Μπαλτζής, Δ. - Οι παρεμβάσεις της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας σε ζητήματα μαθηματικής εκπαίδευσης.

baltzisdio
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 06, 2021 11:42 am

Μπαλτζής, Δ. - Οι παρεμβάσεις της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας σε ζητήματα μαθηματικής εκπαίδευσης.

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από baltzisdio » Παρ Αύγ 06, 2021 1:22 pm

Καλησπέρα. Μετά από μία δεκαετία σχετικά πυκνής, αν και διακριτικής, παρακολούθησης της δημόσιας συζήτησης για τα μαθηματικά στο forum αυτό, ζητώ να μου επιτρέψετε να αναρτήσω εδώ την διπλωματική μου εργασία που εκπονήθηκε φέτος στα πλαίσια του διατμηματικού διιδρυματικού Μεταπτυχιακού προγράμματος "Διδακτική των Μαθηματικών".

Η εργασία εντάσσεται στην περιοχή της Ιστορίας της Μαθηματικής Εκπαίδευσης και έχει τίτλο "Οι παρεμβάσεις της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας σε ζητήματα μαθηματικής εκπαίδευσης - μια ιστορική ανάλυση". Συγκεκριμένα, εστιάζει στις δημόσιες παρεμβάσεις της ΕΜΕ σε συνάρτηση με την εξέλιξη της ελληνικής μαθηματικής εκπαίδευσης.

Η ανάλυση εκκινά από την ίδρυση της Εταιρείας το 1918 και εκτείνεται μέχρι και την περίοδο της δικτατορίας των συνταγματαρχών. Συγκεκριμένα, εκτός από τις δραστηριότητες της ΕΜΕ κατά τον Μεσοπόλεμο, εξετάζονται επισταμένως οι μεταρρυθμίσεις των "Νέων Μαθηματικών" και η εισαγωγή τους στο ελληνικό συγκείμενο.

Η εργασία αυτή αποτελεί την αρχή μιας ερευνητικής διαδρομής και, επομένως, εκτιθέμενη δημόσια δέχεται παρατηρήσεις, επεκτάσεις, βελτιώσεις, ακόμα και διορθώσεις.

Διονύσης Μπαλτζής
Συνημμένα
Μπαλτζής, Δ. (2021). Οι παρεμβάσεις της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας σε ζητήματα μαθηματικής εκπαίδευσης - μια ιστορική ανάλυση..pdf
(1.13 MiB) Μεταφορτώθηκε 155 φορές



Λέξεις Κλειδιά:
kkala
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 6:12 pm

Re: Μπαλτζής, Δ. - Οι παρεμβάσεις της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας σε ζητήματα μαθηματικής εκπαίδευσης.

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kkala » Σάβ Αύγ 14, 2021 9:01 pm

Άρχισα να διαβάζω από περιέργεια και "επι τροχάδην", αλλά μετά από ώρες έφθασα στο τέλος της εργασίας, που μου φάνηκε ανώτερη από μια διπλωματική. Ένα συναρπαστικό ταξίδι σε γεγονότα που μερικά γνώριζα, άλλα όμως μου ήταν άγνωστα. Ενδιαφέρει η ιστορία της χώρας μας, γιατί όχι και των Ελλήνων μαθηματικών; Μακάρι να έχουμε περισσότερες αφηγήσεις στο θέμα αυτό.
Δεν μπορώ να κρίνω τα γεγονότα, είμαι μακρυά από την εκπαίδευση. Παρόλα αυτά το περιεχόμενο είναι ενδιαφέρον, πήρα μια ολοκληρωμένη εικόνα. Προσωπικά θα μου άρεσε ένα κάπως πυκνότερο ύφος, που θα είχε σαν αποτέλεσμα λιγότερες σελίδες. Δεν πειράζει όμως, αυτό είναι πολύ δύσκολο σε τέτοιες "ιστορικές" αφηγήσεις, όπου γίνεται σύνθεση (με πολύ κόπο) από πολλές διαφορετικές πηγές. Και έτσι πήρα έτοιμη πολύ πληροφορία. Το ύφος επίσης μου φάνηκε ομοιόμορφο, και αυτό είναι σημαντικό. Καλή επιτυχία και σε άλλα παρόμοια.


Κώστας Καλαϊτζόγλου
baltzisdio
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 06, 2021 11:42 am

Re: Μπαλτζής, Δ. - Οι παρεμβάσεις της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας σε ζητήματα μαθηματικής εκπαίδευσης.

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από baltzisdio » Τρί Αύγ 31, 2021 8:41 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τα ευμενή σχόλια.
Να είστε καλά.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Μαθηματικά Κείμενα-Μελέτες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες