Διαμερίσεις...

Συντονιστής: R BORIS

Άβαταρ μέλους
M.S.Vovos
Δημοσιεύσεις: 931
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2015 5:45 pm

Διαμερίσεις...

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από M.S.Vovos » Πέμ Οκτ 05, 2017 12:16 am

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Διαβάζοντας την ύλη που εξετάζονται τα παιδιά όλα αυτά τα χρόνια στα μαθηματικά, παρατηρεί κανείς ότι το κεφάλαιο 3.4 (ορισμένο ολοκλήρωμα) είναι εντός ύλης και μάλιστα ολόκληρο χωρίς να υπάρχει ούτε μία αναφορά για κάτι εκτός. Εντούτοις, δεν διδάσκεται σχεδόν από κανέναν καθηγητή, από όσο ξέρω εγώ τουλάχιστον, ή είναι ελάχιστη αυτοί που το διδάσκουν κάνοντας απλά μία αναφορά. Προσωπικά, θεωρώ ότι η συγκεκριμένη παράγραφος είναι πολύ σημαντική, κρύβει διάφορες έννοιες και παρουσιάζει μια γεωμετρική ερμηνεία του ολοκληρώματος. Γιατί δεν διδάσκεται και γιατί δεν έχει υπάρξει κάποιο θέμα θεωρίας στις πανελλαδικές εξετάσεις που να περιλαμβάνει αυτές τις έννοιες. Δεν το θεωρώ απαραίτητο (οι έννοιες είναι αρκετά στριφνές ίσως για μαθητές λυκείου) αλλά πάντα μου έκανε εντύπωση, από τότε που ήμουν μαθητής. Αν είναι να μην εξετάζετε ας το δηλώσει το Υπουργείο καθαρά στο επόμενο ΦΕΚ.

Φιλικά,
Μάριος


Είναι αυταπάτη ότι η νεότητα είναι ευτυχισμένη, μια αυταπάτη αυτών που την έχουν χάσει. W. Somerset Maugham

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Διαμερίσεις...

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Πέμ Οκτ 05, 2017 7:02 pm

Μάριε το δείγμα σου θα είναι εξαιρετικά μικρό. Η συγκεκριμένη παράγραφος διδάσκεται! Τόσο η θεωρία της (π.χ. ιδιότητες ολοκληρώματος) όσο και εφαρμογή της, είναι εξαιρετικά κομβικές στην κατανόηση των επόμενων παραγράφων. Μάλιστα δεν βρίσκω ότι δεν υπάρχουν θέματα που δεν περιέχουν το ελάχιστο ψήγματα αυτής της παραγράφου. Ίσως να πρέπει να αναθεωρήσεις την άποψη σου αυτή.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες