Νέα εποχή ... με αριθμητική επιχειρηματολογία;

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Επικοινωνία:

Νέα εποχή ... με αριθμητική επιχειρηματολογία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Παρ Νοέμ 18, 2022 12:02 pm

Δεν ξέρω πως ακριβώς αποδίδεται το arithmetical reasoning στα Ελληνικά, πληροφορούμαι πάντως ότι είναι της μόδας στην Εσπερία, και αρχίζει να είναι και κάπως προαπαιτούμενο στις προσλήψεις, ακόμη και στην Ελλάδα*: πρόκειται για επίλυση απλών προβλημάτων που πλησιάζουν κάπως την πάλαι ποτέ κραταιά Πρακτική Αριθμητική, Αγγλιστί solving logical reasoning questions by performing various mathematical operations ("επίλυση ερωτήσεων επιχειρηματολογίας μέσω εκτέλεσης διαφόρων αριθμητικών πράξεων"). Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω, αν κάποιος έχει μεγαλύτερη γνώση του πεδίου ας μας διαφωτίσει. (Μια αναζήτηση στο διαδίκτυο θα σας δώσει αρκετές πληροφορίες και πολλά παραδείγματα.)

*πιθανώς υπάρχει έδαφος και για κάποια επαγγελματική απασχόληση, όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου

Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Demetres
Γενικός Συντονιστής
Επικοινωνία:

Re: Νέα εποχή ... με αριθμητική επιχειρηματολογία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetres » Τετ Νοέμ 23, 2022 3:24 pm

Πρόσφατα μου είχαν ζητήσει από έναν οργανισμό να τους ετοιμάσω ένα γραπτό «αριθμητικής και διαγραμματικής ικανότητας».

Προτιμώ την ορολογία «αφαιρετική ικανότητα» αντί «διαγραμματική ικανότητα». Συνήθως περιλαμβάνει ασκήσεις εύρεσης μοτίβων σε διαγράμματα (όπως σε πολλά IQ test) αλλά δεν είναι απαραίτητο να παραμείνουμε μόνο σε διαγράμματα. Για αυτό προτιμώ το «αφαιρετική» αντί του «διαγραμματική».

Επίσης αντί του όρου «ικανότητα» χρησιμοποιείται και ο όρος «συλλογισμός».

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες