Σύγκλιση ακολουθίας συναρτήσεων 11

Συντονιστές: grigkost, Κοτρώνης Αναστάσιος

Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Σύγκλιση ακολουθίας συναρτήσεων 11

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Σάβ Οκτ 09, 2021 11:28 am

Να αποδειχθεί ότι η ακολουθία συναρτήσεων (f_n)_{n\in\mathbb{N}} με

f_n(x)=\dfrac{n}{1+x^2}\sin\big({\frac{x}{n}}\big),\; x\in[0,+\infty),\; n\in\mathbb{N},

συγκλίνει ομοιόμορφα.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν έχω λύση. Όμως, επειδή την κοίταξα αρκετά, έχω πεισθεί ότι συγκλίνει ομοιόμορφα.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma

Λέξεις Κλειδιά:
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 3600
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 27, 2014 9:05 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ- ΑΘΗΝΑ-ΚΡΗΤΗ

Re: Σύγκλιση ακολουθίας συναρτήσεων 11

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ » Σάβ Οκτ 09, 2021 11:54 am

grigkost έγραψε:
Σάβ Οκτ 09, 2021 11:28 am
Να αποδειχθεί ότι η ακολουθία συναρτήσεων (f_n)_{n\in\mathbb{N}} με

f_n(x)=\dfrac{n}{1+x^2}\sin\big({\frac{x}{n}}\big),\; x\in[0,+\infty),\; n\in\mathbb{N},

συγκλίνει ομοιόμορφα.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν έχω λύση. Όμως, επειδή την κοίταξα αρκετά, έχω πεισθεί ότι συγκλίνει ομοιόμορφα.
Είναι σωστό ότι συγκλίνει ομοιόμορφα.(τουλάχιστον εμένα μου βγαίνει).Αν δεν δοθεί λύση θα την γράψω σε μερικες μέρες.


Λάμπρος Κατσάπας
Δημοσιεύσεις: 838
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 10:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σύγκλιση ακολουθίας συναρτήσεων 11

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Κατσάπας » Κυρ Οκτ 10, 2021 12:39 am

grigkost έγραψε:
Σάβ Οκτ 09, 2021 11:28 am
Να αποδειχθεί ότι η ακολουθία συναρτήσεων (f_n)_{n\in\mathbb{N}} με

f_n(x)=\dfrac{n}{1+x^2}\sin\big({\frac{x}{n}}\big),\; x\in[0,+\infty),\; n\in\mathbb{N},

συγκλίνει ομοιόμορφα.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν έχω λύση. Όμως, επειδή την κοίταξα αρκετά, έχω πεισθεί ότι συγκλίνει ομοιόμορφα.
Είναι απλό να δούμε ότι η ακολουθία συγκλίνει κατά σημείο στην f(x)=\dfrac{x}{1+x^2},x\geq 0.

Είναι, για x>0,

\left \| f_n(x)-f(x) \right \|= \left \| \dfrac{x}{1+x^2} \left (1-\dfrac{\sin (x/n)}{x/n} \right ) \right \|\leq \left \| \dfrac{1}{x}\left (1-\dfrac{\sin (x/n)}{x/n} \right ) \right \|

ενώ για x=0:f_n(0)-f(0)= 0.

Θα βρούμε σταθερά  C τέτοια, ώστε \left \| \dfrac{1}{x}\left (1-\dfrac{\sin (x/n)}{x/n} \right ) \right \|\leq \dfrac{C}{n}.

Είναι

1-\dfrac{\sin (x/n)}{x/n} \leq \dfrac{Cx}{n}\Leftrightarrow Cy^2-y+\sin y\geq 0, όπου θέσαμε y=x/n>0.

Θεωρώντας την g(y)=Cy^2-y+\sin y και παραγωγίζοντας δύο φορές βρίσκουμε {g}''(y)=2C-\sin y.

Παίρνοντας οποιοδήποτε C\geq \dfrac{1}{2} έχουμε {g}''(y)\geq 0\Rightarrow {g}'(y)>0\Rightarrow g(y)>0.

Άρα για κάθε C\geq \dfrac{1}{2} έχουμε

\left \| \dfrac{1}{x}\left (1-\dfrac{\sin (x/n)}{x/n} \right ) \right \|\leq \dfrac{C}{n}\overset{n\rightarrow \infty }{\rightarrow}0

το οποίο αποδεικνύει την ομοιόμορφη σύγκλιση.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΑΝΑΛΥΣΗ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες