φραγμένη f' συνάρτηση

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

Άβαταρ μέλους
KapioPulsar

φραγμένη f' συνάρτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KapioPulsar » Τετ Δεκ 08, 2010 9:14 am

Υπάρχει συνάρτηση διαφορίσιμη f:[0,1] -> |R όπου η f' είναι φραγμένη συνάρτηση αλλά να μην είναι Riemann ολοκληρώσιμη.?

---------------------------------------------
( \forall ) \equiv ( \neg  \exists  \neg)
---------------------------------------------
Νίκος.

Λέξεις Κλειδιά:
qwerty

Re: φραγμένη f' συνάρτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από qwerty » Τετ Δεκ 08, 2010 1:05 pm

δεν νομίζω...αφού αν η f' είναι φραγμενη στο [0,1] (βασικά αρκεί να είναι φραγμένη στο (0,1) ) είναι λιπτσιζ συνεχής,αρα ομοιόμορφα συνεχής αρα συνεχής οπότε ειναι ολοκληρώσιμη...

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Δεκ 08, 2010 1:13 pm

qwerty έγραψε:δεν νομίζω...αφού αν η f' είναι φραγμενη στο [0,1] (βασικά αρκεί να είναι φραγμένη στο (0,1) ) είναι λιπτσιζ συνεχής,αρα ομοιόμορφα συνεχής αρα συνεχής οπότε ειναι ολοκληρώσιμη...

qwerty, υποθέτω ότι η ερώτηση είναι για το αν η f΄είναι ολοκληρώσιμη. Για την f το ερώτημα είναι τετριμμένο (ως παραγωγίσιμη είναι συνεχής, άρα ολοκληρώσιμη) χωρίς να επικαλεστούμε "δύσκολα" πράγματα όπως λίπτσιζ συνέχεια.

Μ.

qwerty

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από qwerty » Τετ Δεκ 08, 2010 1:19 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
qwerty έγραψε:δεν νομίζω...αφού αν η f' είναι φραγμενη στο [0,1] (βασικά αρκεί να είναι φραγμένη στο (0,1) ) είναι λιπτσιζ συνεχής,αρα ομοιόμορφα συνεχής αρα συνεχής οπότε ειναι ολοκληρώσιμη...

qwerty, υποθέτω ότι η ερώτηση είναι για το αν η f΄είναι ολοκληρώσιμη. Για την f το ερώτημα είναι τετριμμένο (ως παραγωγίσιμη είναι συνεχής, άρα ολοκληρώσιμη) χωρίς να επικαλεστούμε "δύσκολα" πράγματα όπως λίπτσιζ συνέχεια.

Μ.
ωχ ναι αλλα αντι αλλων βλεπω :-?

s.kap
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από s.kap » Τετ Δεκ 08, 2010 3:59 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:

Μ.
Μιχάλη, στο βιβλίο τους "A second course on Real Functions" οι van Rooij και Schikhof δίνουν κατασκευή συνάρτησης παραγωγίσιμης στο[0,1] με φραγμένη παράγωγο, η οποία παράγωγος δεν είναι Riemmann ολοκληρώσιμη. Η μεταφορά όμως του παραδείγματος στο φόρουμ απαιτεί αρκετό χρόνο. Θα το κάνω λοιπόν όταν βρω ευκαιρία. Αν από τον κανονισμό του :logo: επιτρέπεται μπορώ να το σκανάρω και να το περάσω ως συνημμένο.
Φιλικά

Σπύρος Καπελλίδης
Άβαταρ μέλους
emouroukos
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από emouroukos » Τετ Δεκ 08, 2010 4:13 pm

Τέτοια συνάρτηση f υπάρχει! Η κατασκευή που έχω υπόψη μου βρίσκεται στο βιβλίο "Απειροστικός Λογισμός ΙΙα" των Σ. Νεγρεπόντη, Σ. Γιωτόπουλου και Ε. Γιαννακούλια (Άσκηση 18-112, σελ. 38-39) και είναι αρκετά περίπλοκη.

Υπάρχουν ακόμη πιο "παθολογικά" παραδείγματα. Για παράδειγμα, υπάρχει παραγωγίσιμη συνάρτηση f: [0,1] \rightarrow \mathbb{R} τέτοια, ώστε η f' να είναι φραγμένη και ασυνεχής σχεδόν παντού στο [0,1], οπότε η f' δεν είναι Riemann ολοκληρώσιμη σε κανένα κλειστό υποδιάστημα του [0,1] .

----

Βαγγέλης Μουρούκος

Βαγγέλης Μουρούκος

Erro ergo sum.
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 1 επισκέπτης