Πρόχειρες σημείωσεις στον Διαφορικό Λογισμό

Συντονιστής: KAKABASBASILEIOS

Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Πρόχειρες σημείωσεις στον Διαφορικό Λογισμό

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Κυρ Ιαν 10, 2021 12:59 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Επισυνάπτω στο παρόν κάποιες πρόχειρες σημειώσεις στην ύλη του κεφαλαίου του Διαφορικού Λογισμού των μαθηματικών προσανατολισμού της Γ' Λυκείου.

Για περισσότερα: aftermathsgr.wordpress.com.
Συνημμένα
Notes_Cont_Diff_2020_2021.pdf
(1.07 MiB) Μεταφορτώθηκε 246 φορές


\textcolor{blue}{\forall after-maths}

Λέξεις Κλειδιά:
Άβαταρ μέλους
Christos.N
Δημοσιεύσεις: 2105
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 2:28 pm
Τοποθεσία: Ίλιον

Re: Πρόχειρες σημείωσεις στον Διαφορικό Λογισμό

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Christos.N » Δευ Ιαν 11, 2021 2:03 pm

Βασίλη ευχαριστούμε πολύ που μοιράζεσαι τον κόπο σου και ένα πόνημα που απευθύνεται με γλώσσα φυσική και άμεση στον αναγνώστη.


Χρήστος Ντάβας
Wir müssen wissen — wir werden wissen! D.Hilbert
Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Πρόχειρες σημείωσεις στον Διαφορικό Λογισμό

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Τετ Ιαν 13, 2021 4:00 pm

Christos.N έγραψε:
Δευ Ιαν 11, 2021 2:03 pm
Βασίλη ευχαριστούμε πολύ που μοιράζεσαι τον κόπο σου και ένα πόνημα που απευθύνεται με γλώσσα φυσική και άμεση στον αναγνώστη.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! :)


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Άβαταρ μέλους
george visvikis
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 13277
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2013 9:35 am

Re: Πρόχειρες σημείωσεις στον Διαφορικό Λογισμό

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george visvikis » Τετ Ιαν 13, 2021 6:06 pm

Είναι πολύ χρήσιμο! Έχω εκφράσει ξανά τη γνώμη μου για τη δουλειά σου. Μου αρέσει ο τρόπος που επικοινωνείς. Είναι σίγουρο ότι οι μαθητές θα το διαβάσουν με πολύ ενδιαφέρον, γιατί αν και οι γνώσεις είναι παλιές, το γράψιμο είναι σύγχρονο και περιέχει όλες τις λογικές απορίες που θα είχε ένας μαθητής, χωρίς ωστόσο να χάνει την μαθηματική του αυστηρότητα.

Ευχαριστούμε!

ΥΓ. Μου άρεσε ιδιαίτερα το σχόλιο για τη "βλάβη της γενικότητας"
:lol:


Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Πρόχειρες σημείωσεις στον Διαφορικό Λογισμό

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Πέμ Ιαν 14, 2021 9:57 pm

george visvikis έγραψε:
Τετ Ιαν 13, 2021 6:06 pm
Είναι πολύ χρήσιμο! Έχω εκφράσει ξανά τη γνώμη μου για τη δουλειά σου. Μου αρέσει ο τρόπος που επικοινωνείς. Είναι σίγουρο ότι οι μαθητές θα το διαβάσουν με πολύ ενδιαφέρον, γιατί αν και οι γνώσεις είναι παλιές, το γράψιμο είναι σύγχρονο και περιέχει όλες τις λογικές απορίες που θα είχε ένας μαθητής, χωρίς ωστόσο να χάνει την μαθηματική του αυστηρότητα.

Ευχαριστούμε!

ΥΓ. Μου άρεσε ιδιαίτερα το σχόλιο για τη "βλάβη της γενικότητας"
:lol:
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, κ. Γιώργο! :)

Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη «βλάβη της γενικότητας» από το λύκειο την είχα άχτι. :D


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ρίζος
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5285
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 1:18 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Πρόχειρες σημείωσεις στον Διαφορικό Λογισμό

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Ρίζος » Παρ Ιαν 15, 2021 7:29 pm

Ο χαρακτηρισμός "πρόχειρες σημειώσεις" από τον Βασίλη για το βιβλίο που μοιράζεται μαζί μας, ξεπερνά (προς τα κάτω) το infimum της σεμνότητας.

Βλέπω ένα σύγγραμμα, που αποδίδει σε γραπτή μορφή μια διδασκαλία με γλαφυρότητα, με βάθος και μεράκι, που εστιάζει στις έννοιες, στην ιστορική τους διαδρομή, στην εποπτική κατανόηση, δίχως τη μανία της περιπτωσιολογίας και των τεχνικών επίλυσης.

Ο Βασίλης χρησιμοποιεί κατά κόρον το σωστά βαλμένο χιούμορ ως δυνατό εργαλείο στη διδασκαλία, διαφωνώντας προφανώς με τις μεθόδους της κας Agatha Trunchbull (δασκάλας της Matilda, αν θυμάστε).

Θα χρησιμοποιώ πλέον το παράδειγμα του καλοψημένου τόστ στο μάθημά μου. Κι αυτό γιατί προχτές έκαψα ένα τοστ, δίχως καν να το βάλω στον φούρνο στους 240°!

Το λογοπαίγνιο, των τελευταίων αράδων, θα το δώσω για διερεύνηση στα παιδιά της μαθηματικής ομάδας, όταν (με το καλό) ξαναβρεθούμε, αν και μόνο αν κάνουν κάτι που θα με τσαντίσει. Κι αυτή η προϋπόθεση είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να τους το δώσω (ή όχι;)

Συνθήκη ικανή.jpg
Συνθήκη ικανή.jpg (83.69 KiB) Προβλήθηκε 966 φορές



(*) Βασίλη, αν δεν ξέρεις τι σημαίνει πρόχειρες σημειώσεις, να σού στείλω φωτογραφίες από σημειώσεις που εδώ και χρόνια κρατούσα βιαστικά την ώρα του μαθήματος. Δυστυχώς σε κάποιες δεν καταλαβαίνω τι έγραφα και γιατί το έγραφα. Κάποιες άλλες είναι αρκετά δυσανάγνωστες. Πρώτα θα διαβαστεί το κυπρομινωικό συλλαβαρίο και μετά (ίσως) αυτές.


Μάρκος Βασίλης
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2019 5:47 pm
Τοποθεσία: Καισαριανή
Επικοινωνία:

Re: Πρόχειρες σημείωσεις στον Διαφορικό Λογισμό

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης » Σάβ Ιαν 16, 2021 12:21 am

Γιώργος Ρίζος έγραψε:
Παρ Ιαν 15, 2021 7:29 pm
Ο χαρακτηρισμός "πρόχειρες σημειώσεις" από τον Βασίλη για το βιβλίο που μοιράζεται μαζί μας, ξεπερνά (προς τα κάτω) το infimum της σεμνότητας.

Βλέπω ένα σύγγραμμα, που αποδίδει σε γραπτή μορφή μια διδασκαλία με γλαφυρότητα, με βάθος και μεράκι, που εστιάζει στις έννοιες, στην ιστορική τους διαδρομή, στην εποπτική κατανόηση, δίχως τη μανία της περιπτωσιολογίας και των τεχνικών επίλυσης.

Ο Βασίλης χρησιμοποιεί κατά κόρον το σωστά βαλμένο χιούμορ ως δυνατό εργαλείο στη διδασκαλία, διαφωνώντας προφανώς με τις μεθόδους της κας Agatha Trunchbull (δασκάλας της Matilda, αν θυμάστε).

Θα χρησιμοποιώ πλέον το παράδειγμα του καλοψημένου τόστ στο μάθημά μου. Κι αυτό γιατί προχτές έκαψα ένα τοστ, δίχως καν να το βάλω στον φούρνο στους 240°!

Το λογοπαίγνιο, των τελευταίων αράδων, θα το δώσω για διερεύνηση στα παιδιά της μαθηματικής ομάδας, όταν (με το καλό) ξαναβρεθούμε, αν και μόνο αν κάνουν κάτι που θα με τσαντίσει. Κι αυτή η προϋπόθεση είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να τους το δώσω (ή όχι;)


Συνθήκη ικανή.jpg




(*) Βασίλη, αν δεν ξέρεις τι σημαίνει πρόχειρες σημειώσεις, να σού στείλω φωτογραφίες από σημειώσεις που εδώ και χρόνια κρατούσα βιαστικά την ώρα του μαθήματος. Δυστυχώς σε κάποιες δεν καταλαβαίνω τι έγραφα και γιατί το έγραφα. Κάποιες άλλες είναι αρκετά δυσανάγνωστες. Πρώτα θα διαβαστεί το κυπρομινωικό συλλαβαρίο και μετά (ίσως) αυτές.

Ευχαριστώ πολύ κ. Γιώργο για τα πολύ καλά σας λόγια!

Ομολογουμένως, κι οι δικές μου χειρόγραφες σημειώσεις είναι μονίμως σε μία κατάσταση που δε διαβάζονται - δηλαδή, και τα μη πρόχειρα χειρόγραφά μου, πάλι δυσανάγνωστα είναι. :D


\textcolor{blue}{\forall after-maths}
Απάντηση

Επιστροφή σε “ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες