Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

Συντονιστής: spyros

Άβαταρ μέλους
lonis
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Σάβ Οκτ 23, 2010 6:57 pm

Τεύχος 5ο, Μάϊος 1998. Εποχή του πολέμου του ΝΑΤΟ κατά της Σερβίας. Ανάλογο εξώφυλλο και πρόλογος. Δεν μας αφορούν εδώ.
Αντιγράφω δύο από τα σχόλια:


Δημιουργικές συνθετικές εργασίες

Προτάθηκαν πριν μερικά χρόνια για το γυμνάσιο από τον κ. Κασσωτάκη όταν ήτανε στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Καλή ιδέα. Αλλά μόνον ιδέα. Λειτούργησαν; Ρωτήσατε πώς και γιατί; Επαναφέρεται η πρόταση για το Λύκειο πάλι από τον ίδιο και με φορέα αυτή τη φορά το Κέντρο Εκπαιδευτικής Έρευνας. Η πρόταση συνεχίζει να είναι υπέροχη. Όμως χωρίς τις προϋποθέσεις που θα την στηρίξουν είναι από ρομαντική έως αφελής.
Δεν είμαι από τους «ειδικούς» που καλεί το Π.Ι. και το Κ.Ε.Ε. για συνεργάτες αλλά επιτρέψτε μου να πω μια «ταπεινή» γνώμη.
Η εργασία σε ένα θέμα είναι η ανώτερη εκπαιδευτική λειτουργία στο θέμα αυτό ανάλογα βέβαια πάντα με την εκπαιδευτική βαθμίδα, με τους εκπαιδευτικούς στόχους και με την προϋπόθεση ότι γίνεται σωστά.
Οι όροι, τα θέματα, ο τρόπος, ο έλεγχος διαφέρουν στις εργασίες που γίνονται στο Δημοτικό, στο Γυμνάσιο, στο Λύκειο, στο Πανεπιστήμιο, με κορύφωση το Διδακτορικό.
Βασικοί συντελεστές για την εργασία είναι ο εκπαιδευτικός, το βιβλίο και φυσικά ο μαθητής που είναι ο ασκούμενος.
Πριν, λοιπόν, από οτιδήποτε άλλο, πρέπει να έχουμε καλά αμειβόμενο εκπαιδευτικό, που θα έχει καθήκον, διάθεση και χρόνο να ασχοληθεί. Μετά, χρειαζόμαστε ενημερωμένες βιβλιοθήκες και πλούσια βιβλιογραφία. Τέλος, ο μαθητής πρέπει να έχει κίνητρα και χρόνο να ασχοληθεί. Καμία απ’ αυτές τις προϋποθέσεις όμως δεν έχει υλοποιηθεί στα σχολεία μας. ……………………………………………………………………………………………………………………………………..
Ξεκινώντας από τους εισηγητές της «ιδέας» και φτάνοντας μέχρι πολλούς από τους καθηγητές που δίνουν τις εργασίες δεν προτείνεται βιβλιογραφία. Ποιος αλήθεια θα τη βρει; Μήπως μόνος του ο μαθητής στις ανύπαρκτες βιβλιοθήκες των σχολείων; Μήπως οι ανυποψίαστοι βιβλιοπώλες που δεν ξέρουν και ούτε έχουν υποχρέωση να ξέρουν; Μήπως οι γονείς (αν είναι μορφωμένοι) στους οποίους μετατοπίζεται το πρόβλημα; Σίγουρα πάντως ασχολούνται οι φροντιστές που είναι τελικά οι αποδέκτες του όλου προβλήματος. Έτσι φαντάζεστε κύριε Κασσωτάκη να «χτυπήσετε» τα φροντιστήρια;
Αν η μεταρρύθμιση της εκπαίδευσης είναι μόνο «ιδέες», θα μπορούσε κάθε ελληνικό καφενείο να είναι «κέντρο εκπαιδευτικής έρευνας»……………………………………………………


Ερωτήσεις κρίσεως

Κρίση χωρίς γνώση δεν υπάρχει. Κι όποτε υπάρχει, είναι καλύτερα να την λέμε επιπολαιότητα. Ακόμα όμως και αυτή η επιπολαιότητα καθώς και η μαντεψιά, η πρόβλεψη, η εικασία, αποτελούν για τους καθηγητές καθημερινές διδακτικές καταστάσεις και βρίσκουν μέσα από καθεμιά απ’ αυτές να αποσπάσουν την περισσότερη διδακτικά αξία όπου είναι δυνατόν.
Πάντως προηγείται η γνώση έστω και άκριτα ή η καθοδηγημένη κρίση-ανακάλυψη ενός συμπεράσματος.
Όλα αυτά και πολλά άλλα οι διδάσκοντες τα ξέρουν από την πείρα τους. Χειρίζονται, λοιπόν, μια τάξη με πολλούς τρόπους και με μεγάλη ποικιλία ως προς τη μορφή και το περιεχόμενο ερωτήσεων και προβλημάτων. Η «μεταρρύθμιση» Αρσένη-Κασσωτάκη αντί να βάλει στόχο τη συγκέντρωση αυτής της πολύτιμης και πλούσιας πείρας των καθηγητών, να τους επιμορφώσει και να πειραματιστεί ίσως και σε νέες μορφές διδασκαλίας, ήρθε μνα τυποποιήσει αντίθετα απ’ ό,τι επαγγέλλεται την κρίση και τη γνώση. Μιλούν γι’ αυτά τα πράγματα λες και τα ανακάλυψαν αυτοί για πρώτη φορά τώρα. Λες και δεκαετίες τώρα στη σύγχρονη εκπαιδευτική μας ιστορία οι καθηγητές ήταν υπάλληλοι λογιστηρίου ή ληξιαρχείου. Λες και οι έλληνες επιστήμονες που κοσμούν όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου προκύψανε εκ του μηδενός.
Περισσότερη σεμνότητα κύριοι μεταρρυθμιστές, περισσότερη γνώση και σκέψη, γιατί, αλλιώς, η κρίση σας είναι επιπολαιότητα και αν ζούσαν οι καθηγητές σας θα σας ξαναβάζανε στα θρανία να συμπληρώσουν την εκπαίδευσή σας.
Θεσσαλονίκη .jpg
Θεσσαλονίκη .jpg (79.42 KiB) Προβλήθηκε 1923 φορές
Με τον καλό φίλο, μαθηματικό Γιάννη Παπανικολάου. Συνταξιούχο σήμερα, τέως Λυκειάρχη.


Αυτό έμελλε να είναι και το τελευταίο τεύχος της Μαθηματικής Παιδείας.

Ο Χάρης είχε αρκετό υλικό για να βγάλει κι άλλο τεύχος αλλά περίμενε να δει πού θα κατασταλάξει το νέο σύστημα. Ταυτόχρονα, με το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, αρκετοί μαθηματικοί που είχαμε στέκι το βιβλιοπωλείο, διοριστήκαμε εκτός Θεσσαλονίκης. Οι καθημερινοί θαμώνες, χωρισμένοι σε βάρδιες (άλλοι περνούσαν το πρωί και άλλοι αργά το βράδυ, μετά τη λήξη των μαθημάτων των φροντιστηρίων στις 11), λιγόστεψαν.

Τον επόμενο χρόνο πέθανε κι ο Θόδωρος Καζαντζής.

Το βιβλιοπωλείο έγινε σιγά-σιγά ένα σχεδόν συνηθισμένο βιβλιοπωλείο...
χωρίς τίτλο.JPG
χωρίς τίτλο.JPG (67.94 KiB) Προβλήθηκε 1923 φορές
Τα περιεχόμενα του 6ου τεύχους όπως το σχεδίαζε ο Χάρης. Δεν κυκλοφόρησε ποτέ.


Λεωνίδας


Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Σάβ Οκτ 23, 2010 7:04 pm

lonis έγραψε: ....
Τα περιεχόμενα του 6ου τεύχους όπως το σχεδίαζε ο Χάρης. Δεν κυκλοφόρησε ποτέ.
...
Χθες έτυχε να μιλήσω τηλεφωνικά με κάποιον από τη Μαθηματική Βιβλιοθήκη για να παραγγείλω τα εως σήμερα τεύχη του περιοδικού. Στην ερώτησή μου αν πρόκειται να συνεχισθεί η έκδοσή του ή αν σταμάτησε οριστικά, ο κύριος με τον οποίο μίλησα μου απάντησε "ελπίζουμε πως όχι -δεν σταμάτησε οριστικά- κι ότι κάπως θα συνεχισθεί."

Κι η ερώτησή μου: Γιατί να μην συνεχισθεί;
Μπορούμε να κάνουμε κάτι για να συνεχισθεί;

Στο σχολείο ρωτήσαμε τα παιδιά αν θέλουν να πάρουν τον Ευκλείδη Β'. Αισθανόμουν άβολα γνωρίζοντας το επίπεδό του, οπότε και μόνο που τα ρωτούσα σκεφτόμουν αν πράγματι ο Ευκλείδης Β είναι αυτό που μας αρμόζει και τους αξίζει.

Φιλικά,

Αχιλλέας


Άβαταρ μέλους
lonis
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 12:33 am
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonis » Σάβ Οκτ 23, 2010 7:28 pm

Αχιλλέα, καλησπέρα.

Την αρχική περίοδο δισταγμών του Χάρη για την έκδοση 6ου τεύχους, (μέχρι να καταλαγιάσει ο κουρνιαχτός των μεταρρυθμίσεων), διαδέχτηκε διάστημα απογοήτευσης για τις νέες αγοραστικές συνήθειες των μαθηματικών - οι οποίοι ακολουθούσαν, βέβαια, τα χνάρια του εξεταστικού συστήματος: "εύκολα" βιβλία με πολλές ερωτήσεις "νέου" τύπου, θέματα του ΚΕΕ κλπ. Πού να βρεθεί διάθεση και χρόνος για "κλασικά" μαθηματικά! Οι πωλήσεις του περιοδικού έφθιναν - ο Χάρης τύπωνε τιράζ 5000 αντιτύπων!- και το κόστος, φυσικά, αυξανόταν από χρόνο σε χρόνο.

Το Σεπτέμβριο του 1999, πέθανε ο Καζαντζής. Ο Χάρης σκέφτηκε να βγάλει ένα τεύχος-αφιέρωμα σ' αυτόν. Ιδέα που δεν την εγκατέλειψε ποτέ μέχρι και το δικό του θάνατο. Ακόμη κι όταν είχε χάσει το κέφι του για τη "Μαθηματική Παιδεία" ως περιοδικό ποικίλης μαθηματικής ύλης και παρεμβάσεων όπως ήταν μέχρι τότε, είχε πάντα κατά νου την εκπλήρωση του χρέους στη μνήμη του μεγάλου δάσκαλου.

Ακολούθησε η έκδοση δύο αξιόλογων περιοδικών μαθηματικού περιεχομένου, του Απολλώνιου (Παράρτημα ΕΜΕ Ημαθίας) και του "φ" (Βασίλης Βισκαδουράκης). Ο ίδιος ο Χάρης προέτρεπε τη δημοσίευση άρθρων που θα προορίζονταν για επόμενο τεύχος της Μ. Π. σ' αυτά τα περιοδικά.

Να προσθέσω εδώ, ότι κατά καιρούς συζητάμε με τη σύζυγό του, Ελένη Μήτσιου, τη δυνατότητα έκδοσης ενός μεμονωμένου τεύχους της Μαθηματικής Παιδείας αφιερωμένου στον Καζαντζή αλλά και στον Χάρη, πλέον. Είναι, όντως, κάτι που χρωστάμε.

Φιλικά

Λεωνίδας Θαρραλίδης


Κάνε το θαύμα για να τ' αρνηθείς (Α. Μπρετόν - Π. Ελυάρ)
ykerasar
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 9:37 pm

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ykerasar » Κυρ Οκτ 24, 2010 3:23 am

Αγαπητέ Λεωνίδα, σ' ευχαριστώ που ξανάφερες τη μνήμη μας τον αξέχαστο Χάρη Βαφειάδη. Με το Χάρη γνωριζόμαστε και ανταλάσσαμε ιδέες για το "τι πρέπει να γίνει". Αυτό γινόταν κάθε χρόνο στο περιθώριο των συνεδρίων της ΕΜΕ.
Ένα έχω να 'πω για τον Χάρη: ήταν εμβληματική προσωπικότητα.
Γιάννης Κερασαρίδης


Άβαταρ μέλους
Ραϊκόφτσαλης Θωμάς
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 12:01 am
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ραϊκόφτσαλης Θωμάς » Κυρ Οκτ 24, 2010 11:28 am

Φίλε Λεωνίδα
σε ευχαριστώ που με έκανες να γνωρίσω τον Χάρη Βαφειάδη, τώρα, μέσα από τα κείμενα, μιας και δεν τον γνώριζα
και να σου πώ ότι:
όσο τυχερός ήσουν που γνώρισες τον Χάρη, άλλο τόσο τυχερός είμαι και γω που γνώρισα εσένα.
Δεν ξέρω αν κολλάει το τελευταίο αλλά μου βγαίνει.
Θωμάς


Η γνώση μας κάνει περήφανους, η σοφία ταπεινούς.
Άβαταρ μέλους
sultanavaf
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 4:42 am

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sultanavaf » Παρ Απρ 09, 2021 4:43 am

Και πάνω από όλα ήταν ο καλύτερος μπαμπάς του κόσμου όλου


Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Παρ Απρ 09, 2021 5:59 pm

sultanavaf έγραψε:
Παρ Απρ 09, 2021 4:43 am
Και πάνω από όλα ήταν ο καλύτερος μπαμπάς του κόσμου όλου
Τάνια, καλωσόρισες στο :logo:

Η προσφορά του Χάρη Βαφειάδη στα Μαθηματικά, είναι τεράστια.

Τα βιβλία της ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ δεν κοσμούν απλά τις βιβλιοθήκες μας. Χρησιμοποιούνται καθημερινά στις τάξεις και η μνήμη των ημερών του υπογείου της Δέλλιου μένει πάντα ζωντανή.


Άβαταρ μέλους
sultanavaf
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 4:42 am

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sultanavaf » Κυρ Απρ 11, 2021 8:28 am

Γιώργος Ρίζος έγραψε:
Παρ Απρ 09, 2021 5:59 pm
sultanavaf έγραψε:
Παρ Απρ 09, 2021 4:43 am
Και πάνω από όλα ήταν ο καλύτερος μπαμπάς του κόσμου όλου
Τάνια, καλωσόρισες στο :logo:

Η προσφορά του Χάρη Βαφειάδη στα Μαθηματικά, είναι τεράστια.

Τα βιβλία της ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ δεν κοσμούν απλά τις βιβλιοθήκες μας. Χρησιμοποιούνται καθημερινά στις τάξεις και η μνήμη των ημερών του υπογείου της Δέλλιου μένει πάντα ζωντανή.
Ευχαριστώ για το καλώσόρισμα !! Ευχαριστώ ακόμα περισσότερο για την εκτίμηση και το σεβασμό στο έργο και τη δουλειά του πατέρα μου !!!!
Ευχαριστώ και να είστε καλά που κρατάτε τη μνήμη του μπαμπά ζωντανή στις τάξεις και τις καρδιές σας !!!!
Να είστε πάντα ευλογημένοι !!!!


mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Κυρ Απρ 11, 2021 2:24 pm

Γνωρίζετε που έχει μετακινηθεί η Μαθηματική Βιβλιοθήκη ? Θυμάμαι ήταν παραπλεύρως της Πλατείας Ναυαρινου αλλά τώρα νομίζω δεν είναι πλέον εκεί...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Κυρ Απρ 11, 2021 3:29 pm

mick7 έγραψε:
Κυρ Απρ 11, 2021 2:24 pm
Γνωρίζετε που έχει μετακινηθεί η Μαθηματική Βιβλιοθήκη ? Θυμάμαι ήταν παραπλεύρως της Πλατείας Ναυαρινου αλλά τώρα νομίζω δεν είναι πλέον εκεί...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αιγαίου 24 (προς Καλαμαριά), μακριά από την ενδιάμεση τοποθεσία της Οδού Δεσπεραί (πλησίον αλλά όχι παραπλεύρως Πλατείας Ναυαρίνου), ως Thingz.


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
ykerasar
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 9:37 pm

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ykerasar » Δευ Απρ 12, 2021 4:52 pm

Στις 24 Οκτώβρη 2010, απευθυνόμενος στον Λεωνίδα, του σημείωνα:
«Αγαπητέ Λεωνίδα,………….Ένα έχω να 'πω για τον Χάρη: ήταν εμβληματική προσωπικότητα.
Γιάννης Κερασαρίδης».
Σήμερα, 11 χρόνια αργότερα, λέω στον Λεωνίδα: τον Χάρη, πάντα τον είχα ψηλά στη συνείδησή μου σαν άνθρωπο και σαν μαθηματικό. αλλά αφότου τον είδα με κείνη την γενειάδα, μου θύμισε έναν θρυλικό καπετάνιο της Εθνικής Αντίστασης κι από τότε, όποτε αναφερόμουν στην Ελένη για τον Χάρη, πρόσθετα εκείνο το προσωνύμιο.

Γιάννης Κερασαρίδης


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#32

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Δευ Απρ 12, 2021 6:48 pm

Καλησπέρα! Το 2010 δεν ήμουν μέλος του mathematica οπότε είναι φυσιολογικό να μην είχα δει αυτό το θέμα στο forum μας. Δυστυχώς δεν έτυχε να γνωρίσω ούτε τον κύριο Βαφειάδη ούτε την σύζυγο του. Συγκινήθηκα με όλα αυτά που διάβασα και θυμήθηκα ότι την "μακρινή" δεκαετία του 90 μου είχαν αποστείλει κάποιες χειρόγραφες σημειώσεις(ΔΩΡΕΑΝ) με ασκήσεις για προετοιμασία Αρχιμήδη έπειτα απο τηλεφωνική επικοινωνία με τον πατέρα μου. Θα προσπαθήσω μέσα στο Πάσχα να τις βρω!!!


Άβαταρ μέλους
gbaloglou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 3342
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 10:24 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gbaloglou » Δευ Απρ 12, 2021 8:58 pm

Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Δευ Απρ 12, 2021 6:48 pm
Καλησπέρα! Το 2010 δεν ήμουν μέλος του mathematica οπότε είναι φυσιολογικό να μην είχα δει αυτό το θέμα στο forum μας. Δυστυχώς δεν έτυχε να γνωρίσω ούτε τον κύριο Βαφειάδη ούτε την σύζυγο του. Συγκινήθηκα με όλα αυτά που διάβασα και θυμήθηκα ότι την "μακρινή" δεκαετία του 90 μου είχαν αποστείλει κάποιες χειρόγραφες σημειώσεις(ΔΩΡΕΑΝ) με ασκήσεις για προετοιμασία Αρχιμήδη έπειτα απο τηλεφωνική επικοινωνία με τον πατέρα μου. Θα προσπαθήσω μέσα στο Πάσχα να τις βρω!!!
E, NAI, είναι όντως συγκινητικό αυτό που αναφέρεις!!!


Γιώργος Μπαλόγλου -- κρυσταλλογράφω άρα υπάρχω

Ὁρᾷς, τὸ κάλλος ὅσσον ἐστὶ τῆς λίθου, ἐν ταῖς ἀτάκτοις τῶν φλεβῶν εὐταξίαις. -- Παλατινή Ανθολογία 9.695 -- Ιδού του πετραδιού η άμετρη ομορφιά, μεσ' των φλεβών τις άναρχες πειθαρχίες.
Άβαταρ μέλους
cretanman
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 4097
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:35 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#34

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cretanman » Τρί Απρ 13, 2021 2:49 am

sultanavaf έγραψε:
Παρ Απρ 09, 2021 4:43 am
Και πάνω από όλα ήταν ο καλύτερος μπαμπάς του κόσμου όλου
Τάνια καλωσόρισες στο mathematica! Ένα τόπο συνάντησης εξαιρετικών συναδέλφων μαθηματικών από όλη την ελληνική (και όχι μόνο) επικράτεια! Είναι αντίστοιχος με εκείνο που είχε σε μικρογραφία ο πατέρας σου στο βιβλιοπωλείο κάθε βράδυ μετά τις 9-10 που τελείωναν όλοι οι συνάδελφοι τα μαθήματά τους και περνούσαν να τα π(ι)ούνε! Πολλές φορές είχα την τύχη να βρεθώ εκεί! Ένιωθα οικεία και ποτέ δε με έκανε κάποιος να αισθανθώ - αν και μαθητής τότε - άσχημα για το ότι βρισκόμουν ανάμεσά τους. Δε σου κρύβω ότι ζήλευα την παρέα τους και θα ήθελα να ήμουν ένας από αυτούς σ' εκείνη την εποχή! Είχα ακούσει πολλές όμορφες συζητήσεις γύρω από τα μαθηματικά!

Τί κρίμα που και ο Λεωνίδας που ξεκίνησε τη δημοσίευση αυτή έχει φύγει από κοντά μας... Άνθρωποι που μας λείπουν και κάνουν σίγουρα την κοινωνία και την εκπαίδευση φτωχότερη! Θα μπορούσα για πολλές ώρες να μιλάω για το Δάσκαλό μου, τον πατέρα σου! Ας είναι αιωνία του(ς) η μνήμη!!

Αλέξανδρος


Αλέξανδρος Συγκελάκης
mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Τετ Απρ 14, 2021 3:03 pm

Ευχαριστώ θα το ψάξω.Ένα από τα πρώτα βιβλία που αγόρασα από την ΜΒ ήταν και το ακόλουθο για το οποίο θα έλεγα ήταν αρκετά μπροστά για την εποχή του.Παραθέτω και τις αρχικές σελίδες του.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα





gbaloglou έγραψε:
Κυρ Απρ 11, 2021 3:29 pm
Αιγαίου 24 (προς Καλαμαριά), μακριά από την ενδιάμεση τοποθεσία της Οδού Δεσπεραί (πλησίον αλλά όχι παραπλεύρως Πλατείας Ναυαρίνου),


Άβαταρ μέλους
sultanavaf
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 4:42 am

Re: Μνήμη Χάρη Βαφειάδη

#36

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sultanavaf » Σάβ Μάιος 08, 2021 11:26 pm

cretanman έγραψε:
Τρί Απρ 13, 2021 2:49 am
sultanavaf έγραψε:
Παρ Απρ 09, 2021 4:43 am
Και πάνω από όλα ήταν ο καλύτερος μπαμπάς του κόσμου όλου
Τάνια καλωσόρισες στο mathematica! Ένα τόπο συνάντησης εξαιρετικών συναδέλφων μαθηματικών από όλη την ελληνική (και όχι μόνο) επικράτεια! Είναι αντίστοιχος με εκείνο που είχε σε μικρογραφία ο πατέρας σου στο βιβλιοπωλείο κάθε βράδυ μετά τις 9-10 που τελείωναν όλοι οι συνάδελφοι τα μαθήματά τους και περνούσαν να τα π(ι)ούνε! Πολλές φορές είχα την τύχη να βρεθώ εκεί! Ένιωθα οικεία και ποτέ δε με έκανε κάποιος να αισθανθώ - αν και μαθητής τότε - άσχημα για το ότι βρισκόμουν ανάμεσά τους. Δε σου κρύβω ότι ζήλευα την παρέα τους και θα ήθελα να ήμουν ένας από αυτούς σ' εκείνη την εποχή! Είχα ακούσει πολλές όμορφες συζητήσεις γύρω από τα μαθηματικά!

Τί κρίμα που και ο Λεωνίδας που ξεκίνησε τη δημοσίευση αυτή έχει φύγει από κοντά μας... Άνθρωποι που μας λείπουν και κάνουν σίγουρα την κοινωνία και την εκπαίδευση φτωχότερη! Θα μπορούσα για πολλές ώρες να μιλάω για το Δάσκαλό μου, τον πατέρα σου! Ας είναι αιωνία του(ς) η μνήμη!!

Αλέξανδρος
Αλέξανδρε τώρα το είδα , ναι παρατηρώ ότι το φορουμ έχει πολλά και ενδιαφέροντα θέματα και συζητήσεις ελπίζω να βρώ το χρόνο να είμαι πιο ενεργή ονλαιν , χαχα ναι ήταν τόπος συνάντησης και συνάθροισης ο μπαμπάς είχε αυτή την ιδιότητα και εμένα και τον αδερφό από δημοτικό κιόλας μας μυούσε σε επιστημονικά θέματα και μας έκανε να εκφραζόμαστε άνετα ακόμη και όταν είμασταν πολύ μικροί ήταν χαρακτηριστικό του να σε οδηγεί με διαλεκτικό τρόπο στο να βρείς μόνος σου το ορθό χωρίς να σου το πεί ιδίως στη γεωμετρία που ήταν μεγάλη του αγάπη σε έκανε πάντα να νιώθεις ότι και μπορείς και θες να το λύσεις ότι και αν ήταν το πρόβλημα είτε μαθηματικών είτε της ζωής . Χαίρομαι πολύ που κι εσύ έζησες αυτές τις εμπειρίες και σου άφησαν τόσο θετικές μνήμες είμαι σίγουρη ότι ο μπαμπάς βλέπει την αγάπη σου αυτή και τις αναμνήσεις σου και του δίνουν χαρά εκεί που βρίσκεται με τον Θεό !!! Το ίδιο ισχύει και για τον Λεωνίδα που ήταν ένας σπάνιος άνθρωπος και επιστήμονας που τόσο πρόωρα τον χάσαμε και τον πήρε ο Θεός κοντά του , τοσο τραγικά , Αιωνία τους η μνήμη Αλέξανδρε !!!! και χάρηκα πολύ που διάβασα το μήνυμα σου και σε συνάντησα ξανα ας είναι και ονλαιν !!!! Να τους θυμόμαστε με αγάπη !!!!!!


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες