Πάμε για Ηarvard, το 1869

Συντονιστής: swsto

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Πάμε για Ηarvard, το 1869

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Δεκ 05, 2022 1:56 am

Στον σύνδεσμο εδώ θα βρείτε τα θέματα των εισαγωγικών εξετάσεων στο Harvard του 1869.

Δεν ξέρω σε ποιούς απευθύνονται, αλλά μάλλον σε όλους τους υποψήφιους. Εξετάζονται

Λατινικά
Αρχαία Ελληνικά
Ιστορία και Γεωγραφία
Αριθμητική
Λογάριθμοι και Τριγωνομετρία
Άλγεβρα
Ευκλείδεια Γεωμετρία

Τα Μαθηματικά είναι πολύ απλά, με έμφαση στην ικανότητα για πράξεις (εννοείται χωρίς κομπιουτεράκι). Για παράδειγμα ζητούν την εύρεση της κυβικής ρίζας του 0,0093 με 5 δεκαδικά. Το είχα μάθει ως μαθητής, ένα είδος επίπονης διαίρεσης, αλλά τώρα.... χμμμ. Την μέθοδο την περιγράφει ο Ήρων ο Αλεξανδρεύς στα Μετρικά του... Ας πρόσεχες!

Σίγουρα τα Μαθηματικά θα τα περνούσα, αλλά θα ζοριζόμουν σε πολλά άλλα. Για παράδειγμα η Ερώτηση ΙV στην Ιστορία και Γεωγραφία ζητά

"Να περιγράψετε την διαδρομή των Μυρίων ή να την σχεδιάσετε στον χάρτη".

Εννοεί την διαδρομή που ακολούθησε ο Ξενοφώντας στην Κάθοδο των Μυρίων, που περιγράφεται στο Κύρου Ανάβασις. Εσύ ξέρεις; Εγώ...χμμμ.



Λέξεις Κλειδιά:
mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Πάμε για Ηarvard, το 1869

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Δευ Δεκ 05, 2022 5:52 pm

Θυμίζει αρκετά το περίφημο χάρτη του Minard για την εκστρατεία του Ναπολέων στην Ρωσία. :!:
Περισσότερα εδώ ---> https://www.nationalgeographic.com/cult ... cs-history



Mihalis_Lambrou έγραψε:
Δευ Δεκ 05, 2022 1:56 am


"Να περιγράψετε την διαδρομή των Μυρίων ή να την σχεδιάσετε στον χάρτη".



Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Πάμε για Ηarvard, το 1869

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Δευ Δεκ 05, 2022 7:21 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Δευ Δεκ 05, 2022 1:56 am
"Να περιγράψετε την διαδρομή των Μυρίων ή να την σχεδιάσετε στον χάρτη".

Εννοεί την διαδρομή που ακολούθησε ο Ξενοφώντας στην Κάθοδο των Μυρίων, που περιγράφεται στο Κύρου Ανάβασις. Εσύ ξέρεις; Εγώ...χμμμ.
Αυτό που προφανώς ζήταγε ο εξεταστής είναι λίγο πολύ ο χάρτης που έχει σήμερα η wikipedia εδώ. Θα ήθελε να δει την αρχή και τα έσχατα της διαδρομής στα βάθη της Μεσοποταμίας, την επιστροφή μέσω αφιλόξενων περιοχών μέχρι το σημείο όπου οι στρατιώτες του Ξενοφώντα αντίκρυσαν τον Εύξεινο Πόντο (όπου ανέκραξαν το περίφημο "Θάλαττα, θάλαττα" γιατί έφτασαν στην ασφάλεια των εκεί ελληνικών πόλεων) και το τελείωμα.

Υπόψη ότι η Κύρου Ανάβασις ήταν κοινό ανάγνωσμα εκείνη την εποχή για όλους όσους μάθαιναν αρχαία Ελληνικά, εντός και εκτός επικράτειας.


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Πάμε για Ηarvard, το 1869

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Δευ Δεκ 05, 2022 10:32 pm

Nα ευχαριστήσουμε το Μιχάλη Λάμπρου για αυτήν τη δημοσίευση...
Μου έκαναν πολύ θετική εντύπωση τα όσα είναι γραμμένα στο πάνω μέρος των θεμάτων της Αριθμητικής και της Άλγεβρας.
Give the work in full; - reduce each answer to its simplest form; - and write and arrange your exercise in legible and orderly manner.
Με απλά λόγια, οι απαντήσεις έπρεπε να είναι πλήρεις, στην απλούστερη δυνατή μορφή και να είναι γραμμένες με ευανάγνωστο και τακτοποιημένο τρόπο. Νομίζω ότι πρέπει να βάλω κι εγώ τις ίδιες οδηγίες στα διαγωνίσματα και στις εξετάσεις...


Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13278
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Πάμε για Ηarvard, το 1869

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Τρί Δεκ 06, 2022 11:00 am

Πολύ ενδιαφέρουσα δημοσίευση. Μου έκαναν εντύπωση τα θέματα στα αρχαία ελληνικά. Ζητούσαν και

τους τόνους-πνεύματα. Πόσοι Έλληνες άραγε θα μπορούσαν να απαντήσουν σε αυτές τις ερωτήσεις;


Απάντηση

Επιστροφή σε “Χρήσιμες Ιστοσελίδες (μη μαθηματικού περιεχομένου)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες