μετατροπή μονάδων . . .

Γενικά θέματα Μαθηματικών καί περί Μαθηματικών

Συντονιστής: Παύλος Μαραγκουδάκης

johnyb98
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 11:34 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

μετατροπή μονάδων . . .

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johnyb98 » Δευ Νοέμ 05, 2018 5:52 pm

Καλησπέρα αγαπητά μέλη!

Ήθελα μία βοήθεια σε όσον αφορά μετατροπή μονάδων. Μπαίνω σε converters στο διαδίκτυο, αλλά τα αποτελέσματα είναι από όλους το ίδιο, και δεν με βοηθούν να κατατοπιστώ.

Πρόκειται για τα μελάνια των εκτυπωτών. Παλαιότερα (εντάξει, και τώρα οι περισσότεροι), έδιναν το περιεχόμενο σε ml. Τώρα, το συγκεκριμένο περιεχόμενο, η εταιρία το δίνει σε pl. Και προσπαθώ να κάνω τη μετατροπή: pl -> ml.

Ο κατασκευαστής λέει περιεχόμενο 22pl. Όταν βρίσκω την αναλογία και κάνω τη μετατροπή, δε με βοηθάει να καταλάβω τελικά σε σχέση με το παλιό ml. π.χ. μου λέει το αποτέλεσμα από τους online converters:

22pl = 2.2000000000000002e-8 ml. Δε νομίζω να βάζουν μόνο αυτό το ml σε αυτό το μπουκαλάκι. Εντάξει, μπορεί αυτό να είναι Μαθηματικά το αποτέλεσμα, αλλά προσωπικά δεν μου το ξεκαθαρίζει. Να μου δώσει έναν ακέραιο π.χ. να μου πει 18ml. Όπως παλιά. Έτσι μάλιστα.

Μπορείτε να με βοηθήσετε; Τόσο με το συγκεκριμένο 22 pl, αλλά και να μάθω να κάνω μόνος μου τη μετατροπή, διότι, απ' ό,τι φαίνεται, θα αρχίσουν να το γυρνάνε σε pl το περιεχόμενο.

Σας ευχαριστώ !


Αν θέλεις να ζήσεις μιά ευτυχισμένη ζωή σύνδεσέ τη με ένα στόχο, όχι με πρόσωπα ή αντικείμενα.

Α. Αϊνστάιν

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: μετατροπή μονάδων . . .

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Δευ Νοέμ 05, 2018 7:13 pm

Έχεις πιάσει σε λάθος βάση το θέμα, η ποσότητα pl αναφέρεται στο μελάνι που εναποθέτει ο εκτυπωτής στο χαρτί κατά την εκτύπωση μια κουκκίδας και όχι στο περιεχόμενο της κασέτας μελανιού. Περισσότερο pl σημαίνει αυτόματα μεγαλύτερη ποιότητα αλλά πάντα σε συνάρτηση με το pdi. Μια έρευνα σε αυτήν την βάση θα σε κατατοπίσει.

Χαιρετισμούς.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
johnyb98
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 11:34 am
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: μετατροπή μονάδων . . .

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johnyb98 » Τρί Νοέμ 06, 2018 11:41 am

Αγαπητέ Χρήστο, με κάλυψες πλήρως.

Σε ευχαριστώ!

Γιάννης


Αν θέλεις να ζήσεις μιά ευτυχισμένη ζωή σύνδεσέ τη με ένα στόχο, όχι με πρόσωπα ή αντικείμενα.

Α. Αϊνστάιν
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες