Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

Συντονιστής: spyros

Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Σάβ Απρ 27, 2013 7:19 pm

Κάποιος μου είπε ότι άκουσε το εξής :

Αυτοί που έχουν 16 ώρες θα πάνε στις 18 και όχι στις 20.

Έγινε, είπαν, διόρθωση.Θα το δούμε !
Διότι αν οι 16 ώρες γίνουν 20, τότε σε πολλά σχολεία θα περισσέψει πολύς κόσμος. Σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι στα μεγάλα αστικά σχολεία έχουν ηλικά μεταξύ 55-65 και αυτοί έχουν όλοι 16 ώρες. Από τους τρεις μαθηματικούς ενός τέτοιου σχολείουο ένας σχεδόν θα περισσέψει.

Μπάμπης


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Σάβ Απρ 27, 2013 7:25 pm

ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ έγραψε:Ποιον περιμένουμε λοιπόν ναρθεί; , ποιόν καρτεράμε να σας σώσει;
Εμείς οι ίδιοι με τα χέρια μας , με το μυαλό μας με την πράξη αν δεν αλλάξουμε τη μοίρα μας ποτέ της δεν θα αλλάξει
Στάθη, το έχουμε ξαναπεί και θα το λέμε : ο λαός, από μόνος του, επέλεξε αυτή την πορεία .Είχε δυνατότητες να κάνει κάτι διαφορετικό, αλλά κλώτσησε όλες τις ευκαιρίες.Κι αυτό που λέμε δεν έχει να κάνει με τις 2 ώρες, ας ήταν και 4, αλλά να είχαμε έναν στόχο και μια ελπίδα.

Κανείς δε θέλει να είναι μάντης κακών, αλλά το πράγμα μιλούσε και μιλάει ακόμα από μόνο του για το που θα πάμε.

Αλλά στη Δημοκρατία έτσι είναι.


Άβαταρ μέλους
Broly
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 11:29 pm

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Broly » Σάβ Απρ 27, 2013 7:28 pm

Μπάμπης Στεργίου έγραψε:
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ έγραψε:Ποιον περιμένουμε λοιπόν ναρθεί; , ποιόν καρτεράμε να σας σώσει;
Εμείς οι ίδιοι με τα χέρια μας , με το μυαλό μας με την πράξη αν δεν αλλάξουμε τη μοίρα μας ποτέ της δεν θα αλλάξει
Στάθη, το έχουμε ξαναπεί και θα το λέμε : ο λαός, από μόνος του, επέλεξε αυτή την πορεία .Είχε δυνατότητες να κάνει κάτι διαφορετικό, αλλά κλώτσησε όλες τις ευκαιρίες.Κι αυτό που λέμε δεν έχει να κάνει με τις 2 ώρες, ας ήταν και 4, αλλά να είχαμε έναν στόχο και μια ελπίδα.

Κανείς δε θέλει να είναι μάντης κακών, αλλά το πράγμα μιλούσε και μιλάει ακόμα από μόνο του για το που θα πάμε.

Αλλά στη Δημοκρατία έτσι είναι.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Έχω ακριβώς την ίδια άποψη.


~Κώστας
Άβαταρ μέλους
polysot
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2583
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:43 pm
Τοποθεσία: Όπου βρω ενδιαφέρουσες προσωπικότητες...
Επικοινωνία:

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από polysot » Κυρ Απρ 28, 2013 8:29 am

Μπάμπης Στεργίου έγραψε:Κάποιος μου είπε ότι άκουσε το εξής :

Αυτοί που έχουν 16 ώρες θα πάνε στις 18 και όχι στις 20.

Έγινε, είπαν, διόρθωση.Θα το δούμε !
Διότι αν οι 16 ώρες γίνουν 20, τότε σε πολλά σχολεία θα περισσέψει πολύς κόσμος. Σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι στα μεγάλα αστικά σχολεία έχουν ηλικά μεταξύ 55-65 και αυτοί έχουν όλοι 16 ώρες. Από τους τρεις μαθηματικούς ενός τέτοιου σχολείουο ένας σχεδόν θα περισσέψει.

Μπάμπης
Όλα είναι υπο διαπραγμάτευση ΜΠάμπη μέχρι να ψηφιστεί. Πάντως, αν δεν είναι αληθινό ότι ακόμα και με τη δίωρη γενική αύξηση δεν καλύπτονται οι φιλόλογοι (ή δε βρουν τρόπο να τους καλύψουν), τότε πού πιθανό να «μπήκε για να βγει», ώστε οι παλιοί συνδικαλιστες να έχουν άλλοθι να μας πουλήσουν άλλη μία φορά μετά το «ενιαίο» μισθολόγιο.


Σωτήρης Δ. Χασάπης

Ζήσε τα μαθηματικά σου!
-----------------------------
"There is a scientific taste just as there is a literary or artistic one", Renan
"The journey of a thousand miles begins with one step.", Lao Tzu
Άβαταρ μέλους
polysot
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2583
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:43 pm
Τοποθεσία: Όπου βρω ενδιαφέρουσες προσωπικότητες...
Επικοινωνία:

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από polysot » Κυρ Απρ 28, 2013 9:41 am

Και όπως είπα παραπάνω πράγματι το 20 έγινε 18 για τους έχοντες άνω των 13 ετών υπηρεσία. Δείτε τα θέματά μας εδώ σελίδα 48.


Σωτήρης Δ. Χασάπης

Ζήσε τα μαθηματικά σου!
-----------------------------
"There is a scientific taste just as there is a literary or artistic one", Renan
"The journey of a thousand miles begins with one step.", Lao Tzu
Άβαταρ μέλους
spege
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 10:24 pm

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spege » Κυρ Απρ 28, 2013 11:05 am

Αν γνωρίζει κάποιος από εμάς για το πώς φτάσαμε στη μείωση του ωραρίου πριν πολλά χρόνια ας γράψει κάτι. Δεν ήμουν βέβαια μέσα και δεν τα έζησα ,εκεί κάπου στο 1987 ,μου έχουν πει κάποιοι παλαιοί συνάδελφοι σε μια μεγάλη απεργία του 1 μηνός πως οι συνδικαλιστές τους πούλησαν όταν ζητούσαν αυξήσεις αποδοχών και τελικά συμβιβαστήκαν με τη μείωση των ωρών διδασκαλίας .Έτσι για να βρίζουν περισσότερο οι απέξω ξερόλες.
Τώρα οι συνδικαλιστές γνώριζαν όπως και γνωρίζαμε όλοι μας τι έχει διατάξει η τρόικα αλλά ετοιμάζονται για απεργίες στις πανελλαδικές ,σιγά τους επαναστάτες, και για μια άλλη φορά να φορέσουν την πανοπλία τους και να μας οδηγήσουν σε μάχες που γνωρίζουμε την έκβαση.
Επιστράτευση ,συμβιβασμός ,με χαμηλά ποσοστά ,με σκυμμένα τα κεφάλια και αφού θα έχουμε ακούσει τα διάφορα κολακευτικά λόγια από ποικιλόχρωμους ημιμαθείς των τηλεοπτικών παραθύρων , θα ξαναμπούμε στις αίθουσες.
Προφανώς τα πράγματα δεν πάνε καλά και θα γίνουν ακόμα χειρότερα.
Ας θυμηθούμε το παράδειγμα των συναδέλφων της Δανίας ,που με καθολική απεργία 1 μήνα περίπου πέτυχαν πριν λίγες μέρες το στόχο τους ,έτσι για να ξέρουμε τι να λέμε στις συνελεύσεις μας.
Σπύρος


mademgi
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2009 9:33 pm

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mademgi » Κυρ Απρ 28, 2013 12:27 pm

Μπάμπης Στεργίου έγραψε:Κάποιος μου είπε ότι άκουσε το εξής :

Αυτοί που έχουν 16 ώρες θα πάνε στις 18 και όχι στις 20.

Έγινε, είπαν, διόρθωση.Θα το δούμε !
Διότι αν οι 16 ώρες γίνουν 20, τότε σε πολλά σχολεία θα περισσέψει πολύς κόσμος. Σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι στα μεγάλα αστικά σχολεία έχουν ηλικά μεταξύ 55-65 και αυτοί έχουν όλοι 16 ώρες. Από τους τρεις μαθηματικούς ενός τέτοιου σχολείουο ένας σχεδόν θα περισσέψει.

Μπάμπης
Αυτοί που έχουν 16 ώρες(!!!) τη βδομάδα ας μη ξεχνάμε οτι δεν πειράχθηκαν απο το ενιαίο μισθολόγιο (μήπως παίρνουν και περισσότερα απο πριν;;;). Εξάλλου ειναι και πιο έμπειροι.....Ας δείξουν λοιπόν και σε περισσότερος μαθητές την...εμπειρία τους(εκτος εξαιρέσεων βέβαια) Κακως λοιπον που δε θα κάνουν 20 ωρες.


ΜΑΛΛΙΑΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 12:00 pm

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΛΛΙΑΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ » Κυρ Απρ 28, 2013 12:33 pm

polysot έγραψε:Και όπως είπα παραπάνω πράγματι το 20 έγινε 18 για τους έχοντες άνω των 13 ετών υπηρεσία. Δείτε τα θέματά μας εδώ σελίδα 48.
αφορά εκπαιδευτικούς των κλάδων ΑΤ1 μέχρι ΑΤ18 (ξέρει κάποιος ποιοί κλάδοι είναι αυτοί;)
Όπως και να έχει βαδίζουμε σε πονηρά και δύσκολα μονοπάτια.
Ενδιαφέρον θα έχει να μας πει κάποιος παλιός, αν το έζησε ο ίδιος, πως θεσπίστηκε η διαβάθμιση των 21-19-18-16 ωρών


ΜΑΛΛΙΑΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 12:00 pm

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΛΛΙΑΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ » Κυρ Απρ 28, 2013 12:37 pm

Πρωτοπαπάς Λευτέρης έγραψε:Ο διευθυντής μου που είδε το νομοσχέδιο, μας είπε ότι η αύξηση του ωραρίου είναι στις αρμοδιότητες του διευθυντή.
....αξιόπιστος 100% ο διευθυντής σου!!!


ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 4770
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2010 10:37 pm
Τοποθεσία: Ιστιαία Ευβοίας

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#30

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ » Κυρ Απρ 28, 2013 4:11 pm

Είμαι από αυτούς που βρίσκονται στην ηλικία άνω των 55. Σε πολύ λίγα χρόνια θα αποχωρήσω από το Δημόσιο, οπότε δεν δικαιούμαι ίσως να λέω την άποψή μου, αφού στην ουσία δεν με αγγίζουν τα μέτρα περί αυξήσεως του ωραρίου.
Θα πω όμως αυτό που από πολύ παλιά πίστευα και έλεγα: Δεν μας πειράζει να εργαζόμασταν και 25 ώρες την εβδομάδα (κάτι που είναι το πολύ λογικό.) Μας πειράζει που όλα αυτά τα χρόνια, έβαζαν στα Πανεπιστήμια πολύ περισσότερους από όσους χρειάζονταν, και είναι άδικο τα νέα αυτά παιδιά να μην μπορέσουν ποτέ να εργασθούν. Και ανάμεσα σε αυτά τα παιδιά, υπάρχουν αξιόλογοι επιστήμονες που θα μείνουν άνεργοι!!! Μόνο αυτό μας πειράζει και όχι η αύξηση ωραρίου. Και είναι και το άλλο: Αυξάνουν τα χρόνια για την συνταξιοδότησή μας. Άλλο ένα πλήγμα για τους νέους μας. Τι να πω...έχω την βεβαιότητα ότι η δική μας γενιά, που ξέραμε ότι με το να πάρουμε το πτυχίο θα βρήσκαμε άμεσα εργασία και μάλιστα στο μέρος που θα επιλέγαμε, ήταν σε πολύ καλύτερη μοίρα από την επόμενη γενιά!!! Και αυτό δεν μου αρέσει. Μου έρχεται πολύ βαρύ, το να ζήσουμε εμείς καλύτερα από τα παιδιά μας.


perpant
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2011 2:09 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perpant » Κυρ Απρ 28, 2013 4:25 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:Είμαι από αυτούς που βρίσκονται στην ηλικία άνω των 55. Σε πολύ λίγα χρόνια θα αποχωρήσω από το Δημόσιο, οπότε δεν δικαιούμαι ίσως να λέω την άποψή μου, αφού στην ουσία δεν με αγγίζουν τα μέτρα περί αυξήσεως του ωραρίου.
Θα πω όμως αυτό που από πολύ παλιά πίστευα και έλεγα: Δεν μας πειράζει να εργαζόμασταν και 25 ώρες την εβδομάδα (κάτι που είναι το πολύ λογικό.) Μας πειράζει που όλα αυτά τα χρόνια, έβαζαν στα Πανεπιστήμια πολύ περισσότερους από όσους χρειάζονταν, και είναι άδικο τα νέα αυτά παιδιά να μην μπορέσουν ποτέ να εργασθούν. Και ανάμεσα σε αυτά τα παιδιά, υπάρχουν αξιόλογοι επιστήμονες που θα μείνουν άνεργοι!!! Μόνο αυτό μας πειράζει και όχι η αύξηση ωραρίου. Και είναι και το άλλο: Αυξάνουν τα χρόνια για την συνταξιοδότησή μας. Άλλο ένα πλήγμα για τους νέους μας. Τι να πω...έχω την βεβαιότητα ότι η δική μας γενιά, που ξέραμε ότι με το να πάρουμε το πτυχίο θα βρήσκαμε άμεσα εργασία και μάλιστα στο μέρος που θα επιλέγαμε, ήταν σε πολύ καλύτερη μοίρα από την επόμενη γενιά!!! Και αυτό δεν μου αρέσει. Μου έρχεται πολύ βαρύ, το να ζήσουμε εμείς καλύτερα από τα παιδιά μας.
Επικροτώ την άποψη.
Εγώ έχω 55 ώρες μάθημα την εβδομάδα και η κουβέντα αν οι 18 ώρες γίνουν 20 ή 22 μου φαίνεται κάπως.
Φιλικά και χωρίς διάθεση να αντιπαρατεθώ με κανέναν, Περικλής.


Παντούλας Περικλής
Άβαταρ μέλους
polysot
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 2583
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 11:43 pm
Τοποθεσία: Όπου βρω ενδιαφέρουσες προσωπικότητες...
Επικοινωνία:

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#32

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από polysot » Κυρ Απρ 28, 2013 4:33 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:...Δεν μας πειράζει να εργαζόμασταν και 25 ώρες την εβδομάδα (κάτι που είναι το πολύ λογικό.) ....
Δημήτρη ΔΙΑΦΩΝΩ μαζί σου σε αυτό το σημείο! Εγώ προσωπικά για να διδάξω τις 21 ώρες που έχω και να ενημερωθώ για τις εξελίξεις στον τομέα μου χρειάζομαι : 1) προετοιμασία, 2) επιλογή και διόρθωση ασκήσεων - εργασιών για το σπίτι, 3) αναζήτηση και δημιουργία νέων μεθόδων διδασκαλίας για προσέγγιση όσο το δυνατόν περισσότερων μαθητών 4) ερευνητική προσέγγιση συγκεκριμένων θεμάτων, 5) διαγωνίσματα - αξιολογήσεις, 6) παρακολούθηση και εργασία σχετική με σεμινάρια κλπ (για να μην πολυλογώ) που απαιτούν τουλάχιστον 4 ώρες την ημέρα(και ΣΚ) επιπλέον δουλειά εκτός τάξης, για να μην βάλω και τα διοικητικά καθήκοντα που γίνονται στο σχολείο (όπου βέβαια δεν μπορείς να κάνεις όλη την παραπάνω δουλειά, αφού δεν υπάρχουν υποδομές). Και πάλι αυτός ο χρόνος ΔΕΝ είναι επαρκής για όλο το εύρος των δραστηριοτήτων που απαιτούνται, ώστε να αισθάνομαι πλήρως ικανοποιημένος επαγγελματίας( ή μάλλον ερασιτέχνης πλέον, αφού τα 800€ για τόσα έτη σπουδών - που συνεχίζονται αδιάλλειπτα - είναι χαρτζηλίκι και όχι μισθός επαγγελματία).
τελευταία επεξεργασία από polysot σε Τρί Απρ 30, 2013 1:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Σωτήρης Δ. Χασάπης

Ζήσε τα μαθηματικά σου!
-----------------------------
"There is a scientific taste just as there is a literary or artistic one", Renan
"The journey of a thousand miles begins with one step.", Lao Tzu
Άβαταρ μέλους
chris_gatos
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 6962
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Ανθούπολη

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris_gatos » Κυρ Απρ 28, 2013 5:55 pm

perpant έγραψε: Επικροτώ την άποψη.
Εγώ έχω 55 ώρες μάθημα την εβδομάδα και η κουβέντα αν οι 18 ώρες γίνουν 20 ή 22 μου φαίνεται κάπως.
Φιλικά και χωρίς διάθεση να αντιπαρατεθώ με κανέναν, Περικλής.
Περικλή αν κάνεις 18 ώρες την εβδομάδα σε ακροατήριο 25-30 ατόμων, έχοντας στο κεφάλι σου τα χίλια-μύρια άσχετα καθήκοντα
(γραφικές εργασίες, εφημερίες) τότε ίσως καταλάβεις.
Κι εγώ πέρασα από φροντιστής με πολλές ώρες εβδομαδιαίας εργασίας, αλλά πιστεψέ με πως δεν υπάρχει καμία σύγκριση.
Επίσης χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν. Απλά το σωστό να λέγεται και τίποτε αλλο.
Εγώ προσθέτω στην κουβέντα πως πρέπει να μας αποδεσμεύσουν από τις δουλειές γραφείου.
Για να μην πω και τις εφημερίες...
Καλό σας απόγευμα.


Χρήστος Κυριαζής
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#34

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Κυρ Απρ 28, 2013 6:18 pm

Συνάδελφοι, δεν είναι οι Έλληνες των μνημονίων και της υποδούλωσης που ανακάλυψαν τον 21ο αιώνα πόσες ώρες πρέπει να εργάζεται ένας εκπαιδευτικός !

Στα σχετικά δημοσιεύματα που διαβάσαμε είδαμε τα συγκριτικά στοιχεία με τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Δε χωράει αμβιβολία ότι οι 20 ώρες διδασκαλίας είναι πολλές.Το ότι εμείς είμαστε διατεθιμένοι να κάνουμε και 25 για να βοηθήσουμε την πατρίδα, είναι άλλο ζήτημα. Δεν είναι επίσης ρητορικό το ερώτημα αν μια τέτοια καλή διάθεση είναι όντως βοήθεια σε μια ανύπαρκτη πια πατρίδα(με την έννοια της ανεξάρτητης χώρας) ή τελικά εργασιακή και ατομική αυτοκτονία !

Ίσως σε κάποιους οι 20 ή 23 ή 18 ώρες φαίνονται πολύ λίγες, αλλά όταν γνωρίσουν τη σχολική μαζική τάξη, γρήγορα θα το ξανασκεφτούν. Και να το ξαναπούμε: δεν μιλάμε για 20 ώρες εργασίας ,αλλά για 20 ώρες διδασκαλίας, συνήθως απέναντι σε τμήματα των 27 ή 30 ακόμα ατόμων, όλων των επιπέδων, που δεν πάνε σχολείο επειδή θέλουν, αλλά επειδή τους στέλνουν !

Δεν έχει απολύτως καμία σχέση η εργασία στο φροντιστηριακό χώρο - 15 συνεχόμενα χρόνια έκανα αυτή τη δουλειά δουλεύοντας καθημερινά από τις 8 το πρωί μέχρι τις 10 ή 11 το βράδυ - με το σχολείο.Κι είναι άλλο να είσαι 25-40 ετών κι άλλο 40 ή 50 ή 60 !Ποιος μαθητής θέλει να βλέπει κάθε πρωί ένα σύλλογο δασκάλων που ο νεότερος είναι 45 ετών και ο γηραιότερος με ...μπαστουνάκι ;

Πέρα από αυτό, εξαρτάται τι είδους δημόσια παιδεία θέλουμε να έχουμε. Ο δάσκαλος και με 500 ευρώ θα δουλέψει,το πιο πιθανό με την ίδια όρεξη, αλλά δε θα μπορεί ποτέ να είναι δάσκαλος όταν δεν θα μπορεί να ζήσει, όταν θα βλέπει καθημερινά την πατρίδα του να εξευτελίζεται και τα παιδιά του να σαπίζουν στην ανεργία.Πώς θα είναι ο φιλόλογος καλός δάσκαλος και να διδάξει Αντιγόνη , όταν δεν θα μπορεί να δει μια παράσταση στην Επίδαυρο ; Πώς θα μπορεί ο μαθηματικός ή ο φυσικός να είναι μέσα στη σύγχρονη κοινωνία, αν δεν μπορεί να πάρει ένα βιβλίο ή να κάνει ένα ταξίδι για να δει πώς είναι ο υπόλοιπος κόσμος ; Ντρέπομαι πολλές φορές που σε γορτές συναντώ άτομα που έχουν να πιάσουν βιβλίο από τη γ΄γυμνασίου, να έχουν γυρίσει όλο τον κόσμο και οι περισσότεροι από μας που κάναμε μαθήματα όλη τη μέρα,με το ζόρι να έχουμε πάει σε δυο νησιά και σε μια χώρα της Ευρώπης !

Αν μια χώρα δε μπορεί να έχει τους δασκάλους των παιδιών της, όλων των βαθμίδων, στην περίοπτη θέση που αρμόζει και να τους περιβάλλει με αναγνώριση, καταξίωση και εκτίμηση, τότε δεν έχει κανένα μέλλον.Γιατί μονάχα με ψυχή διδάσκεται του ανθρώπου η ψυχή ! Προϋπόθεση είναι όμως κι αυτός που φέρνει τον τίτλο του δασκάλου να είναι ένας ξεχωριστός σε ήθος, γνώση, φιλοπατρία, ουμανισμό και εργατικότητα άνθρωπος και να προβάλει το ρόλο της παιδείας και της αρετής σε κάθε του κίνηση, σε κάθε του λέξη.

Αν καταφέρουμε να συνταιριάξουμε τα δύο αυτά στοιχεία, τον ανώτερο δάσκαλο και την υπεύθυνη πατρίδα, θα πάμε ένα βήμα μπροστά !
Διαφορετικά θα ανήκουμε στην κατηγορία των σύγχρονων βαρβάρων και θα προσπαθούμε να μοιάσουμε αυτούς που ακόμα και 10 αιώνες πριν ήταν όντως βάρβαροι , δεν είναι όμως σήμερα, διότι κατάλαβαν και επενδύουν στο δάσκαλο , στη γνώση και την επιστήμη, ενώ εμείς επενδύουμε στον αλληλοσπαραγμό, στις τράπεζες , στην κλοπή του δημόσιου χρήματος και την αθέμιτη απόκτηση περιουσίας !

Μπάμπης

*** Διόρθωσα μερικούς αναγραμματισμούς
τελευταία επεξεργασία από Μπάμπης Στεργίου σε Κυρ Απρ 28, 2013 9:53 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Κυρ Απρ 28, 2013 7:11 pm

θα συμφωνήσω απόλυτα στο εξής:
ΣΤΑΘΗΣ ΚΟΥΤΡΑΣ έγραψε:Ποιον περιμένουμε λοιπόν ναρθεί; , ποιόν καρτεράμε να σας σώσει;
Εμείς οι ίδιοι με τα χέρια μας , με το μυαλό μας με την πράξη αν δεν αλλάξουμε τη μοίρα μας ποτέ της δεν θα αλλάξει
Συγνώμη για την φλυαρία.
τελευταία επεξεργασία από Christos.N σε Δευ Απρ 29, 2013 7:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
pana1333
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 8:46 pm
Επικοινωνία:

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#36

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pana1333 » Δευ Απρ 29, 2013 2:47 pm

Καλησπέρα. Ενημερώνω για όσους δεν το είδαν.....εδώ και εδώ


Κανάβης Χρήστος
Μαθηματικός
Άβαταρ μέλους
Πρωτοπαπάς Λευτέρης
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2937
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2009 12:20 am
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#37

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρωτοπαπάς Λευτέρης » Δευ Απρ 29, 2013 5:27 pm

perpant έγραψε: Επικροτώ την άποψη.
Εγώ έχω 55 ώρες μάθημα την εβδομάδα και η κουβέντα αν οι 18 ώρες γίνουν 20 ή 22 μου φαίνεται κάπως.
Φιλικά και χωρίς διάθεση να αντιπαρατεθώ με κανέναν, Περικλής.
Περικλή νομίζω ότι βλέπεις τα πράγματα από εντελώς λάθος οπτική γωνία.

Συνεχίζω το ορθό σκεπτικό του Χρήστου.

Όλοι μας έχουμε περάσει από φροντιστήρια κάνοντας αρκετές ώρες μάθημα.

Όμως όταν σαν φροντιστής δουλεύεις 55 ώρες αμείβεσαι για 55 ώρες και όχι για 20 ή 22.

Αν αυξηθεί το ωράριο εργασίας σου θα αμείβεσαι αντίστοιχα.

Οι υποχρεώσεις είναι διδακτικές και μόνο.

Στα σχολεία (ιδιωτικά ή δημόσια) οι αρμοδιότητες είναι πολύ περισσότερες.

Και να διευκρινήσω και να τονίσω ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΕΣ.

Ο καθένας μας από τη μεριά του υπηρετεί την εκπαίδευση.


Κάθε πρόβλημα έχει μία τουλάχιστον λύση!!!
Άβαταρ μέλους
erxmer
Δημοσιεύσεις: 1615
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 7:49 pm
Επικοινωνία:

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#38

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από erxmer » Δευ Απρ 29, 2013 10:35 pm

Δυστυχώς στην Ελλάδα του μνημονίου, οι οποιες θετικές και εμπεριστατωμένες απόψεις χάνονται στον βωμό των

σκοπιμοτήτων. Με την ανεργία στα ύψη, όλους τους θεσμούς σε κρίση και την εκπαίδευση να συρρικνώνεται με

διάφορα προσχήματα, πολύ φοβάμαι οτι "έπρεπε" να περάσει ενα τέτοιο μέτρο, ως κατεπείγον :evil: για να πάρουμε την

δόση μας. Χιλιοειπωμένη δικαιολογία, που για όσους αγνοούν τι σημαίνει διδασκαλία, η οποία είναι λειτούργημα και

ουχί απλή εργασία, θεωρείται και μικρή η αύξηση των ωρών μιας ομάδας Δημοσίων Υπαλλήλων :oops: .


perpant
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2011 2:09 am
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#39

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perpant » Τρί Απρ 30, 2013 12:14 am

Λευτέρη καλησπέρα. Πάλι θα διαφωνήσουμε.
Πρωτοπαπάς Λευτέρης έγραψε: Όμως όταν σαν φροντιστής δουλεύεις 55 ώρες αμείβεσαι για 55 ώρες και όχι για 20 ή 22.
Τα ποσά δεν είναι ανάλογα. Αν ήταν, θα έπρεπε η αμοιβή μου να είναι 2,5 ή 3 φορές την αμοιβή ενός διορισμένου και σε καμία περίπτωση δεν είναι. Ούτε τώρα, ούτε πολύ περισσότερο πριν το τσεκούρωμα των μισθών στο δημάσιο.
Πρωτοπαπάς Λευτέρης έγραψε: Οι υποχρεώσεις είναι διδακτικές και μόνο.
Χώρια το γεγονός ότι η εβδομάδα για το Φροντιστήριο έχει 6 ημέρες, το καλοκαίρι 1 μήνα, τα Χριστούγεννα 10 μέρες και το Πάσχα 4 μέρες!!
Υπάρχουν γύρω στα 13-15 διαγωνίσματα τα οποία γίνονται Κυριακές, εκτός ωραρίου, υπάρχουν τρεις συναντήσεις (Κυριακές) ετησίως με γονείς, εκτός ωραρίου, μετά τα Χριστούγεννα υπάρχουν μαθήματα όσες Κυριακές δεν υπάρχει διαγώνισμα, κ.τ.λ.
Για τους ιδιοκτήτες υπάρχει και άπειρη ακόμα γραφειοκρατία. Συνεπώς οι υποχρεώσεις δεν είναι μόνο διδακτικές.

Υ.Γ. Η γυναίκα μου είναι καθηγήτρια, διορισμένη στο Δημόσιο. Οπότε προφανέστατα δεν έχω απολύτως καμία πρόθεση να κάνω "επίθεση" σε κανέναν. Θα ήταν ευχής έργο όλοι οι εκπαιδευτικοί να αμοίβονται όσο πραγματικά αξίζουν.
Υ.Γ. 2 Με τα 650 αυρώ που δίνουν στον πρωτοδιόριστο, στέλνοντάς τον πολλές φορές στην άλλη άκρη της Ελλάδας, έχει ενδιαφέρον να δούμε σε λίγα χρόνια ποιος θα θέλει να διοριστεί.
Φιλικά, Περικλής


Παντούλας Περικλής
ΜΑΛΛΙΑΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 12:00 pm

Re: Αύξηση ωρών διδασκαλίας για εκπαιδευτικούς

#40

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΛΛΙΑΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ » Τρί Απρ 30, 2013 1:36 am

perpant έγραψε:Λευτέρη καλησπέρα. Πάλι θα διαφωνήσουμε.
Πρωτοπαπάς Λευτέρης έγραψε: Όμως όταν σαν φροντιστής δουλεύεις 55 ώρες αμείβεσαι για 55 ώρες και όχι για 20 ή 22.
Τα ποσά δεν είναι ανάλογα. Αν ήταν, θα έπρεπε η αμοιβή μου να είναι 2,5 ή 3 φορές την αμοιβή ενός διορισμένου και σε καμία περίπτωση δεν είναι. Ούτε τώρα, ούτε πολύ περισσότερο πριν το τσεκούρωμα των μισθών στο δημάσιο.
Πρωτοπαπάς Λευτέρης έγραψε: Οι υποχρεώσεις είναι διδακτικές και μόνο.
Χώρια το γεγονός ότι η εβδομάδα για το Φροντιστήριο έχει 6 ημέρες, το καλοκαίρι 1 μήνα, τα Χριστούγεννα 10 μέρες και το Πάσχα 4 μέρες!!
Υπάρχουν γύρω στα 13-15 διαγωνίσματα τα οποία γίνονται Κυριακές, εκτός ωραρίου, υπάρχουν τρεις συναντήσεις (Κυριακές) ετησίως με γονείς, εκτός ωραρίου, μετά τα Χριστούγεννα υπάρχουν μαθήματα όσες Κυριακές δεν υπάρχει διαγώνισμα, κ.τ.λ.
Για τους ιδιοκτήτες υπάρχει και άπειρη ακόμα γραφειοκρατία. Συνεπώς οι υποχρεώσεις δεν είναι μόνο διδακτικές.

Υ.Γ. Η γυναίκα μου είναι καθηγήτρια, διορισμένη στο Δημόσιο. Οπότε προφανέστατα δεν έχω απολύτως καμία πρόθεση να κάνω "επίθεση" σε κανέναν. Θα ήταν ευχής έργο όλοι οι εκπαιδευτικοί να αμοίβονται όσο πραγματικά αξίζουν.
Υ.Γ. 2 Με τα 650 αυρώ που δίνουν στον πρωτοδιόριστο, στέλνοντάς τον πολλές φορές στην άλλη άκρη της Ελλάδας, έχει ενδιαφέρον να δούμε σε λίγα χρόνια ποιος θα θέλει να διοριστεί.
Φιλικά, Περικλής
Θα παρέμβω θέτοντας ένα απλό ερώτημα.
Με πόσους μαθητές κάνεις μάθημα σε κάθε σου τμήμα στο φροντιστήριο;
για να βάλουμε και άλλα νούμερα στα παραπάνω που αναφέρεις........


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες