2ος Θαλής

Συντονιστής: spyros

Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

2ος Θαλής

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Πέμ Απρ 22, 2021 1:39 pm

Η Ε.Μ.Ε μόλις ανακοίνωσε ότι ο συμπληρωματικός Θαλής θα διεξαχθεί αμέσως μετά τις διακοπές με το άνοιγμα των σχολείων. Λογικά θα γίνει την πρώτη εβδομάδα που θα ανοίξουν τα σχολεία! Οπότε καλώς εχόντων των πραγμάτων τέλος Μάη θα έχουμε τον Αρχιμήδη. :clap: :clap: :clap:

http://www.hms.gr/?q=node/1752



Λέξεις Κλειδιά:
achilleas
Γενικός Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3014
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2009 3:32 pm

Re: 2ος Θαλής

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από achilleas » Πέμ Απρ 22, 2021 9:04 pm

Προσπαθώ να καταλάβω τι έγινε.

Διαβάζω το έγγραφο εδώ με ημερομηνία 22/4 ότι ο διαγωνισμός θα γίνει 22/4 (!!!).

Είναι συχνό το φαινόμενο να λαμβάνουμε έγγραφα από τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης με πολύ κοντινές προθεσμίες, αλλά αυτό παραπάει!

Υποθέτω ότι η ΕΜΕ ανέβαλε τον διαγωνισμό, διότι δεν είχαν ενημερωθεί οι ενδιαφερόμενοι.

Φιλικά,

Αχιλλέας


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: 2ος Θαλής

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Παρ Απρ 23, 2021 3:02 pm

Για να μην μείνει "ανοιχτό" το θέμα τελικά η Ε.Μ.Ε ζήτησε να γίνει ο συμπληρωματικός διαγωνισμός για τα ΛΥΚΕΙΑ εκτάκτως στις 22 Απρίλη με έγγραφο που απεστάλη στο υπουργείο στις 16 Απρίλη ως "επείγον". Πιθανότατα(προσωπική άποψη) αυτό έγινε για να προλάβουν με άνεση να διορθώσουν τα γραπτά μέσα στο Πάσχα. Και ως συνήθως το υπουργείο τα έκανε μαντάρα! Έκανε αποδεκτό το αίτημα της Ε.Μ.Ε στις 22 Απρίλη δηλαδή την ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ που θα γινόταν ο διαγωνισμός και μάλιστα έστειλε το έγγραφο σε ΟΛΑ τα σχολεία. Έτσι αναγκάστηκε η Ε.Μ.Ε να κάνει την ανακοίνωση σχετικά με την ακύρωση!!! Το ζήσαμε και αυτό.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


mick7
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2015 4:49 am

Re: 2ος Θαλής

#4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mick7 » Σάβ Απρ 24, 2021 4:19 pm

Διαβάζοντας αυτό πιστεύω άλλος "θεσμός" τα έχει κάνει μαντάρα.... 8-)
Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 3:02 pm
Για να μην μείνει "ανοιχτό" το θέμα τελικά η Ε.Μ.Ε ζήτησε να γίνει ο συμπληρωματικός διαγωνισμός για τα ΛΥΚΕΙΑ εκτάκτως στις 22 Απρίλη με έγγραφο που απεστάλη στο υπουργείο στις 16 Απρίλη ως "επείγον". Πιθανότατα(προσωπική άποψη) αυτό έγινε για να προλάβουν με άνεση να διορθώσουν τα γραπτά μέσα στο Πάσχα. Και ως συνήθως το υπουργείο τα έκανε μαντάρα! Έκανε αποδεκτό το αίτημα της Ε.Μ.Ε στις 22 Απρίλη δηλαδή την ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ που θα γινόταν ο διαγωνισμός και μάλιστα έστειλε το έγγραφο σε ΟΛΑ τα σχολεία. Έτσι αναγκάστηκε η Ε.Μ.Ε να κάνει την ανακοίνωση σχετικά με την ακύρωση!!! Το ζήσαμε και αυτό.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: 2ος Θαλής

#5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Σάβ Μάιος 08, 2021 3:06 pm

Αν και σύντομα θα βγεί ανακοίνωση, θέλω να αναφέρω ότι ο δεύτερος Θαλής θα γίνει στις 14 Μάη!!! Ο Αρχιμήδης θα γίνει στις 5 Ιουνίου όχι με το καθιερωμένο τρόπο στην Αθήνα αλλά σε διάσπαρτα εξεταστικά κέντρα! Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά :clap2: :clap2: :clap: :clap:


petrosmani
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2021 6:09 pm

Re: 2ος Θαλής

#6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petrosmani » Σάβ Μάιος 08, 2021 10:09 pm

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ.


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: 2ος Θαλής

#7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Σάβ Μάιος 08, 2021 11:05 pm

petrosmani έγραψε:
Σάβ Μάιος 08, 2021 10:09 pm
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ.
Στις 10


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: 2ος Θαλής

#8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Κυρ Μάιος 09, 2021 12:12 pm

Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Σάβ Μάιος 08, 2021 3:06 pm
Αν και σύντομα θα βγεί ανακοίνωση, θέλω να αναφέρω ότι ο δεύτερος Θαλής θα γίνει στις 14 Μάη!!! Ο Αρχιμήδης θα γίνει στις 5 Ιουνίου όχι με το καθιερωμένο τρόπο στην Αθήνα αλλά σε διάσπαρτα εξεταστικά κέντρα! Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά :clap2: :clap2: :clap: :clap:
Θα πάμε κατευθείαν από Θαλή σε Αρχιμήδη? Η θα προηγηθεί και Ευκλείδης? Στον Θαλή πάντως είχαν πέσει δυσκολότερα θέματα από άλλες χρονιές (τα 2 τελευταία ήταν επιπέδου Ευκλείδη +), οπότε με τους επιτυχόντες τι θα γίνει?


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: 2ος Θαλής

#9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Κυρ Μάιος 09, 2021 12:49 pm

Καλημέρα Λυμπέρη! Ευκλείδης δεν θα γίνει και το έχουμε πει καιρό τώρα...Τα αποτελέσματα για αυτούς που έδωσαν τον πρώτο Θαλή έχουν βγει. Απλά δεν έχουν ανακοινωθεί. Αυτό συμβαίνει γιατί η ΕΜΕ περιμένει να διεξαχθεί και ο δεύτερος διαγωνισμός, να διορθωθούν και αυτά τα γραπτά και να ανακοινωθούν συνολικά τα αποτελέσματα. Οι επιτυχόντες θα είναι στα επίπεδα που είναι κάθε χρόνο και μάλιστα ήδη έχουν ανακοινωθεί οι πιθανοί αριθμοί! Οι δυσκολία των θεμάτων του πρώτου και του δεύτερου Θαλή δεν έχει καμία σχέση με το πόσοι θα περάσουν! Να στο πω απλά αν εσύ γράψεις 1 στα 20 και ολοι οι άλλοι 0, πολύ απλά θα περάσεις εσύ. Τα αρκετά πιο δύσκολα θέματα και ο περιορισμένος χρόνος δόθηκαν για άλλο σκοπό που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε. Σίγουρα όμως αυτοί που "κανονίζουν" ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν και σίγουρα αυτό είναι προς το συμφέρον των πολύ καλών μαθητών... Ελπίζω να βοήθησα εσένα αλλά και όσους διαβάζουν αυτό το ποστ


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: 2ος Θαλής

#10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Δευ Μάιος 10, 2021 3:17 pm

Παραθέτω και το επίσημο έγγραφο του υπουργείου
Συνημμένα
ΕΞΕ - 50739 - 2021 - ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ 81ΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ `Ο ΘΑΛΗΣ`.pdf
(129.19 KiB) Μεταφορτώθηκε 149 φορές


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: 2ος Θαλής

#11

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Δευ Μάιος 10, 2021 5:14 pm

Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 3:17 pm
Παραθέτω και το επίσημο έγγραφο του υπουργείου
Εδώ από ότι βλέπω αναφέρονται μόνο τα Λύκεια...με τα Γυμνάσια τι θα γίνει? (Και με Θαλή και με Αρχιμήδη)


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: 2ος Θαλής

#12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Δευ Μάιος 10, 2021 5:31 pm

Lymperis Karras έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 5:14 pm
Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 3:17 pm
Παραθέτω και το επίσημο έγγραφο του υπουργείου
Εδώ από ότι βλέπω αναφέρονται μόνο τα Λύκεια...με τα Γυμνάσια τι θα γίνει? (Και με Θαλή και με Αρχιμήδη)
Το ίδιο ίσχυει και για Γυμνάσια και για τα Λύκεια


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: 2ος Θαλής

#13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Δευ Μάιος 10, 2021 5:34 pm

Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 5:31 pm
Lymperis Karras έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 5:14 pm
Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 3:17 pm
Παραθέτω και το επίσημο έγγραφο του υπουργείου
Εδώ από ότι βλέπω αναφέρονται μόνο τα Λύκεια...με τα Γυμνάσια τι θα γίνει? (Και με Θαλή και με Αρχιμήδη)
Το ίδιο ίσχυει και για Γυμνάσια και για τα Λύκεια
Απλά παραξενεύθηκα διότι το έγγραφο αναφέρεται μόνο σε Λύκεια...και κάτι τελευταίο...οι επιτυχόντες που αναφέρονται είναι συνολικοί ή μόνο λύκεια?


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: 2ος Θαλής

#14

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Δευ Μάιος 10, 2021 5:37 pm

Lymperis Karras έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 5:34 pm
Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 5:31 pm
Lymperis Karras έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 5:14 pm
Τσιαλας Νικολαος έγραψε:
Δευ Μάιος 10, 2021 3:17 pm
Παραθέτω και το επίσημο έγγραφο του υπουργείου
Εδώ από ότι βλέπω αναφέρονται μόνο τα Λύκεια...με τα Γυμνάσια τι θα γίνει? (Και με Θαλή και με Αρχιμήδη)
Το ίδιο ίσχυει και για Γυμνάσια και για τα Λύκεια
Απλά παραξενεύθηκα διότι το έγγραφο αναφέρεται μόνο σε Λύκεια...και κάτι τελευταίο...οι επιτυχόντες που αναφέρονται είναι συνολικοί ή μόνο λύκεια?
Προφανώς συνολικοί! Είναι πάρα πολλοί για Αρχιμήδη..


petrosmani
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2021 6:09 pm

Re: 2ος Θαλής

#15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petrosmani » Τρί Μάιος 11, 2021 4:03 pm

ΒΓΗΚΕ ΧΘΕΣ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΛΗ. ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΜΗΔΗ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.


math.
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 14, 2021 5:26 pm

Re: 2ος Θαλής

#16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από math. » Παρ Μάιος 14, 2021 5:37 pm

Καλημέρα , να ρωτήσω κάτι άμα γίνεται εγώ είμαι μαθητής γ γυμνασίου διακρίθηκα πέρσι Αρχιμήδη και σήμερα έδωσα τον συμπληρωματικό διαγωνισμό Θαλή και να πω λίγο ότι στο 1ο θέμα ενώ τα κάνα σωστά τη σκέψη και τα πάντα έκανα ένα μικρό αριθμητικό σε μια διαίρεση από βιασύνη με αποτέλεσμα να μου βρω λάθος αποτέλεσμα ενώ ο τρόπος ήταν σωστός.Στο 2ο το έλυσα ολόκληρο και στο 3ο στην γεωμετρία κόλλησα και ενώ ήταν κάτι αρκετά απλό απλώς δεν το είδα εκείνη τη στιγμή (έγραψα όμως κάποια πράγματα).Όποτε πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει ......Μήπως γνωρίζουμε κάτι για την ημερομηνία των αποτελεσμάτων(μια εκτίμηση) η τη βάση για να περάσεις ξέρω 'γώ(πάλι εκτίμηση)


Ευχαριστώ


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: 2ος Θαλής

#17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Παρ Μάιος 14, 2021 5:42 pm

math. έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 5:37 pm
Καλημέρα , να ρωτήσω κάτι άμα γίνεται εγώ είμαι μαθητής γ γυμνασίου διακρίθηκα πέρσι Αρχιμήδη και σήμερα έδωσα τον συμπληρωματικό διαγωνισμό Θαλή και να πω λίγο ότι στο 1ο θέμα ενώ τα κάνα σωστά τη σκέψη και τα πάντα έκανα ένα μικρό αριθμητικό σε μια διαίρεση από βιασύνη με αποτέλεσμα να μου βρω λάθος αποτέλεσμα ενώ ο τρόπος ήταν σωστός.Στο 2ο το έλυσα ολόκληρο και στο 3ο στην γεωμετρία κόλλησα και ενώ ήταν κάτι αρκετά απλό απλώς δεν το είδα εκείνη τη στιγμή (έγραψα όμως κάποια πράγματα).Όποτε πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει ......Μήπως γνωρίζουμε κάτι για την ημερομηνία των αποτελεσμάτων(μια εκτίμηση) η τη βάση για να περάσεις ξέρω 'γώ(πάλι εκτίμηση)


Ευχαριστώ
Καλησπέρα! Δυστυχώς έχουμε ξαναπεί ότι "εκτιμήσεις" δεν γίνεται να κάνει κανείς! Τα συνολικά αποτελέσματα θα βγουν σύντομα. Κάντε λίγο υπομονή


Άβαταρ μέλους
Lymperis Karras
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 06, 2020 5:16 pm

Re: 2ος Θαλής

#18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lymperis Karras » Παρ Μάιος 14, 2021 5:44 pm

math. έγραψε:
Παρ Μάιος 14, 2021 5:37 pm
Καλημέρα , να ρωτήσω κάτι άμα γίνεται εγώ είμαι μαθητής γ γυμνασίου διακρίθηκα πέρσι Αρχιμήδη και σήμερα έδωσα τον συμπληρωματικό διαγωνισμό Θαλή και να πω λίγο ότι στο 1ο θέμα ενώ τα κάνα σωστά τη σκέψη και τα πάντα έκανα ένα μικρό αριθμητικό σε μια διαίρεση από βιασύνη με αποτέλεσμα να μου βρω λάθος αποτέλεσμα ενώ ο τρόπος ήταν σωστός.Στο 2ο το έλυσα ολόκληρο και στο 3ο στην γεωμετρία κόλλησα και ενώ ήταν κάτι αρκετά απλό απλώς δεν το είδα εκείνη τη στιγμή (έγραψα όμως κάποια πράγματα).Όποτε πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει ......Μήπως γνωρίζουμε κάτι για την ημερομηνία των αποτελεσμάτων(μια εκτίμηση) η τη βάση για να περάσεις ξέρω 'γώ(πάλι εκτίμηση)


Ευχαριστώ
Εφόσον ο Αρχιμήδης είναι στις 5 Ιουνίου, νομίζω τα αποτελέσματα θα βγουν αρκετά σύντομα (μέσα σε 2-3 βδομάδες ή και λιγότερο). Για την βαθμολογία δεν ξέρω


Ένας μαθηματικός χρειάζεται μολύβι, γόμα και μεγάλο καλάθι αχρήστων.
-Hilbert
petrosmani
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2021 6:09 pm

Re: 2ος Θαλής

#19

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petrosmani » Τετ Μάιος 19, 2021 1:48 pm

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΜΗΔΗ ΚΑΘΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΜΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΤΙΣ 13.00 ( ΑΡΑ 12.30 ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΕΞΤΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ) ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ( ΠΟΥ Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ).


Τσιαλας Νικολαος
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2015 1:04 pm

Re: 2ος Θαλής

#20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τσιαλας Νικολαος » Τετ Μάιος 19, 2021 2:05 pm

Ανακοίνωση θα βγει μετά από τα αποτελέσματα! Πάντως ήδη στην πρώτη ανακοίνωση αναφέρει ότι ο διαγωνισμός θα γίνει στις 10.


Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά Μηνύματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες