Ιωάννης Καραντινός

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

χρηστος ευαγγελινος

Ιωάννης Καραντινός

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από χρηστος ευαγγελινος » Τετ Ιαν 18, 2017 8:03 pm

Οι σχολικές βιβλιοθήκες όπως ανακάλυψα τελευταία , κρύβουν πολλές εκπλήξεις και όταν υπάρχει χρόνος για ψάξιμο ανακαλύπτεις πολύ ωραία πράγματα. Σήμερα ανακάλυψα αδιάβαστα τεύχη του περιοδικού "Ευκλείδης" από το 1984 και μετά (λέω αδιάβαστα γιατί ήταν ακόμα κλεισμένα σε ζελατίνα! και σκονισμένα....πολύ σκονισμένα.)

Άνοιξα στην τύχη το τεύχος Λ.Β.' 1998-1999 του Ευκλείδη Β' και στο τελευταίο μέρος του (λ.β. τ. 4/2) βρήκα μερικά στοιχεία για τον μαθηματικό Ιωάννη Καραντινό , που γεννήθηκε το 1784 στο Κάστρο Κεφαλλονιάς και πέθανε το 1834 στη Νεάπολη της Ιταλίας. Ο άνθρωπος αυτός μεταξύ άλλων υπήρξε μαθητής του Cauchy στην Echole Polytechnique και επιστρέφοντας το 1832 στην Ελλάδα , δίδαξε μαθηματικά στην Ιόνιο ακαδημία, όπου προσπάθησε να εισάγει το Γαλλικό ιδεώδες (που βρισκόταν σε έκρηξη) στον Ελλαδικό χώρο. Για το σκοπό αυτό ξεκίνησε να μεταφράζει γαλλικά βιβλία , όμως το μεγαλύτερο μέρος του έργου του παρέμεινε αδημοσίευτο , λόγω των φοβερών οικονομικών δυσχερειών που αντιμετώπισε. Κάποια από τα έργα που εκδόθηκαν στα Ελληνικά σε μετάφραση του Καραντινού είναι τα εξής:
* Στοιχεία Αριθμητικής (Bourdon , 1824)
* Στοιχεία Γεωμετρίας (Legendre , 1829)
* Στοιχειώδεις πραγματεία του Διαφορικού και ολοκληρωτικού λογισμού (Lacroix , 1802)
* Θεωρία των αναλυτικών συναρτήσεων (Lagrange , 1797)

Υπάρχουν άραγε σήμερα αυτά τα έργα σε κάποια βιβλιοθήκη? Και τα υπόλοιπα που δεν εκδόθηκαν τι απέγιναν?

Το άρθρο στον Ευκλείδη επιμελήθηκε η κυρία Χριστίνα Π. Φίλη , από όπου άντλησα τα παραπάνω.

Παρακαλείται όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες να τις αναρτήσει ώστε να μάθουμε περισσότερα για τον Ι. Καραντινό.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15761
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ιωάννης Καραντινός

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Τετ Ιαν 18, 2017 9:28 pm

χρηστος ευαγγελινος έγραψε: Παρακαλείται όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες να τις αναρτήσει ώστε να μάθουμε περισσότερα για τον Ι. Καραντινό.

Είχα αναφερθεί, αλλά συντομότατα, στον Καρανδηνό ή Καρανδινό ή Καραντηνό ή Καραντινό εδώ

Μία εμβριθής μελέτη για την Ιόνιο Ακαδημία όπου αφιερώνεται εκτενές κεφάλαιο στον Καρανδινό, από τον φίλο Γιώργο Ζούμπο εδώ. Πρόκειται για το Διδακτορικό του, στο οποίο ήμουν στην 7-μελή εξεταστική επιτροπή, οπότε το μελέτησα με πολύ προσοχή και εγγυώμαι την αξία του.

Στην ερώτησή σου αν τα βιβλία του Καρανδινού υπάρχουν σε Βιβλιοθήκες η απάντηση είναι: Και βεβαίως υπάρχουν. Έχω στο αρχείο μου όλες τις Βιβλιοθήκες που έχουν αντίτυπο, καθώς συμμετείχα σε μία μελέτη που κατέγραψε όλα τα Μαθηματικά έντυπα της εποχής της Τουρκοκρατίας και τις βιβλιοθήκες που έχουν αντίτυπο. Επίσης το μέλος μας ο Ανδρέας Πούλος καταγράφει τις κυριότερες, στον Βιβλιογραφικό του Οδηγό. Άλλωστε στην προσωπική μου βιβλιοθήκη έχω τρία από αυτά. Τέλος θα βρεις ηλεκτρονικά αντίτυπα στον Ελληνομνήμονα (δεν το ψάχνω γιατί έχω αργό ιντερνέτ).


ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: Δευ Δεκ 28, 2009 11:41 pm
Τοποθεσία: Kάπου στο πιο μεγάλο νησί του Ιονίου

Re: Ιωάννης Καραντινός

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΕΦΑΛΟΝΙΤΗΣ » Τετ Μαρ 29, 2017 7:27 pm

Κάθε μέρα και μάλιστα πολλές φορές στη διάρκεια της κάθε μέρας ατενίζω από το σπίτι το Κάστρο του Αγίου Γεωργίου , την παλιά πρωτεύουσα της Κεφαλλονιάς , το μέρος όπου γεννήθηκε ο Ιωάννης Καραντινός.
Αυτό που με κάνει να λυπάμαι είναι ότι δεν υπάρχει η παραμικρή εμφανής αναφορά στο νησί για αυτόν τον πρώτο καθηγητή μαθηματικών σε ελληνικό πανεπιστημιακό ίδρυμα. Μια αναφορά μόνο υπάρχει στο λαογραφικό μουσείο του Αργοστολίου , αυτό δεν είναι κάτι που του αποδίδει την οφειλόμενη τιμή. Κρίμα...
Και μη μου γράψει κάποιος ότι υπάρχει οδός Καραντινού στο Αργοστόλι , αυτή η οδός αναφέρεται σε κάποιον άλλον με το ίδιο επώνυμο, όχι στον Ιωάννη Καραντινό .
Κρίμα για το νησί , έβγαλε αρκετούς μαθηματικούς με μεγάλη εμβέλεια και τους αγνοεί...


Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:47 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Ιωάννης Καραντινός

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Πέμ Μαρ 30, 2017 10:45 pm

Επίσης,
ο Ανδρέας Καστάνης, σε ένα άρθρο του στο περιοδικό Historia Mathematica του 2003
για τα Μαθηματικά στην Στρατιωτική Σχολή των Ευελπίδων.
http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 600200023X
αναφέρεται στον Ιωάννη Καραντηνό διότι αυτός είχε μεταφράσει από τα Γαλλικά,
μαθηματικά βιβλία που τα χρησιμοποιούσαν για διδασκαλία στη Σχολή Ευελπίδων.


Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15761
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ιωάννης Καραντινός

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Ιουν 25, 2017 10:50 am

Θα ήταν παράλειψη να μην αναφέρω την εμβριθή μελέτη της Χριστίνας Φίλη για τον Ιωάννη Καρανδηνό.

Η εργασία της βρίσκεται σε συλλογικό τόμο:

L' Europe Mathematique, επιμέλεια C. Goldstein, G. Gray, J. Ritter,
Editions de la Maison des sciences de l'homme, Paris 1996
(Βλέπε Κεφ. 14, σελίς 304 κ.ε.)

Θα βρείτε ένα τμήμα της εργασίας στο κομμάτι/δείγμα που παραθέτει το Google Books
εδώ


Απάντηση

Επιστροφή σε “Ιστορία των Μαθηματικών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης