Divina Proportione του Luca Pacioli (λατινικό 1509)

Συντονιστής: swsto

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Divina Proportione του Luca Pacioli (λατινικό 1509)

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Δεκ 03, 2020 12:28 pm

Η περίφημη Divina Proportione του Luca Pacioli (σε λατινική έκδοση του 1509) εδώ.

Ο Pacioli (1443-1517) ήταν φίλος και συνεργάτης του Da Vinci, o οποίος έκανε τα σχέδια της Divina Proportione όταν ήταν ακόμη σε χειρόγραφη μορφή.

Η Divina Proportione υπάρχει και σε Αγγλική μετάφραση του 1498 αλλά δεν την έχω δει ποτέ. Ξέρω ότι το Scribd έχει νόμιμο αντίγραφο (βλέπε εδώ) αλλά δεν έχω πρόσβαση. Αν κανείς έχει, ας... Άχχχχ.

Αξίζει να δείτε ένα σχετικό βιντεάκι τεσσάρων λεπτών εδώ του Stevens Institute of Technology της Νέας Υόρκης, το οποίο έχει τεράστια συλλογή χειρογράφων ή αντιγράφων των χειρογράφων Da Vinci και Pacioli. Έχω ασχοληθεί λίγο με τα Μαθηματικά κείμενα του Da Vinci, και τι δεν θα έδινα να πάω στο Stevens Institute of Technology για δύο μερούλες... Άχχχχχ και βάχχχχ.
τελευταία επεξεργασία από Mihalis_Lambrou σε Πέμ Δεκ 03, 2020 2:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Divina Proportione του Luca Pacioli (λατινικό 1509)

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Δεκ 03, 2020 2:44 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Πέμ Δεκ 03, 2020 12:28 pm

Η Divina Proportione υπάρχει και σε Αγγλική μετάφραση του 1498 αλλά δεν την έχω δει ποτέ. Ξέρω ότι το Scribd έχει νόμιμο αντίγραφο (βλέπε εδώ) αλλά δεν έχω πρόσβαση. Αν κανείς έχει, ας... Άχχχχ.
'Ελαβα από φίλο, δραστήριο μέλος του mathematica, αντίγραφο του παραπάνω. Τελικά, το κείμενο στου Scribd είναι σύγχρονη αγγλική μετάφραση του Divina Proportione, και όχι το κείμενο του 1498. Μένει να βρω και το παλιό, αλλά η ουσία είναι ότι τώρα μπορώ να διαβάσω άνετα το Divina, στα αγγλικά, χωρίς την συνεχή χρήση Λατινικού λεξικού που έκανα μέχρι τώρα.

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω τον φίλο που ανταποκρίθηκε, και μάλιστα τόσο γρήγορα.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Ελεύθερα ηλεκτρονικά Βιβλία (free e-books)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες