Προεικόνα-εικόνα συνόλου

Συντονιστής: Πρωτοπαπάς Λευτέρης

TastSie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2018 11:31 pm

Προεικόνα-εικόνα συνόλου

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TastSie » Πέμ Μαρ 08, 2018 1:13 am

Καλησπέρα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια η διαφορά εικόνας και προεικόνας συνόλου;
πχ αν έχω την συνάρτηση f(x)=1+e^x και μου ζητείται ποια είναι η εικόνα του [0,\ln 5] τι πρέπει να κάνω;
σκέφτηκα να βάλω οπου χ το 0 και το μετά το \ln.. έχει σχέση με το σύνολο τιμών γιατί μπερδεύτηκα... :?
τελευταία επεξεργασία από matha σε Πέμ Μαρ 08, 2018 10:11 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: LaTeX και τονισμός κειμένου



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Προεικόνα-εικόνα συνόλου

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Μαρ 08, 2018 1:45 am

TastSie έγραψε:
Πέμ Μαρ 08, 2018 1:13 am
Καλησπέρα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια η διαφορά εικόνας και προεικόνας συνόλου;
πχ αν έχω την συνάρτηση f(x)=1+e^x και μου ζητείται ποια είναι η εικόνα του [0,ln5] τι πρέπει να κάνω;
σκεφτηκα να βαλω οπου χ το 0 και το μετα το ln.. εχει σχεση με το συνολο τιμων γιατι μπερδευτηκα... :?
Το τι θα πει εικόνα και τι προεικόνα συνόλου μέσω συνάρτησης, υπάρχει σε όλα τα βιβλία που μελετούν συναρτήσεις.

Αντί να γράφουμε ξανά αυτό που γράφουν όλα τα βιβλία, πες μας ποια βιβλία χρησιμοποιείς για να σε παραπέμψουμε
στην αντίστοιχη σελίδα. Ακόμα καλύτερα, ρίξε μόνος σου μια ματιά στα βιβλία σου και ίσως το εντοπίσεις. Αλλιώς με χαρά θα σε βοηθήσουμε.

Όπως και να είναι, η άσκηση είναι ιδιαίτερα απλή, οπότε προσπάθησέ την. Αν δεν την λύσεις, θα σου δώσουμε μία υπόδειξη.


TastSie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2018 11:31 pm

Re: Προεικόνα-εικόνα συνόλου

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TastSie » Πέμ Μαρ 08, 2018 1:47 am

Ευχαριστώ πολύ είχατε δίκιο την έλυσα ήδη !


TastSie
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2018 11:31 pm

Re: Προεικόνα-εικόνα συνόλου

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TastSie » Πέμ Μαρ 08, 2018 1:49 am

Τα βιβλία που χρησιμοποιώ είναι Μαθηματικά Οικονομικών Επιστημών Τόμος Β -Μανώλης Λουκάκης και Μαθηματικά Οικονομικών Επιστημών
M. Hoy, J. Livernois, C. McKenna, T. Stengos . Αυτην την στιγμη εχω το 1ο βιβλιο αλλα δεν βρηκα καπου την εννοια της εικονας και της προεικονας.


sperdp1
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 30, 2022 10:52 am

Re: Προεικόνα-εικόνα συνόλου

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sperdp1 » Κυρ Οκτ 30, 2022 10:54 am

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Πέμ Μαρ 08, 2018 1:45 am
TastSie έγραψε:
Πέμ Μαρ 08, 2018 1:13 am
Καλησπέρα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια η διαφορά εικόνας και προεικόνας συνόλου;
πχ αν έχω την συνάρτηση f(x)=1+e^x και μου ζητείται ποια είναι η εικόνα του [0,ln5] τι πρέπει να κάνω;
σκεφτηκα να βαλω οπου χ το 0 και το μετα το ln.. εχει σχεση με το συνολο τιμων γιατι μπερδευτηκα... :?
Το τι θα πει εικόνα και τι προεικόνα συνόλου μέσω συνάρτησης, υπάρχει σε όλα τα βιβλία που μελετούν συναρτήσεις.

Αντί να γράφουμε ξανά αυτό που γράφουν όλα τα βιβλία, πες μας ποια βιβλία χρησιμοποιείς για να σε παραπέμψουμε
στην αντίστοιχη σελίδα. Ακόμα καλύτερα, ρίξε μόνος σου μια ματιά στα βιβλία σου και ίσως το εντοπίσεις. Αλλιώς με χαρά θα σε βοηθήσουμε.

Όπως και να είναι, η άσκηση είναι ιδιαίτερα απλή, οπότε προσπάθησέ την. Αν δεν την λύσεις, θα σου δώσουμε μία υπόδειξη.
μηπωσ θα μπορουσατε να ανεβασετε την λυση?


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες