ΘΑΛΗΣ 2022

Συντονιστές: cretanman, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ, socrates

achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

ΘΑΛΗΣ 2022

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Παρ Νοέμ 11, 2022 11:35 am

Καλημέρα σας!

Μετά από επικοινωνία με τον πρόεδρο της Επιτροπής Διαγωνισμών της ΕΜΕ, κ. Φελλούρη, παρακαλούνται τα μέλη του forum να μην αναρτήσουν λύσεις στα σημερινά θέματα του ΘΑΛΗ έως αύριο, 12 Νοεμβρίου, το μεσημέρι.

Τα θέματα θα αναρτηθουν αύριο το μεσημέρι, οπότε θα ξεκινήσει και η συζήτηση τους εδώ.

Ενημέρωση (8:05μμ): Τα θέματα του ΘΑΛΗ κυκλοφορούν ήδη στο διαδίκτυο, οπότε τα αναρτούμε στην αρχή αυτής της συζήτησης. Οι λύσεις τους θα συζητηθούν αύριο.

Ευχαριστούμε!

Αχιλλέας
Συνημμένα
83_ΘΕΜΑΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.pdf
(406.81 KiB) Μεταφορτώθηκε 1426 φορές
83_ΘΕΜΑΤΑ ΛΥΚΕΙΟΥ.pdf
(442.61 KiB) Μεταφορτώθηκε 1102 φορές



Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Παρ Νοέμ 11, 2022 4:37 pm

Επιτρέπεται ο σχολιασμός των θεμάτων χωρίς την ανάρτηση λύσεων η αναφορών σε αυτές;


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
fogsteel
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 06, 2021 3:04 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fogsteel » Παρ Νοέμ 11, 2022 5:19 pm

Lymperis Karras έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 4:37 pm
Επιτρέπεται ο σχολιασμός των θεμάτων χωρίς την ανάρτηση λύσεων η αναφορών σε αυτές;
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται , αλλά νομίζω μπορούμε να συμφωνήσουμε πως τα θέματα της Β Λυκείου δεν ήταν και τα καλύτερα που έχουν βάλει. :-|


Henri van Aubel
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: Τρί Σεπ 13, 2022 12:01 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Henri van Aubel » Παρ Νοέμ 11, 2022 5:29 pm

Μπράβο στην Ε.Μ.Ε για τα θέματα της Γ' Γυμνασίου!! :D 1)Τα θέματα δεν απείχαν πολύ από τα σχολικά δεδομένα.
2) Τα θέματα ήταν της πλάκας για κάποιον που έχει πάρει μέρος στον Αρχιμήδη.
Μόνο το δεύτερο της Γεωμετρίας ήταν λίγο τσιμπημένο, αλλά καλό ήταν κι αυτό. Εμείς οι μαθηματικοί στο φροντιστήριο τα λύσαμε σε 10 λεπτά.
Φαντάζομαι πριν μου απέσυραν την ανάρτηση, επειδή ήταν το πρώτο ερώτημα στη γεωμετρία τρίτης γυμνασίου του Θαλή.


CarlusMagnsenYourDad22
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2022 9:03 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CarlusMagnsenYourDad22 » Παρ Νοέμ 11, 2022 5:46 pm

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι β λυκείου και σήμερα έδωσα Θαλή για 5η φορά. Έχω την εντύπωση πως το ποιοτικό επίπεδο των θεμάτων έχει πάρει την κάτω βόλτα τώρα τελευταία και ζητούνται πράγματα που δεν θα έπρεπε. Π.χ. Από το 3ο πρόβλημα της Β λυκείου το 1ο ερώτημα αφορούσε σε γεωμετρικούς τόπους που δεν έχουμε διδαχθεί ακόμα στο σχολείο, ενώ υποτίθεται πως η φάση αυτή έχει ως εξεταζόμενη ύλη τις προηγούμενες σχολικές χρονιές. Νομίζω πως η προσπάθεια αυτή να γίνουν τα θέματα πολύ πρωτότυπα οδηγεί τελικά σε κάτι αρνητικό. Επιπλέον τα φετινά θέματα της Β λυκείου είχαν 2 προβλήματα άλγεβρας και 1 γεωμετρίας. Δεν καταλαβαίνω γιατί προβλήματα στοιχειώδης θεωρίας αριθμών ή "λογικής" αποκλείονται. Ελπίζω οι υπεύθυνοι να λάβετε υπόψη την άποψη μου. Ευχαριστώ. :-|


abcd1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2021 4:45 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από abcd1 » Παρ Νοέμ 11, 2022 6:28 pm

fogsteel έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 5:19 pm
Lymperis Karras έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 4:37 pm
Επιτρέπεται ο σχολιασμός των θεμάτων χωρίς την ανάρτηση λύσεων η αναφορών σε αυτές;
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται , αλλά νομίζω μπορούμε να συμφωνήσουμε πως τα θέματα της Β Λυκείου δεν ήταν και τα καλύτερα που έχουν βάλει. :-|
Συμφωνώ απόλυτα !!! Ειδικά η γεωμετρία ήταν πολύ τραβηγμένη. Γενικότερα το 1ο και το 3ο θέμα στη Β λυκείου ήταν τραβηγμένα αλλά πέρα από αυτό εμένα προσωπικά δεν με έφτασαν και οι 2 ώρες. Τις θεωρώ λίγες για 3 θέματα τέτοιας δυσκολίας. :!:


CarlusMagnsenYourDad22
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2022 9:03 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CarlusMagnsenYourDad22 » Παρ Νοέμ 11, 2022 6:35 pm

abcd1 έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 6:28 pm
fogsteel έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 5:19 pm
Lymperis Karras έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 4:37 pm
Επιτρέπεται ο σχολιασμός των θεμάτων χωρίς την ανάρτηση λύσεων η αναφορών σε αυτές;
Δεν ξέρω αν επιτρέπεται , αλλά νομίζω μπορούμε να συμφωνήσουμε πως τα θέματα της Β Λυκείου δεν ήταν και τα καλύτερα που έχουν βάλει. :-|
Συμφωνώ απόλυτα !!! Ειδικά η γεωμετρία ήταν πολύ τραβηγμένη. Γενικότερα το 1ο και το 3ο θέμα στη Β λυκείου ήταν τραβηγμένα αλλά πέρα από αυτό εμένα προσωπικά δεν με έφτασαν και οι 2 ώρες. Τις θεωρώ λίγες για 3 θέματα τέτοιας δυσκολίας. :!:
Συμφωνώ και εγώ για τον χρόνο. Θα ήταν καλό ίσως το σύστημα να επιστρέψει στα 4 θέματα με 3 ώρες


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Παρ Νοέμ 11, 2022 6:42 pm

Συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν. Δυστυχώς επιβεβαιωνεται αυτό που εδώ και καιρό έχω προβλέψει: η στροφή από προβλήματα με όμορφες λύσεις και με λογική μέθοδο επίλυσης σε προβλήματα όπως το σημερινό Π3 της Β λυκείου, τα οποία δεν προσεγγιζονται εύκολα λόγω των ΑΠΕΙΡΩΝ περιπτώσεων που πρέπει να λάβει κανείς υπόψιν του για την θέση του σημείου Δ. Δεν γνωρίζω άτομο το οποίο θα ήθελε να γράφει τέτοια περιπτωσιολογια σε μόλις 2 ώρες, χρονικό διάστημα που μου φαίνεται υπερβολικά μικρό για τέτοια χρονοβόρα θέματα. Πολλές πράξεις, θεσιματα μεταβλητών, ταυτότητες. Καθόλου ομορφιά, μέθοδος επίλυσης. Μονάχα επιφοίτηση και άσχημες λύσεις που δεν προσφέρουν ικανοποίηση, που είναι και ο στόχος του διαγωνισμού. Από τα όμορφα θέματα των τελευταίων 15 χρόνων επιστρέφουμε στα πεπαλαιωμένα θέματα του 1990, όπου η πλειονότητα των ασκήσεων ήταν παρόμοια με τα σημερινά.

ΥΓ: Το Π3 καθαρά θέμα διερεύνησης και ανάλυσης, η επίλυση είναι 3 γραμμές. Το θεωρώ απαράδεκτο και καθόλου ταιριαστό στην φιλοσοφία των μαθηματικών διαγωνισμών, οι οποίοι προωθούν την σκέψη και την ιδιοφυή ιδέα, και όχι την ατελείωτη περιπτωσιολογια χωρίς νόημα.


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Παρ Νοέμ 11, 2022 6:45 pm

Η δυσκολία των θεμάτων στο αρχικό στάδιο του διαγωνισμού, δηλαδή στον θαλη, μόνο αρνητικό αποτέλεσμα έχει. Τα παιδιά που δεν έχουν κάνει ειδική προετοιμασια ομολογουμένως απομακρυνονται από τους διαγωνισμούς βλέποντας αυτά τα "κινέζικα προβλήματα", τα οποία δεν μπορούν καν να πλησιάσουν. Ίσως θα έπρεπε να αναθεωρηθεί λοιπόν η ποιότητα και η δυσκολία των θεμάτων, και να επιστρέψουμε σε ένα μοντέλο που θα προσελκύει τους μαθητές.


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
abcd1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2021 4:45 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από abcd1 » Παρ Νοέμ 11, 2022 6:48 pm

Lymperis Karras έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 6:42 pm
Συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν. Δυστυχώς επιβεβαιωνεται αυτό που εδώ και καιρό έχω προβλέψει: η στροφή από προβλήματα με όμορφες λύσεις και με λογική μέθοδο επίλυσης σε προβλήματα όπως το σημερινό Π3 της Β λυκείου, τα οποία δεν προσεγγιζονται εύκολα λόγω των ΑΠΕΙΡΩΝ περιπτώσεων που πρέπει να λάβει κανείς υπόψιν του για την θέση του σημείου Δ. Δεν γνωρίζω άτομο το οποίο θα ήθελε να γράφει τέτοια περιπτωσιολογια σε μόλις 2 ώρες, χρονικό διάστημα που μου φαίνεται υπερβολικά μικρό για τέτοια χρονοβόρα θέματα. Πολλές πράξεις, θεσιματα μεταβλητών, ταυτότητες. Καθόλου ομορφιά, μέθοδος επίλυσης. Μονάχα επιφοίτηση και άσχημες λύσεις που δεν προσφέρουν ικανοποίηση, που είναι και ο στόχος του διαγωνισμού. Από τα όμορφα θέματα των τελευταίων 15 χρόνων επιστρέφουμε στα πεπαλαιωμένα θέματα του 1990, όπου η πλειονότητα των ασκήσεων ήταν παρόμοια με τα σημερινά.

ΥΓ: Το Π3 καθαρά θέμα διερεύνησης και ανάλυσης, η επίλυση είναι 3 γραμμές. Το θεωρώ απαράδεκτο και καθόλου ταιριαστό στην φιλοσοφία των μαθηματικών διαγωνισμών, οι οποίοι προωθούν την σκέψη και την ιδιοφυή ιδέα, και όχι την ατελείωτη περιπτωσιολογια χωρίς νόημα.
Έχεις απόλυτο δίκιο !!! Ήταν ένα χρονοβόρο και ανούσιο ψάξιμο ανάμεσα στα ημιεπίπεδα και μετά πάλι απ την αρχή… Καμία σχέση με τις γεωμετρίες των προηγούμενων χρόνων. Επίσης οι 2 ώρες γι αυτά τα θέματα σε αναγκάζουν να παρουσιάζεις τις λύσεις σου όσο πιο γρήγορα μπορείς με αποτέλεσμα να υπάρχει ασυνάφεια σε πολλά σημεια του γραπτού. Μακάρι το σύστημα να γυρίσει στα 4 θέματα με 3 ώρες.


abcd1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2021 4:45 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από abcd1 » Παρ Νοέμ 11, 2022 6:50 pm

Lymperis Karras έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 6:45 pm
Η δυσκολία των θεμάτων στο αρχικό στάδιο του διαγωνισμού, δηλαδή στον θαλη, μόνο αρνητικό αποτέλεσμα έχει. Τα παιδιά που δεν έχουν κάνει ειδική προετοιμασια ομολογουμένως απομακρυνονται από τους διαγωνισμούς βλέποντας αυτά τα "κινέζικα προβλήματα", τα οποία δεν μπορούν καν να πλησιάσουν. Ίσως θα έπρεπε να αναθεωρηθεί λοιπόν η ποιότητα και η δυσκολία των θεμάτων, και να επιστρέψουμε σε ένα μοντέλο που θα προσελκύει τους μαθητές.
Επίσης καλύτερο θα ήταν να υπάρξει πάλι διαχωρισμός Θαλή-Ευκλείδη με τη δυσκολία τον προβλημάτων να αυξάνεται όσο ανεβαίνουμε επίπεδο. Βρίσκω ανούσια αυτήν την αλλαγή που παρατηρείται τα 3 τελευταία χρόνια η οποία σιγά σιγά αποστρέφει τους μαθητές από την ενασχόληση με τους μαθηματικούς διαγωνισμούς.


ΠΟΔΑΡΑΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2022 6:55 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΟΔΑΡΑΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ » Παρ Νοέμ 11, 2022 7:02 pm

abcd1 έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 6:50 pm
Επίσης καλύτερο θα ήταν να υπάρξει πάλι διαχωρισμός Θαλή-Ευκλείδη με τη δυσκολία τον προβλημάτων να αυξάνεται όσο ανεβαίνουμε επίπεδο. Βρίσκω ανούσια αυτήν την αλλαγή που παρατηρείται τα 3 τελευταία χρόνια η οποία σιγά σιγά αποστρέφει τους μαθητές από την ενασχόληση με τους μαθηματικούς διαγωνισμούς.
Δηλαδή σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα δε θα υπάρξει Ευκλείδης;


abcd1
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 22, 2021 4:45 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από abcd1 » Παρ Νοέμ 11, 2022 7:06 pm

ΠΟΔΑΡΑΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 7:02 pm
abcd1 έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 6:50 pm
Επίσης καλύτερο θα ήταν να υπάρξει πάλι διαχωρισμός Θαλή-Ευκλείδη με τη δυσκολία τον προβλημάτων να αυξάνεται όσο ανεβαίνουμε επίπεδο. Βρίσκω ανούσια αυτήν την αλλαγή που παρατηρείται τα 3 τελευταία χρόνια η οποία σιγά σιγά αποστρέφει τους μαθητές από την ενασχόληση με τους μαθηματικούς διαγωνισμούς.
Δηλαδή σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα δε θα υπάρξει Ευκλείδης;
Δεν νομίζω. Πέρυσι με τα 3 θέματα δεν έγινε


ΠΟΔΑΡΑΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2022 6:55 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΟΔΑΡΑΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ » Παρ Νοέμ 11, 2022 7:09 pm

abcd1 έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 7:06 pm
ΠΟΔΑΡΑΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 7:02 pm
abcd1 έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 6:50 pm
Επίσης καλύτερο θα ήταν να υπάρξει πάλι διαχωρισμός Θαλή-Ευκλείδη με τη δυσκολία τον προβλημάτων να αυξάνεται όσο ανεβαίνουμε επίπεδο. Βρίσκω ανούσια αυτήν την αλλαγή που παρατηρείται τα 3 τελευταία χρόνια η οποία σιγά σιγά αποστρέφει τους μαθητές από την ενασχόληση με τους μαθηματικούς διαγωνισμούς.
Δηλαδή σύμφωνα με τα τωρινά δεδομένα δε θα υπάρξει Ευκλείδης;
Δεν νομίζω. Πέρυσι με τα 3 θέματα δεν έγινε
Περυσι υποτείθεται ότι δεν έγινε λόγω Covid


thepigod762
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 23, 2021 1:02 am
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thepigod762 » Παρ Νοέμ 11, 2022 7:28 pm

Αν μου επιτρέπεται να παραθέσω και εγώ ορισμένα σχόλια ως μαθητής της Α, χωρίς καμία επικριτική διάθεση, θέλοντας μόνο να εκφράσω την άποψή μου από την σκοπιά ενός εξεταζόμενου για τα θέματα της τάξης του, όπως ο Λυμπέρης και οι υπόλοιποι.

Το Π2 δεν ήταν και η πιο απλοϊκή κατασκευή και μου φαίνεται πως δεν έβγαινε χωρίς βοηθητικές. Σε κάθε περίπτωση, ήταν δύσκολο για τον Θαλή και θα θεωρούνταν ένα καλό τελευταίο. Στην προκείμενη περίπτωση, όμως, ακολουθεί ένα Π3 που κατά τη γνώμη μου είναι εξαιρετικά δύσκολο για επίπεδο Θαλή. Οι περισσότεροι μαθητές (ακόμα και καλοί για τα σχολικά δεδομένα) αγνοούν ακόμα και βασικές έννοιες θεωρίας αριθμών, πόσο μάλλον εμπειρία για να αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα.

Δεν απαξιώνω σε καμία περίπτωση τα προβλήματα (της Α). Όσο πιο δύσκολο είναι ένα πρόβλημα, τόσο πιο ενδιαφέρον είναι! Εγώ, όμως, μεταξύ άλλων, έχω ασχοληθεί λίγο περισσότερο με το κομμάτι αυτό σε σύγκριση με έναν τυπικό (καλό) μαθητή. Η γνώμη μου έγκειται καθαρά στην φιλοσοφία στην οποία στηρίζεται ο διαγωνισμός, που δεν είναι άλλη από την πρόκληση των μαθητών αλλά πάντα εντός των ορίων των σχολικών γνώσεων.


Γιώργος Κοτσάλης
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13273
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Παρ Νοέμ 11, 2022 7:29 pm

Αυτό που κάνετε είναι τουλάχιστον άκομψο!

Ανοίξατε μία συζήτηση, όπου πολλά μέλη του :logo: δεν μπορούν να παρακολουθήσουν. Εγώ γνωρίζω τα θέματα

από το πρωί, αλλά αναφέρομαι σε εκείνους που δεν τα γνωρίζουν και δεν μπορούν να συμμετέχουν.


ΠΟΔΑΡΑΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2022 6:55 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΟΔΑΡΑΣ ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ » Παρ Νοέμ 11, 2022 7:59 pm

Γνωρίζετε ποια είναι η βάση πρόκρισης για την επόμενη φάση ή έστω πού κυμαίνεται;


achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Παρ Νοέμ 11, 2022 8:05 pm

Τα θέματα του ΘΑΛΗ κυκλοφορούν ήδη στο διαδίκτυο, οπότε τα αναρτούμε στην αρχή αυτής της συζήτησης. Οι λύσεις τους θα συζητηθούν αύριο.


math80
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2021 10:50 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από math80 » Παρ Νοέμ 11, 2022 8:12 pm

Εγώ βλέπω (μεταξύ άλλων) μαθητές να συμμετέχουν και προφανώς τους ενδιαφέρει να δουν πως τα πήγαν , ή να σχολιάσουν την ποιότητα των θεμάτων. Το άκομψο είναι η συμπεριφορά τη ΕΜΕ που ζητάει μια μέρα αναμονή για τη δημοσίευση θεμάτων και λύσεων. Γιατί άραγε; Εδώ πανελλαδικές δίνουν τα παιδιά και τα θέματα και οι λύσεις κυκλοφορούν από τις 10 το πρωί. Το άκομψο μάλλον βρίσκεται στο αποφασίζομεν και διατάσσομεν , αλλά δεν είναι ώρα να το αναλύσουμε.

Καλά αποτελέσματα σε όλους.


achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: ΘΑΛΗΣ 2022

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Παρ Νοέμ 11, 2022 8:20 pm

math80 έγραψε:
Παρ Νοέμ 11, 2022 8:12 pm
Εγώ βλέπω (μεταξύ άλλων) μαθητές να συμμετέχουν και προφανώς τους ενδιαφέρει να δουν πως τα πήγαν , ή να σχολιάσουν την ποιότητα των θεμάτων. Το άκομψο είναι η συμπεριφορά τη ΕΜΕ που ζητάει μια μέρα αναμονή για τη δημοσίευση θεμάτων και λύσεων. Γιατί άραγε; Εδώ πανελλαδικές δίνουν τα παιδιά και τα θέματα και οι λύσεις κυκλοφορούν από τις 10 το πρωί. Το άκομψο μάλλον βρίσκεται στο αποφασίζομεν και διατάσσομεν , αλλά δεν είναι ώρα να το αναλύσουμε.

Καλά αποτελέσματα σε όλους.
Δεν ζήτησε ακριβώς η ΕΜΕ να μην αναρτηθούν τα θέματα ούτε το επέβαλε. Είπαμε ότι θα ήταν "καλό" να μη συζητηθούν οι λύσεις των θεμάτων σήμερα για κάποιους λόγους.

Θα χαρούμε να δούμε, όμως, πολλές και διαφορετικές λύσεις αύριο. Ελπίζουμε στο μέλλον να επιστρέψουμε στην κανονικότητα των μαθηματικών διαγωνισμών.

Η βάση για την οποία ρωτάτε δεν καθορίζεται εκ των προτέρων, αλλά εξαρτάται από την επίδοση όλων των διαγωνιζομένων ανά τάξη σε όλη την Ελλάδα.

Να μας συγχωρείτε για την όποια αναστάτωση. Ευχαριστώ!

Αχιλλέας


Απάντηση

Επιστροφή σε “Θέματα διαγωνισμών (ΕΜΕ, ΚΥΜΕ, BMO, JBMO, IMO, Kangaroo κλπ)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης