Τελευταια εμαθα τα βαμπιρ νουμερα εντυπωσιαστηκα αλλα εχω κ μια απορια...

Συντονιστής: emouroukos

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 27, 2021 9:29 pm

Τελευταια εμαθα τα βαμπιρ νουμερα εντυπωσιαστηκα αλλα εχω κ μια απορια...

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 » Κυρ Νοέμ 28, 2021 7:49 pm

:oops: λέει οτι ένα βαμπίρ νούμερο μπορεί να είναι πρώτος αριθμός...κ ρωτάω πως γίνεται να είναι πρώτος αριθμός κ να ισούται με γινόμενο φυσικών αριθμών αφού οι πρώτοι διαιρούνται μόνο με τον εαύτο τους κ την μονάδα ακριβώς... Υγ στη δέσμη είχα εντυπωσιαστεί με τους μιγαδικούς αριθμούς κ τώρα με τους βαμπίρ
τελευταία επεξεργασία από ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 σε Τρί Νοέμ 30, 2021 2:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Τελευταια εμαθα τα βαμπιρ νουμερα εντυπωσιαστηκα αλλα εχω κ μια απορια...

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Νοέμ 28, 2021 10:06 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 28, 2021 7:49 pm
:oops: λεει οτι ενα βαμπιρ νουμερο μπορει να ειναι πρωτος αριθμος...κ ρωταω πως γινεται να ειναι πρωτος αριθμος κ να ισουται με γινομενο φυσικων αριθμων αφου οι πρωτοι διαιρουνται μονο με τον εαυτο τους κ την μοναδα ακριβως... Υγ στη δεσμη ειχα εντυπωσιαστει με τους μιγαδικους αριθμους κ τωρα με τους βαμπιρ
Καλώς ήλθες στο φόρουμ.

Ας σημειώσω ότι είναι αυτονόητο ότι όταν γράφουμε, πρέπει να γράφουμε με σωστά Ελληνικά. Το απαιτούν άλλωστε και οι κανονισμοί μας. Για παράδειγμα οι λέξεις στην γλώσσα μας τονίζονται.

Θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις την ορθογραφία στο ποστ σου, και θα σου απαντήσω,


ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 27, 2021 9:29 pm

Re: Τελευταια εμαθα τα βαμπιρ νουμερα εντυπωσιαστηκα αλλα εχω κ μια απορια...

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 » Δευ Νοέμ 29, 2021 8:16 am

Καλησπέρα κ.μιχάλη ευχαριστώ για την απάντηση ωστόσο όμως δεν αναγνωρίζω ορθογραφικό λάθος,όσο για τον τονισμό βλέπετε ότι 'συμορφώθηκα'... Ύγ μπορεί οι φιλολογικές μου δυνατότητες να ειναι περιορισμένες αλλα στα μαθηματικά έχω πάρει όλα τα μαθηματικά του πολυτεχνείου με άριστα(αν κ δεν το έχω τελειώσει ποτέ) υγ2 εύλογο το ερωτημά μου για τα βαμπίρ νούμερα... Ευχαριστώ, περιμένω απάντηση αλλιώς δεν πειράζει θ το ψάξω στο νετ


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Τελευταια εμαθα τα βαμπιρ νουμερα εντυπωσιαστηκα αλλα εχω κ μια απορια...

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Νοέμ 30, 2021 8:17 am

Απαντώ κατά παρέκκλιση γιατί ενώ γράφεις ότι συμμορφώθηκες ως την απαίτηση σωστών ελληνικών (τονισμό λέξεων) το αρχικό σου κείμενο μένει ακόμη με την παραφωνία των λέξεων χωρίς τονισμό. Θα κάνω τα στραβά μάτια γιατί στο δεύτερο ποστ σου έγραψες σωστά ελληνικά.
.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 28, 2021 7:49 pm
... λεει οτι ενα βαμπιρ νουμερο μπορει να ειναι πρωτος αριθμος
.
Πού ακριβώς είδες ότι οι αριθμοί βαμπίρ μπορεί να είναι πρώτοι; Εγώ δεν το βλέπω πουθενά. Αντιθέτως το μόνο που βλέπω είναι το αντίθετο, δηλαδή ότι είναι σύνθετοι. Για παράδειγμε βλέπε τον ορισμό εδώ.
.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 έγραψε:
Κυρ Νοέμ 28, 2021 7:49 pm
... στη δεσμη ειχα εντυπωσιαστει με τους μιγαδικους αριθμους κ τωρα με τους βαμπιρ
.
Μην μπλέκουμε ανόμοια πράγματα. Οι αριθμοί βαμπίρ είναι ένα τριτεύον θέμα μικρής εμβέλειας ενώ οι μιγαδικοί αριθμοί είναι κεντρικό στοιχείο στα Μαθηματικά με τεράστιας σημασίας εφαρμογές, εντός και εκτός του κλάδου.


ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 27, 2021 9:29 pm

Re: Τελευταια εμαθα τα βαμπιρ νουμερα εντυπωσιαστηκα αλλα εχω κ μια απορια...

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 » Τρί Νοέμ 30, 2021 8:52 am

Ευχαριστώ μιχάλη για την απάντηση,εδώ το διάβασα κ προφανώς που λες κεσύ ειναι λάθος https://blogs.sch.gr/fkouzoumi/2020/10/ ... -arithmoi/ .μιγαδικοί και βαμπίρ δεν λέω οτι έχουν συνάφεια μεταξύ τους απλά με εντυπωσιάζουν εμένα...καλημέρα


ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 27, 2021 9:29 pm

Re: Τελευταια εμαθα τα βαμπιρ νουμερα εντυπωσιαστηκα αλλα εχω κ μια απορια...

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 » Πέμ Δεκ 02, 2021 8:46 am

Έχει νόημα μόνο για ημιπρώτους αριθμούς...


Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανάλυση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες