Πρόβλημα διαίρεσης?

Συντονιστής: spyros

zoel
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2020 6:43 pm

Πρόβλημα διαίρεσης?

#1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoel » Κυρ Δεκ 13, 2020 2:12 pm

Καλησπέρα καλοί μου άνθρωποι, προσπαθώ να μαθω διαίρεση, και εχω αυτην την άσκηση που δε μπορώ να την λύσω, η άσκηση λέει:
Να βρειτε τη μεγαλυτερη τιμη που μπορει να παρει το υπολοιπο μιας διαιρεσης με διαιρετη το 8 και πηλικο το 20. Για την τιμη αυτη του υπολοιπου, να υπολογισετε και τον διαιρετεο.
Πως πρεπει να σκεφτώ για να τη λυσω αυτη την άσκηση?

Ευχαριστώ!



Λέξεις Κλειδιά:
Mihalis_Lambrou
Επιμελητής
Δημοσιεύσεις: 15762
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:04 am

Re: Πρόβλημα διαίρεσης?

#2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mihalis_Lambrou » Κυρ Δεκ 13, 2020 2:23 pm

zoel έγραψε:
Κυρ Δεκ 13, 2020 2:12 pm
Καλησπέρα καλοί μου άνθρωποι, προσπαθώ να μαθω διαίρεση, και εχω αυτην την άσκηση που δε μπορώ να την λύσω, η άσκηση λέει:
Να βρειτε τη μεγαλυτερη τιμη που μπορει να παρει το υπολοιπο μιας διαιρεσης με διαιρετη το 8 και πηλικο το 20. Για την τιμη αυτη του υπολοιπου, να υπολογισετε και τον διαιρετεο.
Πως πρεπει να σκεφτώ για να τη λυσω αυτη την άσκηση?

Ευχαριστώ!
Υπόδειξη: Ξέχνα για την ώρα τον διαρετέο. Προσπάθησε να σκεφτείς πώς ορίζεται το υπόλοιπο. Ποια είναι η ιδιότητα που το χαρακτηρίζει; Ειδικά αν ο διαιρέτης είναι 8, τι μπορείς να πεις;
Αφού το αποφασίσεις, τότε χρησιμοποίησε το πηλίκο 20 για να βρεις τον διαιρετέο.

Και μία παράκληση: Οι λέξεις στην γλώσσα μας τονίζονται σύμφωνα με κάποιους κανόνες. Παρακαλώ τήρησέ τους.


zoel
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2020 6:43 pm

Re: Πρόβλημα διαίρεσης?

#3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoel » Κυρ Δεκ 13, 2020 7:49 pm

Mihalis_Lambrou έγραψε:
Κυρ Δεκ 13, 2020 2:23 pm
zoel έγραψε:
Κυρ Δεκ 13, 2020 2:12 pm
Καλησπέρα καλοί μου άνθρωποι, προσπαθώ να μαθω διαίρεση, και εχω αυτην την άσκηση που δε μπορώ να την λύσω, η άσκηση λέει:
Να βρειτε τη μεγαλυτερη τιμη που μπορει να παρει το υπολοιπο μιας διαιρεσης με διαιρετη το 8 και πηλικο το 20. Για την τιμη αυτη του υπολοιπου, να υπολογισετε και τον διαιρετεο.
Πως πρεπει να σκεφτώ για να τη λυσω αυτη την άσκηση?

Ευχαριστώ!
Υπόδειξη: Ξέχνα για την ώρα τον διαρετέο. Προσπάθησε να σκεφτείς πώς ορίζεται το υπόλοιπο. Ποια είναι η ιδιότητα που το χαρακτηρίζει; Ειδικά αν ο διαιρέτης είναι 8, τι μπορείς να πεις;
Αφού το αποφασίσεις, τότε χρησιμοποίησε το πηλίκο 20 για να βρεις τον διαιρετέο.

Και μία παράκληση: Οι λέξεις στην γλώσσα μας τονίζονται σύμφωνα με κάποιους κανόνες. Παρακαλώ τήρησέ τους.
Σε ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια!


Απάντηση

Επιστροφή σε “ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες