Σωστό - Λάθος

Σ' αυτόν τόν φάκελο καταχωρούνται, γιά περιορισμένο χρονικό διάστημα, ασκήσεις πού προτείνονται από οποιοδήποτε μέλος, αλλά η επίλυσή τους αφήνεται ΜΟΝΟ στούς μαθητές.

Συντονιστής: polysot

Άβαταρ μέλους
Ραϊκόφτσαλης Θωμάς
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 12:01 am
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα
Επικοινωνία:

Σωστό - Λάθος

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ραϊκόφτσαλης Θωμάς » Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:02 pm

Καλησπέρα.

Τελειώνοντας τα μαθήματα της καλοκαιρινής περιόδου, και κάνοντας στη τάξη ερωτήσεις Σωστό - Λάθος (ζητώντας τους και τεκμηρίωση της όποιας απάντησής τους) ή εξετάζοντάς τους θεωρία, όπως είναι αναμενόμενο, εμφανίστηκαν πολύ μεγάλα προβλήματα.
Δυστυχώς οι μαθητές μας δεν διαβάζουν τη θεωρία με σκοπό να τη κάνουν κτήμα τους, αλλά απλώς την αποστηθίζουν, οπότε στα θεωρητικά θέματα ή στα ασκησοειδή με θεωρητικά υπόβαθρο, έχουν μεγάλο πρόβλημα.
Για να μην είναι λοιπόν θεατές στη γνώση, πρέπει να τους εμπνεύσουμε να μαθαίνουν και να κατανοούν τη θεωρία.

Καλές οι ασκήσεις αλλά χωρίς να θωρακισθούμε θεωρητικά θα υπάρξει πρόβλημα.

Στο συνημένο αρχείο, έχω αρκετά τέτοια θέματα, τα οποία διδάχθηκαν στη τάξη.


Οι μαθητές, που είναι μέλη του mathematica, μέχρι το τέλος του Σεπτεμβρίου μπορεί να απαντούν στα ερωτήματα, αλλά θα ήθελα να υπάρχει και μια μικρή τεκμηρίωση της όποιας άποψης.

Θωμάς Ραϊκόφτσαλης
Συνημμένα
elegxos_gnoseon.pdf
(153.8 KiB) Μεταφορτώθηκε 590 φορές


Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς.
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Σωστό - Λάθος

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:47 pm

Στο τελος πολλών προτάσεων υπάρχει ερωτηματικό. Νομίζω πως δεν είναι σωστό, μιας και οι ερωτήσεις είναι σωστό-λάθος.
Π.χ στην 3. λέει χαρακτηριστικά: Αν δυο συναρτήσεις έχουν το ίδιο πεδίο ορισμού και το ίδιο σύνολο τιμών είναι ισες;
Εγω σα μαθητής θα καταλάβαινα πως θέλει να απαντήσω : ''Ναι είναι γιατί, μπλα, μπλά,μπλα'' , ''Όχι, δεν είναι γιατί, μπλα΄,μπλα, μπλά'''
Το επισημαίνω γιατί προφανώς και είναι τυπογραφικό λάθος...


Χρήστος Κυριαζής
Απάντηση

Επιστροφή σε “Ασκήσεις ΜΟΝΟ για μαθητές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες