Οδηγίες για τα μαθηματικά γυμνασίου 2016

Συντονιστής: spyros

mademgi
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 9:33 pm

Οδηγίες για τα μαθηματικά γυμνασίου 2016

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mademgi » Σάβ Νοέμ 19, 2016 5:18 pm

Θα ήθελα απόψεις απο συναδέλφους πως μπορούμε να χειριστούμε στην τάξη την απαγόρευση απο το υπουργείο περισσοτέρων απο 3 10λεπτων (!!) τεστ. Σας ευχαριστώ.



Λέξεις Κλειδιά:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4770
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 10:37 pm
Τοποθεσία: Ιστιαία Ευβοίας

Re: Οδηγίες για τα μαθηματικά γυμνασίου 2016

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ » Σάβ Νοέμ 19, 2016 7:52 pm

mademgi έγραψε:Θα ήθελα απόψεις απο συναδέλφους πως μπορούμε να χειριστούμε στην τάξη την απαγόρευση απο το υπουργείο περισσοτέρων απο 3 10λεπτων (!!) τεστ. Σας ευχαριστώ.
Καλό βράδυ.
Το 1993, στα Π.Ε.Κ, μας είχαν προτρέψει να βάζουμε στους μαθητές όσο το δυνατόν περισσότερα ολιγόλεπτα ΤΕΣΤ στο μάθημα της ημέρας , ώστε να ξέρουν οι μαθητές ότι σχεδόν καθημερινά θα ελέγχονται αν έχουν μελετήσει ή όχι. Αυτά τα ΤΕΣΤ, έπαιζαν στην ουσία τον ρόλο της προφορικής εξέτασης και είχαν το πλεονέκτημα ότι εξεταζόταν το σύνολο της τάξης και το μειονέκτημα ότι ήταν επί πλέον κούραση για τον εκπαιδευτικό (για την διόρθωσή τους).
Τώρα γιατί περιόρισαν τον αριθμό των ΤΕΣΤ στο ελάχιστο , δεν ξέρω που αποσκοπούν. Μάλλον για να μην κουράζουν τους καθηγητές :lol:

Προσωπικά, όταν θέλω να ελέγξω αν έχουν οι μαθητές κατανοήσει το νέο μάθημα που διδάσκω , βάζω μια ή περισσότερες ασκήσεις στον πίνακα και τους λέω να τις προσπαθήσουν στο πρόχειρό τους. Περνώντας από κάθε θρανίο, βλέπω το τι γίνεται και αν θα πρέπει να επιμείνω ακόμα στο ίδιο μάθημα ή να πάω παρακάτω την επόμενη φορά.


mademgi
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 9:33 pm

Re: Οδηγίες για τα μαθηματικά γυμνασίου 2016

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mademgi » Κυρ Νοέμ 20, 2016 4:05 pm

Συμφωνώ απόλυτα συναδελφε.
Απλά με 8-10 τεστ στο τριμηνο ήμουν πιο αντικειμενικός στην γραπτή εικόνα του μαθητή και πιο πειστικός στο γονιό ,αν καταλαβαίνεις...'ολα στο βωμό του λαικισμού τελικα και στη λογική της ήσσονος προσπάθειας, αυτό καταλαβαίνω...


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες