Ρε παιδιά, θα βρέξει τελικά ή όχι ;;

Henri van Aubel
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2022 12:01 pm

Ρε παιδιά, θα βρέξει τελικά ή όχι ;;

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henri van Aubel » Κυρ Σεπ 18, 2022 5:54 pm

Δύο μετεωρολόγοι προβλέπουν αν θα βρέξει αύριο. Ο πρώτος λέει ναι και ο δεύτερος λέει όχι. Ο πρώτος πέφτει μέσα στο m/100 των περιπτώσεων, ενώ ο δεύτερος πέφτει μέσα στο n/100 των περιπτώσεων. Να υπολογίσετε την πιθανότητα να βρέξει αύριο συναρτήσει των μεταβλητών αυτών.
Εύκολο είναι !! :D



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13276
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Ρε παιδιά, θα βρέξει τελικά ή όχι ;;

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Κυρ Σεπ 18, 2022 7:17 pm

Επειδή έχω πλήρη άγνοια για την ύλη του Δημοτικού, εκφράζω δύο απορίες:
1) Διδάσκονται πιθανότητες στο Δημοτικό;
2) Γνωρίζουν τα παιδιά του Δημοτικού τι σημαίνει η λέξη "μεταβλητή";


Henri van Aubel
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2022 12:01 pm

Re: Ρε παιδιά, θα βρέξει τελικά ή όχι ;;

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henri van Aubel » Κυρ Σεπ 18, 2022 7:37 pm

Κύριε Γιώργο δεν διδάσκονται πιθανότητες στο δημοτικό, ούτε μεταβλητές, μόνο κάποιες ψευτοεξισώσεις του τύπου x+30=80. Ωστόσο, φρονώ ότι ο μαθητής θα καταλάβει τι εννοεί το πρόβλημα ως μεταβλητές. Όσον αφορά τις πιθανότητες, πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι καθαρά out of the box, είναι ένα θέμα που δεν απαιτεί γυμνασιακές γνώσεις (τρίτης γυμνασίου) πιθανοτήτων. Καλό βράδυ και καλή συνέχεια να έχετε και καλά μπάνια, όσα μας έχουν απομείνει.(πολλή ζέστη). :D :icecream:


Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ρε παιδιά, θα βρέξει τελικά ή όχι ;;

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Κυρ Σεπ 18, 2022 10:53 pm

Henri van Aubel έγραψε:
Κυρ Σεπ 18, 2022 5:54 pm
Δύο μετεωρολόγοι προβλέπουν αν θα βρέξει αύριο. Ο πρώτος λέει ναι και ο δεύτερος λέει όχι. Ο πρώτος πέφτει μέσα στο m/100 των περιπτώσεων, ενώ ο δεύτερος πέφτει μέσα στο n/100 των περιπτώσεων. Να υπολογίσετε την πιθανότητα να βρέξει αύριο συναρτήσει των μεταβλητών αυτών.
Εύκολο είναι !! :D

Έστω A το ενδεχόμενο: «Ο πρώτος επιτυγχάνει την πρόβλεψη» και B το ενδεχόμενο: «Ο δεύτερος επιτυγχάνει την πρόβλεψη».

Τότε  \displaystyle P\left( A \right) = \frac{m}{{100}},\;\;P\left( B \right) = \frac{n}{{100}},\;\;\;\;0 \le m,n \le 100 .

Προφανώς τα ενδεχόμενα είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους, εφόσον δεν δίνεται κάποια διασύνδεση των προβλέψεων τους, οπότε είναι και τα συμπληρωματικά τους ενδεχόμενα ανεξάρτητα, άρα από τον πολλαπλασιαστικό νόμο είναι  \displaystyle P\left( {A \cap B'} \right) = P\left( A \right) \cdot P\left( {B'} \right) = \frac{{m \cdot \left( {100 - n} \right)}}{{{{10}^4}}}

ΣΧΟΛΙΑ: (1) Αναρτώ με επιφύλαξη, γιατί ο φάκελος που φιλοξενεί το θέμα, με προβληματίζει μήπως κάτι παρανοώ. Δεν βλέπω κάποια αντιμετώπιση κατάλληλη για 11χρονα παιδιά.
(2) Ο χαρακτηρισμός "Εύκολο είναι" δεν έχει κάποια χρησιμότητα και αξία. Στο :logo: αποφεύγουμε τέτοιους χαρακτηρισμούς,που εξάλλου βρίθουν υποκειμενικότητας.


Henri van Aubel
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2022 12:01 pm

Re: Ρε παιδιά, θα βρέξει τελικά ή όχι ;;

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henri van Aubel » Δευ Σεπ 19, 2022 7:36 am

Κύριε Γιώργο καλημέρα!! Το ''εύκολο είναι'' ισχύει κατά τη γνώμη μου, δεν ήμουν και ποτέ δεν είμαι απόλυτος στις απόψεις μου. Το έγραψα για να ενθαρρύνω τα παιδιά, αν σας πειράζει τόσο πολύ μπορώ να το αποσύρω. Η άσκηση έχει ως απάντηση (στο γριφοστέκι που είδα) το \frac{m}{m+n}
Προφανώς κάτι σας διέφυγε (δεν το λέω για κακό, άνθρωποι είμαστε, κανείς μας δεν είναι τέλειος). Με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπό σας, πιστεύω ότι θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί από ένα πανέξυπνο 11χρονο παιδί. Καλή συνέχεια και καλή εβδομάδα.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΔΗΜΟΤΙΚΟ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες