Grigori Perelman, Ο άνθρωπος που αρνήθηκε 1.000.000 δολλάρια.

Συντονιστής: Καρδαμίτσης Σπύρος

Άβαταρ μέλους
Λάζαρης Χριστόδουλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 8:55 pm
Τοποθεσία: Δουβλίνο - Ιρλανδία
Επικοινωνία:

Grigori Perelman, Ο άνθρωπος που αρνήθηκε 1.000.000 δολλάρια.

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάζαρης Χριστόδουλος » Πέμ Νοέμ 11, 2021 11:22 pm

Grigori Perelman, ο άνθρωπος που έλυσε την Εικασία του Πουανκαρέ, και αρνήθηκε το βραβείο Fields και τα 1.000.000 δολλάρια από το Ινστιτούτο Clay

[url]https://chris.lazaris.net/perelman/[/url]
τελευταία επεξεργασία από Λάζαρης Χριστόδουλος σε Σάβ Νοέμ 13, 2021 12:49 am, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Ο άνθρωπος που αρνήθηκε 1.000.000 δολλάρια.

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Παρ Νοέμ 12, 2021 8:22 am

Λάζαρης Χριστόδουλος έγραψε:
Πέμ Νοέμ 11, 2021 11:22 pm
Grigori Perelman, ο άνθρωπος που έλυσε την Εικασία του Πουανκαρέ, και αρνήθηκε το βραβείο Fields και τα 1.000.000 δολλάρια από το Ινστιτούτο Clay

https://chris.lazaris.net/perelman/
Χριστόδουλε, δεν ανοίγει ο σύνδεσμος. Ακριβέστερα μου βγάζει το μήνυμα

Your connection is not private
Attackers might be trying to steal your information from chris.lazaris.net (for example, passwords, messages or credit cards)

Συμβαίνει μόνο με τον δικό μου browser ή σε όλους;


Άβαταρ μέλους
Λάζαρης Χριστόδουλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 8:55 pm
Τοποθεσία: Δουβλίνο - Ιρλανδία
Επικοινωνία:

Re: Ο άνθρωπος που αρνήθηκε 1.000.000 δολλάρια.

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάζαρης Χριστόδουλος » Παρ Νοέμ 12, 2021 11:21 am

Ευχαριστώ που μου το είπες. δεν μου χει ξανα τύχει αυτό, θα το κοιτάξω.
Προσπάθησε αυτόν τον σύνδεσμο

http://lazaris.net/lazaris/chris/perelman/


KDORTSI
Διακεκριμένο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 2347
Εγγραφή: Τετ Μαρ 11, 2009 9:26 pm

Re: Ο άνθρωπος που αρνήθηκε 1.000.000 δολλάρια.

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KDORTSI » Παρ Νοέμ 12, 2021 12:26 pm

Καλημέρα κ. Χριστόδουλε Λάζαρη...

Αξίζουν πολλά αυτά που γράφεις για σπουδαίους ανθρώπους που άφησαν έντονα ίχνη στην πορεία
της σύντομης αυτής ζωής.
Εξάλλου ο Ευριπίδης, στο έργο του Ηλέκτρα, γράφει,από ό,τι θυμάμαι αυτή τη στιγμή,
σε ένα διάλογο ανάμεσα στον Ορέστη και στο γέροντα βοσκό:
Ορέστης: Και πώς θα εκτιμήσουμε έναν άνθρωπο;
Γέροντας: Από τη στράτα της ζωής του!

Η στράτα αυτή του μεγάλου Πέρελμαν χαράσσεται στα παρακάτω λόγια που γράφεις και που πρέπει να κρατήσουμε όλοι στη μνήμη μας:

"Όταν ρωτήθηκε αργότερα γιατί αρνήθηκε το έπαθλο του ενός εκατομμυρίου δολαρίων, ο Πέρελμαν απάντησε:

«Δεν με ενδιαφέρουν τα χρήματα ή η φήμη. Για μένα τέτοια πράγματα είναι άσχετα στη ζωή γιατί αν η απόδειξή μου είναι σωστή, τότε δεν υπάρχει καλύτερη ανταμοιβή. Δεν θέλω να με παρουσιάζουν σαν ζώο σε ζωολογικό κήπο, θέλω να με βλέπουν σαν επιστήμονα που μελετά τα μαθηματικά προς όφελος άλλων.»

Και μαζί του συμφώνησε και ο Μαίκλ Γκρομόφ:

[Ο Πέρελμαν] έχει ηθικές αρχές στις οποίες εμμένει. Και αυτό εκπλήσσει τον κόσμο. Συχνά λένε ότι συμπεριφέρεται παράξενα επειδή ενεργεί με ειλικρίνεια, με αντικομφορμιστικό τρόπο, κάτι που δεν είναι δημοφιλές σε αυτήν την [μαθηματική] κοινότητα – παρόλο που θα έπρεπε να είναι ο κανόνας."

Κώστας Δόρτσιος


Άβαταρ μέλους
grigkost
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 3053
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:54 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Ο άνθρωπος που αρνήθηκε 1.000.000 δολλάρια.

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από grigkost » Παρ Νοέμ 12, 2021 6:25 pm

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω και εγώ τον κ. Χριστόδουλο Λάζαρη για την παρουσίαση του πορτραίτου ενός από τους κορυφαίους μαθηματικούς του αιώνα.
Ίσως οι παλιότεροι εξ υμών να γνωρίζουμε αρκετά για τον "βίο και την πολιτεία" του Γκριγκόρι Πέρελμαν (Григорий Перельман) αλλά δημοσιεύσεις σαν την παραπάνω βοηθούν να μάθουν και οι νεώτεροι.
Είναι η σκέψη των νεώτερων που με ώθησε να δηλώσω ότι ο τίτλος "Ο άνθρωπος που αρνήθηκε 1.000.000 δολάρια" είναι, αν όχι παραπλανητικός, τουλάχιστον ατυχής.
Διότι: Ο Πέλερμαν θα έπρεπε να μνημονεύεται ως ο ιδιοφυής μαθηματικός που απέδειξε την διάσημη εικασία του Πουανκαρέ (Poincaré conjecture}, η οποία παρέμενε αναπόδεικτη για σχεδόν έναν αιώνα. Στην πραγματικότητα έκανε κάτι περισσότερο: Η απόδειξη αφορούσε την Εικασία γεωμετρικοποίησης του Θόρστον (Thurston) που είναι γενικότερη της εικασίας του Πουανκαρέ, ενώ ο ιδιοφυής & πανίσχυρος χειρισμός της θεωρίας των ροών Ρίτσι (Ricci flows with surgery) είχε σαν συνέπεια την γιγάντωση του μεγάλου ρεύματος έρευνας στα μαθηματικά, την Γεωμετρική Ανάλυση.
Μπροστά σε αυτήν την συνεισφορά του στα μαθηματικά, οτιδήποτε άλλο βρίσκεται σε "δεύτερη μοίρα" και το να το βάζουμε "προμετωπίδα", ουσιαστικά, τον υποτιμά. Όχι μόνο η άρνησή του για το χρηματικό βραβείο Κλέυ (ένα εκατομμύριο δολάρια), αλλά ακόμα και η άρνησή του να παραλάβει το μετάλλιο Φιλντς, δεν μπορούν να "σκιάσουν" τα λαμπρά μαθηματικά του Πέρελμαν.
Είναι προφανές -δεν είναι; - ότι ο Πέρελμαν δεν έχει ανάγκη "καμιάς υπεράσπισης". Εξέφρασα την παραπάνω γνώμη σαν ένας από εμάς τους "υπόλοιπους που μιλάμε και γράφουμε για τον Πέλερμαν".
Προσωπικά, αν μου ζητούσαν "να βάλω έναν αστερίσκο" στην συνεισφορά του Πέρελμαν, αυτός θα είχε να κάνει με το ότι αποφάσισε να μην διδάξει. Αλλά βέβαια είναι απλώς μια γνώμη και η επιλογή του είναι σεβαστή.


Υ.Γ. Απολογούμαι για το ότι οι σύνδεσμοι στα παραπάνω είναι στην αγγλική. Δυστυχώς τα αντίστοιχα λήμματα στην ελληνική είναι φτωχά.


{\color{dred}\Gamma\!\rho\,{\rm{H}}\gamma\varnothing\varrho{\mathscr{H}}\varsigma \ {\mathbb{K}}\,\Omega\sum{\rm{t}}{\mathscr{A}}\,{\mathbb{K}}\!\odot\varsigma
Άβαταρ μέλους
Λάζαρης Χριστόδουλος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 8:55 pm
Τοποθεσία: Δουβλίνο - Ιρλανδία
Επικοινωνία:

Re: Grigori Perelman, Ο άνθρωπος που αρνήθηκε 1.000.000 δολλάρια.

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λάζαρης Χριστόδουλος » Δευ Νοέμ 15, 2021 8:36 pm

Ευχαριτώ κε Κωστάκο για τα σχόλιά σας, τα παίρνω πολύ σοβαρά υπ'οψιν μου.

Σίγουρα συμφωνούμε και το μεγάλο ταλέντο του Περελμαν.
Ελπίζω να συμφωνούμε επίσης ότι το άρθρο μου δείχνει την συνεισφορά του Πέρελμαν στα Μαθηματικα.

Το παράξενο είναι ότι κι'εγώ, τους νεώτερους σκέφτηκα, και γι'αυτό έβαλα αυτό τον τίτλο. Ο τίτλος αυτός, που ίσως να είναι ατυχής όπως λέτε, είναι αυτός που θα κρατήσει την περιέργεια του κόσμου, μας αρέσει ή όχι. Στα βιβλία, στα κινηματογραφικά έργα, ο τίτλος τραβάει. Για τον ίδιο λόγο, εμένα με ενδιαφέρει να διαβάσουν (έστω και ένα μέρος) της βιογραφίας του Πέρελμαν, και ελπίζω οι περισσότεροι θυμούνονται το όνομά του και τί έκανε.

Ο κόσμος γνώρισε τον John Nash όχι με το θεώρημά του, αλλά για την ψυχική του υγεία.

Παρεμπιπτόντως, εγώ θα έβαζα πολλά αστεράκια που δεν πήρε το 1 εκ. δολλάρια. Αν δεν τα ήθελε (που φάνηκε ότι δεν τα ήθελε), θα μπορούσε να τα έδινε στο ινστιτιτούτο Μαθηματικών του πανεπιστημίου, σίγουρα θα τα είχαν ανάγκη.

Φιλικά


Άβαταρ μέλους
Αρχιμήδης 6
Δημοσιεύσεις: 1205
Εγγραφή: Παρ Αύγ 27, 2010 11:27 pm
Τοποθεσία: ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Re: Grigori Perelman, Ο άνθρωπος που αρνήθηκε 1.000.000 δολλάρια.

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχιμήδης 6 » Τρί Νοέμ 16, 2021 7:57 am

Το ότι αρνήθηκε το βραβείο fields και το ποσό που το συνοδεύει δείχνει ότι ο επιστήμονας αυτός απέχει παρασάγγας από τις εκάστοτε κοινωνικές νόρμες και ταυτίζεται με την ανθρωπότητα . Η επιλογή του αυτή αποδεικνύει περίτεχνα την ανιδιοτέλεια που τον διακατέχει καθώς στις μέρες μας ή αγνή έρευνα έχει εκφυλιστεί σε χρηματοδοτούμενη εξυπηρετώντας λάθος συμφέροντα κτλ .
Επιστήμη δίχως ηθική είναι λειψή επιστήμη .


Λάθε βιώσας-Επίκουρος
Κανακάρης Δημήτριος.
Απάντηση

Επιστροφή σε “Ιστορία των Μαθηματικών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες