Άγαλμα του Θαλή στην Ουάσιγκτον

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

Άβαταρ μέλους
Ανδρέας Πούλος
Δημοσιεύσεις: 1494
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:47 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Άγαλμα του Θαλή στην Ουάσιγκτον

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας Πούλος » Κυρ Οκτ 26, 2014 12:40 am

Στις συνημμένες φωτογραφίες εικονίζεται ένα άγαλμα του Θαλή στον σιδηροδρομικό σταθμό της Ουάσιγκτον
και το κτήριο του σταθμού. Δεν είμαι σίγουρος, αν υπάρχει άγαλμα του Θαλή στη χώρα μας.

Ανδρέας Πούλος
Συνημμένα
Union_Station_Washington.jpg
Union_Station_Washington.jpg (9.77 KiB) Προβλήθηκε 1998 φορές
Θαλής άγαλμα.jpg
Θαλής άγαλμα.jpg (16.98 KiB) Προβλήθηκε 1998 φορές


Μπάμπης Στεργίου
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 5561
Εγγραφή: Δευ Δεκ 22, 2008 2:16 pm
Τοποθεσία: Χαλκίδα - Καρδίτσα

Re: Άγαλμα του Θαλή στην Ουάσιγκτον

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπάμπης Στεργίου » Δευ Οκτ 27, 2014 10:03 pm

Ανδρέας Πούλος έγραψε:Στις συνημμένες φωτογραφίες εικονίζεται ένα άγαλμα του Θαλή στον σιδηροδρομικό σταθμό της Ουάσιγκτον
και το κτήριο του σταθμού. Δεν είμαι σίγουρος, αν υπάρχει άγαλμα του Θαλή στη χώρα μας.

Ανδρέας Πούλος
Ανδρέα, τι να λέμε τώρα !


Η πατρίδα μας πρέπει να είναι η μόνη χώρα στον κόσμο που τον πολιστισμό και την ιστορία της τον σέβονται και τον προβάλλουν όλα τα άλλα έθνη, εκτός από εμάς !

Να γιατί μένει τόσος χώρος για πατριδοκάπηλους και πάσης φύσεως άθλια στοιχεία, που σε μια νύχτα εμφανίζουν κάτι ποσοστά κοντά στο 10 \% . Και σαν μην φτάνει αυτό παριστάνουν από πάνω και τους πατριώτες, κι ας μην έχουν ακούσει ποτέ για το Θαλή, τον Ευκλείδη, τον Αρχιμήδη και τον Ερατοσθένη .

Πολύ θα ήθελες εσύ , εγώ και κάποιοι ακόμα να βλέπαμε σε κάθε γωνιά τον Πυθαγόρα, τον Εύδοξο, τον Αρχιμήδη και τον Πτολεμαίο, αλλά αυτοί που κυβερνούν το λαό και τις πόλεις μας, αυτά τα θεωρούν χαμένα λεφτά.

Άντε, χρονιάρα μέρα,μέρα δόξας για το λαό μας , να μην τους καταραστώ για μια ακόμα φορά !

Μπάμπης


Απάντηση

Επιστροφή σε “Ιστορία των Μαθηματικών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες