Πανελλήνιες 2020-συμβουλη

Συντονιστής: spyros

Vasiliki_bal
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 07, 2020 6:04 pm

Πανελλήνιες 2020-συμβουλη

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vasiliki_bal » Τρί Ιούλ 07, 2020 6:13 pm

Καλησπέρα σας!
Είμαι καινούρια εδώ, είμαι 18 χρονών και φετος, αυτή τη δύσκολη χρονιά, έδωσα πανελληνιες στη θετική κατεύθυνση. Εγραψα καλά σε όλα τα μαθήματα και τώρα ήρθε η κρίσιμη περίοδος που πρέπει να συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου.
Από πρώτη λυκείου είχα αποφασίσει ότι θέλω να ασχοληθώ με τα μαθηματικά, λόγω ενός υπέροχου καθηγητή που είχα σε όλο το λύκειο. Συγκεκριμένα, είχα στο μυαλό μου να διαλέξω τη σχολή των μαθηματικών στα Γιάννενα , αφού είναι κοντά στο σπίτι και η επικρατούσα κατάσταση δεν επιτρέπει και πολλές μετακινήσεις και μετακομίσεις. Όμως, τώρα τελευταία, όποτε αναφέρω ότι θέλω να πάω στο μαθηματικό, οι απαντήσεις είναι ότι η σχολή είναι πολύ δύσκολη και δεν βγαίνει κανείς από εκεί. Γενικά πάντα ήμουν καλή στα μαθηματικά και συστηματική στο διάβασμα. Όμως αυτές οι απόψεις με έχουν επηρεάσει και κυρίως με έχουν τρομάξει. Κι άμα πάω στο μαθηματικό και δεν καγαλφερω να το τελειώσω;
Θα ήθελα σας παρακαλώ, όσοι γνωρίζετε, να με ενημερώσετε για την πραγματική δυσκολία του μαθηματικού. Ευθύνεται η χαμηλή βάση εισαγωγής, που επιτρέπει σε πολλούς "άσχετους" να μπουν χωρίς κόπο, ή πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να τελειώσει η σχολή;
Πιστεύετε ότι μπορει ένας μαθητης που διαβάζει να τα καταφέρει στη σχολή; Ή να επιλέξω κάποιο άλλο τμήμα για να μην αποτύχω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Πανελλήνιες 2020-συμβουλη

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Τρί Ιούλ 07, 2020 6:37 pm

Vasiliki_bal έγραψε:
Τρί Ιούλ 07, 2020 6:13 pm
... Όμως, τώρα τελευταία, όποτε αναφέρω ότι θέλω να πάω στο μαθηματικό, οι απαντήσεις είναι ότι η σχολή είναι πολύ δύσκολη και δεν βγαίνει κανείς από εκεί. Γενικά πάντα ήμουν καλή στα μαθηματικά και συστηματική στο διάβασμα. Όμως αυτές οι απόψεις με έχουν επηρεάσει και κυρίως με έχουν τρομάξει...
κατ' αρχήν καλώς όρισες στο mathematica.gr!

Γνωρίζω καλά το Μαθηματικό Ιωαννίνων και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν είναι αληθές το "...η σχολή είναι πολύ δύσκολη και δεν βγαίνει κανείς από εκεί...". Όπως γράφεις και η ίδια, αρκεί να υπάρχει ενδιαφέρον, μια σχετική ικανότητα και συστηματική μελέτη για να αντεπεξέλθει κάποιος επιτυχώς!
Θα ήθελα να προσθέσω πέραν του συγκεκριμένου τμήματος ότι: Τα μαθηματικά είναι μια απαιτητική "τέχνη" αλλά με μεγάλα "κέρδη". Αν κάποιος έχει τα απαιτούμενα προσόντα και ενδιαφέρεται για τα Μαθηματικά, τότε συνιστώ ανεπιφύλακτα να επιλέξει την σπουδή τους!

Υ.Γ. Λοιπόν; να χαιρετήσω μια νεοεισερχόμενη συνάδελφο;


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Πανελλήνιες 2020-συμβουλη

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Τρί Ιούλ 07, 2020 6:46 pm

Όπως απάντησε ο κύριος Κωστάκος ΑΝ τα αγπάς πραγματικά, προχώρα άφοβα!!!


AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 1172
Εγγραφή: Τετ Δεκ 31, 2008 8:07 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Πανελλήνιες 2020-συμβουλη

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ » Τρί Ιούλ 07, 2020 7:40 pm

......Ευθύνεται η χαμηλή βάση εισαγωγής, που επιτρέπει σε πολλούς "άσχετους" να μπουν χωρίς κόπο, ή πραγματικά είναι πολύ δύσκολο να τελειώσει η σχολή;......

Η αλήθεια είναι ότι ισχύει σε μεγάλο βαθμό ειδικά στα περιφερειακά τμήματα. Μπαίνουν πολλοί "από σπόντα" και φυσικά δύσκολα τελειώνουν. Ένας όμως που έχει καλές βάσεις και ενδιαφέρεται, μπορεί να ξεχωρίσει και να διαπρέψει.
Εάν σε ενδιαφέρουν πραγματικά τα Μαθηματικά και σου αρέσουν, μην το φοβάσαι!


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15763
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Πανελλήνιες 2020-συμβουλη

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τρί Ιούλ 07, 2020 8:54 pm

AΝΔΡΕΑΣ ΒΑΡΒΕΡΑΚΗΣ έγραψε:
Τρί Ιούλ 07, 2020 7:40 pm
Μπαίνουν πολλοί "από σπόντα" και φυσικά δύσκολα τελειώνουν.
Ανδρέα, δεν είναι ακριβές ότι μπαίνουν πολλοί απο σπόντα. Αυτοί που μαίνουν από σπόντα υπάρχουν μεν, αλλά είναι λίγοι. Αλλού είναι η αιτία του φαινομένου:

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι αυτοί που μπαίνουν με ελάχιστες μονάδες. Το σύστημα επιτρέπει τέτοιες καταστάσεις. Υπάρχει μεγάλος όγκος φοιτητών που μπήκε με πολύ χαμηλές μονάδες στα Μαθηματικά (αρκετά κάτω από την βάση). Μάλιστα έχουμε φοιτητές που έγραψαν 2,5 στα Μαθηματικά.

Πολλές φορές έχω πει ότι έχουμε φοιτητές που σπουδάζουν Μαθηματικά αλλά δεν ξέρουν (κυριολεκτώ και δεν παίζω με τις λέξεις) πόσο κάνει (a+b)^2. Ή το να δεις σε γραπτά φοιτητών παραστάσεις όπως

\int \frac {1}{(2x+1)(x+2)} \,dx =\int \left ( \frac  {1}{2x+1} + \frac {1}{x+2} \right )  \,dx ή \int x\sin x \,dx = \int x \,dx \int  \sin x \,dx ή

\int sin ^2 x \,dx= \frac {1}{3} \sin ^3 x

ή \ln (a+b) = \ln a \lh b ή \sqrt {a+b} = \sqrt a + \sqrt b ή (a^m)^n= a^{m+n} ή a^ma^n=a^{mn}

είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.

Εν κατακλείδι, δεν φταίει ότι υπάρχουν οι από σπόντα εισακτέοι. Το ζήτημα είναι βαθύτερο και οι αιτίες του φαινομένου είναι πολύ σύνθετες.


mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Πανελλήνιες 2020-συμβουλη

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Τετ Ιούλ 08, 2020 2:27 pm

Το θέμα είναι αν στο τέλος του Τούνελ δηλαδή των σπουδών ...υπάρχει ΦΩΣ...? Οχι της ΔΕΗ αλλά της επαγγελματικής αποκατάστασης...Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι είναι ένας υπερκορεσμενος κλάδος γενικά ο καθηγητικός ...και θα σου έλεγα να εξετάσεις προσεκτικά τις επιλογές σου...λαμβάνοντας υπόψη οτι πρόκειται για μια χώρα που ο πληθυσμός γεράζει ταχέως και το μαθητικό δυναμικό μειώνεται ραγδαίως... :idea:


kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: Πανελλήνιες 2020-συμβουλη

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Τρί Αύγ 11, 2020 12:21 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Τρί Ιούλ 07, 2020 8:54 pm
Δυστυχώς το πρόβλημα είναι αυτοί που μπαίνουν με ελάχιστες μονάδες. Το σύστημα επιτρέπει τέτοιες καταστάσεις. Υπάρχει μεγάλος όγκος φοιτητών που μπήκε με πολύ χαμηλές μονάδες στα Μαθηματικά (αρκετά κάτω από την βάση). Μάλιστα έχουμε φοιτητές που έγραψαν 2,5 στα Μαθηματικά.
Πολλές φορές έχω πει ότι έχουμε φοιτητές που σπουδάζουν Μαθηματικά αλλά δεν ξέρουν (κυριολεκτώ και δεν παίζω με τις λέξεις) πόσο κάνει (a+b)^2. Ή το να δεις σε γραπτά φοιτητών παραστάσεις όπως
\int \frac {1}{(2x+1)(x+2)} \,dx =\int \left ( \frac  {1}{2x+1} + \frac {1}{x+2} \right )  \,dx ή \int x\sin x \,dx = \int x \,dx \int  \sin x \,dx ή \int sin ^2 x \,dx= \frac {1}{3} \sin ^3 x ή \ln (a+b) = \ln a \lh b ή \sqrt {a+b} = \sqrt a + \sqrt b ή (a^m)^n= a^{m+n} ή a^ma^n=a^{mn} είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.
Εν κατακλείδι, δεν φταίει ότι υπάρχουν οι από σπόντα εισακτέοι. Το ζήτημα είναι βαθύτερο και οι αιτίες του φαινομένου είναι πολύ σύνθετες.
Μη έχοντας (πρακτικά) διδακτική πείρα, "ξύπνησα" δυσάρεστα προσέχοντας τα παραπάνω. Εύχομαι μόνο να τα νοιώσουν οι αρμόδιοι, καθόσον η κατάσταση παρουσιάζεται χειρότερη από ό,τι ενδεχομένως νομίζουν. Και η αδράνεια θα επιφέρει μια ακόμα χειρότερη κατάσταση στο εγγύς μέλλον.
Η εντύπωση μου είναι ότι υπάρχουν και καλοί μαθητές που διαπρέπουν στα μαθηματικά. Ο μέσος όρος όμως; Μήπως η χαμηλή βαθμολογία στα μαθηματικά κατεύθυνσης των εισαγωγικών υποδεικνύει μια κατάσταση όπου πολλοί απάφοιτοι Λυκείου πλησιάζουν σε μια κατάσταση όπως παραπάνω; Και μήπως χρειάζεται περισσότερη επιμονή στα βασικά, ώστε να εμπεδωθούν και να εφαρμόζονται; Δεν έχω τα προσόντα για να εκφέρω ειδική γνώμη, πάντως μια προσπάθεια αναβάθμισης των μαθηματικών στην εκπαίδευση πρέπει να γίνει.
Η περιορισμένη μου εμπειρία από το Λύκειο (1964-67), και το Γυμνάσιο προηγουμένως, υποδεικνύει ότι οι μαθητές ήσαν πιό φιλότιμοι τότε, ακόμα και αν δεν είχαν άμεση ωφέλεια από τα μαθηματικά (π.χ. Κλασσικό Γυμνάσιο). Σήμερα αρκετοί μαθητές φαίνονται αδιάφοροι. Μάλλον αποσκοπούν στο να "περάσουν" τις εξετάσεις παρά να κατανοήσουν τα μαθηματικά σε κάποιο βάθος ώστε να τους είναι χρήσιμα αργότερα.


Κώστας Καλαϊτζόγλου
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες