας ήταν καθηγητής Μαθηματικών στην Σχολή Ευελπίδων.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ρωτήσει τους συγγενείς του Π. Τόγκα.
Για τον Τόγκα μάλλον γνώριζε και ο Χρυσοφάκης καθηγητής της Σχολής Ευελπίδων, αλλά και αυτός πέθανε.
Είναι αδελφός του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Χρυσοφάκη, τον οποίο διαδέχθηκε ο Άνθιμος.
Ο φάκελος που έχω για τον Τόγκα είναι σχεδόν άδειος.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται για συνεργασία για τους μαθηματικούς της εποχής 1935-1965 είμαι διαθέσιμος.


kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: Πέτρος Τόγκας

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Πέμ Ιουν 14, 2018 10:14 pm

Αυτό το εμποροραφείο (Τόγκας, Στρατιωτικά - Πολιτικά) το θυμάμαι κάπου κοντά στην Ακαδημίας 4, δηλαδή στο τέρμα της Ακαδημίας προς τη Βουλή. Πέρασα όμως σήμερα από εκεί και δεν το βρήκα, φαίνεται ότι έχει κλείσει.
Με την ευκαιρία, μια (ορθογραφική) διόρθωση στην παραπάνω ανάρτηση μου Νο 5, 2η παράγραφος: Όχι "Η Γεωμετρίες Γυμνασίου...", το σωστό "Οι Γεωμετρίες Γυμνασίου..."


Κώστας Καλαϊτζόγλου
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3341
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Πέτρος Τόγκας

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Παρ Ιουν 15, 2018 9:45 am

kkala έγραψε:
Πέμ Ιουν 14, 2018 10:14 pm
Με την ευκαιρία, μια (ορθογραφική) διόρθωση στην παραπάνω ανάρτηση μου Νο 5, 2η παράγραφος: Όχι "Η Γεωμετρίες Γυμνασίου...", το σωστό "Οι Γεωμετρίες Γυμνασίου..."
Το λάθος αυτό το βλέπω αρκετά συχνά και φοβάμαι ότι σηματοδοτεί μία επερχόμενη συγχώνευση άρθρων της Ελληνικής -- ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι κάποτε το άρθρο στην παραπάνω αναφερόμενη πρόταση και παράγραφο δεν ήταν ούτε "η" ούτε "οι" αλλά "αι" :(


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Κωνσταντάρας Γ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 6:17 pm

Re: Πέτρος Τόγκας

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κωνσταντάρας Γ » Τετ Ιαν 02, 2019 3:46 pm

Μεταφέρω τις πληροφορίες για τον Πέτρο Τόγκα που ανάρτησε στο Μαθηματικό Εργαστήρι ο Δημήτρης Ιωάννου στις 21 Σεπτεμβρίου 2018
. με ευχές για ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ .

<<Είχα από παλιά υποσχεθεί σε φίλους εδώ να πάρω πληροφορίες για τον Πέτρο Τόγκα (όχι για το έργο του που είναι γνωστό, αλλά για την ιδιωτική του ζωή) , μιας και λίγα στοιχεία υπάρχουν για την ζωή του μεγάλου αυτού αείμνηστου μαθηματικού. Τυχαίνει να γνωρίζω τον ανεψιό του με τον οποίο σήμερα βρέθηκα και οι πληροφορίες μου δόθηκαν από αυτόν.
Ο Πέτρος Τόγκας ήταν διευθυντής στην Βαρβάκειο και πέθανε περίπου την δεκαετία του 1960.
Ήταν παντρεμένος και την σύζυγο του την έλεγαν Ιωάννα. Είχε δύο κόρες και έναν γιο. Για τον γιο του ξέρουμε ότι ήταν γιατρός και λεγόταν Γεώργιος ενώ οι κόρες του ήταν η Μαρία Τόγκα που ήταν μαθηματικός και η άλλη η Λένα . Ζούσαν στην Κυψέλη. Η μαθηματικός κόρη του (Μαρία) ήταν παντρεμένη με τον γνωστό δημοσιογράφο του Ριζοσπάστη κύριο Στανωτά (ζει ο γιος του).
Το συγγραφικό του έργο δεν περιορίζεται μόνο στην Ελλάδα, αλλά έχει συγγραφική δράση και στην Ιαπωνία και στην Αμερική.
Αν κάποιο μέλος μας γνωρίζει τον γιο της κόρης του Μαρίας και του Στανωτά, θα μπορούσε να συλλέξει περισσότερες πληροφορίες>>


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4770
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 10:37 pm
Τοποθεσία: Ιστιαία Ευβοίας

Re: Πέτρος Τόγκας

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ » Τετ Ιαν 02, 2019 4:01 pm

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους τους φίλους.

Ο ανεψιός του Πέτρου Τόγκα (Παύλος Τόγκας) είναι πολύ επιτυχημένος επιχειρηματίας με επιχείρηση στην Ρωσία (με πολλούς εργαζόμενους) και διακινεί λευκά είδη σε πολλές χώρες. Από ότι μου έχει πει, ο θείος του επέμενε να τον μάθει μαθηματικά, αλλά αυτός ενδιαφερόταν περισσότερο για τον επιχειρηματικό τομέα. (Το ότι οι αδελφοί Τόγκα είχαν εμποροραφείο, μάλλον εξηγεί την μετέπειτα δράση του Παύλου).


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Πέτρος Τόγκας

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Ιαν 02, 2019 5:51 pm

Κωνσταντάρας Γ έγραψε:
Τετ Ιαν 02, 2019 3:46 pm

Το συγγραφικό του έργο δεν περιορίζεται μόνο στην Ελλάδα, αλλά έχει συγγραφική δράση και στην Ιαπωνία και στην Αμερική.
Κάποια περισσότερη πληροφορία εδώ; Πώς τεκμαίρεται αυτό;


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4770
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 10:37 pm
Τοποθεσία: Ιστιαία Ευβοίας

Re: Πέτρος Τόγκας

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ » Τετ Ιαν 02, 2019 6:06 pm

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Μιχάλη.

Ο Πάυλος Τόγκας (ανεψιός του Πέτρου Τόγκα), έρχεται σχετικά συχνά στην Ιστιαία και τον βλέπω (κυρίως το Καλοκαίρι). Από αυτόν ζήτησα πληροφορίες για τον θείο του και μου είπε ότι η συγγραφική δραστηριότητα του ήταν στις πιο πάνω χώρες αλλά και σε άλλες ακόμα που δεν ρώτησα. Επίσης μου είπε τις πληροφορίες που έχει πιο πάνω γράψει ο Γ. Κωνσταντάρας.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Πέτρος Τόγκας

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Ιαν 02, 2019 7:09 pm

Δημήτρη, ευχαριστώ.

Χρόνια Πολλά και από μένα.

Ωραία. Περιμένω να δω το είδος της δραστηριότητας. Υποθέτω ότι θα είχε γράψει Μαθηματικά άρθρα σε εκεί εκδιδόμενα περιοδικά (τύπου Monthly, Magazine, Tohuku και λοιπά). Με τις βάσεις δεδομένων που υπάρχουν σήμερα (π.χ. JSTOR), αυτό είναι εύκολο να τεκμηριωθεί. Αν το θυμηθώ θα ψάξω από το γραφείο μου όταν βρεθώ εκεί (από το σπίτι δεν έχω πρόσβαση, καθώς είναι συνδρομητικά).


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες