Γενική Αντισκακιστική Υπόθεση (ΓΑΥ)

Συντονιστής: spyros

ludon64
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 26, 2021 7:53 am

Γενική Αντισκακιστική Υπόθεση (ΓΑΥ)

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ludon64 » Πέμ Φεβ 10, 2022 5:46 pm

Η ΓΑΥ διατυπώνεται ως εξής: «Έστω ότι κάθε κομμάτι μπορεί να κινηθεί σαν κάθε άλλο». Παρατηρούμε ότι η συγκεκριμένη υπόθεση μπορεί να θεωρηθεί ισοδύναμη με μία αφηρημένη σκακιστική παραλλαγή ονόματι «Υπερσκάκι». Άρα η υπερσκακιστική σκέψη λειτουργεί ως δυνητικός μηδενιστής της κλασικής σκακιστικής σκέψης, αφού οποτεδήποτε μπορεί να υπονομεύσει τη συνέπειά της. Μπορούμε βέβαια να σκεφτούμε ότι αφού κάθε κομμάτι έχει μία καθορισμένη κίνηση, τότε η συγκεκριμένη υπόθεση είναι παράλογη. Ωστόσο εγώ θεωρώ ότι οι κινήσεις προϋπάρχουν των κομματιών ως γεωμετρικά μοτίβα, οπότε μπορούμε να τις υπεργενικεύσουμε.



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15761
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Γενική Αντισκακιστική Υπόθεση (ΓΑΥ)

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Πέμ Φεβ 10, 2022 6:53 pm

ludon64 έγραψε:
Πέμ Φεβ 10, 2022 5:46 pm
Η ΓΑΥ διατυπώνεται ως εξής: «Έστω ότι κάθε κομμάτι μπορεί να κινηθεί σαν κάθε άλλο». Παρατηρούμε ότι η συγκεκριμένη υπόθεση μπορεί να θεωρηθεί ισοδύναμη με μία αφηρημένη σκακιστική παραλλαγή ονόματι «Υπερσκάκι». Άρα η υπερσκακιστική σκέψη λειτουργεί ως δυνητικός μηδενιστής της κλασικής σκακιστικής σκέψης, αφού οποτεδήποτε μπορεί να υπονομεύσει τη συνέπειά της. Μπορούμε βέβαια να σκεφτούμε ότι αφού κάθε κομμάτι έχει μία καθορισμένη κίνηση, τότε η συγκεκριμένη υπόθεση είναι παράλογη. Ωστόσο εγώ θεωρώ ότι οι κινήσεις προϋπάρχουν των κομματιών ως γεωμετρικά μοτίβα, οπότε μπορούμε να τις υπεργενικεύσουμε.
Δεν το έπιασα στον βαθμό που πρέπει. Μπορεί ίσως κάποιος από τους αναγνώστες να μου εξηγήσει τι θέλει να πει ο ποιητής; Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με την μεταμοντέρνα υπερεαλιστική θεώρηση.


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης