Διαιρετότητα και Πρώτοι αριθμοί - Απορία

Συντονιστής: nkatsipis

ma128
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 7:35 am

Διαιρετότητα και Πρώτοι αριθμοί - Απορία

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ma128 » Τετ Ιαν 19, 2022 7:42 am

Ενδεχομένως να είναι ανόητη η απορία μου αλλά βλέπω κάτι σε πολλές λύσεις ασκήσεων που δεν μου φαίνεται προφανές.Έστω a1,a2,a3,.....,an ακέραιοι. Αν k|a1a2....an τότε έπεται οτι k|ai για κάποιο i=1,2,3,....,n.
Δηλαδή αν ένας αριθμός διαιρεί ενα γινόμενο ακεραίων τότε διαρεί κάποιος παράγοντα του γινομένου; Δεν μου φαίνεται προφανές καθώς, πχ 10|4*5 όμως το 10 δεν διαιρεί το 4 ή το 5.
τελευταία επεξεργασία από ma128 σε Τετ Ιαν 19, 2022 6:04 pm, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Ιαν 19, 2022 7:51 am

ma128 έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 7:42 am
Ενδεχομένως να είναι ανόητη η απορία μου αλλά βλέπω κάτι σε πολλές λύσεις ασκήσεων που δεν μου φαίνεται προφανές.
Έστω α1, α2, ....., αn ακέραιοι. Αν κ|α1α2....αn τότε έπεται οτι κ|αi για κάποιο i=1,2,3,....,n. Δηλαδή αν ένας αριθμός διαιρεί ενα γινόμενο ακεραίων τότε διαρεί κάποιος παράγοντα του γινομένου; Δεν μου φαίνεται προφανές καθώς, πχ 10|4*5 όμως το 10 δεν διαιρεί το 4 ή το 5.
Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Γράψε σε παρακαλώ το ποστ σου σε latex, όπως πολύ σωστά απαιτούν οι κανονισμοί μας, και θα σου απαντήσω. Περιμένουμε την διόρθωση.


ma128
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 7:35 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ma128 » Τετ Ιαν 19, 2022 8:04 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 7:51 am
ma128 έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 7:42 am
Ενδεχομένως να είναι ανόητη η απορία μου αλλά βλέπω κάτι σε πολλές λύσεις ασκήσεων που δεν μου φαίνεται προφανές.
Έστω α1, α2, ....., αn ακέραιοι. Αν κ|α1α2....αn τότε έπεται οτι κ|αi για κάποιο i=1,2,3,....,n. Δηλαδή αν ένας αριθμός διαιρεί ενα γινόμενο ακεραίων τότε διαρεί κάποιος παράγοντα του γινομένου; Δεν μου φαίνεται προφανές καθώς, πχ 10|4*5 όμως το 10 δεν διαιρεί το 4 ή το 5.
Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Γράψε σε παρακαλώ το ποστ σου σε latex, όπως πολύ σωστά απαιτούν οι κανονισμοί μας, και θα σου απαντήσω. Περιμένουμε την διόρθωση.
Καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ για την επισήμανση.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Ιαν 19, 2022 8:10 am

ma128 έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 7:42 am
Ενδεχομένως να είναι ανόητη η απορία μου αλλά βλέπω κάτι σε πολλές λύσεις ασκήσεων που δεν μου φαίνεται προφανές.Έστω a1,a2,a3,.....,an ακέραιοι. Αν k|a1a2....an τότε έπεται οτι k|ai για κάποιο i=1,2,3,....,n.
Δηλαδή αν ένας αριθμός διαιρεί ενα γινόμενο ακεραίων τότε διαρεί κάποιος παράγοντα του γινομένου; Δεν μου φαίνεται προφανές καθώς, πχ 10|4*5 όμως το 10 δεν διαιρεί το 4 ή το 5.
Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Το αποδεικτέο που ζητάς, δηλαδή η πρόταση

Αν k|a_1a_2....a_n τότε έπεται οτι k|a_i για κάποιο i=1,2,3,....,n

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Άλλωστε μόνος σου δίνεις αντιπαράδειγμα.

Υπόψη ότι η πρόταση ισχύει αν έχεις και άλλες υποθέσεις. Για παράδειγμα ισχύει αν υποθέσεις ακόμα ότι ο k είναι πρώτος αριθμός.

Για την απόδειξη ή για παραπομπή στην βιβλιογραφία, θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω ποιες είναι οι γνώσεις σου στο θέμα. Για παράδειγμα, παρατηρώ ότι τοποθέτησες το ποστ στον φάκελο των Α.Ε.Ι. Είσαι λοιπόν φοιτητής; Πόση Θεωρία Αριθμών γνωρίζεις; Τι βιβλία έχεις;


ma128
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 7:35 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ma128 » Τετ Ιαν 19, 2022 8:21 am

Μάλιστα είμαι πρωτοετής φοιτητής στο Μαθηματικό. Θα με ενδιέφερε να δώ την απόδειξη.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον.


ma128
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 7:35 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ma128 » Τετ Ιαν 19, 2022 8:28 am

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Η άσκηση επ'αφορμή της οποίας ρωτώ είναι η εξής:
Έστω a, b θετικοί ακέραιοι. Αν (a,b)=1 όπου (a,b) o μέγιστος κοινός διαιρέτης των. Τότε να δειχτεί οτι (a-b,a^{11}*b^{12})=1 ξέκινω με την υπόθεση οτι ο ζητούμενος μκδ, έστω d είναι μεγαλύτερος της μονάδος d>1 επομένως έχει έναν πρώτο διαιρέτη p. Αφού p|d και (a-b,a^{11}*b^{12})=d) συνεπάγεται οτι p|a^{11}*b^{12}. Εδώ είναι το θέμα επειδή ο p είναι πρώτος μπορώ να εξάγω οτι p|a ή p|b ;


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Τετ Ιαν 19, 2022 8:58 am

Καλημέρα! Ναι είναι σωστό το συμπέρασμα σου!


ma128
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 7:35 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ma128 » Τετ Ιαν 19, 2022 9:07 am

Ευχαριστώ πολύ.Και καλημέρα επίσης


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Ιαν 19, 2022 9:21 am

ma128 έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 8:28 am
... συνεπάγεται οτι p|a^{11}*b^{12}. Εδώ είναι το θέμα επειδή ο p είναι πρώτος μπορώ να εξάγω οτι p|a ή p|b ;
Όπως έγραψε ο Νίκος παραπάνω, το συμπέρασμα αυτό αληθεύει. Το ερώτημα είναι αν ξέρεις την απόδειξη ή αν ξέρεις που να την βρεις.

Περιμένουμε την απάντησή σου.


ma128
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 7:35 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ma128 » Τετ Ιαν 19, 2022 10:16 am

Ευχαρίστηση μου να μου υποδείξετε. Σκέφτομαι την περίπτωση όπου ένας πρώτος αριθμός, έστω p διαιρεί έναν ακέραιο α>1 υψωμένο σε μία δύναμη n p|a^{n}. Επειδή κάθε αριθμός γράφεται με μοναδικό τρόπο ως γινόμενο των πρώτων διαιρετών του, ο a^{n} αναλύεται σε πρώτους.
Αν ο a είναι πρώτος , άρα είναι ένας παράγοντας του γινομένου αυτού. Και υποθέσουμε οτι p>a τότε καταλήγουμε σε άτοπο, διαιρώντας με a^{2}και τα δύο μέλη της εξίσωσης της πρωτογενής ανάλυσης του a^n και απομονώντας έπειτα στο ένα μέλος το p/a,καθώς θα προκύψει a|p πράγμα αδύνατο αφού ο p είναι πρώτος. Άρα υποχρεωτικά p=<a με την ίδια πάλι λογική θα προκύψει οτι p|a.
Αν ο a δεν είναι πρώτος τότε αναλύεται και αυτός ως γινόμενο των πρώτων διαιρετών του, οι οποίοι δεν μπορούν παρά να είναι και διαιρέτες του a^{n} αφου a|a^{n} και πάλι με την ίδια λογική όπως και στην προηγούμενη περίπτωση, θα προκύψει οτι ο p υποχρεωτικά είναι διαιρέτης του a καθώς αν o p είναι μεγαλύτερος απο κάποιον πρώτο διαιρέτη του a , έστω q p>qθα προκύψει άτοπο q|p. Ενώ άν είναι μικρότερος p<q πάλι άτοπο αφού θα έχουμε p|q.
Επομένως υποχρεωτικά p=q.

Αυτά για αυτή τη περίπτωση. Η απόδειξη έχει ατέλειες τις οποίες έχω εντοπίσει ήδη, δεν είναι ολοκληρωμένη, ενδεχομένως να μην είναι και σωστή.Απλώς παραθέτω τη σκέψη μου και για αυτό με συγχωρείτε εάν η παράθεση αυτή δεν είναι και τόσο επιμελημένη, σας τα έγραψα τα πράγματα όπως και καθώς τα σκεφτόμουν.

Υ.Γ σίγουρα θα πρέπει a>1 n>1 και προβληματίζομαι για το βήμα της διαίρεσης με a^{2}

Υ.Γ 2: Η διαίρεση θα πρέπει να γίνει με a^{k+1} όπου k ο εκθέτης του a στην εξίσωση της πρωτογενούς ανάλυσης του a^{n} k>=0


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Ιαν 19, 2022 1:56 pm

ma128 έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 10:16 am
Ευχαρίστηση μου να μου υποδείξετε. Σκέφτομαι την περίπτωση όπου ένας πρώτος αριθμός, έστω p διαιρεί έναν ακέραιο α>1 υψωμένο σε μία δύναμη n p|a^{n}. Επειδή κάθε αριθμός γράφεται με μοναδικό τρόπο ως γινόμενο των πρώτων διαιρετών του, ο a^{n} αναλύεται σε πρώτους.
Αν ο a είναι πρώτος , άρα είναι ένας παράγοντας του γινομένου αυτού. Και υποθέσουμε οτι p>a τότε καταλήγουμε σε άτοπο, διαιρώντας με a^{2}και τα δύο μέλη της εξίσωσης της πρωτογενής ανάλυσης του a^n και απομονώντας έπειτα στο ένα μέλος το p/a,καθώς θα προκύψει a|p πράγμα αδύνατο αφού ο p είναι πρώτος. Άρα υποχρεωτικά p=<a με την ίδια πάλι λογική θα προκύψει οτι p|a.
Αν ο a δεν είναι πρώτος τότε αναλύεται και αυτός ως γινόμενο των πρώτων διαιρετών του, οι οποίοι δεν μπορούν παρά να είναι και διαιρέτες του a^{n} αφου a|a^{n} και πάλι με την ίδια λογική όπως και στην προηγούμενη περίπτωση, θα προκύψει οτι ο p υποχρεωτικά είναι διαιρέτης του a καθώς αν o p είναι μεγαλύτερος απο κάποιον πρώτο διαιρέτη του a , έστω q p>qθα προκύψει άτοπο q|p. Ενώ άν είναι μικρότερος p<q πάλι άτοπο αφού θα έχουμε p|q.
Επομένως υποχρεωτικά p=q.

Αυτά για αυτή τη περίπτωση. Η απόδειξη έχει ατέλειες τις οποίες έχω εντοπίσει ήδη, δεν είναι ολοκληρωμένη, ενδεχομένως να μην είναι και σωστή.Απλώς παραθέτω τη σκέψη μου και για αυτό με συγχωρείτε εάν η παράθεση αυτή δεν είναι και τόσο επιμελημένη, σας τα έγραψα τα πράγματα όπως και καθώς τα σκεφτόμουν.

Υ.Γ σίγουρα θα πρέπει a>1 n>1 και προβληματίζομαι για το βήμα της διαίρεσης με a^{2}

Υ.Γ 2: Η διαίρεση θα πρέπει να γίνει με a^{k+1} όπου k ο εκθέτης του a στην εξίσωση της πρωτογενούς ανάλυσης του a^{n} k>=0
Ο συλλογισμός έχει πολλά λάθη και ασάφειες (και περιττά). Για να μην ανακαλύπτουμε τον τροχό για κάτι απλό και το οποίο υπάρχει ΣΕ ΟΛΑ τα βιβλία Θεωρίας Αριθμών, θα συνιστούσα να ανατρέξεις στο βιβλίο του Μαθήματος. Αν για κάποιο λόγο, κολλήσεις, μην διστάσεις να ξαναρωτήσεις εδώ στο φόρουμ.


ksofsa
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Κυρ Απρ 18, 2010 9:42 pm

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksofsa » Τετ Ιαν 19, 2022 4:45 pm

Ενδιαφέρον έχει και το εξής:

Αν k δύναμη πρώτου αριθμού , οι αριθμοί a_{1},a_{2},...,a_{n} πρώτοι μεταξύ τους ανά δύο και το k διαιρεί το γινόμενο των a_{1},a_{2},...,a_{n}, τότε ένας και μόνο ένας εκ των a_{1},a_{2},...,a_{n} διαιρείται δια k.


Κώστας
ma128
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 7:35 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ma128 » Τετ Ιαν 19, 2022 5:40 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 1:56 pm
ma128 έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 10:16 am

Ο συλλογισμός έχει πολλά λάθη και ασάφειες (και περιττά). Για να μην ανακαλύπτουμε τον τροχό για κάτι απλό και το οποίο υπάρχει ΣΕ ΟΛΑ τα βιβλία Θεωρίας Αριθμών, θα συνιστούσα να ανατρέξεις στο βιβλίο του Μαθήματος. Αν για κάποιο λόγο, κολλήσεις, μην διστάσεις να ξαναρωτήσεις εδώ στο φόρουμ.
Στο βιβλίο που έχω, το πανεπιστημιακό, αλλά και σε σημειώσεις στο διαδίκτυο που έχω ξεψαχνίσει, δεν βρίσκω κάτι σχετικό ή έστω δεν έχω τη δυνατότητα να το διακρίνω.Επομένως θα με βοηθούσατε πολύ να μου υποδείξετε την απόδειξη ή που θα την βρώ.
Επίσης θα με βοηθούσε, αν το κρίνεται σκόπιμο βέβαια , να μου υποδείξετε τα λάθη στο συλλογισμό μου.
Ως προς την ασάφεια, αν το κρίνεται σκόπιμο ξανατονίζω, μπορώ να σας παραθέσω πιο αναλυτικά την διαδικασία.
τελευταία επεξεργασία από ma128 σε Τετ Ιαν 19, 2022 5:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


ma128
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 7:35 am

Re: Διαιρετότητα - Απορία

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ma128 » Τετ Ιαν 19, 2022 5:42 pm

ksofsa έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 4:45 pm
Ενδιαφέρον έχει και το εξής:

Αν k δύναμη πρώτου αριθμού , οι αριθμοί a_{1},a_{2},...,a_{n} πρώτοι μεταξύ τους ανά δύο και το k διαιρεί το γινόμενο των a_{1},a_{2},...,a_{n}, τότε ένας και μόνο ένας εκ των a_{1},a_{2},...,a_{n} διαιρείται δια k.
Αναφέρεστε σε αυτή τη περίπτωση, σωστά;

Αν k|a_1a_2....a_n => k|a_i για κάποιο i=1,2,3,....,n


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Διαιρετότητα και Πρώτοι αριθμοί - Απορία

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Τετ Ιαν 19, 2022 6:19 pm

Καλησπέρα και πάλι! Στο βιβλίο της Β λυκείου κατεύθυνσης στην σελίδα 165 θα βρεις αυτό που θες!


ma128
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Ιαν 19, 2022 7:35 am

Re: Διαιρετότητα και Πρώτοι αριθμοί - Απορία

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ma128 » Τετ Ιαν 19, 2022 6:24 pm

Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 6:19 pm
Καλησπέρα και πάλι! Στο βιβλίο της Β λυκείου κατεύθυνσης στην σελίδα 165 θα βρεις αυτό που θες!
Ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη.
Τελικά ήταν αρκετά πιο εύκολο απο οτι το σκεφτόμουν :lol:


ksofsa
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Κυρ Απρ 18, 2010 9:42 pm

Re: Διαιρετότητα και Πρώτοι αριθμοί - Απορία

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksofsa » Τετ Ιαν 19, 2022 6:37 pm

Καλησπέρα!

Η περίπτωση που ανέφερα είναι κάποιες υποθέσεις για να ισχύει η συνεπαγωγή k/a_{1}a_{2}...a_{n}\Rightarrow k/a_{i}, για κάποιο i.

Δηλαδή υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις που μπορεί να ισχύει η συνεπαγωγή, πέρα από την περίπτωση να είναι ο k πρώτος.

Θα συμφωνήσω ότι το βιβλίο κατεύθυνσης της β' λυκείου είναι πολύ κατατοπιστικό σε θέματα διαιρετότητας.


Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΘΕΩΡΙΑ ΑΡΙΘΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες