ερώτημα με συνεκτικά σύνολα

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

tractatus

ερώτημα με συνεκτικά σύνολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tractatus » Τρί Ιαν 12, 2021 8:25 pm

Έστω E ένα συνεκτικό σύνολο, αν f(E) είναι επίσης συνεκτικό για κάθε E είναι η f συνεχής ?

Ισχύει αυτό ? υπάρχει κάποιος περιορισμός που να μας την κάνει συνεχή ? η υπάρχει κάποιο αντιπαράδειγμα ?

Η ερώτηση δεν είναι δίκια μου την έκανε ένας συμφοιτητής μου στο σημερινό μάθημα και τη βρήκα ενδιαφέρον, δε βρήκαμε κάποια απάντηση το αφήνω εδώ μήπως κάποιος γνωρίζει.

Λέξεις Κλειδιά:
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

Re: ερώτημα με συνεκτικά σύνολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Τρί Ιαν 12, 2021 9:00 pm

tractatus έγραψε:
Τρί Ιαν 12, 2021 8:25 pm
Έστω E ένα συνεκτικό σύνολο, αν f(E) είναι επίσης συνεκτικό για κάθε E είναι η f συνεχής ?

Ισχύει αυτό ? υπάρχει κάποιος περιορισμός που να μας την κάνει συνεχή ? η υπάρχει κάποιο αντιπαράδειγμα ?

Η ερώτηση δεν είναι δίκια μου την έκανε ένας συμφοιτητής μου στο σημερινό μάθημα και τη βρήκα ενδιαφέρον, δε βρήκαμε κάποια απάντηση το αφήνω εδώ μήπως κάποιος γνωρίζει.
Βάλε τα ερωτηματικά στα Ελληνικά και θα σου απαντήσω.
Αν δεν με προλάβουν άλλοι.

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής

Re: ερώτημα με συνεκτικά σύνολα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Ιαν 12, 2021 10:28 pm

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ έγραψε:
Τρί Ιαν 12, 2021 9:00 pm
tractatus έγραψε:
Τρί Ιαν 12, 2021 8:25 pm

Βάλε τα ερωτηματικά στα Ελληνικά και θα σου απαντήσω.
Αν δεν με προλάβουν άλλοι.

Σταύρο, πέρα από την κακοποίηση της γλώσσας με τα ερωτηματικά (*), υπάρχει πρόβλημα και με την εκφώνηση. Αρχίζει με δεδομένο E που στην πορεία έγινε με καθολικό ποσοδείκτη. Ευτυχώς που αντιλαμβανόμαστε τι θέλει να ρωτήσει.

(*) Απορώ αν, ανάποδα, ένας εγγλέζος έβλεπε στην θέση του δικού του ερωτηματικού το σύμβολο ";" (semi colon), τι θα καταλάβαινε;

Ηow are you; Do you understand me; Do you have any questions;

Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες