Περί θεμάτων διαγωνισμών

Συντονιστής: spyros

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Κυρ Ιουν 06, 2021 10:01 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Ιουν 06, 2021 12:06 pm
2nisic έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:01 pm
Όμοιο για το δεύτερο μπορείς να δείς στον πανκιπριο διαγωνισμό μεγάλον και μηκρον ως πρόβλημα 4.(δεν θυμάμαι το έτος νομηζω το 2019δεν είμαι σίγουρος) κάποιος από την Κύπρο αν θυμάται να συμπλήρωση.
Για ξαναδές σε παρακαλώ τα παραπάνω.

Όμοια από κάποιο επόμενο μήνυμά σου, δες σε παρακαλώ το
2nisic έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:37 pm
1 περιση δυσκολότερο από το φετινό.
Μιχάλη,είναι δεδομένη η αγάπη μας στα παιδιά, αλλά με την ορθογραφία και την σωστή γραφή

πρέπει να ξοδέψουμε πολύ φαιά ουσία ακόμα και πολλή μελάνι.

Πρέπει να ξέρουν οι μικροί μας φίλοι ότι αυτό δεν είναι ιδιοτροπία ...ημών των μεγάλων, αλλά

δικαίωμά τους για μόρφωση.

Αν σε λίγα χρόνια αποστείλουν ένα ερώτημα σε κάποιο Πανεπιστήμιο ,με τόσα λάθη η απάντηση

θα είναι αρνητική, ακόμα κι αν κατακτήσουν ....δέκα χρυσά μετάλλια στην ΙΜΟ !!!

Το λέω έτσι, μήπως και γίνει αντιληπτό αυτό που λέμε ! Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι από άγνοια,

αλλά από πλάνη.Κι αυτό είναι ένα άλλο κακό της παιδείας μας.



Λέξεις Κλειδιά:
mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Κυρ Ιουν 06, 2021 10:14 pm

Μα όταν μπαίνουν με το 3 στα Πανεπιστήμια για ποια "φαιά" ουσία μιλάμε...? Όσο για το μελάνι ποσό χρειάζεται πια να γράψεις ένα "τρία"...?




Μιχάλη,είναι δεδομένη η αγάπη μας στα παιδιά, αλλά με την ορθογραφία και την σωστή γραφή

πρέπει να ξοδέψουμε πολύ φαιά ουσία ακόμα και πολλή μελάνι.

Πρέπει να ξέρουν οι μικροί μας φίλοι ότι αυτό δεν είναι ιδιοτροπία ...ημών των μεγάλων, αλλά

δικαίωμά τους για μόρφωση.


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Κυρ Ιουν 06, 2021 10:26 pm

mick7 έγραψε:
Κυρ Ιουν 06, 2021 10:14 pm
Μα όταν μπαίνουν με το 3 στα Πανεπιστήμια για ποια "φαιά" ουσία μιλάμε...? Όσο για το μελάνι ποσό χρειάζεται πια να γράψεις ένα "τρία"...?




Μιχάλη,είναι δεδομένη η αγάπη μας στα παιδιά, αλλά με την ορθογραφία και την σωστή γραφή

πρέπει να ξοδέψουμε πολύ φαιά ουσία ακόμα και πολλή μελάνι.

Πρέπει να ξέρουν οι μικροί μας φίλοι ότι αυτό δεν είναι ιδιοτροπία ...ημών των μεγάλων, αλλά

δικαίωμά τους για μόρφωση.
Καλησπέρα ! Δεν μπορώ δυστυχώς να αντιτάξω κάτι σε αυτό που σωστά λες :) . Απλά, μιλάμε για την περίπτωση που κάποιος δείχνει ενδιαφέρον στα μαθηματικά, όπως σε κάποια μηνύματα εδώ που είμαστε και δεν ξέρουμε πώς να αντιδράσουμε. Καλό βράδυ !


Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Κυρ Ιουν 06, 2021 10:37 pm

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως στις ημέρες του Τ8 στα κινητά και οποιουδήποτε ορθογράφου στον υπολογιστή τα παιδιά δεν φροντίζουν την ορθογραφία τους. Δεν λέω όλοι κάνουμε λάθη και θα ξεφύγουν αρκετά πράγματα πολλές φορές, αλλά έχει γίνει μάστιγα το πρόβλημα αυτό και δεν έχει να κάνει πια με το αν ένας μαθητής είναι καλός ή αδιάφορος. Νομίζω ότι η γενιά αυτή έχει εξοικειωθεί με τα greeklish τόσο πολύ που δεν μαζεύεται εύκολα το πρόβλημα αυτό. Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ, σαν να υπάρχει αποστροφή-απαξίωση-αδιαφορία στην γλώσσα που μιλάμε. Εγώ θα το πω και από εδώ, είμαστε τόσο λίγοι άνθρωποι στον πλανήτη που μιλάμε Ελληνικά και μέσα στον απόλυτο καταιγισμό της Αγγλικής γλώσσας θα πρέπει να σκεφτούμε και λίγο προστατευτικά απέναντι της, αλλιώς το χάσαμε και αυτό.

Τώρα να πω και εγώ κάτι για τον διαγωνισμό αν και αποστασιοποιημένος γενικά, παρακολουθώ το νήμα και βλέπω ανθρώπους να μιλάνε για κάτι που όπως λέει ο λαός "ο κόσμος το έχει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι", παρακολουθώ επίσης την αγωνία των μαθητών για την βάση του διαγωνισμού και αναρωτιέμαι αν όλοι αυτοί οι μαθητές έχουν επίγνωση της λύσης τους. Δηλαδή τα θέματα και οι λύσεις κρυφές και ο διάλογος γίνεται σε κάποια πίστη αόριστη. Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο ποτέ.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
mathematicauser
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2021 7:27 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathematicauser » Τετ Ιουν 09, 2021 10:56 pm

Τα αποτελέσματα έχουν ανακοινωθεί! Συγχαρητήρια σε όλους, καλή επιτυχία στις εθνικές ομάδες!


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Ιουν 09, 2021 11:40 pm

-Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες !

-Πολλούς επαίνους στους συμμετέχοντες !

-Καλή επιτυχία στις ομάδες μας !!!


Μπ


Άβαταρ μέλους
silouan
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1398
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 10:52 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silouan » Πέμ Ιουν 10, 2021 4:50 pm

il0vecats έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:11 pm
Συμφωνώ. Το δεύτερο έβγαινε με bashing (συγχωρέστε με δεν ξερω αντίστοιχη ελληνική λέξη). Η πρώτη ήταν σε κατάλληλο επίπεδο, ενώ την τρίτη την έβγαλα με mod13 και 5 αντίστοιχα. Γεωμετρία δεν την άγγιξα καν, δεν μπορώ να σχολιάσω. Πολυ ακατάλληλα για να κρίνουν εξάδα, τα θέματα στους διεθνής διαγωνισμούς χρειάζονται πολυ περισσότερη δημιουργικότητα. Όσο για τα αποτελέσματα από ότι μου είπαν λογικά κατα την Τετάρτη θα έχουν ανακοινωθεί.
Πρέπει να μπορούμε να διαχωρίσουμε τις ακόλουθες δύο προτάσεις:
1) "Τα θέματα είναι εύκολα (ή δύσκολα)"
2) "Τα θέματα είναι ακατάλληλα για να κρίνουν εξάδα"

Για παράδειγμα θα ήταν ακατάλληλα αν έγραφαν 7 (ίσως και περισσότερα) άτομα 20 (ή κοντά στο 20).


Σιλουανός Μπραζιτίκος
Άβαταρ μέλους
matha
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6423
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 7:40 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matha » Πέμ Ιουν 10, 2021 7:23 pm

silouan έγραψε:
Πέμ Ιουν 10, 2021 4:50 pm
il0vecats έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:11 pm
Συμφωνώ. Το δεύτερο έβγαινε με bashing (συγχωρέστε με δεν ξερω αντίστοιχη ελληνική λέξη). Η πρώτη ήταν σε κατάλληλο επίπεδο, ενώ την τρίτη την έβγαλα με mod13 και 5 αντίστοιχα. Γεωμετρία δεν την άγγιξα καν, δεν μπορώ να σχολιάσω. Πολυ ακατάλληλα για να κρίνουν εξάδα, τα θέματα στους διεθνής διαγωνισμούς χρειάζονται πολυ περισσότερη δημιουργικότητα. Όσο για τα αποτελέσματα από ότι μου είπαν λογικά κατα την Τετάρτη θα έχουν ανακοινωθεί.
Πρέπει να μπορούμε να διαχωρίσουμε τις ακόλουθες δύο προτάσεις:
1) "Τα θέματα είναι εύκολα (ή δύσκολα)"
2) "Τα θέματα είναι ακατάλληλα για να κρίνουν εξάδα"

Για παράδειγμα θα ήταν ακατάλληλα αν έγραφαν 7 (ίσως και περισσότερα) άτομα 20 (ή κοντά στο 20).
Με αφορμή τα παραπάνω, δεν μπορώ παρά να μην αναρωτηθώ πώς είναι δυνατόν ένας διαγωνιζόμενος (και μάλιστα δεκαπεντάχρονος) να έχει άποψη για το ποια θέματα είναι "πολύ ακατάλληλα για να κρίνουν εξάδα". Σημάδι των καιρών; Ίσως. Σε λίγο οι θεματοδότες θα ζητούν την έγκριση των διαγωνιζόμενων. Ήμαρτον!


Μάγκος Θάνος
Λάμπρος Κατσάπας
Δημοσιεύσεις: 838
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 17, 2017 10:17 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάμπρος Κατσάπας » Πέμ Ιουν 10, 2021 8:12 pm

matha έγραψε:
Πέμ Ιουν 10, 2021 7:23 pm
silouan έγραψε:
Πέμ Ιουν 10, 2021 4:50 pm
il0vecats έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:11 pm
Συμφωνώ. Το δεύτερο έβγαινε με bashing (συγχωρέστε με δεν ξερω αντίστοιχη ελληνική λέξη). Η πρώτη ήταν σε κατάλληλο επίπεδο, ενώ την τρίτη την έβγαλα με mod13 και 5 αντίστοιχα. Γεωμετρία δεν την άγγιξα καν, δεν μπορώ να σχολιάσω. Πολυ ακατάλληλα για να κρίνουν εξάδα, τα θέματα στους διεθνής διαγωνισμούς χρειάζονται πολυ περισσότερη δημιουργικότητα. Όσο για τα αποτελέσματα από ότι μου είπαν λογικά κατα την Τετάρτη θα έχουν ανακοινωθεί.
Πρέπει να μπορούμε να διαχωρίσουμε τις ακόλουθες δύο προτάσεις:
1) "Τα θέματα είναι εύκολα (ή δύσκολα)"
2) "Τα θέματα είναι ακατάλληλα για να κρίνουν εξάδα"

Για παράδειγμα θα ήταν ακατάλληλα αν έγραφαν 7 (ίσως και περισσότερα) άτομα 20 (ή κοντά στο 20).
Με αφορμή τα παραπάνω, δεν μπορώ παρά να μην αναρωτηθώ πώς είναι δυνατόν ένας διαγωνιζόμενος (και μάλιστα δεκαπεντάχρονος) να έχει άποψη για το ποια θέματα είναι "πολύ ακατάλληλα για να κρίνουν εξάδα". Σημάδι των καιρών; Ίσως. Σε λίγο οι θεματοδότες θα ζητούν την έγκριση των διαγωνιζόμενων. Ήμαρτον!
Όσο τους φορτώνουμε εμείς τα μυαλά για το πόσο σούπερ ντούπερ είναι αυτά θα τα βλέπουμε συνέχεια μπροστά μας.


panosgl2006
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2021 11:41 am

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosgl2006 » Παρ Ιουν 11, 2021 6:58 pm

Καλησπερα!!Μηπως μπορειτε να μου προτεινεται ενα βιβλιο για λιγη προαιτιμασια στον θαλη και ευκλειδη αλλα κυριως για την υλη του αρχιμηδη μεγαλων ταξεων καθως το Σεπτεμβριο θα παω α λυκειου


Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1797
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Σάβ Ιουν 12, 2021 1:07 pm

Πάνω στην αγωνία και τον ενθουσιασμό των μαθητών να συζητήσουν τα θέματα, που είναι κατανοητό, η κουβέντα απέκλινε αρκετά από τον σκοπό που ανοίχτηκε. Αλλά ας μου επιτραπεί να αναφέρω σε σχέση με το παρακάτω:

Μπάμπης Στεργίου έγραψε:
Κυρ Ιουν 06, 2021 10:01 pm
Μιχάλη,είναι δεδομένη η αγάπη μας στα παιδιά, αλλά με την ορθογραφία και την σωστή γραφή

πρέπει να ξοδέψουμε πολύ φαιά ουσία ακόμα και πολλή μελάνι.

Πρέπει να ξέρουν οι μικροί μας φίλοι ότι αυτό δεν είναι ιδιοτροπία ...ημών των μεγάλων, αλλά

δικαίωμά τους για μόρφωση.

Όχι μόνο δικαίωμα, αλλά και η μόρφωση η ίδια (Η ορθογραφία είναι βέβαια ένα υποσύνολο και εγώ κάνω πολλά ορθογραφικά λάθη, αλλά είναι μια αρχή.) Σε μια από τις επιστολές του προς τον Afanacy Fet, Ο Λεβ Τολστόϊ καταλήγει:

«Μπορείτε να θριαμβεύσετε: χωρίς γνώση της ελληνικής δεν υπάρχει μόρφωση»


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες