Γραμμική Άλγεβρα

Συντονιστής: nsmavrogiannis

author52
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 20, 2021 11:14 am

Γραμμική Άλγεβρα

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από author52 » Πέμ Αύγ 18, 2022 10:20 pm

Καλησπέρα σας,
Στην προσπάθεια μου να προετοιμαστώ για το μάθημα της Γραμμικής Άλγεβρας προσπάθησα να λύσω τα παλιά θέματα της εξεταστικής. Φυσικά είχα κάποιες απορίες αναφορικά με τα θέματα και επειδή η επικοινωνία με τον καθηγητή είναι κάπως δύσκολη αν είναι εύκολο κάποιος να με βοηθήσει με κάποιες απορίες πάνω στα θέματα(επισυνάπτω pdf).Συγκεκριμένα στο θέμα 1.2 υπάρχει κάποιο τέχνασμα; και στο ερώτημα 4.2 τι ακριβώς θέλει;


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.



Ενημέρωση:
---To νήμα έκλεισε.
τελευταία επεξεργασία από author52 σε Πέμ Σεπ 08, 2022 1:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15764
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Γραμμική Άλγεβρα

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Παρ Αύγ 19, 2022 1:34 am

author52 έγραψε:
Πέμ Αύγ 18, 2022 10:20 pm
Απαντήσεις Γραμμικής_watermark.pdfΚαλησπέρα σας,
Στην προσπάθεια μου να προετοιμαστώ για το μάθημα της Γραμμικής Άλγεβρας προσπάθησα να λύσω τα παλιά θέματα της εξεταστικής. Φυσικά είχα κάποιες απορίες αναφορικά με τα θέματα και επειδή η επικοινωνία με τον καθηγητή είναι κάπως δύσκολη αν είναι εύκολο κάποιος να με βοηθήσει με κάποιες απορίες πάνω στα θέματα(επισυνάπτω pdf).Συγκεκριμένα στο θέμα 1.2 υπάρχει κάποιο τέχνασμα; και στο ερώτημα 4.2 τι ακριβώς θέλει;
Υπόδειξη για το 1.2

Η θεωρία λέει ότι ένας πίνακας είναι αντιστρέψιμος αν και μόνον αν η ορίζουσά του είναι μη μηδενική. Πρέπει πρώτα απ' όλα, λοιπόν, να σκεφτείς ποια είναι η σχέση της ορίζουσας με τις ιδιοτιμές (και αυτό είναι θεωρία). Με αυτό ως δεδομένο θα χρειαστούν οι ιδιοτιμές του Τ. Δείξε ότι αν \lambda ιδιοτιμή του A, ότι το \lambda ^4-\lambda ^2 -1 είναι ιδιοτιμή του T.

Για το 4.2 δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί, ομολογώ, δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Συγκεκριμένα, δεν ξέρω τι σημαίνει "τα διανύσματα να περιστραφούν μαζί γύρω από τους άξονες."


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Γραμμική Άλγεβρα

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Παρ Αύγ 19, 2022 6:43 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Παρ Αύγ 19, 2022 1:34 am
...Για το 4.2 δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί, ομολογώ, δεν καταλαβαίνω την ερώτηση. Συγκεκριμένα, δεν ξέρω τι σημαίνει "τα διανύσματα να περιστραφούν μαζί γύρω από τους άξονες."
Η τριάδα των διανυσμάτων αποτελεί μια βάση. Το ερώτημα έχει νόημα αν αυτή η τριάδα περιστραφεί πρώτα περί τον x-άξονα, κατόπιν περί τον y-άξονα και, τέλος, περί τον z-άξονα. Δεν βλέπω πώς θα μπορούσε να "ερμηνευτεί" αλλιώς η, όντως, ασαφής εκφώνηση, αφού, συν τοις άλλοις, δεν αναφέρει τίποτα για γωνίες περιστροφής.
Αν είναι όπως εικάζω παραπάνω, το μόνο που μπορούμε να απαντήσουμε είναι ότι, μετά από τις περιστροφές, η τριάδα παραμένει "αναλλοίωτη".


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
author52
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 20, 2021 11:14 am

Re: Γραμμική Άλγεβρα

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από author52 » Παρ Αύγ 19, 2022 1:25 pm

grigkost έγραψε:
Παρ Αύγ 19, 2022 6:43 am
Η τριάδα των διανυσμάτων αποτελεί μια βάση. Το ερώτημα έχει νόημα αν αυτή η τριάδα περιστραφεί πρώτα περί τον x-άξονα, κατόπιν περί τον y-άξονα και, τέλος, περί τον z-άξονα. Δεν βλέπω πώς θα μπορούσε να "ερμηνευτεί" αλλιώς η, όντως, ασαφής εκφώνηση, αφού, συν τοις άλλοις, δεν αναφέρει τίποτα για γωνίες περιστροφής.
Αν είναι όπως εικάζω παραπάνω, το μόνο που μπορούμε να απαντήσουμε είναι ότι, μετά από τις περιστροφές, η τριάδα παραμένει "αναλλοίωτη".
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας


author52
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 20, 2021 11:14 am

Re: Γραμμική Άλγεβρα

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από author52 » Παρ Αύγ 19, 2022 1:52 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Παρ Αύγ 19, 2022 1:34 am
Υπόδειξη για το 1.2

Η θεωρία λέει ότι ένας πίνακας είναι αντιστρέψιμος αν και μόνον αν η ορίζουσά του είναι μη μηδενική. Πρέπει πρώτα απ' όλα, λοιπόν, να σκεφτείς ποια είναι η σχέση της ορίζουσας με τις ιδιοτιμές (και αυτό είναι θεωρία). Με αυτό ως δεδομένο θα χρειαστούν οι ιδιοτιμές του Τ. Δείξε ότι αν \lambda ιδιοτιμή του A, ότι το \lambda ^4-\lambda ^2 -1 είναι ιδιοτιμή του T.
Συνεπώς το ζητούμενο είναι να βρώ τις ιδιοτιμές του πίνακα Α και μετά να λύσω την εξίσωση \lambda ^4-\lambda ^2 -1;


Απάντηση

Επιστροφή σε “Άλγεβρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες