Περί θεμάτων διαγωνισμών

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
Al.Koutsouridis
Δημοσιεύσεις: 1797
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2014 11:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Περί θεμάτων διαγωνισμών

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al.Koutsouridis » Σάβ Ιουν 05, 2021 12:21 pm

Με αφορμή τα όσα ανέφερε ο Αλέξανδρος εδώ (και καλώς έκανε και επισήμανε να μην δημοσιοποιηθούν τα θέματα).

Προσωπικά θα προτιμούσα τα θέματα του «Αρχιμήδη», από την στιγμή που φέρει και το τίτλο «Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα», να είναι όσο πιο εθνικά γίνεται. Τι εννοώ με αυτό: να είναι πρώτον πρωτότυπα (στο βαθμό του δυνατού), δηλαδή να μην έχουν εμφανιστεί σε άλλους διαγωνισμούς ή short list. Δεύτερον να είναι όσο το δυνατόν «ελληνικά», να είναι προτεινόμενα από Έλληνες καθηγητές πανεπιστημίων, καθηγητές γυμνασίων/λυκείων, φοιτητές. Ώστε τα θέματα της «Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας» να αντικατοπτρίζουν το στάτους της εγχώριας (ή γενικότερα ελληνικής και εξωτερικού) μαθηματικής δραστηριότητας. Δίνοντας τα κίνητρα στην παραγωγή θεμάτων, αλλά και την προς τα «κάτω» ροή θεμάτων και δραστηριοτήτων από την τριτοβάθμια εκπαίδευση προς την δευτεροβάθμια.

Τα θέματα για τους προκριματικούς είναι κατανοητό και θεμιτό να έχουν προβλήματα από short list, καθώς ο σκοπός εκεί πλέον συγκεντρώνεται στον καταρτισμό της εθνικής ομάδας και η ομάδα αυτή πρέπει να προπονηθεί πάνω σε παρόμοια θέματα με αυτά που θα συναντήσει.

Και άλλες απόψεις θα ήταν ευπρόσδεκτες πάνω σε αυτό θέμα…



Λέξεις Κλειδιά:
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Σάβ Ιουν 05, 2021 12:42 pm

Τα σημερινά θέματα κατά την γνώμη μου είναι(και έπρεπε να είναι) αρκετά δύσκολα μιας και ο φετινός Αρχιμήδης είναι ισοδύναμος με προκριματικό! Οπότε είναι φυσιολογικό να έχουν και θέματα shortlist!


DrStrange
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Μάιος 08, 2019 8:30 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DrStrange » Σάβ Ιουν 05, 2021 12:42 pm

Νομίζω ο φετινός Αρχιμήδης θα είναι η μόνη εξέταση επιλογής για την ΙΜΟ οπότε πρέπει να είναι πιο δύσκολος από ότι συνήθως. (μάλλον στο επίπεδο του Προκριματικού). Όσον αφορά στην πρόταση θεμάτων, νομίζω ότι υπάρχει ήδη η δυνατότητα πρότασης θεμάτων από (φερέγγυα) άτομα εκτός της επιτροπής. Τέλος, δεν βλέπω τον λόγο να αντικατοπτρίζουν τα ελληνικά μαθηματικά (ότι και αν σημαίνει αυτό) από την στιγμή που και ο Αρχιμήδης παίζει 50% ρόλο στην σύνθεση της ομάδας και συνήθως οι βαθμολογίες σε χρονιές με "παραδοσιακά" θέματα είναι super inflated σε σύγκριση με τις βαθμολογίες του προκριματικού. Το αντίθετο μάλλον * θα έπρεπε να γίνει παρόμοιας δυσκολίας με τον Προκριματικό για να δικαιολογηθεί η ίση συνεισφορά στην τελική βαθμολογία. (Αυτό βέβαια ίσως είναι αρκετά αποθαρρυντικό για μαθητές που έχουν την πρώτη τους επαφή με τα μαθηματικά αυτού του επιπέδου μέσω του Αρχιμήδη, που μέχρι τώρα ήταν θετική πιστεύω.)


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Σάβ Ιουν 05, 2021 1:37 pm

Καλησπέρα κι από μένα. Μόλις γύρισα από Αρχιμήδη. Έγραψα σχετικά Καλά, θα δείξουν και τα αποτελέσματα
Ήταν όμως αρκετά δύσκολα και συμφωνώ ότι η δυσκολία αυτή αποτρέπει τους νέους μαθητές να ασχοληθούν ευχάριστα με μαθηματικά αυτού του επιπέδου.


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
petrosmani
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2021 6:09 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petrosmani » Σάβ Ιουν 05, 2021 2:35 pm

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΕΡΑ . ΠΩΣ ΣΑΣ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ? ΝΟΜΙΖΩ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΟΙΜΟΙΑΣ ΜΕ ΠΕΡΥΣΙ.


Άβαταρ μέλους
il0vecats
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 23, 2021 4:38 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από il0vecats » Σάβ Ιουν 05, 2021 2:49 pm

Και εγω έδινα στο γυμνάσιο και τα θέματα τα βρήκα λίγο πιο δύσκολα απο τα περσινά. Για να είμαι ειλικρινής δεν τα βρήκα πολύ πρωτότυπα ουτε ενδιαφέροντα. Και κατά την γνώμη μου η εκφώνηση στο δεύτερο ήταν λίγο ασαφής. Καλή επιτυχία σε όλους σας!


2nisic
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 12:06 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2nisic » Σάβ Ιουν 05, 2021 2:55 pm

Και εγώ έδωσα και θεωρώ πώς τα προβλήματα 2,3,4(ιδικά το 2) ήταν αρκετά εύκολα για έναν διαγωνισμό που κρίνει εξαδα.θα έλεγα καί τό ένα άλλα εγώ προσωπικά κόλλησα.


petrosmani
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2021 6:09 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petrosmani » Σάβ Ιουν 05, 2021 2:59 pm

ΕΜΕΝΑ ΤΟ 2 ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟ 4 ΚΑΙ 3 ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΒΓΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Σάβ Ιουν 05, 2021 2:59 pm

2nisic έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 2:55 pm
Και εγώ έδωσα και θεωρώ πώς τα προβλήματα 2,3,4(ιδικά το 2) ήταν αρκετά εύκολα για έναν διαγωνισμό που κρίνει εξαδα.θα έλεγα καί τό ένα άλλα εγώ προσωπικά κόλλησα.
Για Αρχιμήδη ήταν εξαιρετικά δύσκολα. Πέρσι ίσως να ήταν και εύκολα θα έλεγε κανείς. Εγώ έχω λύσει 2 ολόκληρα και 2 μισά, η Γεωμετρία μου άρεσε αρκετά σαν θέμα, τοο 2ο ήταν περίεργο και αρκούσε να δεις τους πιθανούς συνδυασμούς (κουραστικό αλλά αποτελεσματικό).


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
2nisic
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 12:06 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2nisic » Σάβ Ιουν 05, 2021 3:01 pm

Όμοιο για το δεύτερο μπορείς να δείς στον διαγωνισμό μεγάλων και μηκρων της Κύπρου ως πρόβλημα 4.(δεν θυμάμαι το έτος νομιζω το 2019δεν είμαι σίγουρος) κάποιος από την Κύπρο αν θυμάται να συμπλήρωσει.
τελευταία επεξεργασία από 2nisic σε Κυρ Ιουν 06, 2021 12:20 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Σάβ Ιουν 05, 2021 3:02 pm

petrosmani έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 2:59 pm
ΕΜΕΝΑ ΤΟ 2 ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΤΟ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟ 4 ΚΑΙ 3 ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΒΓΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ?
Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών δεν νομίζω αλλά ευελπιστώ να βγουν σύντομα.


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
Άβαταρ μέλους
il0vecats
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 23, 2021 4:38 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από il0vecats » Σάβ Ιουν 05, 2021 3:11 pm

Συμφωνώ. Το δεύτερο έβγαινε με bashing (συγχωρέστε με δεν ξερω αντίστοιχη ελληνική λέξη). Η πρώτη ήταν σε κατάλληλο επίπεδο, ενώ την τρίτη την έβγαλα με mod13 και 5 αντίστοιχα. Γεωμετρία δεν την άγγιξα καν, δεν μπορώ να σχολιάσω. Πολυ ακατάλληλα για να κρίνουν εξάδα, τα θέματα στους διεθνής διαγωνισμούς χρειάζονται πολυ περισσότερη δημιουργικότητα. Όσο για τα αποτελέσματα από ότι μου είπαν λογικά κατα την Τετάρτη θα έχουν ανακοινωθεί.


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Σάβ Ιουν 05, 2021 3:24 pm

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά... Προσωπική μου άποψη είναι ότι ήταν αρκετά πιο δύσκολα από πέρσυ..Με παραξενευει που σας φάνηκαν εύκολα


2nisic
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 12:06 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 2nisic » Σάβ Ιουν 05, 2021 3:37 pm

Μια σύγκριση με τα περσινά:
1 περυση δυσκολότερο από το φετινό.
4 περυση δυσκολότερο από το το 2 φέτος.
3περυση ίδιο με το φετινό απλά το περσινό ήταν χρονοβόρο.
2 περυση ευκολότερο από το 4 φέτος.
τελευταία επεξεργασία από 2nisic σε Κυρ Ιουν 06, 2021 12:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Σάβ Ιουν 05, 2021 3:42 pm

2nisic έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:37 pm
Μια σύγκριση με τα περσινά:
1 περιση δυσκολότερο από το φετινό.
4 περιση δυσκολότερο από το το 2 φέτος.
3περιση ίδιο με το φετινό απλά το περσινό ήταν χρονοβόρο.
2 περιση ευκολότερο από το 4 φέτος.
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Μόνο η Συνδυαστική ήταν φέτος πιο εύκολη. Το πρώτο θέμα ήθελε ιδιαίτερη προσοχή. Επίσης πέρσι έπεσε αυτή η ανίσωση που εάν ήξερες τα βήματα για να λύσεις μια ανίσωση την έλυνες. Η ταυτότητα φαινόταν, παρόλο που τα νούμερα ήταν πιο περίεργα. Τώρα για το θέμα 3 κάποιος που δεν είχε δουλέψει καλά με modulo δεν υπήρχε περίπτωση να το λύσει. Συνήθως δεν πέφτει mod στον Αρχιμήδη. Τώρα η Γεωμετρία φέτος ήταν σε άλλο επίπεδο. Το θέμα 3 το περσινό με στοιχειώδεις γνώσεις Θεωρίας Αριθμών ήταν αρκετά βατό. Με λίγα λόγια, μόνο η Συνδυαστική φέτος ήταν πιο εύκολη κατά την γνώμη μου. Πάντως για τον μέσο μαθητή που δίνει Αρχιμήδη φέτος τα θέματα ήταν σε άλλο επίπεδο.


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Σάβ Ιουν 05, 2021 4:12 pm

Al.Koutsouridis έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 12:21 pm
Προσωπικά θα προτιμούσα τα θέματα του «Αρχιμήδη», από την στιγμή που φέρει και το τίτλο «Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα», να είναι όσο πιο εθνικά γίνεται. Τι εννοώ με αυτό: να είναι πρώτον πρωτότυπα (στο βαθμό του δυνατού), δηλαδή να μην έχουν εμφανιστεί σε άλλους διαγωνισμούς ή short list. Δεύτερον να είναι όσο το δυνατόν «ελληνικά», να είναι προτεινόμενα από Έλληνες καθηγητές πανεπιστημίων, καθηγητές γυμνασίων/λυκείων, φοιτητές. Ώστε τα θέματα της «Εθνικής Μαθηματικής Ολυμπιάδας» να αντικατοπτρίζουν το στάτους της εγχώριας (ή γενικότερα ελληνικής και εξωτερικού) μαθηματικής δραστηριότητας. Δίνοντας τα κίνητρα στην παραγωγή θεμάτων, αλλά και την προς τα «κάτω» ροή θεμάτων και δραστηριοτήτων από την τριτοβάθμια εκπαίδευση προς την δευτεροβάθμια.
Τα θέματα για τους προκριματικούς είναι κατανοητό και θεμιτό να έχουν προβλήματα από short list, καθώς ο σκοπός εκεί πλέον συγκεντρώνεται στον καταρτισμό της εθνικής ομάδας και η ομάδα αυτή πρέπει να προπονηθεί πάνω σε παρόμοια θέματα με αυτά που θα συναντήσει.
Προσωπικά συμφωνώ απολύτως με τις παραπάνω παρατηρήσεις.
Θα ήθελα να συμπληρώσω (χωρίς καμμιά διάθεση όποιας κριτικής για τα όμορφα κατά το δοκούν θέματα του Αρχιμήδη μας και μόνο ως γενική νοοτροπία ) ότι τα θέματα τέτοιου επιπέδου θα πρέπει να στοχεύουν στην ανίχνευση ταλέντων ως προς την λειτουργία του νου. Άρα οι θεματολόγοι του είδους θα πρέπει να κατασκευάζουν θέματα που να χρειάζονται την δυνατόν ελάχιστη θεωρητική βάση και να εσωκλείουν λεπτούς χειρισμούς που να ανιχνεύουν την διαδρομή από την υπόθεση στο συμπέρασμα. Δηλαδή δεν προσφέρεται θέμα θεωρίας αριθμών για τέτοιο διαγωνισμό που αν δεν γνωρίζει κάποιος π.χ. το σύμβολο του Legantre να το χάσει το θέμα από χέρι ότι μυαλό και αν είναι. Ή δεν προσφέρεται θέμα γεωμετρίας με πολλές διδόμενες γραμμές με συγκεκριμένη κατασκευαστική ακρίβεια, που να καθυστερεί την επαφή με την ουσία της επίλυσης, τόσες που να το καθιστά οπτικά και μόνο δύσκολο και που να χρειάζεται και οφθαλμολογική παρέμβαση μόνο για την κατανόηση του λίαν περίπλοκου περιβάλλοντος των δεδομένων (που το geogebra καθοδηγεί) ή άσκηση γεωμετρίας που για να λυθεί χρειάζεται π.χ. το θεώρημα του Radon ή το θεώρημα του δικού μας Καραθοδωρή. Άρα στην θεματολογία του είδους που συζητάμε χρειάζονται λιτές κομψές εκφωνήσεις που να ξεδιπλώνουν την ομορφιά και γιατί όχι και τον πλουραλισμό της Μαθηματικής-Λογικής σκέψης, της διαίσθησης, αλλά και της φαντασίας.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Άβαταρ μέλους
llenny
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Απρ 23, 2019 11:10 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από llenny » Σάβ Ιουν 05, 2021 5:26 pm

Έδινα κι εγώ με τα θέματα του λυκείου και πιστεύω πως ήταν υπερβολικά δύσκολα. Απορώ πως θα δοθούν τα μετάλλια στους πρώτους αφού μάλλον η βαθμολογία που θα χρειάζεται κανείς για να είναι στη 30αδα θα είναι ελάχιστη.


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Σάβ Ιουν 05, 2021 5:46 pm

Γενική απορία: Εφόσον δεν θα γίνει βράβευση, τα μετάλλια θα σταλούν με μαιλ? Η με ταχυδρομείο?


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Ιουν 06, 2021 12:06 pm

2nisic έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:01 pm
Όμοιο για το δεύτερο μπορείς να δείς στον πανκιπριο διαγωνισμό μεγάλον και μηκρον ως πρόβλημα 4.(δεν θυμάμαι το έτος νομηζω το 2019δεν είμαι σίγουρος) κάποιος από την Κύπρο αν θυμάται να συμπλήρωση.
Για ξαναδές σε παρακαλώ τα παραπάνω.

Όμοια από κάποιο επόμενο μήνυμά σου, δες σε παρακαλώ το
2nisic έγραψε:
Σάβ Ιουν 05, 2021 3:37 pm
1 περιση δυσκολότερο από το φετινό.


panosgl2006
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2021 11:41 am

Re: Περί θεμάτων διαγωνισμών

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosgl2006 » Κυρ Ιουν 06, 2021 12:25 pm

Καλημερα!!Μηπως ξερει κανενας ποτε περιπου κειμενεται η εκδοση αποτελεσματων απο την ΕΜΕ ?Και πως θα γινει η βραβευση εφοσον η βραβευση στην αθηνα ακυρωθηκε?


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες