Ύλη Άλγεβρας Β' Λυκείου για τη σχολικη χρονια 2012-13 ???

Συντονιστής: spyros

tasos83

Ύλη Άλγεβρας Β' Λυκείου για τη σχολικη χρονια 2012-13 ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos83 » Τρί Σεπ 11, 2012 2:43 pm

Εχει κανεις ιδεα ποια θα ειναι φετος η ύλη ή έστω πότε θα ανακοινωθεί ;

Από 2 τρόπους λύσης μιας άσκησης, ο πιο σωστός είναι ο πιο τεμπέλικος και πιο γρήγορος
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής

Re: Ύλη Άλγεβρας Β' Λυκείου για τη σχολικη χρονια 2012-13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τρί Σεπ 11, 2012 7:12 pm

Στο σχολείο μου δεν είδαμε κάτι μέχρι σήμερα. Ελπίζουμε να έχουμε νέα μέχρι τέλος της άλλης βδομάδας.Νομίζω ότι μέχρι και τις τριγωνομετρικές εξισώσεις θα κυλήσουν όλα ήρεμα, χωρίς οδηγίες και περικοπές κλπ, αλλά...ποτέ δεν μπορεί να είναι κανένας σίγουρος .

Μπάμπης

Άβαταρ μέλους
mathxl
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mathxl » Τρί Σεπ 11, 2012 7:28 pm

Το έγραψα και αλλού το γράφω και εδώ. Επειδή δεν είμαι και εγώ σίγουρος για περικοπές στην ύλη (συγκεκριμένα για τα 3χ3) θα ξεκινήσω από την τριγωνομετρία που σίγουρα μέσα στην ύλη θα βρίσκονται όπως έγραψε και ο Μπάμπης τα πάντα όλα μέχρι και εξισώσεις. Στις τριγωνομετρικές συναρτήσεις θα μου δοθεί η ευκαιρία να διδάξω παράλληλα τις ιδιότητες συναρτήσεων(δηλαδή το κεφάλαιο 2 ) και έτσι ...έχω την αίσθηση ότι θα κερδίσω χρόνο. Μετά συστήματα και έπειτα την υπόλοιπη ύλη.

ΥΓ:Είναι κρίμα που ΑΚΟΜΗ δεν έχουμε οδηγίες...Καλή δύναμη στους συναδέλφους.

Ποτε δεν κάνω λάθος! Μια φορά νομιζα πως είχα κάνει, αλλά τελικά έκανα λάθος!
Απ' τα τσακάλια δεν γλυτώνεις μ' ευχές η παρακάλια. Κ. Βάρναλης
Aπέναντι στις αξίες σου να είσαι ανυποχώρητος

Ενεργό μέλος από 23-12-2008 ως και 17-8-2014 (δεν θα απαντήσω σε πμ)
Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Τρί Σεπ 11, 2012 7:42 pm

mathxl έγραψε:Το έγραψα και αλλού το γράφω και εδώ. Επειδή δεν είμαι και εγώ σίγουρος για περικοπές στην ύλη (συγκεκριμένα για τα 3χ3) θα ξεκινήσω από την τριγωνομετρία που σίγουρα μέσα στην ύλη θα βρίσκονται όπως έγραψε και ο Μπάμπης τα πάντα όλα μέχρι και εξισώσεις. Στις τριγωνομετρικές συναρτήσεις θα μου δοθεί η ευκαιρία να διδάξω παράλληλα τις ιδιότητες συναρτήσεων(δηλαδή το κεφάλαιο 2 ) και έτσι ...έχω την αίσθηση ότι θα κερδίσω χρόνο. Μετά συστήματα και έπειτα την υπόλοιπη ύλη.

ΥΓ:Είναι κρίμα που ΑΚΟΜΗ δεν έχουμε οδηγίες...Καλή δύναμη στους συναδέλφους.
Βασίλη, Καλή χρονιά!

Έξυπνη πρωτοβουλία και νομίζω ότι μπορεί να πάει πολύ καλά. Ίσως βέβαια οι μεταφορές να χρειαστούν τελείως άλλο μάθημα, μια και από μόνες τους έχουν αρκετή θεωρία(αν γίνουν και οι εξηγήσεις).
ΕΜείς είμαστε 5 μαθηματικοί στο σχολείο, οπότε είναι λίγο δύσκολο να βγούμε από τον κανονικό ρυθμό.Θα το κουβεντιάσουμε όμως αύριο και βλέπουμε.
Γεγονός είναι ότι δεν πρέπει να χαθούν ώρες, αλλά αυτό είναι μάλλον δύσκολο, αφού λείπουν σχεδόν 5 φιλόλογοι και το πρόγραμμα θα πηγαίνει τετράωρα - πεντάωρα.
Όπου το πρόγραμμα είναι κιόλας έτοιμο, η ύλη μπορεί να διδαχθεί και ολοκληρωμένα και σωστά.

Μπάμπης
τελευταία επεξεργασία από Μπάμπης Στεργίου σε Πέμ Σεπ 13, 2012 2:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

perpant

Re: Ύλη Άλγεβρας Β' Λυκείου για τη σχολικη χρονια 2012-13 ??

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perpant » Τετ Σεπ 12, 2012 3:05 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Σκεφτείτε και λίγο εμάς στα φροντιστήρια :lol:
Αν στα σχολεία ο καθένας ξεκινάει από διαφορετικό κεφάλαιο, θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε. Φυσικά θα έπρεπε ήδη να έχει έρθει η οδηγία από το υπουργείο, αλλά ....
Προτείνω τη σειρά του βιβλίου λοιπόν. :lol:

Παντούλας Περικλής
Ηλίας Θ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηλίας Θ. » Τετ Σεπ 12, 2012 3:25 pm

Μα και στα φροντιστήρια ( ίσως με περισσότερη ελευθερία ) μπορούμε να το διδάξουμε με όποια σειρά θέλουμε. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω πάντα. Τις ακολουθίες, π.χ. τις δίδασκα στο τέλος της ύλης ( όσο ήταν στην Β λυκείου ) εδώ και χρόνια. Ουδέποτε έχασα.
Πιστεύω ότι φέτος η μελέτη μίας συνάρτησης ως προς μονοτονία, ακρότατα και συμμετρίες μας βολεύει αφάνταστα για να καταλάβουν τα παιδιά καλύτερα π.χ. την επίλυση ανισώσεων με την βοήθεια της μονοτονίας. Υπήρχε ένα μικρό χάσμα μεταξύ Α και Γ λυκείου στις συναρτήσεις. Το οποίο μπορεί κάπως να καλυφθεί τώρα χωρίς την διαβόητη ( κατ' εμέ ) "προετοιμασία Γ από την Β λυκείου".
Ηλίας

makisman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από makisman » Τετ Σεπ 12, 2012 4:16 pm

καλύτερα να ξεκινήσουμε οπως πάντα απο τριγωνομετρια ,για να καλυφθούν οι βασικές τριγωνομετρικές έννοιες για την κατευθύνση ,αφου απ'τα διανυσματα κιολας εμπλέκονται αυτές

k-ser
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από k-ser » Τετ Σεπ 12, 2012 6:00 pm

Γιατί τόσος προβληματισμός για την ύλη;
Στη Β΄Λυκείου έχουμε ένα καινούργιο βιβλίο και το μόνο καινούργιο, τελικά, είναι η διάταξη της ύλης. Και εμείς προβληματιζόμαστε με ποια σειρά θα διδάξουμε την ύλη! Δεν μπορώ να καταλάβω: είναι δυνατόν να έρθει οδηγία να διδαχθεί η ύλη με διαφορετική σειρά; Οι υπεύθυνοι κουραστήκαν αρκετά τα δύο τελευταία χρόνια να βάλουν σε μια σειρά τι πρέπει να διδάξουμε και με ποια σειρά πρέπει να το διδάξουμε και τώρα που το αποφάσισαν τι θα μας πουν: διδάξτε πρώτα την τριγωνομετρία! Αυτό ακόμα να δω και θα πάψω να ελπίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι σ' αυτή τη χώρα!

Καλή Χρονιά σ' όλους.

Κώστας Σερίφης
tsaknakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaknakis » Τετ Σεπ 12, 2012 6:39 pm

k-ser έγραψε:Γιατί τόσος προβληματισμός για την ύλη;
Στη Β΄Λυκείου έχουμε ένα καινούργιο βιβλίο και το μόνο καινούργιο, τελικά, είναι η διάταξη της ύλης. Και εμείς προβληματιζόμαστε με ποια σειρά θα διδάξουμε την ύλη! Δεν μπορώ να καταλάβω: είναι δυνατόν να έρθει οδηγία να διδαχθεί η ύλη με διαφορετική σειρά; Οι υπεύθυνοι κουραστήκαν αρκετά τα δύο τελευταία χρόνια να βάλουν σε μια σειρά τι πρέπει να διδάξουμε και με ποια σειρά πρέπει να το διδάξουμε και τώρα που το αποφάσισαν τι θα μας πουν: διδάξτε πρώτα την τριγωνομετρία! Αυτό ακόμα να δω και θα πάψω να ελπίζω ότι μπορεί να αλλάξει κάτι σ' αυτή τη χώρα!

Καλή Χρονιά σ' όλους.
υποθέτω οτι ο προβληματισμός έχει να κάνει με τη διδασκαλία των διανυσμάτων οπου είναι απαραίτητη η γνώση ακτινίων και τριγωνομετρικών αριθμών παραπληρωματικών γωνιών.

Η πλάκα είναι οτι στο σχολείο της περιοχής μου στην α λυκείου έκαναν για κάποιο λόγο τις ιδιότητες συναρτήσεων στην α λυκείου ενω ξεπέταξαν ακολουθίες και πιθανότητες. Τωρα στη β τα παιδιά θα ξανακάνουν τα ίδια...

Άβαταρ μέλους
Τηλέγραφος Κώστας
Επιμελητής
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τηλέγραφος Κώστας » Τετ Σεπ 12, 2012 10:19 pm

k-ser έγραψε:Γιατί τόσος προβληματισμός για την ύλη;

Καλή Χρονιά σ' όλους.
Συμφωνώ με τον Κώστα η σειρά είναι προφανής, δεν είναι αναγκαίες ακόμα οι οδηγίες ( καινούργιο βιβλίο είναι) αν και καλό θα ήταν να υπάρχουν.

Καλή Χρονιά σ' όλους.

Φιλικά
Τηλέγραφος Κώστας
\displaystyle{
F(x) = \int_a^x {f(t)dt} 
}
Άβαταρ μέλους
Καρδαμίτσης Σπύρος
Επιμελητής
Επικοινωνία:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρδαμίτσης Σπύρος » Πέμ Σεπ 13, 2012 11:37 am

Έμαθα ότι για την ύλη της Β λυκείου ισχύει το ίδιο status με την περσινή, και ότι έγιναν οι απολύτως απαραίτητες μετατροπές στο νέο βιβλίο. Αυτό σημαίνει ότι οι τριγωνομετρικοί τύποι του αθροίσματος και του διπλασίου τόξου παραμένουν πάλι εκτός ύλης.

Ίδωμεν....................

Καρδαμίτσης Σπύρος
themata

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από themata » Σάβ Σεπ 15, 2012 11:55 am

τελικά η σειρά του βιβλίου ακολουθείται...ευτυχώς!

Η ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ - ΑΡΚΑΣ
Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες