Αναζήτηση βιβλίου

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Αναζήτηση βιβλίου

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Τετ Μάιος 30, 2018 11:51 am

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον φίλο έχει πρόσβαση σε ένα παλαιό βιβλίο, από το οποίο αναζητώ μια σελίδα.

Πρόκειται για το 2ο τεύχος λύσεων του βιβλίου "Μαθήματα Άλγεβρας" του Γεωργίου Παπανικολάου, των εκδόσεων του έτους 1936 ή 1945 ή 1960. Δεν αναζητώ την έκδοση του 1964 ή νεώτερη, γιατί έχει αφαιρεθεί η συγκεκριμένη άσκηση που αναζητώ.

Αν κάποιος μπορεί να βρει το συγκεκριμένο βιβλίο λύσεων, ας μού στείλει ένα π.μ.

Σας ευχαριστώ!



Λέξεις Κλειδιά:
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Αναζήτηση βιβλίου

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τετ Μάιος 30, 2018 9:12 pm

Γιώργο, δεν μπορώ να δω τι έκδοση έχω αλλά πες μου ποια άσκηση θέλεις και την πρώτη λέξη της εκφώνησης.


kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: Αναζήτηση βιβλίου

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Παρ Ιουν 25, 2021 8:19 pm

Θυμάμαι ότι οι ζητούμενες λύσεις ήταν πολυγραφημένες, όχι τυπωμένες. Και μάλιστα δεν περιείχε τις εκφωνήσεις των ασκήσεων, μόνο τις λύσεις τους. Τις είχα μαζί με τα "Μαθήματα Αλγέβρας" του Γ. Παπανικολάου (όλη η ύλη σε ένα τόμο) που είχα αγοράσει το 1963. όπου βέβαια υπήρχαν οι εκφωνήσεις.
Δυστυχώς δάνεισα βιβλίο και λύσεις, τα οποία χάθηκαν κάπου στη Βέροια το 1978. Κάποια άλλα βιβλία Μαθηματικών (και εκδόσεις ΕΜΕ) πέταξα στα σκουπίδια όταν έφυγα από Θεσσαλονίκη το 1981, τα οποία μάταια αναζήτησα στην Αθήνα αργότερα.
Έπρεπε να σκεφθώ πολλές φορές πριν πετάξω παλιά αγαπημένα βιβλία με τα οποία είχα αποκτήσει εξοικείωση, ακόμα και αν κάποια στιγμή πρόβλεπα ότι δεν θα είναι πια χρήσιμα. Θα ήταν μια εύκολη αναφορά για κάτι που χρειάζεται επανάληψη.

Σημείωση 7/7/2021: Το παραπάνω βιβλίο "Μαθήματα Αλγέβρας" του Παπανικολάου *έκδοση 7η, 1960) μπορεί να το κατεβάσει κάποιος από τη συλλογή του Parmenides51.


Κώστας Καλαϊτζόγλου
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες