"Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

Συντονιστής: gbaloglou

Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

"Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Δευ Ιούλ 20, 2020 10:55 am

... από τον συνήθη ύποπτο ;)

ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ

[Για όσους τυχόν ενδιαφερθούν ιδιαίτερα για το βιβλίο του πατέρα μου ... υπάρχουν αντίτυπα που διαθέτω και ταχυδρομώ δωρεάν!]


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13277
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: "Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Δευ Ιούλ 20, 2020 11:06 am

Μόλις το κατέβασα. Σ' ευχαριστώ Γιώργο!


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: "Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Δευ Ιούλ 20, 2020 11:18 am

Υπέροχο!! Ευχαριστούμε πολύ!!!


kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: "Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Δευ Ιούλ 20, 2020 1:15 pm

Το βιβλίο αυτό της Γεωμετρίας (περίπου 190 σελίδες) φαίνεται χρήσιμο σε όσους επιθυμούν μια επανάληψη της σχολικής Ευκλείδιας Γεωμετρίας του Λυκείου (όπως διδασκόταν π.χ. την εποχή Ν. Νικολάου - Π. Τόγκα) σε συνδιασμό με κάποια συμπληρωματικά στοιχεία, πιό προχωρημένα, και εισαγωγή σε διαφορετικούς λογισμούς (διανύσματα, αναλυτική - προβολική Γεωμετρία). Ο συγγραφέας είχε αφιερώσει πολύ μόχθο σαν συνταξιούχος για να πραγματοποιήσει το σκοπό που είχε θέσει κάποια στιγμή στην πολυτάραχη ζωή του. Εύχομαι το βιβλίο να πιάσει τόπο, και να είναι η τωρινή απαξίωση της Γεωμετρίας προσωρινή.
Σημ. εννοείται ότι το κατέβασα

Σημείωση 21/7/2020: Διαβάζοντας τον πρόλογο του βιβλίου, παρεννόησα την επιθυμία του Χ. Μπαλόγλου να ασχοληθεί με μελέτες Γεψμετρίας (διαφορετικό από το να συγγράψει). Τούτο διευκρινίζεται στο # 6 (gbaloglou). Καλά που πρόλαβε πάντως να γράψει τις "σκόρπιες σταγόνες γεωμετρίας", ίσως εντονότερο ενθύμιο από φωτογραφίες του. Και χρήσιμο.
τελευταία επεξεργασία από kkala σε Τρί Ιούλ 21, 2020 5:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Κώστας Καλαϊτζόγλου
ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1291
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: "Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Δευ Ιούλ 20, 2020 1:52 pm

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Παναγιώτη Χρονόπουλο που έχει διασώσει τεράστιο υλικό δίχως να έχει κέρδος από αυτήν την προσπάθεια.
Και κάτι ακόμα...
Δεν ήξερα ότι ο Χρήστος Μπαλόγλου ήταν ένας άνθρωπος που έζησε σε στρατόπεδα συγκέντρωσης των Ναζί.
Το γεγονός ότι μπόρεσε να συνεχίσει την ζωή του μετά την απελευθέρωση , να δουλέψει , να κάνει οικογένεια , όλα αυτά συνιστούν μια τεράστια επιτυχία...
Γιώργο Μπαλόγλου , πρέπει να είσαι πολύ υπερήφανος για τον πατέρα σου...


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: "Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Δευ Ιούλ 20, 2020 7:56 pm

kkala έγραψε:
Δευ Ιούλ 20, 2020 1:15 pm
Το βιβλίο αυτό της Γεωμετρίας (περίπου 190 σελίδες) φαίνεται χρήσιμο σε όσους επιθυμούν μια επανάληψη της σχολικής Ευκλείδιας Γεωμετρίας του Λυκείου (όπως διδασκόταν π.χ. την εποχή Ν. Νικολάου - Π. Τόγκα) σε συνδιασμό με κάποια συμπληρωματικά στοιχεία, πιό προχωρημένα, και εισαγωγή σε διαφορετικούς λογισμούς (διανύσματα, αναλυτική - προβολική Γεωμετρία). Ο συγγραφέας είχε αφιερώσει πολύ μόχθο σαν συνταξιούχος για να πραγματοποιήσει το σκοπό που είχε θέσει κάποια στιγμή στην πολυτάραχη ζωή του. Εύχομαι το βιβλίο να πιάσει τόπο, και να είναι η τωρινή απαξίωση της Γεωμετρίας προσωρινή.
Σημ. εννοείται ότι το κατέβασα
Αγαπητέ Κώστα (και λοιποί), σας ευχαριστώ κατ' αρχήν για τα καλά λόγια και για το ενδιαφέρον. Μία διευκρίνηση για τα παραπάνω: όπως ίσως υποδηλώνει και ο τίτλος του βιβλίου, ο αείμνηστος πατέρας μου Χρήστος Μπαλόγλου (1919-2002) ΔΕΝ είχε σκοπό να συγγράψει βιβλίο. Νομίζω πως δεν είχε καν εκδώσει κάποιες σημειώσεις κατά την διάρκεια της σταδιοδρομίας του. Θα έλεγα ότι αυτό οφείλονταν κυρίως στις ανάγκες της ζωής, σε κάποια φάση είχε 5 δουλειές (καθηγητής στο Δελασάλ, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, συνιδρυτής τεχνικής σχολής Προμηθεύς, άμισθος επιμελητής στο Πολυτεχνείο (έδρα Στατικής (!) αρχικά, Παραστατικής & Προβολικής Γεωμετρίας αργότερα)). Η ιδέα για βιβλίο τού ήρθε, σιγά σιγά, από δικό μου συντομότατο άρθρο (1996) στην ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ του αείμνηστου Χάρη Βαφειάδη (ιδρυτή της Μαθηματικής Βιβλιοθήκης που συνεχίζει ως Thinkz) αλλά και από άλλα άρθρα που είδε εκεί οπότε ... 'μάζεψε ότι θυμόταν' και το εξέδωσε τον Μάιο του 2001, ενάμισυ χρόνο πριν από τον αιφνίδιο θάνατο του.


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Λάμπρος Κατσάπας
Δημοσιεύσεις: 838
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 10:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: "Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Κατσάπας » Τρί Ιούλ 21, 2020 10:41 am

Ευχαριστούμε για την προσφορά κύριε Μπαλόγλου.


kostas.zig
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:29 pm

Re: "Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Τρί Ιούλ 21, 2020 1:12 pm

gbaloglou έγραψε:
Δευ Ιούλ 20, 2020 7:56 pm
kkala έγραψε:
Δευ Ιούλ 20, 2020 1:15 pm
Το βιβλίο αυτό της Γεωμετρίας (περίπου 190 σελίδες) φαίνεται χρήσιμο σε όσους επιθυμούν μια επανάληψη της σχολικής Ευκλείδιας Γεωμετρίας του Λυκείου (όπως διδασκόταν π.χ. την εποχή Ν. Νικολάου - Π. Τόγκα) σε συνδιασμό με κάποια συμπληρωματικά στοιχεία, πιό προχωρημένα, και εισαγωγή σε διαφορετικούς λογισμούς (διανύσματα, αναλυτική - προβολική Γεωμετρία). Ο συγγραφέας είχε αφιερώσει πολύ μόχθο σαν συνταξιούχος για να πραγματοποιήσει το σκοπό που είχε θέσει κάποια στιγμή στην πολυτάραχη ζωή του. Εύχομαι το βιβλίο να πιάσει τόπο, και να είναι η τωρινή απαξίωση της Γεωμετρίας προσωρινή.
Σημ. εννοείται ότι το κατέβασα
Αγαπητέ Κώστα (και λοιποί), σας ευχαριστώ κατ' αρχήν για τα καλά λόγια και για το ενδιαφέρον. Μία διευκρίνηση για τα παραπάνω: όπως ίσως υποδηλώνει και ο τίτλος του βιβλίου, ο αείμνηστος πατέρας μου Χρήστος Μπαλόγλου (1919-2002) ΔΕΝ είχε σκοπό να συγγράψει βιβλίο. Νομίζω πως δεν είχε καν εκδώσει κάποιες σημειώσεις κατά την διάρκεια της σταδιοδρομίας του. Θα έλεγα ότι αυτό οφείλονταν κυρίως στις ανάγκες της ζωής, σε κάποια φάση είχε 5 δουλειές (καθηγητής στο Δελασάλ, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, συνιδρυτής τεχνικής σχολής Προμηθεύς, άμισθος επιμελητής στο Πολυτεχνείο (έδρα Στατικής (!) αρχικά, Παραστατικής & Προβολικής Γεωμετρίας αργότερα)). Η ιδέα για βιβλίο τού ήρθε, σιγά σιγά, από δικό μου συντομότατο άρθρο (1996) στην ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ του αείμνηστου Χάρη Βαφειάδη (ιδρυτή της Μαθηματικής Βιβλιοθήκης που συνεχίζει ως Thinkz) αλλά και από άλλα άρθρα που είδε εκεί οπότε ... 'μάζεψε ότι θυμόταν' και το εξέδωσε τον Μάιο του 2001, ενάμισυ χρόνο πριν από τον αιφνίδιο θάνατο του.
Γιώργο, σε ευχαριστούμε για την προσφορά σου με το βιβλίο του πατέρα σου αλλά και όλα όσα προσφέρεις στην όμορφη κοινότητα του :logo: .
Το βιβλίο εγώ το έχω από μια συνάντησή μας στη διάρκεια κάποιας Μαθηματικής εβδομάδας (ή κάποιου συνεδρίου, της Βέροιας ;), που φυσικά το μοίρασες με χαρά! Ο τίτλος είναι χαρακτηριστικός, μάλλον, στο τρόπο που ο πατέρας σου σκέφθηκε το περιεχόμενο και τις συνθήκες έκδοσής του. Περιέχει διαμάντια, που μπορεί να συναντήσει κανείς σε "διάφορες" Γεωμετρίες και να αγαπήσει τη σκέψη και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της.

Χαίρομαι, που γνώρισα εσένα! Χαίρομαι που μοιράζεσαι αυτές τις σταγόνες γεωμετρίας αλλά και τα τόσο όμορφα μαθηματικά θέματα συμμετριών και όχι μόνο, μαζί μας!

Έκανα και μια αναδρομή στο υλικό που μοιράστηκε μαζί μας ο Λεωνίδας Θαρραλίδης (που επίσης, δυστυχώς, δεν είναι κοντά μας) στη μνήμη του Χάρη Βαφειάδη!


Ζυγούρης Κώστας
Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: "Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας" ... άρτι σαρωθέν ..

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Τρί Ιούλ 21, 2020 1:26 pm

kostas.zig έγραψε:
Τρί Ιούλ 21, 2020 1:12 pm
gbaloglou έγραψε:
Δευ Ιούλ 20, 2020 7:56 pm
kkala έγραψε:
Δευ Ιούλ 20, 2020 1:15 pm
Το βιβλίο αυτό της Γεωμετρίας (περίπου 190 σελίδες) φαίνεται χρήσιμο σε όσους επιθυμούν μια επανάληψη της σχολικής Ευκλείδιας Γεωμετρίας του Λυκείου (όπως διδασκόταν π.χ. την εποχή Ν. Νικολάου - Π. Τόγκα) σε συνδιασμό με κάποια συμπληρωματικά στοιχεία, πιό προχωρημένα, και εισαγωγή σε διαφορετικούς λογισμούς (διανύσματα, αναλυτική - προβολική Γεωμετρία). Ο συγγραφέας είχε αφιερώσει πολύ μόχθο σαν συνταξιούχος για να πραγματοποιήσει το σκοπό που είχε θέσει κάποια στιγμή στην πολυτάραχη ζωή του. Εύχομαι το βιβλίο να πιάσει τόπο, και να είναι η τωρινή απαξίωση της Γεωμετρίας προσωρινή.
Σημ. εννοείται ότι το κατέβασα
Αγαπητέ Κώστα (και λοιποί), σας ευχαριστώ κατ' αρχήν για τα καλά λόγια και για το ενδιαφέρον. Μία διευκρίνηση για τα παραπάνω: όπως ίσως υποδηλώνει και ο τίτλος του βιβλίου, ο αείμνηστος πατέρας μου Χρήστος Μπαλόγλου (1919-2002) ΔΕΝ είχε σκοπό να συγγράψει βιβλίο. Νομίζω πως δεν είχε καν εκδώσει κάποιες σημειώσεις κατά την διάρκεια της σταδιοδρομίας του. Θα έλεγα ότι αυτό οφείλονταν κυρίως στις ανάγκες της ζωής, σε κάποια φάση είχε 5 δουλειές (καθηγητής στο Δελασάλ, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, συνιδρυτής τεχνικής σχολής Προμηθεύς, άμισθος επιμελητής στο Πολυτεχνείο (έδρα Στατικής (!) αρχικά, Παραστατικής & Προβολικής Γεωμετρίας αργότερα)). Η ιδέα για βιβλίο τού ήρθε, σιγά σιγά, από δικό μου συντομότατο άρθρο (1996) στην ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ του αείμνηστου Χάρη Βαφειάδη (ιδρυτή της Μαθηματικής Βιβλιοθήκης που συνεχίζει ως Thinkz) αλλά και από άλλα άρθρα που είδε εκεί οπότε ... 'μάζεψε ότι θυμόταν' και το εξέδωσε τον Μάιο του 2001, ενάμισυ χρόνο πριν από τον αιφνίδιο θάνατο του.
Γιώργο, σε ευχαριστούμε για την προσφορά σου με το βιβλίο του πατέρα σου αλλά και όλα όσα προσφέρεις στην όμορφη κοινότητα του :logo: .
Το βιβλίο εγώ το έχω από μια συνάντησή μας στη διάρκεια κάποιας Μαθηματικής εβδομάδας (ή κάποιου συνεδρίου, της Βέροιας ;), που φυσικά το μοίρασες με χαρά! Ο τίτλος είναι χαρακτηριστικός, μάλλον, στο τρόπο που ο πατέρας σου σκέφθηκε το περιεχόμενο και τις συνθήκες έκδοσής του. Περιέχει διαμάντια, που μπορεί να συναντήσει κανείς σε "διάφορες" Γεωμετρίες και να αγαπήσει τη σκέψη και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της.

Χαίρομαι, που γνώρισα εσένα! Χαίρομαι που μοιράζεσαι αυτές τις σταγόνες γεωμετρίας αλλά και τα τόσο όμορφα μαθηματικά θέματα συμμετριών και όχι μόνο, μαζί μας!

Έκανα και μια αναδρομή στο υλικό που μοιράστηκε μαζί μας ο Λεωνίδας Θαρραλίδης (που επίσης, δυστυχώς, δεν είναι κοντά μας) στη μνήμη του Χάρη Βαφειάδη!
Κώστα σ' ευχαριστώ για τα καλά λόγια, αναπολώ και εγώ τις συμμετρικές παρουσιάσεις του σχολείου σου στην Μαθηματική Εβδομάδα! Όσο για τις "Σκόρπιες Σταγόνες Γεωμετρίας", μάλλον στο συνέδριο ΕΜΕ Θεσσαλονίκης ατα μέσα Νοεμβρίου 2009 τις παρέλαβες: είχα φέρει μαζί μου αρκετά αντίτυπα για δωρεάν διάθεση -- με ταξιτζή που αρνήθηκε την επιπλέον 'αμοιβή αποσκευής' επειδή "ήταν για καλό σκοπό" :D


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γεωμετρία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες