Σημεία ασυνέχειας

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

s.kap
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2455
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2009 6:11 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Σημεία ασυνέχειας

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από s.kap » Κυρ Δεκ 13, 2009 1:59 pm

Αν η συνάρτηση f ορίζεται στο διάστημα [0,1] και παίρνει κάθε τιμή της ακριβώς δύο φορές, να δειχθεί ότι έχει άπειρα σημεία ασυνέχειας
Σημείωση: Δεν έχω λύση


Σπύρος Καπελλίδης

Λέξεις Κλειδιά:
paulgai
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 4:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική

Re: Σημεία ασυνέχειας

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paulgai » Κυρ Δεκ 13, 2009 8:16 pm

Πολύ όμορφη άσκηση. Θα δώσω μία 'σκιαγράφηση' της λύσης διότι το
τεχνικό κομμάτι είναι μεγάλο. Αρχικά ορίζουμε τη συνάρτηση

g:[0,1]\to [0,1] με g(x_{1})=x_{2}, όπου x_{1}\neq x_{2} με f(x_{1})=f(x_{2}).

Προφανώς η συνάρτηση αυτή είναι καλά ορισμένη με Dom(g)=[0,1] και Range(g)=[0,1].
Επίσης πρέπει g(x)\neq x για κάθε x\in [0,1] και φυσικά g(g(x))=x για κάθε x\in [0,1].
Εύκολα μπορούμε να δείξουμε ότι αν η f είναι συνεχής στα x_{1}, x_{2} με f(x_{1})=f(x_{2}),
τότε η g είναι συνεχής στο x_{1}. Άρα αν η g είναι ασυνεχής στο x_{1}, τότε η f είναι ασυνεχής
είτε στο x_{1} είτε στο x_{2}. Θα δείξουμε ότι η g είναι ασυνεχής σε άπειρα σημεία. Καταρχήν είναι προφανές
ότι η g είναι ασυνεχής σε τουλάχιστον ένα σημείο. Παρατηρούμε ότι (x,y)\in C_{g} αν και μόνο αν (y,x)\in C_{g},
άρα αν x_{1} σημείο ασυνέχειας της g, τότε το g(x_{1}) θα είναι επίσης σημείο ασυνέχειας της g.
Έστω x_{1}<g(x_{1}), τότε η g δεν μπορεί να είναι συνεχής στο διάστημα (x_{1},g(x_{1}))
διότι τα σημεία (x_{1},g(x_{1})) και (g(x_{1}),x_{1}) βρίσκονται εκατέρωθεν της ευθείας y=x
που δεν μπορεί να τέμνεται από την C_{g}. Επομένως η g είναι ασυνεχής σε άπειρα σημεία.


1. Mathematics is the language of nature.
2. Everything around us can be represented and understood through numbers.
3. If you graph these numbers of any system patterns emerge.

Therefore: There are patterns everywhere in nature.
mtsarduckas
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 9:44 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σημεία ασυνέχειας

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mtsarduckas » Δευ Δεκ 14, 2009 12:24 am

Πανέμορφη άσκηση και ακόμα πιο όμορφη λύση :10sta10: . Προσωπικά πάλεψα για ένα δίωρο να δείξω ότι το σύνολο των σημείων ασυνέχειας της f είναι πεπερασμένο αλλά χωρίς επιτυχία... :wallbash:


s.kap
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2455
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2009 6:11 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Σημεία ασυνέχειας

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από s.kap » Δευ Δεκ 14, 2009 6:13 am

Σε ευχαριστώ Paulgal μου έλυσες ένα πρόβλημα που με απασχολούσε καιρό.


Σπύρος Καπελλίδης
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Σημεία ασυνέχειας

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Δεκ 14, 2009 8:29 am

paulgai έγραψε: Έστω x_{1}<g(x_{1}), τότε η g δεν μπορεί να είναι συνεχής στο διάστημα (x_{1},g(x_{1}))
διότι τα σημεία (x_{1},g(x_{1})) και (g(x_{1}),x_{1}) βρίσκονται εκατέρωθεν της ευθείας y=x
που δεν μπορεί να τέμνεται από την C_{g}. Επομένως η g είναι ασυνεχής σε άπειρα σημεία.
paulgai, έχω τις επιφυλάξεις μου για τον τελευταίο συλλογισμό. Μπορεί να μη βλέπω κάτι απλό, πάντως δεν το βλέπω.

Λέμε: αρχίζουμε με x1< x2 τετοια ώστε f(x1) = f(x2) και εξετάζουμε το διάστημα (x1, x2). Eκεί έχουμε ασυνέχεια, οπότε βρίσκουμε σημείο ασυνέχειας x3 στο εσωτερικό του. Μεταξύ του x3 και του αντίστοιχου x4 με f(x3)=f(x4) βρίσκουμε νέο σημείο ασυνέχειας και ούτω καθ' εξής. Πες όμως ότι είχαμε x1 < x3 < x2 < x4. Ποιός μου εξασφαλίζει ότι το σημείο ασυνέχειας που θα βρούμε στο (x3, x4) δεν είναι πάλι το x2 ; Γιατί πρέπει να είναι νέο σημείο;

Υποθέτω ότι διορθώνεται αυτό, αλλά κάτι λείπει.

Φιλικά,

Μιχάλης Λάμπρου


paulgai
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 4:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική

Re: Σημεία ασυνέχειας

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paulgai » Δευ Δεκ 14, 2009 5:05 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
paulgai έγραψε: Έστω x_{1}<g(x_{1}), τότε η g δεν μπορεί να είναι συνεχής στο διάστημα (x_{1},g(x_{1}))
διότι τα σημεία (x_{1},g(x_{1})) και (g(x_{1}),x_{1}) βρίσκονται εκατέρωθεν της ευθείας y=x
που δεν μπορεί να τέμνεται από την C_{g}. Επομένως η g είναι ασυνεχής σε άπειρα σημεία.
paulgai, έχω τις επιφυλάξεις μου για τον τελευταίο συλλογισμό. Μπορεί να μη βλέπω κάτι απλό, πάντως δεν το βλέπω.

Λέμε: αρχίζουμε με x1< x2 τετοια ώστε f(x1) = f(x2) και εξετάζουμε το διάστημα (x1, x2). Eκεί έχουμε ασυνέχεια, οπότε βρίσκουμε σημείο ασυνέχειας x3 στο εσωτερικό του. Μεταξύ του x3 και του αντίστοιχου x4 με f(x3)=f(x4) βρίσκουμε νέο σημείο ασυνέχειας και ούτω καθ' εξής. Πες όμως ότι είχαμε x1 < x3 < x2 < x4. Ποιός μου εξασφαλίζει ότι το σημείο ασυνέχειας που θα βρούμε στο (x3, x4) δεν είναι πάλι το x2 ; Γιατί πρέπει να είναι νέο σημείο;

Υποθέτω ότι διορθώνεται αυτό, αλλά κάτι λείπει.

Φιλικά,

Μιχάλης Λάμπρου
Σωστότατη η παρατήρησή σας κύριε Λάμπρου. Θα προσπαθήσω να
συμπληρώσω το λογικό κενό. Αν A ονομάσω την περιοχή των
σημείων του [0,1]^{2} με x>y και B την περιοχή των σημείων του
[0,1]^{2} με x<y, τότε αν x_{1}<x_{2}=g(x_{1}) θα ισχύει
(x_{1},x_{2})\in B και (x_{2},x_{1})\in A. Έστω, όπως είπατε,
x_{3} σημείο ασυνέχειας με x_{1}<x_{3}<x_{2} με g(x_{3})=x_{4}
και x_{1}<x_{3}<x_{2}<x_{4}. Αν το (x_{3},x_{4})\in A, τότε αφού
το (x_{1},x_{2})\in B θα έχουμε νέο σημείο ασυνέχειας στο διάστημα
(x_{1},x_{3}), αν πάλι το (x_{3},x_{4})\in B τότε αφού το (x_{2},x_{1})\in A
θα έχουμε νέο σημείο ασυνέχειας στο διάστημα (x_{3},x_{2}).

Edit: Έγινε διόρθωση σε ένα λάθος που είχα κάνει.

Υ.Γ. Nομίζω ότι αναγκαστικά θα ισχύει (x_{3},x_{4})\in B, αν και αυτό δεν έχει πολύ σημασία.


1. Mathematics is the language of nature.
2. Everything around us can be represented and understood through numbers.
3. If you graph these numbers of any system patterns emerge.

Therefore: There are patterns everywhere in nature.
Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8989
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:16 pm
Τοποθεσία: Λεμεσός/Πύλα
Επικοινωνία:

Re: Σημεία ασυνέχειας

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Τρί Δεκ 15, 2009 4:58 pm

paulgai έγραψε:
Mihalis_Lambrou έγραψε:
paulgai έγραψε: Έστω x_{1}<g(x_{1}), τότε η g δεν μπορεί να είναι συνεχής στο διάστημα (x_{1},g(x_{1}))
διότι τα σημεία (x_{1},g(x_{1})) και (g(x_{1}),x_{1}) βρίσκονται εκατέρωθεν της ευθείας y=x
που δεν μπορεί να τέμνεται από την C_{g}. Επομένως η g είναι ασυνεχής σε άπειρα σημεία.
paulgai, έχω τις επιφυλάξεις μου για τον τελευταίο συλλογισμό. Μπορεί να μη βλέπω κάτι απλό, πάντως δεν το βλέπω.

Λέμε: αρχίζουμε με x1< x2 τετοια ώστε f(x1) = f(x2) και εξετάζουμε το διάστημα (x1, x2). Eκεί έχουμε ασυνέχεια, οπότε βρίσκουμε σημείο ασυνέχειας x3 στο εσωτερικό του. Μεταξύ του x3 και του αντίστοιχου x4 με f(x3)=f(x4) βρίσκουμε νέο σημείο ασυνέχειας και ούτω καθ' εξής. Πες όμως ότι είχαμε x1 < x3 < x2 < x4. Ποιός μου εξασφαλίζει ότι το σημείο ασυνέχειας που θα βρούμε στο (x3, x4) δεν είναι πάλι το x2 ; Γιατί πρέπει να είναι νέο σημείο;

Υποθέτω ότι διορθώνεται αυτό, αλλά κάτι λείπει.

Φιλικά,

Μιχάλης Λάμπρου
Σωστότατη η παρατήρησή σας κύριε Λάμπρου. Θα προσπαθήσω να
συμπληρώσω το λογικό κενό. Αν A ονομάσω την περιοχή των
σημείων του [0,1]^{2} με x>y και B την περιοχή των σημείων του
[0,1]^{2} με x<y, τότε αν x_{1}<x_{2}=g(x_{1}) θα ισχύει
(x_{1},x_{2})\in B και (x_{2},x_{1})\in A. Έστω, όπως είπατε,
x_{3} σημείο ασυνέχειας με x_{1}<x_{3}<x_{2} με g(x_{3})=x_{4}
και x_{1}<x_{3}<x_{2}<x_{4}. Αν το (x_{3},x_{4})\in A, τότε αφού
το (x_{1},x_{2})\in B θα έχουμε νέο σημείο ασυνέχειας στο διάστημα
(x_{1},x_{3}), αν πάλι το (x_{3},x_{4})\in B τότε αφού το (x_{2},x_{1})\in A
θα έχουμε νέο σημείο ασυνέχειας στο διάστημα (x_{3},x_{2}).

Edit: Έγινε διόρθωση σε ένα λάθος που είχα κάνει.

Υ.Γ. Nομίζω ότι αναγκαστικά θα ισχύει (x_{3},x_{4})\in B, αν και αυτό δεν έχει πολύ σημασία.
Νομίζω με αυτήν την διόρθωση η απόδειξη είναι πλέον σωστή. :clap2:

Ας την γράψω λίγο διαφορετικά. Αρκεί να δείξουμε ότι η g είναι ασυνεχής σε άπειρα σημεία. Ας υποθέσουμε πως αυτό δεν αληθεύει και τα z_1 < z_2 < \cdots < z_k είναι τα μόνα σημεία ασυνέχειας της g.

Αν f(z_1) < z_1 τότε, επειδή (z_1,f(z_1)) \in A και (f(z_{1}),z_{1}) \in B θα υπάρχει σημείο ασυνέχειας στο διάστημα (f(z_1),z_1), άτοπο.

Άρα z_1 < f(z_1). (1)

Αν z_k < f(z_k) τότε, επειδή (z_k,f(z_k)) \in B και (f(z_{k}),z_{k}) \in A θα υπάρχει σημείο ασυνέχειας στο διάστημα (z_k,f(z_k)), άτοπο.

Άρα f(z_k) < z_k (2)

Από τα (1) και (2) συμπεραίνουμε ότι θα υπάρχει 1 \leqslant i \leqslant k-1 ώστε z_i < f(z_i) και z_{i+1} > f(z_{i+1}). Αλλά τότε, επειδή (z_i,f(z_i)) \in B και (z_{i+1},f(z_{i+1})) \in A θα υπάρχει σημείο ασυνέχειας στο διάστημα (z_i,z_{i+1}), άτοπο.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες