Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ 37 ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ 37 ΣΥΝΕΔΡΙΟ

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τρί Ιούλ 06, 2021 9:18 am

Καλημέρα. Επιτρέψτε μου να εκθέσω εδώ στην Μαθηματική Οικογένεια mathematica, την δημοσιευμένη εργασία μου στο 37ο Mαθηματικό Συνέδριο.
242-253.pdf
(540.7 KiB) Μεταφορτώθηκε 282 φορές


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.

Λέξεις Κλειδιά:
nickthegreek
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: Δευ Μαρ 01, 2010 2:07 pm

Re: Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ 37 ΣΥΝΕΔΡΙΟ

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nickthegreek » Τρί Ιούλ 06, 2021 1:25 pm

Κύριε Λουρίδα, συγχαρητήρια για την εργασία σας! Ορμώμενος από το post σας, θα ήθελα να σας υπενθυμίσω και το προ 3 ετών δημοσιευμένο e-book μου στις εκδόσεις Πατάκη, "Thoughts behind the solution":

https://www.patakis.gr/product/507188/d ... -book-pdf/

το οποίο πιστεύω θα ήταν ένα καλό reference για την τωρινή και μελλοντικές εργασίες σας!

Με εκτίμηση,
Νικόλαος Αθανασίου


Νίκος Αθανασίου
Μεταδιδακτορικός ερευνητής, τμήμα μαθηματικών- Πανεπιστήμιο Κρήτης
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ 37 ΣΥΝΕΔΡΙΟ

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Τρί Ιούλ 06, 2021 7:57 pm

nickthegreek έγραψε:
Τρί Ιούλ 06, 2021 1:25 pm
Κύριε Λουρίδα, συγχαρητήρια για την εργασία σας! Ορμώμενος από το post σας, θα ήθελα να σας υπενθυμίσω και το προ 3 ετών δημοσιευμένο e-book μου στις εκδόσεις Πατάκη, "Thoughts behind the solution":

https://www.patakis.gr/product/507188/d ... -book-pdf/

το οποίο πιστεύω θα ήταν ένα καλό reference για την τωρινή και μελλοντικές εργασίες σας!

Με εκτίμηση,
Νικόλαος Αθανασίου
Ναι Νίκο, με τιμά ιδιαιτέρως να αναφέρομαι σε δημοσιεύσεις και συγγραφές από εσένα, αφού είναι γνωστή η τεράστια αξία σου ως Μαθηματικού. Μάλιστα το ότι ο άριστος Καθηγητής Πανεπιστημίου Μαθηματικού τμήματος αλλά και εγνωσμένης αξίας στο art of problems solving Μιχάλης Λάμπρου προλογίζει, θα είναι για εμένα διπλή τιμή η αναφορά εκεί. Ήδη ξεκινώ να το διαβάζω.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Άβαταρ μέλους
S.E.Louridas
Δημοσιεύσεις: 5956
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2009 10:53 am
Τοποθεσία: Aegaleo.
Επικοινωνία:

Re: Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ 37 ΣΥΝΕΔΡΙΟ

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S.E.Louridas » Κυρ Ιούλ 11, 2021 7:23 pm

Η ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΦΟΡΑ (REFERENCE). Επιτρέψτε μου, με βάση τον παραπάνω διάλογο, να αναφερθώ σε μία Επιστημονική Ηθική Αρχή, και όχι μόνο, για τις Αναφορές σε εργασίες ή συγγραφές, αρχή που τηρείται παγκοσμίως από σοβαρούς επιστήμονες συγγραφείς. Όταν κάνουμε μία επιστημονική αναφορά δεν γράφουμε το βιβλίο μόνο και τον εκδότη χωρίς τον συγγραφέα, αφού ο συγγραφέας αναδεικνύει την συγγραφή. Πολλώ δε μάλλον όταν αναφερόμαστε σε συγκεκριμένη εργασία, συγκεκριμένου συγγραφέα που δημοσιεύεται σε ένα περιοδικό ή σε συνέδριο κτλ. Προφανώς δεν γράφουμε το περιοδικό, και την σελίδα χωρίς τον συγγραφέα και μάλιστα όταν η εργασία ή τμήμα της είναι αποδεδειγμένα πρωτότυπα, αυτό και όταν δεν γίνεται από τον εισηγητή εν τέλει από αυτόν που κάνει την αναφορά, είναι καταρχάς και καταρχήν κακό δείγμα για τον αναφέροντα (Για παράδειγμα ΔΕΝ γράφουμε για μία αναφορά: Περιοδικό τάδε σελίδα τάδε της Μαθηματικής εταιρίας τάδε χωρίς το όνομα του συγγραφέα του άρθρου). Για τούτο, και όσο με αφορά, στην εργασία που ήδη σας παρουσίασα έκανα εκτενή και επώνυμη αναφορά με χαρά και αισθανόμενος τιμή, στον Νίκο Δεργιεδέ, στον Αντώνη Δούναβη κτλ. Προφανώς λοιπόν όταν θα κάνω, που θα κάνω, αναφορά στο παραπάνω βιβλίο (που το διαβάζω εντατικά και που είναι βιβλίο υψηλά χρήσιμο και βάθους) θα αναφερθώ κύρια και με έμφαση στον Συγγραφέα Νίκο Αθανασίου και τον forward Μιχάλη Λάμπρου.


S.E.Louridas

1.Μιλώ, μόνο όταν έχω να πώ κάτι καλύτερο από την σιωπή (Πυθαγόρας).
2.Οι αξίες αντανακλώνται, Δεν επιβάλλονται.
3.Είναι Κορυφαία η κάθε στιγμή επίλυσης ενός Μαθηματικού προβλήματος.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Μαθηματικά Κείμενα-Μελέτες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες