Δίχως παραγώγους

Συντονιστής: emouroukos

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δίχως παραγώγους

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Κυρ Μάιος 26, 2019 9:16 am

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για δύο σχετικά ερωτήματα:

(1) Αν υπάρχει μια απλή απόδειξη της ανισότητας  \displaystyle \frac{{x - \ln x}}{{x + \ln x}} \ge \frac{{e - 1}}{{e + 1}} για κάθε x > 1, με το ίσον όταν x = e, ΔΙΧΩΣ τη χρήση παραγώγων.

Έχω μία προσέγγιση αλλά έχει αρκετούς μετασχηματισμούς (οδηγεί στην x^e \le e^x).

(2) Αν ζητούσαμε απλώς την εύρεση του ελαχίστου της παράστασης  \displaystyle \frac{{x - \ln x}}{{x + \ln x}} για κάθε x > 1, θα ήταν εφικτή ΔΙΧΩΣ τη χρήση παραγώγων;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Δίχως παραγώγους

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Μάιος 26, 2019 10:22 am

Γιώργος Ρίζος έγραψε:
Κυρ Μάιος 26, 2019 9:16 am
Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για δύο σχετικά ερωτήματα:

(1) Αν υπάρχει μια απλή απόδειξη της ανισότητας  \displaystyle \frac{{x - \ln x}}{{x + \ln x}} \ge \frac{{e - 1}}{{e + 1}} για κάθε x > 1, με το ίσον όταν x = e, ΔΙΧΩΣ τη χρήση παραγώγων.

Έχω μία προσέγγιση αλλά έχει αρκετούς μετασχηματισμούς (οδηγεί στην x^e \le e^x).

(2) Αν ζητούσαμε απλώς την εύρεση του ελαχίστου της παράστασης  \displaystyle \frac{{x - \ln x}}{{x + \ln x}} για κάθε x > 1, θα ήταν εφικτή ΔΙΧΩΣ τη χρήση παραγώγων;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί.
Για το α) βιαστικά γιατί πάω να ψηφίσω (17 χιλιόμετρα από εδώ):

Δεν χρειάζονται πολλοί μετασχηματισμοί για να φτάσουμε στην ισοδύναμη x^e \le e^x. Απλά πολλαπλασιάζουμε χιαστί. Τώρα, η τελευταία γράφεται \displaystyle{ e^{\frac {x}{e}-1} \ge \dfrac {x}{e}}, ισοδύναμα e^y\ge y+1, που ισχύει. Το τελευταίο βγαίνει βέβαια με παραγώγους αλλά μπορούμε και χωρίς, ανάλογα τι επιτρέπεται να χρησιμοποιήσουμε ως γνωστό. Π.χ. από Bernoulli έχουμε \displaystyle{ e^y= \lim \left ( 1+ \frac {y}{n}\right ) ^n \ge \lim \left ( 1+ n\frac {y}{n}\right ) =1+y}.

Για το β) νομίζω ότι ανάγεται στο α). Περισσότερα καθ' οδόν προς το εκλογικό Τμήμα (θα οδηγάει η σύζυγος).


Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανάλυση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες