Ικανή και αναγκαία συνθήκη

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

LeoKoum

Ικανή και αναγκαία συνθήκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LeoKoum » Τρί Δεκ 25, 2018 10:52 pm

Παραθέτω ενα πρόβλημα που μου είχε περάσει απ' το μυαλό ως μαθητής της Γ' Λυκείου, το οποίο όμως δεν γνωρίζω αν είναι επιλύσιμο.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Δίνονται δυο πραγματικές συναρτήσεις που είναι ορισμένες κοντά στο α (α πραγματικός) και ειναι τέτοιες ώστε το όριο της μιας στο α να είναι άπειρο (συν ή πλην) και το όριο της αλλης στο α να είναι μηδέν. Να βρείτε ικανή και αναγκαία συνθήκη ώστε το όριο του γινομένου αυτών των συναρτήσεων στο α να υπάρχει και να είναι πραγματικός αριθμός.

Λεωνίδας

Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής

Re: Ικανή και αναγκαία συνθήκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Δεκ 25, 2018 11:32 pm

LeoKoum έγραψε:
Τρί Δεκ 25, 2018 10:52 pm
Παραθέτω ενα πρόβλημα που μου είχε περάσει απ' το μυαλό ως μαθητής της Γ' Λυκείου, το οποίο όμως δεν γνωρίζω αν είναι επιλύσιμο.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Δίνονται δυο πραγματικές συναρτήσεις που είναι ορισμένες κοντά στο α (α πραγματικός) και ειναι τέτοιες ώστε το όριο της μιας στο α να είναι άπειρο (συν ή πλην) και το όριο της αλλης στο α να είναι μηδέν. Να βρείτε ικανή και αναγκαία συνθήκη ώστε το όριο του γινομένου αυτών των συναρτήσεων στο α να υπάρχει και να είναι πραγματικός αριθμός.

Λεωνίδας
Λεωνίδα, εάν θέλεις να απαντάμε στις ερωτήσεις σου, πρέπει και εσύ να δείχνεις την ανάλογη ευαισθησία. Συγκεκριμένα, κοίτα την τελευταία γραμμή στο ποστ μου εδώ.

LeoKoum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LeoKoum » Τρί Δεκ 25, 2018 11:46 pm

Το εχω υποψην μου αυτο, αλλα δεν γνωριζω πως να γραφω σε latex οταν γραφω σε αυτο το forum δεν μπορω να βρω την επιλογη για γραφη σε latex.

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Δεκ 26, 2018 12:00 am

LeoKoum έγραψε:
Τρί Δεκ 25, 2018 11:46 pm
Το εχω υποψην μου αυτο, αλλα δεν γνωριζω πως να γραφω σε latex οταν γραφω σε αυτο το forum δεν μπορω να βρω την επιλογη για γραφη σε latex.
Δύο σχόλια.

α) Οι κανονισμοί μας λένε ότι η εκμάθηση του latex είναι προϋπόθεση για γραφή μηνυμάτων στο φόρουμ. Ας προσθέσω εδώ ότι αυτό δεν είναι κάποια λόξα του φόρουμ αλλά ουσιαστική κατάκτηση γιατί χωρίς latex συχνότατα τα μαθηματικά κείμενα είναι δυσνόητα.

β) Πες ότι καταλαβαίνω ότι θέλεις να γράψεις κάτι στο φόρουμ, έστω χωρίς latex. Όμως τα σωστά ελληνικά (και οι κανονισμοί μας) λένε ότι οι λέξεις τονίζονται. Στο 'ένα από τα ποστ που σε παραπέμπω, ο Γενικός Συντονιστής έκανε τον κόπο να διορθώσει τα ελληνικά σου και σημείωσε ρητά (δύο φορές) ότι πρέπει να βάζουμε τόνους στις λέξεις. Γιατί τον αγνόησες;

Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 1 επισκέπτης