Μοναδική λύση εξίσωσης

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

MathSc
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 5:46 pm

Μοναδική λύση εξίσωσης

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MathSc » Τετ Ιούλ 31, 2019 9:31 pm

Δείξτε ότι η εξίσωση \displaystyle{ \int_{1}^{x} e^{t^{2}}dt = x } έχει μοναδική λύση.

Έστω  h(x) = \int_{1}^{x} e^{t^{2}}dt - x .
Η συνάρτηση είναι συνεχής και παραγωγίσιμη σε όλο το πεδίο ορισμού της.
Σκέφτηκα από Θεώρημα Bolzano να βρω μια λύση και μετά δείχνοντας ότι η συνάρτηση είναι μονότονη να πω ότι είναι μοναδική.

Το πρόβλημα μου είναι να βρω μια δεύτερη τιμή της συνάρτησης. Έχω ότι  h(1)= -1 . Επίσης h'(x)= e^{x^{2}} - 1 > 0 άρα η h είναι αύξουσα.
Είμαι σωστός μέχρι τώρα; Πώς θα βρω μια δεύτερη τιμή;
Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω μια ανισοτική σχέση αλλά δε ξέρω αν θα βοηθήσει, αυτήν εδώ :
"Αν f ολοκληρώσιμη στο [a,b] και για κάποιο M ισχύει  \left | f(x) \right |\leq M για κάθε x στο ίδιο διάστημα, τότε  \left | \int_{a}^{b} f(x)dx \right | \leq M\left | b-a \right | ".



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Tolaso J Kos
Δημοσιεύσεις: 5227
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 05, 2012 10:09 pm
Τοποθεσία: Λάρισα, Βαρκελώνη
Επικοινωνία:

Re: Μοναδική λύση εξίσωσης

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tolaso J Kos » Τετ Ιούλ 31, 2019 9:53 pm

MathSc έγραψε:
Τετ Ιούλ 31, 2019 9:31 pm
Δείξτε ότι η εξίσωση \displaystyle{ \int_{1}^{x} e^{t^{2}}dt = x } έχει μοναδική λύση.

Έστω  h(x) = \int_{1}^{x} e^{t^{2}}dt - x .
Η συνάρτηση είναι συνεχής και παραγωγίσιμη σε όλο το πεδίο ορισμού της.
Σκέφτηκα από Θεώρημα Bolzano να βρω μια λύση και μετά δείχνοντας ότι η συνάρτηση είναι μονότονη να πω ότι είναι μοναδική.

Το πρόβλημα μου είναι να βρω μια δεύτερη τιμή της συνάρτησης. Έχω ότι  h(1)= -1 . Επίσης h'(x)= e^{x^{2}} - 1 > 0 άρα η h είναι αύξουσα.
Είμαι σωστός μέχρι τώρα; Πώς θα βρω μια δεύτερη τιμή;
Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω μια ανισοτική σχέση ...

Υπόδειξη: \displaystyle{e^x \geq x + 1 \Rightarrow e^{x^2} \geq x^2+ 1 }. Τι μπορείς να πεις για τη τιμή h(2); Βγάλε τώρα το συμπέρασμα.

Δε χρειάζεται πάντα να βρίσκεις πόσο κάνουν οι τιμές . Κάποιες φορές αρκούν τα πρόσημα αυτών.


Η φαντασία είναι σημαντικότερη από τη γνώση !
\displaystyle{{\color{blue}\mathbf{Life=\int_{birth}^{death}\frac{happiness}{time}\Delta time} }}
MathSc
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 5:46 pm

Re: Μοναδική λύση εξίσωσης

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MathSc » Τετ Ιούλ 31, 2019 10:32 pm

Κατάλαβα! Χρησιμοποιούμε:
 e^{x}= 1 + x + \frac{x^{2}}{2} + ... \geq 1 + x  για κάθε  x > 0 και για x=2 προκύπτει ότι h(2) > 0. Και έτσι ολοκληρώνεται η άσκηση; Οι υπόλοιπες σκέψεις είναι σωστές;


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες