Υπεραγορά

Γρίφοι, Σπαζοκεφαλιές, προβλήματα λογικής, μαθηματικά παιχνίδια, αινίγματα

Συντονιστής: Γιώργος Ρίζος

orestisgotsis
Δημοσιεύσεις: 1753
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2012 10:19 pm

Υπεραγορά

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από orestisgotsis » Τετ Μαρ 01, 2023 11:03 pm

Κενό
τελευταία επεξεργασία από orestisgotsis σε Τετ Νοέμ 08, 2023 12:32 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15767
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Υπεραγορά

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Μαρ 02, 2023 2:35 am

Ορέστη, υπάρχει κάποιος λόγος που τοποθετείς στον φάκελο των Διασκεδαστικών Μαθηματικών μία τυπική άσκηση στα ποσοστά;

Το σχόλιό μου δεν αφορά την ίδια την άσκηση αλλά την πρακτική να βαφτίζουμε Διασκεδαστικά Μαθηματικά θέματα που είναι των τυπικών και κοινότυπων Μαθηματικών. Η ανησυχία μου είναι επειδή μας διαβάζουν μαθητές, οπότε καλό είναι να μην δίνουμε στρεβλή εικόνα περί τον κλάδο μας.

Την παρακάτω παράγραφο την έχω αναρτήσει πολλές φορές στο φόρουμ, σε ανάλογες περιπτώσεις. Αντιγράφω copy/paste.

Δεν βλέπω γιατί η άσκηση είναι τοποθετημένη στα Διασκεδαστικά Μαθηματικά. Καλό είναι να μην αποπροσανατολίζουμε τους μαθητές μας για τo τι εννοούμε με αυτόν τον κλάδο των Μαθηματικών. Ας επαναλάβω κάτι που έγραψα σε άλλο ποστ, σε ανάλογη περίπτωση.

Για μένα Διασκεδαστικά Μαθηματικά είναι αυτό που ονομάζουμε Recreational Mathematics, με μία τεράστια παράδοση
που στον Δυτικό κόσμο ξεκινά με το Liber Abaci (1202) του Fibonacci και με εκπροσώπους όπως τον
Prevost, La Première partie des subtiles et plaisantes inventions (1584), τον Claude Gaspard Bachet de Méziriac,
Problèmes plaisants et délectables (1624), μετά Ozanam, Sam Loyd, Dudeney, Lewis Caroll, Kraitchik, Smullyan,
Gardner, Perelman και μύρια άλλα ονόματα.

Για εμένα το παραπάνω πρόβλημα είναι καθαρά Μαθηματικό (και γνωστό αφού διδάσκεται στο Σχολείο). Ωραίο μεν το συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά άλλο καταλαβαίνω ως Διασκεδαστικό.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Διασκεδαστικά Μαθηματικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες