Fibonacci Quarterly

Συντονιστής: swsto

Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15761
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Fibonacci Quarterly

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Παρ Απρ 29, 2022 10:38 am

To κατ΄ εξοχήν περιοδικό με ερευνητικές εργασίες σχετικά με την ακολουθία Fibonacci και παρεμφερή θέματα (όπως ακολουθίες Lucas, χρυσή τομή κλπ) είναι αδιαμφισβήτητα το Fibonacci Quaterly, το οποίο άρχισε την κυκλοφορία του το 1963. Βγαίνει από τότε ανελλιπώς, με τέσσερα τεύχη τον χρόνο.

Μπορείτε να κατεβάσετε (νόμιμα) όλα τα τεύχη και άρθρα από το 2016 και πίσω (ίσον πάνω από 200 τεύχη) εδώ.

Παραθέτω και τον σύνδεσμο εκεί ο οποίος έχει ουσιαστικά το ίδιο υλικό αλλά σε μερικά σημεία είναι πλουσιότερος και πιο εύχρηστος από το προηγούμενο λινκ (αλλά σε άλλα σημεία είναι λίγο υποδεέστερος).

Καλή απόλαυση. Αν χαθείτε από το φόρουμ για κάποιο διάστημα, θα ξέρω το γιατί. Μου θυμίζει μία κατάσταση την αρχαιότητα όταν η Ελλάδα κατακτήθηκε από τους Ρωμαίους, οπότε εξαφανίστηκαν από την πατρίδα τους πολλοί Έλληνες, είτε γιατί έχασαν την ζωή τους σε μάχη είτε γιατί τους πήραν οι Ρωμαίοι ως δούλους. Οπότε για κάθε χαμένο οι αρχαίοι έλεγαν "είτε σκοτώθηκε είτε διδάσκει στην Ρώμη". Πράγματι, οι περισσότεροι από αυτούς τους δούλους έγιναν Δάσκαλοι που έφεραν την Ελληνική Παιδεία στην Ρώμη και από εκεί σε όλη την ανθρωπότητα. Όποιος λοιπόν από τα μέλη μας χαθεί από το φόρουμ, θα ξέρω ότι μελετάει το Fibonacci Quarterly.

Λίγα λόγια για το ίδιο το περιοδικό, στην Wikipedia εδώ.



Λέξεις Κλειδιά:
Απάντηση

Επιστροφή σε “Χρήσιμες Μαθηματικές Ιστοσελίδες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης