ΩΡΑΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ - ΘΑΛΗΣ 2020

Συντονιστής: spyros

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής

ΩΡΑΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ - ΘΑΛΗΣ 2020

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Οκτ 21, 2020 12:45 pm

Με χαρά βλέπουμε ότι ο ΘΑΛΗΣ θα γίνει στις Σχολικές Μονάδες στις 6 Νοεμβρίου.

Βάζω συνημμένη και τη σχετική ανακοίνωση του Υπουργείου.

ΕΞΕ - 142436 - 2020 - 81ος Παν. Μαθ.pdf
(134.05 KiB) Μεταφορτώθηκε 65 φορές

Να βάλουμε όλοι τα δυνατά μας, ώστε να γίνουν όλα άψογα.

Το έχει ανάγκη πάνω από όλα η Μαθηματική Κοινότητα.

Να μπούνε σωστά οι μαθητές στις τάξεις, να δοθούν τα θέματα στην ώρα τους, να σφραγιστούν και να καλυφτούνε τα τετράδια, να είναι αυστηρή η επιτήρηση(όπως πρέπει) και κανένας μαθηματικός να μην πει ούτε μια λέξη, αν δεν την λένε οι οδηγίες της ΕΜΕ.

Θα πρότεινα να μην είναι Μαθηματικοί Επιτηρητές, αν είναι δυνατόν, ώστε να μην δέχονται ερωτήσεις από τους μαθητές τους.

Στα εξεταστικά κέντρα οι μαθητές δεν γνωρίζονται και είναι πιο συγκεντρωμένοι.

Στο σχολείο τους είναι λογικό ότι θα είναι πιο ζωηροί, πρέπει όμως όλα να κυλήσουν με ευγένεια και σοβαρότητα συγχρόνως.

Κι αυτό να γίνει σε Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία.

Καλή προετοιμασία και καλή επιτυχία !

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
silouan
Επιμελητής

Re: ΩΡΑΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗ - ΘΑΛΗΣ 2020

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silouan » Τετ Οκτ 21, 2020 12:52 pm

Η λογική λέει ότι θα επιτηρεί ο καθηγητής που εκείνη την ώρα είχε κανονικά μάθημα.
Αυτό συνεπάγεται ότι (δεδομένης της ώρας που γίνεται ο διαγωνισμός) δύσκολα θα είναι μαθηματικός ο επιτηρητής.

Σιλουανός Μπραζιτίκος
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τετ Οκτ 21, 2020 2:01 pm

Ας μου επιτραπεί. Μία ηχηρή απάντηση στην πρόκληση των καιρών θα είναι να είναι επιτηρητές ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ και παρόλα αυτά να είναι ο διαγωνισμός άψογος. Και αυτό επειδή την εποχή του κορωνοϊού που ζούμε όλα είναι καλά και προγραμματισμένα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αλλά ο μόνος νόμος που δεν λειτουργεί είναι για το μέγιστο ποσοστό ό πάλαι ποτέ 114, αν γίνομαι κατανοητός, για τούτο και πάμε σε ανεξέλεγκτα για την υγεία μας κακά. Προσωπικά είμαι υπερ των Μαθηματικών (στην μοναδική γενικά ίσως διαφοροποίηση μου από τον Μπάμπη) επιτηρητών σε διαγώνισμα επί των Μαθηματικών με την αυτοαπαίτηση να μείνουμε στο ύψος των περιστάσεων ή τελικά οι κακώς κείμενοι, αν υπάρχουν, ας εκτεθούν. Και ας μην ξεχνάμε ότι κάθε τέτοιοι υψηλού κύρους διαγωνισμοί, δεν εξετάζουν μόνο τους μαθητές επί του γνωστικού, εξετάζουν ταυτόχρονα και σε ευρύτερο πλαίσιο και όλους τους άλλους εμπλεκόμενους συντελεστές. Ήδη ζούμε μία τεράστια ΕΠΙΤΥΧΙΑ, εκείνη της διεξαγωγής των διαγωνισμών της Ε.Μ.Ε., κόντρα στις επί του αντιθέτου πιέσεις των καιρών.

S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Τσιαλας Νικολαος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Τετ Οκτ 21, 2020 2:51 pm

Προσωπικά είχα πολλούς ενδοιασμούς σχετικά με το φετινό τρόπο διεξαγωγής του διαγωνισμού! Μάλιστα έστειλα e-mail στην ΕΜΕ και είχα την τύχη να ενημερωθώ ως προς το πλήρες σχέδιο διεξαγωγής! Προσωπικά με κάλυψαν απόλυτα οι εξηγήσεις και μου "απέδειξαν" ότι τίποτα δεν θα γίνει στην τύχη. Συνεχίζω να έχω μια μικρή επιφύλαξη ως προς το θέμα των ιδιωτικών σχολείων αλλά θέλω να πιστεύω πως κάτι θα έχουν σκεφτεί και για αυτό... Καλή επιτυχία εύχομαι σε όλα τα παιδιά!!! :D :D :D

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Οκτ 21, 2020 5:57 pm

silouan έγραψε:
Τετ Οκτ 21, 2020 12:52 pm
Η λογική λέει ότι θα επιτηρεί ο καθηγητής που εκείνη την ώρα είχε κανονικά μάθημα.
Αυτό συνεπάγεται ότι (δεδομένης της ώρας που γίνεται ο διαγωνισμός) δύσκολα θα είναι μαθηματικός ο επιτηρητής.
Γεια σου Σιλουανέ !

Ακριβώς έτσι πρέπει να είναι.

Για αυτό το έγραψα πιο πολύ, για να πάρουν την ιδέα τα σχολεία και να μην ορίσουν άλλο χώρο εξέτασης με άλλους επιτηρητές.

Μου φαίνεται όμως ότι η ΕΜΕ μπορεί να κάνει άτυπα μια επίσκεψη σε ένα δυο σχολεία(Δημόσια και Ιδιωτικά) για να έχει μια άποψη.

ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Οκτ 21, 2020 6:08 pm

S.E.Louridas έγραψε:
Τετ Οκτ 21, 2020 2:01 pm
Ας μου επιτραπεί. Μία ηχηρή απάντηση στην πρόκληση των καιρών θα είναι να είναι επιτηρητές ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ και παρόλα αυτά να είναι ο διαγωνισμός άψογος. Και αυτό επειδή την εποχή του κορωνοϊού που ζούμε όλα είναι καλά και προγραμματισμένα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αλλά ο μόνος νόμος που δεν λειτουργεί είναι για το μέγιστο ποσοστό ό πάλαι ποτέ 114, αν γίνομαι κατανοητός, για τούτο και πάμε σε ανεξέλεγκτα για την υγεία μας κακά. Προσωπικά είμαι υπερ των Μαθηματικών (στην μοναδική γενικά ίσως διαφοροποίηση μου από τον Μπάμπη) επιτηρητών σε διαγώνισμα επί των Μαθηματικών με την αυτοαπαίτηση να μείνουμε στο ύψος των περιστάσεων ή τελικά οι κακώς κείμενοι, αν υπάρχουν, ας εκτεθούν. Και ας μην ξεχνάμε ότι κάθε τέτοιοι υψηλού κύρους διαγωνισμοί, δεν εξετάζουν μόνο τους μαθητές επί του γνωστικού, εξετάζουν ταυτόχρονα και σε ευρύτερο πλαίσιο και όλους τους άλλους εμπλεκόμενους συντελεστές. Ήδη ζούμε μία τεράστια ΕΠΙΤΥΧΙΑ, εκείνη της διεξαγωγής των διαγωνισμών της Ε.Μ.Ε., κόντρα στις επί του αντιθέτου πιέσεις των καιρών.
Γεια σου Σωτήρη !

Καλά κάνεις και λες και την άλλη άποψη.Ως μερική πρόταση το έγραψα, ώστε να έχουμε μια βάση και τη βελτιώνουμε. Για καλό είναι πάντα, ειδικά όταν είναι δικές σου προτάσεις.Και οι μαθηματικοί καλή επιλογή είναι να είναι στις επιτηρήσεις αλλά αυτό δεν μπορεί εύκολα να γίνει στην πράξη για πολλούς λόγους, εκτός από αυτούς που θα τυχαίνει να έχουν μάθημα εκείνη την ώρα και στις συγκεκριμένες τάξεις.

Ο κύριος λόγος που θα έλεγα να είναι στις τάξεις οι καθηγητές που έχουν μάθει τις αντίστοιχες ώρες , είναι γιατί αν είναι μόνο οι μαθηματικοί, θα δέχονται συνεχώς ερωτήσεις, θα διακόπτεται η ροή, κάποιοι μαθητές θα δυσανασχετήσουν κλπ.

Πέραν όμως αυτού οι μαθηματικοί θα έχουν την εποπτεία του διαγωνισμού, θα φωτοτυπίσουν και θα δώσουν τα θέματα, θα δώσουν τα τετράδια, θα είναι σε επαφή με την ΕΜΕ, θα δώσουν οδηγίες στους επιτηρητές για να καλύψουν τα τετράδια, να καταγράψουν ονόματα και τηλέφωνα μαθητών και τόσα άλλα.

Ας μην πέσουν όλα στους μαθηματικούς.
Ως προς το άλλο σκέλος όμως μου γράφεις, ως προς την πρόκληση δηλαδή στα δύσκολα, συμφωνώ απόλυτα.Και είμαι σίγουρος οτι οι μαθηματικοί θα κάνουν άριστη δουλειά.Και ούτε ποτέ θα πήγαινε κάποιος μαθηματικός να βοηθήσει ένα τμήμα ή έναν μαθητή, όσο και να τον παρακαλέσουν οι μαθητές ή οι γονείς(έμμεσα). Αλλά θα τον φέρνουν σε δύσκολη θέση, ειδικά αν ο άλλος συνάδελφος στο άλλο τμήμα πει έστω μια λέξη.Ξέρεις πώς μεταφέρουν τα παιδιά στο σπίτι τα γεγονότα.

Καλή δύναμη !

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Οκτ 21, 2020 6:14 pm

Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Τετ Οκτ 21, 2020 2:51 pm
Προσωπικά είχα πολλούς ενδοιασμούς σχετικά με το φετινό τρόπο διεξαγωγής του διαγωνισμού! Μάλιστα έστειλα e-mail στην ΕΜΕ και είχα την τύχη να ενημερωθώ ως προς το πλήρες σχέδιο διεξαγωγής! Προσωπικά με κάλυψαν απόλυτα οι εξηγήσεις και μου "απέδειξαν" ότι τίποτα δεν θα γίνει στην τύχη. Συνεχίζω να έχω μια μικρή επιφύλαξη ως προς το θέμα των ιδιωτικών σχολείων αλλά θέλω να πιστεύω πως κάτι θα έχουν σκεφτεί και για αυτό... Καλή επιτυχία εύχομαι σε όλα τα παιδιά!!! :D :D :D
Καλησπέρα Νίκο !

Είναι ένα μικρό ζήτημα, αλλά πρέπει να αναλάβουν όλοι την ευθύνη τους.
Δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι, παρά αυτό που γράψαμε παραπάνω.Επιτηρητές να είναι οι οι καθηγητές των τμημάτων στις ώρες τις εξετάσεις και η κλήρωση των αιθουσών να γίνει στο σχολείο το πρωί , για να μην ξέρει κανείς από την προηγούμενη ούτε αν θα είναι επιτηρητής ούτε ποιους μαθητές θα επιτηρεί.

Όλα καλά θα πάνε όμως και δεν θα ακουστεί το παραμικρό.
Να είναι πολύ αυστηρή η ΕΜΕ στις οδηγίες επιτήρησης.
Σε χαιρετώ !

kostas.zig

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Τετ Οκτ 21, 2020 6:35 pm

Σχετικά με την διαδικασία δηλώσεων των μαθητών, έχω κάποιο προβληματισμό... Πως μπορούμε να δηλώσουμε μέχρι το Σάββατο συμμετοχές, αφού για παράδειγμα σε εμάς από τα 8 τμήματα τα 3, εδώ και δυο ημέρες είναι σε καραντίνα.
Δεν γνωρίζουμε τις συνθήκες που θα επικρατούν για τους μαθητές και εμάς.

Προσωπικά είμαι ο μόνος μαθηματικός στο σχολείο (μπαίνω και σε 7 τμήματα, κάνοντας περισσότερες ώρες, όσες αντέχω...), και, αναρωτιέμαι μήπως ήταν καλύτερο να αφήσουμε τις δηλώσεις συμμετοχής μέχρι δυο ημέρες πριν τον διαγωνισμό;

Επίσης, αφού ο διαγωνισμός θα είναι εντός σχολικού ωραρίου, θα γίνει τις δυο τελευταίες ώρες, σε κάθε τμήμα θα επιτηρεί προφανώς κάποιος συνάδελφος διαφορετικής ειδικότητας...ελπίζω και εγώ όλα να τηρηθούν σωστά, σεβόμαινοι την αξία και την αγάπη που έχουμε για τα μαθηματικά και τους μαθητές!

Ζυγούρης Κώστας
achilleas
Γενικός Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Τετ Οκτ 21, 2020 7:42 pm

Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Νίκο, καλησπέρα,

Εργάζομαι σε ιδιωτικό σχολείο και δεν βλέπω γιατί να θεωρούμαι "ύποπτος" απατεωνιάς μόνο και μόνο από αυτό το γεγονός ούτε ότι πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι (απατεώνας).

Δεν θα ήθελα να το αναλύσω περισσότερο, αλλά δεν έχει να κάνει ιδιωτικό - δημόσιο.

Φιλικά,

Αχιλλέας

achilleas
Γενικός Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Τετ Οκτ 21, 2020 7:49 pm

silouan έγραψε:
Τετ Οκτ 21, 2020 12:52 pm
Δεν θα συμμετάσχουν όλα τα παιδιά.

Σε εμάς θα συμμετάσχουν λιγότερα από το 10% στην Α Λυκείου, στη Β ένα 5% και στη Γ ακόμα λιγότεροι.

Από το σύνολο των μαθητών του Λυκείου, θα συμμετάσχουν λιγότεροι από το 10% των μαθητών, γύρω στα 15 παιδιά.

Οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουν κανονικά το πρόγραμμα τους.

Αντιλαμβάνομαι ότι από σχολείο σε σχολείο θα υπάρξουν πολλά σενάρια. Στα γυμνάσια η προσέλευση θα είναι μεγαλύτερη για παράσδειγμα.

Φιλικά,

Αχιλλέας

ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Τετ Οκτ 21, 2020 8:07 pm

Από το 2003 είμαι στην επιτροπή που διοργανώνει τους διαγωνισμούς της Ε.Μ.Ε. στο νησί...
Το να είμαι πρόεδρος της επιτροπής αυτής είναι το μόνο προεδριλίκι που είχα στην ζωή μου...
Φέτος που τα πράγματα αλλάζουν , πρέπει να αποδείξουμε ότι τα καταφέρνουμε σε μεταβαλλόμενες συνθήκες.
Είναι κι αυτό ένα στοίχημα...

Τσιαλας Νικολαος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Πέμ Οκτ 22, 2020 9:30 am

achilleas έγραψε:
Τετ Οκτ 21, 2020 7:42 pm
Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Νίκο, καλησπέρα,

Εργάζομαι σε ιδιωτικό σχολείο και δεν βλέπω γιατί να θεωρούμαι "ύποπτος" απατεωνιάς μόνο και μόνο από αυτό το γεγονός ούτε ότι πρέπει να αποδείξω ότι δεν είμαι (απατεώνας).

Δεν θα ήθελα να το αναλύσω περισσότερο, αλλά δεν έχει να κάνει ιδιωτικό - δημόσιο.

Φιλικά,

Αχιλλέας
Αχιλλέα καλημέρα! Εσύ κρίνεις απο τον εαυτό σου και ίσως απο το δικό σας ιδιωτικό σχολείο. Όμως δεν είναι όλα έτσι! Μην ξεχάσουμε τι είχε γίνει πριν κάποια χρόνια στις "πανελλήνιες" της Α' Λυκείου και όχι μόνο αυτό. Από εκεί και πέρα η ΕΜΕ μάλλον έχει ετοιμάσει κάποια πράγματα ώστε να αποφύγει πολλές παγαποντιές όσο αυτό είναι δυνατό εν μέσω πανδημίας! Μένει να δούμε τι θα γίνει στην πράξη... :D

Τσιαλας Νικολαος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Πέμ Οκτ 22, 2020 9:37 am

Η ανακοίνωση της Ε.Μ.Ε

http://www.hms.gr/?q=node/1708

kostas.zig

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas.zig » Κυρ Οκτ 25, 2020 9:34 am

Συνάδελφοι, καλημέρα!

Συζητήσαμε με συναδέλφους από το παράρτημά μας κάποιες διαδικαστικές λειτουργίες που δυσχαιρένουν (με τις παρούσες συνθήκες), τη διαδικασία του διαγωνισμού.

1η: Οι δηλώσεις συμμετοχής, νομίζω, ότι θα είναι μέχρι στις 4 Νοεμβρίου και όχι 24 Οκτωβρίου, όπως αρχικά μας είχε σταλεί. Αυτό είναι καλό, παρ' όλα αυτά χρειάζεται μια διαδικασία συμπλήρωσης φορμών που καλείται (θεωρητικά) να επιβαρυνθεί ο διευθυντής, θέμα για το οποίο με όλα τα έγγραφα που πηγαινοέρχονται στα σχολεία, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό. Ακόμη και αν οι διευθυντές το κάνουν (ή κάποιος συνάδελφος μαθηματικός) απαιτούνται στοιχεία (π.χ. κινητό κηδεμόνα κ.α.) που δεν είμαι σίγουρος ότι επιτρέπεται ή θέλουν οι διευθυντές να δοθούν.

2η: Λόγω της κατάστασης που περνάμε (εμείς ιδιαίτερα στην Καστοριά, αλλά και αλλού), δεν μπορούμε εύκολα να μετακινήσουμε μαθητές σε άλλες σχολικές αίθουσες, αφού, αν υπάρξει κάποιο κρούσμα-ας ευχηθούμε πως όχι, πιθανόν γονείς ή άλλοι αναζητήσουν ευθύνες για το γεγονός αυτό.

Στα δυο παραπάνω θέματα οι λύσεις που προτάθηκαν είναι:

Να υπάρξει μια υπεύθυνη δήλωση από την ΕΜΕ, η οποία θα δοθεί στους κηδεμόνες πριν το διαγωνισμό, για την συναίνεσή τους στη διαδικασία του διαγωνισμού και τα στοιχεία που θα δοθούν,κινητά κ.τ.λ.
Εαν ένα τμήμα έχει μεγάλη συμμετοχή από μαθητές στο διαγωνισμό, μετά από συζήτηση με τους συναδέλφους να ζητήσουμε την κατανόηση και την βοήθειά τους στην επιτήρηση και την αποκλειστική διάθεση των ωρών τους για την διεξαγωγή του διαγωνισμού. Οι μαθητές που δεν θα ενδιαφέρονται, μπορούν εναλλακτικά να απασχοληθούν με μια δραστηριότητα στα πλαίσια τους μαθήματος που έχουν.
Αν οι μαθητές είναι ελάχιστοι (1-2) σε κάποιο τμήμα να υπάρξει σχολιστικός καθαρισμός ή διάθεση μιας αίθουσας που δεν χρησιμοποιείται για την μετακίνηση όλων αυτών των μικρών ομάδων μαθητών εκεί.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση που κρίνεται αποτελεσματικότερη, θα θέλαμε να την πείτε!

Ζυγούρης Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες